Єдиний унікальний номер 725/2169/23
Номер провадження 1-кп/725/47/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.12.2023 року Першотравневий районний суд м.Чернівців
в складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинуваченого ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Чернівці кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022262020004038 від 29.12.2022 року по обвинуваченню ОСОБА_5 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.185 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Першотравневого районного суду м.Чернівці перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.185 КК України, яке призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні прокурор заявила клопотання про продовження обраного обвинуваченому ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, обґрунтовуючи це тим, що строк обрання останньому запобіжного заходу у виді тримання під вартою закінчується, однак на даний час судовий розгляд даного кримінального провадження не закінчився, й відповідно ризики, визначені ст.177 КПК України, які враховувались судом при обранні обвинуваченому такого запобіжного заходу не відпали, тому строк тримання під вартою підлягає продовженню.
Обвинувачений ОСОБА_5 та його захисник у судовому засіданні заперечували проти задоволення заявленого клопотання прокурора, вказуючи на не доведення прокурором існування ризиків, визначених ст. 177 КПК України.
Заслухавши думку прокурора, який підтримав заявлене ним клопотання, думку обвинуваченого та його захисника, суд вважає, що заявлене прокурором клопотання про продовження до ОСОБА_5 строку дії запобіжного заходуу вигляді тримання під вартою підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, відповідно до ч.1 ст.331 КПК України під час судового розгляду суд за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своє ухвалою змінити, скасувати або обрати запобіжний захід щодо обвинуваченого.
При цьому, відповідно до ч.3 ст.331 КПК України незалежно від наявності клопотань суд зобов`язаний розглянути питання доцільності продовження тримання обвинуваченого під вартою до спливу двомісячного терміну з дня застосування судом до обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. За наслідками розгляду питання суд своєю вмотивованою ухвалою скасовує, змінює запобіжний захід у вигляді тримання під вартою або продовжує його дію на строк, що не може перевищувати двох місяців. Копія ухвали вручається обвинуваченому, прокурору та направляється уповноваженій службовій особі місця ув`язнення.
До спливу продовженого строку суд зобов`язаний повторно розглянути питання доцільності продовження тримання обвинуваченого під вартою, якщо судове провадження не було завершене до його спливу.
Вирішення питання судом щодо запобіжного заходу відбувається в порядку, передбаченому главою 10 цього Кодексу.
Зокрема, відповідно до ч.1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам вчинити інші дії, вичерпний перелік яких визначений даною нормою процесуального права.
Частиною 1 ст.183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Зокрема, продовжуючи строк обраного ОСОБА_5 запобіжного заходуу видітримання підвартою, судом враховуєтьсяте, що ризики, які враховувалися при обранніостанньому такогозапобіжного заходуне зменшилисята існуютьна данийчас й відповідно враховуючи характеризуючи особу обвинуваченого дані, а саме те, що останній немає постійного місця роботи, джерела доходів, неодноразово засуджувався за вчинення умисних злочинів, в тому числі корисливих злочинів проти власності, вчинив новий умисний корисливий злочин у період непогашеної та незнятої судимості, останній раз звільнений з місць позбавлення волі 28.10.2022 року по відбиттю строку покарання, а також кількість епізодів крадіжок, що свідчить про системність та схильність останнього до вчинення відповідної категорії злочинів, а також небажання стати на шлях виправлення, а тому підстави для застосування стосовно обвинуваченого більш м`якого запобіжного заходу ніж тримання під вартою судом не встановлені.
Прокурором підтверджено та захистом не спростовано існування такого ризику як можливість переховування від суду, враховуючи особу обвинуваченого, його схильність до вчинення кримінальних правопорушень та тяжкість даного кримінального правопорушення, санкція якого передбачає безальтернативне покарання у виді позбавлення волі до 8 років.
При цьому, практика ЄСПЛ виходить з того, що якщо тяжкість покарання, якому може бути підданий підозрюваний, може законно враховуватися, як таке що може спокукати його до втечі ( рішення «Ілійков проти Болгарії» та «W проти Швейцарії»), іншим чином перешкоджати встановленню істини по справі, а також вчинити інше кримінальне правопорушення, враховуючи відсутність джерел для існування, неодноразове засудження за вчинення корисливих злочинів тощо.
Також судом враховується й те, що на час вирішення даного питання про продовження обраного запобіжного заходу дане кримінальне провадження не завершене, не досліджено докази, а тому обвинувачений може перешкоджати повному, всебічному та неупередженому проведенню судового розгляду.
Доводи обвинуваченого та його захисника щодо не доведення існування ризиків суд вважає безпідставними, оскільки ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь можливості , що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству. Тобто доведеність ризиків не передбачає фактичне вчинення конкретних дій особою, спрямованих на створення перешкод у кримінальному провадженні, оскільки оцінці підлягає наявність вірогідності вчинення таких дій.
Таким чином, виходячи з положень ст.ст. 177, 178, 183, 194 КПК України, ст.ст. 5,6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та враховуючи матеріали справи, які свідчать, що інші запобіжні заходи не забезпечать належної поведінки обвинуваченого під час розгляду справи, суд приходить до висновку, що обвинуваченому ОСОБА_5 необхідно продовжити строк тримання під вартою на 2 місяці й відповідно підстави для зміни запобіжного заходу на більш мякий судом не встановлено.
Разом з тим, відповідно до ч.3ст. 183 КПК Українисуд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов`язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим обов`язків, передбаченихКПК України.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 182 КПК України розмір застави щодо особи обвинуваченої у вчиненні тяжкого злочину, визначається у межах від двадцяти до вісімдесяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, враховуючи обставини кримінального провадження, тяжкість вчинення обвинуваченим кримінального правопорушення, яке є тяжким злочином проти власності, одак він вчинений без застосування насильства, дані щодо майнового, сімейного стану обвинуваченого та дані про його особу, наявність у нього постійного місця проживання , відсутність даних щодо перебування на обліках у лікаря нарколога та психіатра, стан здоров`я, зважаючи на існування декількох ризиків, передбаченихст.177 КПК України, суд вважає за необхідне одночасно із продовженням строку тримання під вартою визначити ОСОБА_5 заставу у розмірі 60 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що достатньою мірою гарантуватиме виконання обвинуваченим покладеним на нього обов`язків.
Керуючись ст. ст. 177, 331 КПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання прокурора про продовження обраного запобіжного заходу задовольнити.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Чернівецький слідчий ізолятор» відносно обвинуваченого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати продовженим до 11 лютого 2024 року.
Копію ухвали надіслати начальнику ДУ «Чернівецький слідчий ізолятор».
Одночасно для забезпечення виконання ОСОБА_5 , обов`язків, передбачених КПК України, визначити запобіжний захід у вигляді застави в межах 60 (шістдесят) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 161 040 (сто шістдесят одна тисяча сорок) грн, яка може бути внесена, як самим обвинуваченим так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на депозитний рахунок: Одержувач ТУ ДСА України в Чернівецькій області, код ЄДРПОУ: 26311401, МФО 820172, банк: Казначейство України, рахунок: UA548201720355279001000008745 призначення платежу застава (із зазначенням інформації про ухвалу суду, прізвище ім`я по-батькові підозрюваного).
Обвинувачений або заставодавець мають право в будь-який момент внести заставу в розмірі, визначеному в ухвалі.
У разі внесення застави, покласти на обвинуваченого ОСОБА_5 , наступні обов`язки:
- прибувати до уповноваженого у кримінальному провадженні слідчого, прокурора чи суду з встановленою періодичністю;
- не відлучатись із населеного пункту, в якому він буде перебувати, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;
- утриматись від спілкування зі потерпілими, свідками, у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання слідчому свій паспорт(паспорти)/ для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Термін дії обов`язків, покладених судом, у разі внесення застави визначити до 11 лютого 2024 року.
Роз`яснити обвинуваченому, що в разі внесення застави у визначеному в ухвалі розмірі, оригінал документу з відміткою банку, який підтверджує внесення на депозитний рахунок коштів, має бути наданий уповноваженій особі Державної Установи «Чернівецький слідчий ізолятор».
Після отримання та перевірки протягом не більше одного робочого дня документа, що підтверджує внесення застави, уповноважена службова особа Державної Установи «Чернівецький слідчий ізолятор» негайно має здійснити розпорядження про звільнення ОСОБА_5 з-під варти та повідомити усно і письмово прокурора та суддю.
У разі внесення застави та з моменту звільнення особи з-під варти внаслідок внесення застави, визначеної в даній ухвалі, обвинувачений зобов`язаний виконувати покладені на нього обов`язки, пов`язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
З моменту звільнення з-під варти у зв`язку з внесенням застави обвинувачений ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважається таким, до якого застосовано запобіжний захід у вигляді застави.
Ухвала можебути оскарженав порядкувстановленому КПКУкраїни.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці ОСОБА_1 .
Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2023 |
Оприлюднено | 15.12.2023 |
Номер документу | 115642487 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Крадіжка |
Кримінальне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Піхало Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні