УХВАЛА
Справа № 569/16145/22
1-кс/569/9528/23
15 грудня 2023 року м. Рівне
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянув клопотання старшого слідчого групи, - слідчого третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, капітана Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів (інформації),
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчої групи, - слідчий третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 за погодженням із прокурора, який здійснює нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням начальник відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Рівненської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме: у кримінальних проваджень, у яких ухвалене остаточне рішення; розглянутих справ про адміністративні правопорушення, цивільних, адміністративних та інших справ, у яких містяться документи, що складені за період з 01.01.2021 по 29.09.2022 від імені та/або за участі адвоката ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у яких наявні підписи та рукописні записи, виконані від імені вказаної особи, з можливістю вилучення оригіналів документів з такими зразками почерку та підпису; носіїв інформації, на яких міститься зафіксоване голосове мовлення адвоката ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з можливістю вилучення оригіналів таких носіїв інформації;
В обґрунтування клопотання вказав, що у провадженні третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому перебувають матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42022180000000071 від 28.09.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
З матеріалів клопотання вбачається, що згідно свідоцтва про зайняття адвокатською діяльністю № 964 від 08.09.2012, виданого на підставі рішення Рівненської обласної кваліфікаційної - дисциплінарної комісії адвокатів № 39 від 24.10.2007, ОСОБА_5 здійснює адвокатську діяльність організаційно-правової форми адвокатського бюро.
Правовою основою діяльності адвокатури України єКонституція України, Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», інші законодавчі акти України. Адвокатська діяльність, у відповідності до ст. 4 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» здійснюється на принципах верховенства права, законності, незалежності, конфіденційності та уникнення конфлікту інтересів.
Водночас, ОСОБА_5 , будучи адвокатом, незважаючи на те, що на неї відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» покладено обов`язки діяти лише у межах повноважень та способом, які передбаченіКонституцією України і Законами України, діючи за попередньою змовою групою осіб, із службовою особою, яка займає відповідальне становище із числа керівництва ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі ІНФОРМАЦІЯ_4 ), вимагала неправомірну вигоду в сумі 7500 доларів США від ОСОБА_6 за закриття кримінального провадження № 12021181010002447 від 25.11.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 361 КК України, яке розслідується ІНФОРМАЦІЯ_4 та фігурантом якого є донька останнього - ОСОБА_7 .
Будучи поставленим адвокатом ОСОБА_5 в умови, за яких відмова від передачі обумовленої суми коштів могла потягнути негативні наслідки, ОСОБА_6 передав ОСОБА_5 частину суми, а саме 3500 доларів США, що в перерахунку за курсом Національного Банку України на 29.09.2022 становило 127990 гривень 10 копійок.
Така інформація знайшла своє підтвердження у протоколі за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії, відповідно до якого ОСОБА_5 отримала від ОСОБА_6 грошові кошти в сумі 3500 доларів США, що також підтверджується додатками до протоколу у вигляді аудіо та відеозаписів.
На даній стадії досудового слідства у матеріалах кримінального провадження наявні відомості, які дають підстави вважати, що є реальна необхідність у дослідженні всіх обставин вчинення ним, іншими фігурантами провадження так й іншими невстановленими особами, як вказаних так і інших злочинів як у сфері службової діяльності так і вчинення злочинів проти правосуддя.
Відповідно до наявних доказів, до вчинення таких протиправних діянь причетні низка службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 , зокрема з числа керівного складу, які діяли відповідно до розробленого завчасно злочинного механізму, при цьому чітко розподіливши між собою ролі та функції.
Водночас, обставинами, що підлягають доказуванню у розумінні ст. 91 КПК України, є також причетність до обставин вчинення злочинів за фабулою кримінального провадження адвоката - ОСОБА_5 .
З огляду на наведене, з метою підтвердження або спростування фактів виконання підписів та рукописних записів у документах у межах кримінального провадження № 42022180000000071 від 28.09.2022 адвокатом ОСОБА_5 , а також з метою підтвердження або спростування фактичних обставин щодо причетності конкретних осіб до вчинення кримінальних правопорушень, є необхідність у проведенні низки експертних досліджень, зокрема почеркознавчих.
Відповідно до Наказу Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 «Про затвердження Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 листопада 1998 р. за № 705/3145 (надалі - Наказ) для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів, дослідження щодо встановлення факту внесення змін у первинний зміст документів, для дослідження документів щодо ідентифікації печаток, штампів (у тому числі факсиміле) та встановлення відповідності часу нанесення відтисків печаток, штампів даті виготовлення документа надаються саме оригінали документів, а не їх копії.
Також, відповідно до Наказу, для проведення досліджень орган (особа), який (яка) призначив експертизу (залучив(ла) експерта), повинен(на) надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації. Зокрема, вільними зразками є рукописні тексти, рукописні записи (літерні та цифрові), підписи, достовірно виконані певною особою до відкриття кримінального провадження.
Згідно з усталеною практикою, для проведення таких експертних досліджень необхідно достатня кількість документів, у яких містяться підписи та записи, які виконані від імені конкретних осіб та яких можливо ідентифікувати.
Згідно з встановленими методиками, на підставі копій документів не представляється за можливе провести вищевказані експертні дослідження, а станом на цей час у розпорядженні органу досудового розслідування відсутня достатня кількість документів, у яких наявні зразки підпису ОСОБА_5 .
Також, є потреба у проведенні судової експертизи аудіо,відео-звукозапису, а для її проведення необхідні зразки голосу ОСОБА_5 .
Як наслідок, третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, планується отримати дозвіл на проведення тимчасового доступу до інформації та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме: у кримінальних проваджень, у яких ухвалене остаточне рішення; розглянутих справ про адміністративні правопорушення, цивільних, адміністративних та інших справ, у яких містяться документи, що складені за період з 01.01.2021 по 29.09.2022 від імені та/або за участі адвоката ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у яких наявні підписи та рукописні записи, виконані від імені вказаної особи, з можливістю вилучення оригіналів документів з такими зразками почерку та підпису; носіїв інформації, на яких міститься зафіксоване голосове мовлення адвоката ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з можливістю вилучення оригіналів таких носіїв інформації;
Оригінали цих документів містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються у кримінальному провадженні № 42022180000000071, дадуть можливість за результатом проведення почеркознавчої експертизи встановити факт виконання підписів та почерку від імені ОСОБА_5 .При цьому оригінали та копії самих документів можуть бути також використані під час проведення допитів, пред`явлення їх для впізнання, надання експертам для вирішення поставлених перед ними питань тощо, співставлення з іншими документами задля здійснення системного аналізу, огляду із залученням спеціалістів, тощо.
Аналогічне питання стосується і вилучення носіїв інформації, на який зафіксовано усне мовлення адвоката ОСОБА_5 , а їх отримання є вкрай необхідне як для проведення експертних досліджень так і для використання під час проведення процесуальних дій.
Без оригіналів таких документів не вдасться провести вищевказані та інші експертні дослідження, а також інші слідчі та процесуальні дії, а отже визначитися із остаточною кваліфікацією кримінального правопорушення та притягнути винних до кримінальної відповідальності.
Старший слідчої групи, - слідчий третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, капітан Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 подав суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність, просив задовольнити, проводити розгляд без повідомлення володільця майна.
Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цьогоКодексусудове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи те, що учасники процесуальної дії не з`явились в судове засідання, слідчий суддя вважає за можливим розглянути дане клопотання без застосування технічних засобів фіксування.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя прийшов до висновку, що клопотання слід задовольнити із наступних підстав.
Відповідно доч.1ст.159КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Враховуючи, що слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), слідчий суддя прийшов до висновку, що документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а відомості, що містяться в даних документах можуть бути використані як докази, також використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів шляхом ознайомлення та вилучення.
На підставі вищенаведеного та керуючись ст. ст.107, 131, 132, 159, 162-164 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчим третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Рівному) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому: ОСОБА_3 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ), а саме: у кримінальних проваджень, у яких ухвалене остаточне рішення; розглянутих справ про адміністративні правопорушення, цивільних, адміністративних та інших справ, у яких містяться документи, що складені за період з 01.01.2021 по 29.09.2022 від імені та/або за участі адвоката ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у яких наявні підписи та рукописні записи, виконані від імені вказаної особи, з можливістю вилучення оригіналів документів з такими зразками почерку та підпису; носіїв інформації, на яких міститься зафіксоване голосове мовлення адвоката ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 з можливістю вилучення оригіналів таких носіїв інформації.
Встановити строк дії ухвали терміном на два місяці з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей та документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Рівненського міського суду Рівненської області ОСОБА_14
Суд | Рівненський міський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 15.12.2023 |
Оприлюднено | 25.04.2024 |
Номер документу | 115865296 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Рівненський міський суд Рівненської області
Денисюк П. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні