Ухвала
від 01.07.2024 по справі 645/7307/23
ФРУНЗЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 645/7307/23

Провадження № 2/645/799/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2024 р. м. Харків

Фрунзенський районний суд м.Харкова у складі:

головуючогосудді Мартинової О.М.,

секретар судового засідання Кривченко Т.В.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні у м. Харкові цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до російської федерації в особі міністерства юстиції російської федерації про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та окупації Ізюмського району Харківської області, -

встановив:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до Фрунзенського районного суду м.Харкова із вказаним вище позовом та просить суд стягнути з російської федерації матеріальну шкоду у розмірі 149 436,61 Євро, що еквівалентно 6115230,00 грн., моральну шкоду в розмірі 100000 Євро, що еквівалентно 4092190,00 грн., а також витрати на проведення оціночно-експертних досліджень у загальній сумі 994,21 Євро, що еквівалентно 40686,03 грн.

Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 19 січня 2024 року провадження по справі відкрито в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Позивачка ОСОБА_1 до канцелярії суду надала заяву, якою просила суд підготовче судове засідання проводити за її відсутності, закрити підготовче судове засідання та призначити справу до судового розгляду.

Інші учасники справи в підготовче судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися заздалегідь та належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Враховуючи, що розгляд справи відбувався за відсутності учасників справи, в порядку ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, дослідивши матеріали справи,встановив наступне.

Частиною першою статті 15 ЦК України передбачено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Велика Палата Верховного Суду у пункті 40 постанови від 12 травня 2022 року у справі № 635/6172/17 зазначила, що згідно з Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод держава-учасниця несе відповідальність лише за власні дії чи бездіяльність щодо виконання негативних і позитивних (матеріальних, процесуальних) обов`язків із гарантування конвенційних прав кожному, хто перебуває під її юрисдикцією. Якщо держава поширювала її юрисдикцію на відповідну територію, де сталося стверджуване порушення права, обставини (факти) невиконання чи неналежного виконання державою у конкретній ситуації певного з наведених обов`язків для притягнення її до відповідальності на підставі Конвенції та протоколів до неї треба чітко встановити.

У справі за позовом фізичної особи до Російської Федерації про відшкодування шкоди, завданої збройною агресією Росії проти України, Верховний Суд дійшов висновку, що звернення позивача до українського суду із позовом до російської федерації є можливим засобом захисту права (постанова від 18 травня 2022 року у справі № 428/11673/19).

Отже, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок тимчасової окупації Росією окремих територій Української держави, юридичним особам, громадським об`єднанням, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, у повному обсязі покладається на державу, що здійснює окупацію (РФ), а держава Україна всіма можливими засобами сприяє відшкодуванню матеріальної та моральної шкоди.

Саме такий висновок зробив Верховний Суд в постанові від 25 січня 2023 року у справі № 233/2082/21.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326 затверджено Порядок визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації, згідно якого відповідальними за визначення шкоди та збитків за певними напрямами визначені відповідні Міністерства.

Отже, виходячи з наведеного, суд вважає необхідним залучити до участі у справі в якості третьої особи Державу Україну в особі Кабінету Міністрів України.

Згідно вимог ч. 1 ст. 53 ЦПК України,треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Згідно вимог ч. 3 ст. 53 ЦПК України,якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов`язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Враховуючи викладене, відповідно до вимог ст. 53 ЦПК України, суд залучає до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, в якості третьої особи Державу Україну в особі Кабінету Міністрів України, оскільки рішення у справі може вплинути на їх права або обов`язки.

Керуючись ст. ст.53, 247 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Залучити до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до російської федерації в особі міністерства юстиції російської федерації про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та окупації Ізюмського району Харківської області, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, державу Україну в особі Кабінету Міністрів України.

Відкласти підготовчесудове засіданняна 29 серпня 2024 року о 11 год. 00 хвилини.

Зобов`язати позивача не пізніше двох днів з дня вручення їй копії даної ухвали надати до суду копію позовної заяви з додатками для направлення третій особі.

Направити третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Державі Україні в особі Кабінету Міністрів України копію позовної заяви з додатками.

Встановити третій особі десятиденний строк із дня вручення даної ухвали для надання пояснень щодо позову. У зазначений строк треті особи мають право надати пояснення щодо позову, які повинні відповідати вимогам ч. ч.3-6 ст. 178, ст. 181 ЦПК України.

Встановити строк для надання відповіді учасниками справи на пояснення третьої особип`ять днів з моменту отримання пояснень.

Копію ухвали направити особам, що беруть участь у справі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: hr.hr.court.gov.ua на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя О.М. Мартинова

СудФрунзенський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення01.07.2024
Оприлюднено04.07.2024
Номер документу120128071
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб

Судовий реєстр по справі —645/7307/23

Рішення від 04.11.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

Рішення від 04.11.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

Ухвала від 29.08.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

Ухвала від 01.07.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

Ухвала від 19.01.2024

Цивільне

Фрунзенський районний суд м.Харкова

Мартинова О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні