Ухвала
від 20.12.2023 по справі 761/12843/22
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 761/12843/22

Провадження № 2-з/947/736/23

УХВАЛА

20.12.2023 року

Київський районний суд м. Одеси

У складі головуючого судді Луняченка В.О., розглянувши клопотання представника позивача ОСОБА_1 про застосування судом заходів забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості у розмірі 292549,00 гривень за договором позики від 14.09.2021 року №14/09/21, що є еквівалентом 10000,00 дол.США, 13726,19 гривень відсотків за договором позики від 14.09.2021 року №14/09/21, а в загальному розмірі -306275,19 гривень, до Шевченківського районного суду м.Києва звернувся ОСОБА_1 .

Ухвалою Шевченківського районного суду м.Києва від 30.03.23 року справу надіслано до Київського районного суду м.Одеси за підсудністю, з посиланням на те, що зареєстрованим місцем мешкання відповідача є АДРЕСА_1 - територіальна підсудність Гагарінського районного суду м.Севастополь.

Однак, в силу Розпорядження Голови Верховного Суду від 05.07.2022 року № 36/0/9-22 «Про зімну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (суд Автономної Республіки Крим та м.Севастополя)» змінено територіальну підсудність судових справи (окрім кримінальних проваджень) Гагарінського районного суду м.Севастополя на Київський районний суд м.Одеси.

Через автоматизований розподіл судової справи між суддями, справу розподілено судді Київського районного суду м.Одеси Луняченку В.О.

Ухвалою судді Київського районного суду м.Одеси від 15.08.2023 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Діючи в інтересах ОСОБА_1 , як представник, 28.11.23 року заходами електронного зв`язку, до суду з заявою про застосування судом заходів забезпечення позову звернувся адвокат Білінський Богдан Петрович, в якому просить накласти арешт на частку у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «УЗВІЗ» (ідентифікаційний код 30217939) у розмірі 80% статутного капіталу, номінальною вартістю 184 000.00 гривень, що належить ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та заборонити її відчуження будь-яким способом; заборонити державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі нотаріусам, іншим уповноваженим особам, здійснювати реєстраційні дії, проводити державну реєстрацію будь-яких змін до відомостей про Товариство з обмеженою відповідальністю «УЗВІЗ» (ідентифікаційний код 30217939), в тому числі щодо розміру статутного капіталу, переліку чи відомостей про засновників (учасників), розміру частки кожного із засновників (учасників); накласти арешт на транспортний засіб - легковий автомобіль «LЕХUS RХ 350», 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , який належить на праві власності - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ), заборонивши відчуження даного транспортного засобу.

Забезпечення позову таким способом просить застосувати до розгляду справи по суті, мотивуючи заяву можливість відповідачем відчуження зазначеного майна, у зв`язку з чим, невжиття заходів забезпечення позову ускладнить або унеможливить виконання рішення суду в разі задоволення позову, а також може призвести до порушення прав третіх осіб.

Щодо застосування судом заходів зустрічного забезпечення, заявником не зазначено про необхідність вжиття такого заходу судом.

Суддя, ознайомившись та дослідивши матеріали цивільної справи, вважає, що заява позивача про забезпечення позову підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Забезпечення позову це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.

Відповідно до 149 ч.2 ЦПК України, суд за заявою осіб, які беруть участь у справі, може вжити заходи забезпечення позову. Забезпечення позову допускається на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття заходів забезпечення може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача.

При цьому вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має врахувати наскільки конкретний захід, який пропонується вжити, пов`язаний з предметом позову, наскільки він співрозмірний позовній вимозі, і яким чином цей захід фактично реалізує мету його вжиття.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 150 ЦПК України позов забезпечується накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб.

Тобто, виходячи з аналізу даних норм, можна констатувати, що насамперед накладення арешту на майно боржника є приписом, який завжди забороняє боржникові розпоряджатися майном, а саме його відчужувати, тобто у такому значенні ці поняття є тотожними і є одним зі способів обтяження майна. Однак арешт є ширшим поняттям, бо, окрім вжиття такого роду заходів, може передбачати застосування й інших. І якщо у вузькому розумінні арешт зводиться в основному до обмежень у праві розпорядження майном, як правило, шляхом винесення ухвали з наступним направленням її до компетентного органу для їх реального запровадження або безпосереднього внесення виконавцем відповідного запису до реєстру, що унеможливлює його відчуження (передачу, приховування готівкових коштів/здійснення видаткових операцій з банківських рахунків), то, як більш загальне поняття, воно ще включає низку другорядних дій: за можливості проведення опису, а в разі необхідності залежно від особливостей майна прийняття рішення про заборону ним користування, його опечатування, вилучення та передачу на зберігання боржникові або іншим особам, відомості про що відображаються в ухвалі суду про арешт.

Відповідно до ч. 5 ст. 153 ЦПК України, суд може залежно від обставин забезпечити позов повністю або частково.

Точне і неухильне додержання судом норм чинного законодавства України при розгляді заяв про забезпечення позову є необхідною умовою здійснення завдань цивільного судочинства, які полягають у справедливому, неупередженому та своєчасному розгляді й вирішенні цивільних справ із метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Разом з тим, згідно п. 2 ч. 1 ст. 150 ЦПК України позов забезпечується забороною вчиняти певні дії, п.4 ч.1 ст. 150 ЦПК України забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві чи виконувати щодо нього інші зобов`язання.

Відповідно до ч. 1 ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

У своїх рішеннях Європейський суд з прав людини вказує на необхідність дотримання принципу справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини.

Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (у справі "Спорронг і Льоннрот проти Швеції", "Джеймс та інші проти Сполученого королівства") положення статті 1 Першого протоколу містять три окремих правила, які не застосовуються окремо: перше правило проголошує принцип мирного володіння майном, друге стосується позбавлення майна і визначає певні умови для визнання втручання у власність правомірним, третє правило визнає за державами контролювати використання майна за наявності певних умов для цього. Також, щоб зробити висновок, чи відповідає певний захід втручання в право власності принципу правомірного та допустимого втручання, слід оцінити, чи є захід законним, чи переслідує втручання суспільний інтерес, чи є такий захід пропорційним переслідуваним цілям.

Суд може вимагати від особи, яка звернулася із заявою про забезпечення позову, забезпечити відшкодування збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову (зустрічне забезпечення).

Суд зобов`язаний застосовувати зустрічне забезпечення, якщо суду надані докази того, що майновий стан позивача або його дії щодо відчуження майна чи інші дії можуть ускладнити або зробити неможливим виконання рішення суду про відшкодування збитків відповідача, які можуть бути спричинені забезпеченням позову, у випадку відмови у позові (п.2 ч.3 ст.154 ЦПК України).

Зустрічне забезпечення, як правило, здійснюється шляхом внесення на депозитний рахунок суду грошових коштів у розмірі, визначеному судом.

Розмір зустрічного забезпечення визначається судом з урахуванням обставин справи. Заходи зустрічного забезпечення позову мають бути спів мірними із заходами забезпечення позову, застосованими судом, та розміром збитків, яких може зазнати відповідач у зв`язку із забезпеченням позову.

Відповідно до п. 6Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 22.12.2006 «Про практику застосування судами процесуального законодавства при розгляді заяв про забезпечення позову», особам, які беруть участь у справі, має бути гарантована реальна можливість захистити свої права при вирішенні заяви про забезпечення позову.

Заходи забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду і повинні застосовуватися лише у разі необхідності, оскільки, безпідставне звернення до даних дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу.

Станом на час розгляду судом заяви про забезпечення позову суд не вбачає підстав для застосування судом заходів зустрічного забезпечення, оскільки заборона суб`єктам державної реєстрації прав, державним реєстраторам, у тому числі нотаріусам вчиняти будь-які реєстраційні дії стосовно рухомого майна та/або статутного капіталу не спричинятиме матеріальної шкоди, тому суд вважає за можливе не застосовувати заходи зустрічного забезпечення, тим більше, що даний захід забезпечення позову може бути застосований судом на любій стадії судового процесу та відповідач також має право звернутись до суду з відповідною заявою.

Таким чином, з урахуванням викладеного, предмету позову, а також викладеними у заяві доводами позивача та оцінюючи наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності щодо співставлення їх належності, допустимості, достовірності кожного окремо, а також їх достатності та взаємному зв`язку між собою, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви представника позивача адвоката Білінського Б.П., а саме суд вважає доцільним застосування заходів забезпечення позову у вигляді заборони відчуження будь-яким способом 80% статутного капіталу, номінальною вартістю 184 000.00 гривень, що належить ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) в тому числі заборони державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі нотаріусам, іншим уповноваженим особам, здійснювати реєстраційні дії, проводити державну реєстрацію будь-яких змін до відомостей про Товариство з обмеженою відповідальністю «УЗВІЗ» (ідентифікаційний код 30217939), зокрема щодо розміру статутного капіталу, переліку чи відомостей про засновників (учасників), розміру частки кожного із засновників (учасників), заборони здійснювати реєстраційні дії, проводити державну реєстрацію будь-яких змін щодо транспортного засобу - легковий автомобіль «LЕХUS RХ 350», 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , який належить на праві власності - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Керуючись ст. ст. 149-153,154 ЦПК України, суддя, -

УХВАЛИВ :

Заяву ОСОБА_1 про застосування судом заходів забезпечення позову у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити частково.

Вжити заходи забезпечення позову у вигляді:

- заборони відчуження будь-яким способом 80% (вісімдесят відсотків) статутного капіталу, номінальною вартістю 184000,00 (сто вісімдесят чотири тисячі грн. 00 коп.) гривень, що належить ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 );

- заборони державним реєстраторам юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі нотаріусам, іншим уповноваженим особам, здійснювати реєстраційні дії, проводити державну реєстрацію будь-яких змін щодо відомостей про Товариство з обмеженою відповідальністю «УЗВІЗ» (ідентифікаційний код 30217939), в тому числі щодо розміру статутного капіталу, переліку чи відомостей про засновників (учасників), розміру частки кожного із засновників (учасників)

-заборони здійснюватиреєстраційні дії,проводити державнуреєстрацію будь-якихзмін щодо транспортного засобу - легковий автомобіль «LЕХUS RХ 350», 2007 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , який належить на праві власності - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ).

Копії ухвали надіслати сторонам для відома та для виконання відповідним органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими чи службовими особами, в тому числі щодо внесення записів до відповідних реєстрів.

Ухвала суду про забезпечення позову підлягає негайному виконанню, але може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів.

Оскарження ухвали суду про забезпечення позову не зупиняє її дії.

Суддя Луняченко В. О.

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення20.12.2023
Оприлюднено22.12.2023
Номер документу115790226
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про забезпечення (скасування забезпечення) позову або доказів

Судовий реєстр по справі —761/12843/22

Ухвала від 28.08.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Бескровний Я. В.

Рішення від 11.04.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Рішення від 11.04.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Рішення від 29.02.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Рішення від 29.02.2024

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 20.12.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 20.12.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

Ухвала від 22.11.2023

Цивільне

Київський районний суд м. Одеси

Луняченко В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні