Ухвала
від 19.01.2024 по справі 645/7307/23
ФРУНЗЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 645/7307/23

Провадження № 2/645/799/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про відкриття провадження та призначення у підготовче засідання

19 січня 2024 року м. Харків

Суддя Фрунзенського районного суду м. Харкова Мартинова О.М., перевіривши позовну заяву ОСОБА_1 до російської федерації в особі міністерства юстиції російської федерації про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та окупації Ізюмського району Харківської області

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце фактичного мешкання (ВПО): АДРЕСА_2

Відповідач: російська федерація в особі міністерства юстиції російської федерації (119991, російська федерація, м. москва, вул. Житня, буд. 14, будівля 1; код загальноросійського класифікатора органів державного управління 1318000),-

в с т а н о в и в :

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Фрунзенського районного суду м.Харкова із вказаним вище позовом та просить суд стягнути з російської федерації матеріальну шкоду у розмірі 149 436,61 Євро, що еквівалентно 6115230,00 грн., моральну шкоду в розмірі 100000 Євро, що еквівалентно 4092190,00 грн., а також витрати на проведення оціночно-експертних досліджень у загальній сумі 994,21 Євро, що еквівалентно 40686,03 грн.

Зазначена позовна заява подана з додержанням вимог статей175,177 ЦПК України.

Відсутні підстави, визначені статтями 185-186 ЦПК України, для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження у справі.

Частиною другоюстатті 19ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Згідно з ч. 17 ст. 28 ЦПК України позови про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб (в тому числі про відшкодування шкоди, завданої внаслідок обмеження у здійсненні права власності на нерухоме майно або його знищення, пошкодження) у зв`язку із збройною агресією Російської Федерації, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру можуть пред`являтися також за місцем проживання чи перебування позивача.

На запит суду з Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради надійшла відповідь №85/0/534-24 від 08.01.2024 року, зі змісту якої вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Управлінні як внутрішньо-переміщена особа за фактичним місцем проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_2 .

Частина перша статті 79Закону України«Про міжнароднеприватне право» встановлює судовий імунітет, відповідно до якого пред`явлення позову до іноземної держави, залучення іноземної держави до участі у справі як відповідача або третьої особи, накладення арешту на майно, яке належить іноземній державі та знаходиться на території України, застосування щодо такого майна інших засобів забезпечення позову і звернення стягнення на таке майно можуть бути допущені лише за згодою компетентних органів відповідної держави, якщо інше не передбачено міжнародним договором України або законом України.

У даній справі, позивачка звернулася до суду з позовом до рф про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої їй у зв`язку з широкомасштабною збройною агресією рф проти України.

У цій категорії спорів (про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі, її майну, здоров`ю, життю у результаті збройної агресії рф) іноземна держава-відповідач не користується судовим імунітетом проти розгляду судами України таких судових справ.

На підтвердження таких висновків Верховний Суд у своїй практиці керується тим, що дії іноземної держави вийшли за межі її суверенних прав, оскільки будь-яка іноземна держава не має права втручатися шляхом збройної агресії в іншу країну.

Окрім того, юрисдикція судів України поширюється у своїй практиці на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи (частина третя статті 124 Конституції України). Тобто, у разі застосування «деліктного винятку» будь-який спір, що виник на її території у громадянина України, навіть з іноземною країною, зокрема й рф, може бути розглянутий та вирішений судом України як належним та повноважним судом.

Вчинення рф з 2014 року збройної агресії проти України не припиняється. рф заперечує суверенітет України, тому зобов`язань поважати та дотримуватися суверенітету цієї країни в України немає.

Загальновідомо, що за військові дії на території України відповідальна саме іноземна держава - російська федерація.

У постанові від 20.11.2018 року у справі №5023/10655/11 Велика Палата Верховного Суду відзначила, що держава може вступати як у цивільні (господарські), так і у адміністративні правовідносини (п. 6.21.). Вступаючи в цивільні чи господарські правовідносини, держава в особі відповідного органу насамперед має на меті задоволення приватного інтересу (п. 6.23 постанови).

Окреслені висновки Верховного Суду вказують на можливість держави вступати в цивільні правовідносини через відповідні органи.

Як зазначав Касаційний господарський суд у постанові від 04.10.2022 року у справі № 910/5210/20 (п. 5.4), у відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов`язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах.

Визначення міністерства юстиції російської федерації як представника рф є необхідним у цій справі через особливий статус держави, яка може вступати у правовідносини лише через свої компетентні органи.

Відповідно до указу президента рф від 28.05.2018 року № 271 «Про внесення змін до Положення про міністерство юстиції російської федерації, затвердженого указом президента рф від 13.10.2004 № 1313» внесено в Положення про Міністерство юстиції російської федерації, затверджене указом президента рф від 13.10.2004 № 1313 «Питання міністерства юстиції російської федерації» такі зміни: а) пункт 1 доповнено підпунктом 5 такого змісту: «5) функції щодо забезпечення в межах своїх повноважень представництва і захисту інтересів російської федерації в судах іноземних держав і міжнародних судових (арбітражних) органах, включаючи Європейський Суд з прав людини і Суд Євразійського економічного розвитку».

За таких обставин міністерство юстиції рф, на переконання суду, є саме тим компетентним органом, який уповноважений здійснювати повноваження щодо представництва і захисту інтересів рф в межах цього спору.

Згідно з п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах за позовами до держави-агресора російської федерації про відшкодування заподіяної майнової та/або моральної шкоди у зв`язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Вказана справа не може бути розглянута в порядку спрощеного позовного провадження відповідно до положень ч.4 ст.274 ЦПК України, в зв`язку з чим її розгляд слід здійснювати за правилами загального позовного провадження.

З метою виконання вимог передбачених ч.1 ст.189 ЦПК України слід розпочати підготовче провадження та призначити підготовче засідання у справі.

Суд враховує, що 24.02.2022 року розірвано дипломатичні відносини між Україною і російською федерацією у зв`язку з широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України. Функціонування закордонних дипломатичних установ України на території російської федерації та діяльність дипломатичних установ російської федерації на території України зупинено. Комунікація Міністерства закордонних справ України з органами державної влади російської федерації за посередництва третіх держав не здійснюється. У зв`язку з чим наразі унеможливлено сприяння органами дипломатичної служби України у переданні судових документів російській стороні (листи Міністерства закордонних справ України вих. №71/17-500-67127 від 04.09.2022 та вих. №71/17-500-77469 від 03.10.2022).

Також припинено доставку поштових відправлень до/з російської федерації з перших днів повномасштабного вторгнення.

Таким чином, передача будь-яких документів компетентним органам російської федерації, у тому числі дипломатичними каналами, наразі неможлива (лист Міністерства юстиції України вих.№100817/98748-22-22/12.1.3 від 31.10.2022).

Разом з цим, Касаційним цивільним судом у складі Верховного Суду у постанові від 14.04.2022 року у справі № 308/9708/19 (провадження № 61-18782св21) викладено правову позицію, відповідно до якої у цій категорії спорів (про відшкодування шкоди, завданої фізичній особі, її майну, здоров`ю, життю у результаті збройної агресії рф) іноземна держава-відповідач не користується судовим імунітетом проти розгляду судами України таких судових справ. При цьому зазначено, що направлення посольству рф запиту на згоду про участь у справі є не потрібним.

З урахуванням наведеного, суд вбачає наявність підстав для повідомлення відповідача про розгляд даної справи через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України.

Керуючись ст.ст. 187, 260 ЦПК України, суд,

п о с т а н о в и в :

Прийняти до розгляду та відкрити загальне позовне провадження у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до російської федерації в особі міністерства юстиції російської федерації про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та окупації Ізюмського району Харківської області.

Призначити підготовче судове засідання, яке відбудеться у приміщенні Фрунзенського районного суду м.Харкова (за адресою: Україна, 61000, м. Харків, бул.Б.Хмельницького, 32/38, 2 поверх, каб. №17), на 19 лютого 2024 року об 11 год. 30 хвилин.

Розмістити на офіційному веб-сайті судової влади України повідомлення про розгляд даної справи.

Відповідач має право надіслати суду-відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; позивачукопію відзиву та доданих до нього документів.

У разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Копія відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. Відзив повинен відповідати вимогамст. 183 ЦПК України.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://fr.hr.court.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Мартинова

СудФрунзенський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення19.01.2024
Оприлюднено23.01.2024
Номер документу116438959
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб

Судовий реєстр по справі —645/7307/23

Рішення від 04.11.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

Рішення від 04.11.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

Ухвала від 29.08.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

Ухвала від 01.07.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

Ухвала від 19.01.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні