ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 22-ц/803/670/24 Справа № 204/1077/23 Суддя у 1-й інстанції - Самсонова В. В. Суддя у 2-й інстанції - Єлізаренко І. А.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2024 року м. Дніпро
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого судді Єлізаренко І.А.
суддів Красвітної Т.П., Свистунової О.В.
за участю секретаря Попенко Ю.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 на рішення Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 15 вересня 2023 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства Українська залізниця про вирішення трудового спору, -
В С Т А Н О В И Л А:
У лютому 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до АТ Українська залізниця про вирішення трудового спору.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилався на те, що він з 15 листопада 2005 року по теперішній час працює помічником машиніста електровоза СП Покровське локомотивне депо Регіональної філії Донецька залізниця АТ Українська залізниця. З 01 вересня 2022 року є членом Первинної профспілкової організації Вільної профспілки залізничників України Синельниківського локомотивного депо. Вказує, що за весь час його роботи на АТ Українська залізниця Регіональної філії Донецька залізниця СП Покровське локомотивне депо сучасний стан з дотриманням прав працівників з боку роботодавця є неприпустимим. 07 вересня 2022 року начальник депо Неголюк К. своїм наказом №595-ТЧ Про призначення позачергових іспитів - за порушення п.1.1 Інструкції локомотивній бригаді №ЦТ-0106 призначив іспити. 27 вересня 2022 року начальник депо Неголюк К., своїм наступним наказом №631-ТЧ Про призначення дати перевірки знань - за порушення п.3.1 Інструкції локомотивній бригаді №ЦТ-0106 та п.2.11 Положення про порядок вивчення та перевірку знань нормативних актів з безпеки руху поїздів та маневрової роботи працівниками залізничного транспорту України призначив перевірку знань. Позивач вказує, 28 вересня 2022 року він звернувся із заявою Про невідповідність наказів №595, №63 до начальника депо Неголюка К. 30 вересня 2022 року начальник депо Неголюк К. надав відповідь на його заяву від 28 вересня 2022 року, згідно якої він вважає, що його заява є безпідставною. Вважає, що видача вищезазначених наказів - є нічим іншим, як основним засобом в руках роботодавця щоб створити нестерпні умови для подальшої його роботи на підприємстві. Позивач вказав, з наказом від 07 вересня 2022 року №595-ТЧ Про призначення позачергових іспитів та від 27 вересня 2022 року № 631-ТЧ Про призначення дати перевірки знань - він не згоден, вважає їх необгрунтованими. На підставі викладеного ОСОБА_1 просив суд визнати протиправним та скасувати наказ від 07 вересня 2022 року №595-ТЧ Про призначення позачергових іспитів та наказ від 27 вересня 2022 року № 631-ТЧ Про призначення дати перевірки знань.
Рішенням Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 15 вересня 2023 року відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до АТ Українська залізниця про вирішення трудового спору.
В апеляційній скарзі представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 просить рішення суду від 15 вересня 2023 року скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , посилаючись на неповне з`ясування обставин у справі, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права.
У відзиві на апеляційну скаргу АТ Українська залізниця просить апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 залишити без задоволення, рішення суду від 15 вересня 2023 року залишити без змін, посилаючись на його законність та обгрунтованість.
Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених позовних вимог, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скарги задовольнити частково з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст.12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до вимог частини 1 статті 367 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку суд переглядає справу за наявними і ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Звернувшись до суду із вказаним позовом, ОСОБА_1 просив суд визнати протиправним та скасувати наказ від 07 вересня 2022 року №595-ТЧ Про призначення позачергових іспитів та наказ від 27 вересня 2022 року № 631-ТЧ Про призначення дати перевірки знань, посилаючись на те, що 07 вересня 2022 року начальник депо Неголюк К., своїм наказом №595-ТЧ Про призначення позачергових іспитів - за порушення п.1.1 Інструкції локомотивній бригаді №ЦТ-0106 призначив іспити. 27 вересня 2022 року начальник депо Неголюк К., своїм наступним наказом №631-ТЧ Про призначення дати перевірки знань - за порушення п.3.1 Інструкції локомотивній бригаді №ЦТ-0106 та п.2.11 Положення про порядок вивчення та перевірку знань нормативних актів з безпеки руху поїздів та маневрової роботи працівниками залізничного транспорту України призначив перевірку знань. Позивач вказує, 28 вересня 2022 року він звернувся із заявою Про невідповідність наказів №595, №63 до начальника депо Неголюка К. 30 вересня 2022 року начальник депо Неголюк К. надав відповідь на його заяву від 28 вересня 2022 року, згідно якої він вважає, що його заява є безпідставною. Вважає, що видача вищезазначених наказів - є нічим іншим, як основним засобом в руках роботодавця щоб створити нестерпні умови для подальшої його роботи на підприємстві.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , суд першої інстанції правильно посилався на їх необґрунтованість належними доказами у справі, однак погодитися з такими висновками суду неможливо в частині обґрунтування підстав відмови, оскільки суд дійшов них за неправильного застосування норм матеріального права, що відповідно до ст.376 ЦПК України є підставою для зміни мотивувальної частини рішення суду.
Згідно з ч.1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Основоположні права громадян, пов`язані з реалізацією права на працю, передбачені статтями 43-46 Конституції України.
Відповідно дост.14Закону УкраїниПро охоронупраці працівникзобов`язаний: дбатипро особистубезпеку іздоров`я,а такожпро безпекуі здоров`яоточуючих людейв процесівиконання будь-якихробіт чипід часперебування натериторії підприємства; знатиі виконувативимоги нормативно-правовихактів зохорони праці,правила поводженняз машинами,механізмами,устаткуванням таіншими засобамивиробництва,користуватися засобамиколективного таіндивідуального захисту; проходитиу встановленомузаконодавством порядкупопередні таперіодичні медичніогляди. Працівник несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 1993 року № 55 поширюється на всіх працівників підприємств, об`єднань, установ та організацій залізничного транспорту, що належать до державної власності, за винятком працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування, будівельних організацій, служб постачання, дорожніх ресторанів, навчальних закладів, науково-дослідних і проектно-конструкторських організацій, бібліотек, методичних кабінетів, будинків культури, клубів, спортивних, дитячих і медичних закладів, пансіонатів і будинків відпочинку галузі (п. 2 Положення).
Відповідно до п. 3 вказаного Положення кожен працівник, на якого поширюється дія цього Положення, зобов`язаний, зокрема, знати і неухильно виконувати його вимоги; дотримуватися порядку і правил, установлених чинним законодавством. Правил технічної експлуатації залізниць, наказів, інструкцій та інших нормативних актів, що діють на залізничному транспорті, точно і своєчасно виконувати накази і розпорядження керівників; забезпечувати безпеку руху поїздів і маневрової роботи, виконувати вимоги правил і норм охорони праці, техніки безпеки, виробничої санітарії, пожежної безпеки і охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до 1.17. Правил безпечної експлуатації електровозів, тепловозів та моторвагонного рухомого складу, затверджених Наказом Державного комітетуУкраїни зпромислової безпекиохорони праціта гірничогонагляду №54від 24березня 2008року навчанняі перевірказнань зпитань охоронипраці працівників,зайнятих обслуговуваннямі експлуатацієюТРС,проводиться відповіднодо вимог Типовогоположення пропорядок проведеннянавчання іперевірки знаньз питаньохорони праці,затвердженого наказомДержавного комітетуУкраїни знагляду заохороною працівід 26січня 2005№15,зареєстрованого вМіністерстві юстиціїУкраїни 15лютого 2005року за№231/10511(далі-НПАОП 0.00-4.12-05). Не дозволяється допускати до роботи працівників, які не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці та пожежної безпеки.
Статтею 21 КЗпП України визначено, що трудовим договором є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язуєтеся виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Згідно зі статтею 139 КЗпП України працівники зобов`язані працювати чесно і сумлінно, своєчасно і точно виконувати розпорядження власника або уповноваженого ним органу, додержувати трудової і технологічної дисципліни, вимог нормативних актів про охорону праці, дбайливо ставитися до майна власника, з яким укладено трудовий договір.
Відповідно до ч.7 ст.153 КЗпП України на роботодавця покладається обов`язок проведення інструктажу (навчання) працівників з питань охорони праці, протипожежної безпеки.
Згідно зіст.159 КЗпП України обов`язокпрацівника виконувативимоги нормативнихактів проохорону праціпрацівник зобов`язаний: знатиі виконувативимоги нормативнихактів проохорону праці,правила поводженняз машинами,механізмами,устаткуванням таіншими засобамивиробництва,користуватися засобамиколективного таіндивідуального захисту; додержуватисьзобов`язаньщодо охоронипраці,передбачених колективнимдоговором (угодою,трудовим договором)та правиламивнутрішнього трудовогорозпорядку підприємства,установи,організації; проходитиу встановленомупорядку попередніта періодичнімедичні огляди; співробітничати з роботодавцем у справі організації безпечних та нешкідливих умов праці, особисто вживати посильних заходів щодо усунення будь-якої виробничої ситуації, яка створює загрозу його життю чи здоров`ю або людей, які його оточують, і навколишньому природному середовищу, повідомляти про небезпеку свого безпосереднього керівника або посадову особу.
Відповідно до2.11.Положення пропорядок вивченнята перевіркузнань нормативнихактів збезпеки рухупоїздів таманеврової роботипрацівниками залізничноготранспорту України,затвердженого НаказомМіністерства транспортута зв`язкуУкраїни 14червня 2007року №499-МТУ позачерговаперевірка знаньнормативних актівз безпекируху поїздівта маневровоїроботи проводитьсяу працівників,з винияких скоєнозалізничну транспортнуподію чина підставізафіксованих фактівпорушення вимогабо відсутностіналежного обсягузнань нормативнихактів збезпеки руху,визначених урозділі 3цього Положення,та іншихнормативних актів,визначених відповіднимнаказом начальниказалізниці,-у термінне більшедвох тижнівз датискоєння транспортноїподії абовиявлення порушеннявимог чинезадовільних знаньнормативних актівз безпекируху поїздівта маневровоїроботи. Вокремих випадкахможе призначатисяпозачергова перевірказнань вимогконкретних нормативнихдокументів. Позачергові іспити призначаються наказом керівника підрозділу, працівники якого допустили транспортну подію чи допустили порушення вимог або показали відсутність належного обсягу знань.
У справівстановлено позивачОСОБА_1 працює на підприємстві відповідача з 15 листопада 2005 року помічником машиніста електроктровоза з повним робочим днем (а.с. 9-11).
Відповідно до п. 1.1. Інструкції локомотивній бригаді №цт-0106 затвердженої наказом Укрзалізниці від 22 листопада 2004 року №878/ЦЗ, працівниками локомотивних бригад є особи, які призначені для керування та обслуговування електровозів, тепловозів, паровозів (далі- локомотива), електропоїзда, дизель-поїзда, автомотриси (далі моторвагонного рухомого складу чи МВРС): машиніст, помічник машиніста, а також особи, що працюють їх дублерами.
У своїй роботі локомотивні бригади керуються Правилами технічної експлуатації залізниць України (ПТЕ), Інструкцією з сигналізації на залізницях України, Інструкцією з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України, Інструкцією з експлуатації гальм рухомого складу та Інструкцією про порядок користування АЛС і пристроями контролю пильності машиніста, законодавчими та іншими нормативними актами з безпеки руху та охорони праці, правилами та інструкціями з технічного обслуговування і ремонту локомотивів (МВРС), чинними наказами, вказівками та інструкціями Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниці), управлінь залізниць, дирекцій залізничних перевезень, локомотивних депо, а також вимогами цієї Інструкції. При виїзді на дільниці суміжних залізниць і залізниці інших держав локомотивна бригада керується чинними на цих залізницях нормативними документами. Працівники локомотивних бригад відносяться до професій, що пов`язані з рухом поїздів, і на них поширюються всі вимоги та положення Укрзалізниці, які стосуються цієї категорії залізничників (а.с.247-252).
Відповідно до п.3.1 Інструкції локомотивній бригаді №цт-0106 затвердженої наказом Укрзалізниці від 22 листопада 2004 року №878/ЦЗ, працівники локомотивних бригад повинні: знати і чітко виконувати вимоги Правил технічної експлуатації залізниць України, Інструкції з сигналізації залізниць України, Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях України, Інструкції з експлуатації гальм рухомого складу на залізницях України, чинних інструкцій, наказів, указівок та інших нормативно - правових актів, віднесених до кола обов`язків працівників локомотивних бригад, правил та інструкцій з безпеки руху, охорони праці та пожежної безпеки при експлуатації, ремонті локомотивів (МВРС) (а.с.247-252).
Наказом АТ Українська залізниця Покровське Локомотивне Депо від 07 вересня 2022 року №595 Про призначення позачергових іспитів згідно з п. 2.11. Положення про порядок вивчення та перевірку знань нормативних актів з безпеки руху поїздів та маневрової роботи працівниками залізничного транспорту України, затвердженого наказом №499 МТУ від 14 червня 2007 року - за порушення п. 1.1. Інструкції локомотивній бригаді №цт-0106, затвердженої наказом Укрзалізниці від 22 листопада 2004 року №878/ЦЗ, машиністу ОСОБА_3 , та пом. маш. ОСОБА_1 - призначено позачергові іспити (а.с. 12).
З наказу АТ Українська залізниця Покровське Локомотивне Депо від 07 вересня 2022 року №595 Про призначення позачергових іспитів вбачається, 03 вересня 2022 року машиністом-інструктором ОСОБА_4 під час перевірки якості виконання посадових обов`язків локомотивними бригадами було виявлено наступні недоліки: машиніст ОСОБА_3 , пом. маш. ОСОБА_1 ст.Покровськ, ВЛ8-1488, при огляді електровозу в 10-му тупику, при наявності мастильного й обтирального матеріалу, цикл по догляду за електровозом не виконаний - порушення п. 1.1. Інструкції локомотивній бригаді №цт-0106 затвердженої наказом Укрзалізниці від 22 листопада 2004 року №878/ЦЗ.
27 вересня 2022 року наказом АТ Українська залізниця Покровське Локомотивне Депо від 27 вересня 2022 року №631-ТЧ - вирішено 29 вересня 2022 року о 08:00 провести засідання комісії з позачергової перевірки знань ПТЕ, ІСИ, ІРП та інших нормативних актів з БР поїздів помічника машиніста електровоза ОСОБА_1 (а.с. 13).
Із вказаного наказу АТ Українська залізниця Покровське Локомотивне Депо від 27 вересня 2022 року №631-ТЧ вбачається, 03 вересня 2022 року машиністом-інструктором ОСОБА_4 під час перевірки якості виконання посадових обов`язків локомотивними бригадами було виявлено порушення п.1.1 посадової інструкції помічником машиніста електровоза ОСОБА_1 . За виявлені порушення Наказом начальника депо №595 від 07 вересня 2022 року ОСОБА_1 були призначені позачергові іспити. У встановлений для складання іспитів термін не більше двох тижнів з дати виявлення порушення 18 вересня 2022 року ОСОБА_1 не з`явився, чим порушив п.3.1 Інструкції локомотивній бригаді №цт-0106 затвердженої наказом Укрзалізниці від 22 листопада 2004 року №878/ЦЗ та п.2.11 Положення про порядок вивчення та перевірку знань нормативних актів з безпеки руху поїздів та маневрової роботи працівниками залізничного транспорту України, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України 14 червня 2007 року №499-МТУ.
Позивачем було направлено начальнику СП Покровське локомотивне депо Неголюку К.А. заяву Про невідповідність наказів №595, № 631, у якій позивач повідомив, що ознайомився з наказами №595 від 07 вересня 2022 року та №631 від 27 вересня 2022 року та вважає їх неправомірними, у зв`язку з тим, що посадову інструкцію пом.машиніста електровоза не порушував, у зв`язку з його відсутністю. Підстав для здачі іспитів не має. Просить не порушувати його трудові права та забезпечити його роботою відповідно до укладеного трудового договору (а.с. 14).
Листом від 30 вересня 2022 року №219 АТ Українська залізниця Покровське Локомотивне Депо було повідомлено на заяву ОСОБА_1 , що йому були призначені позачергові іспити не за порушення вимог посадової інструкції, а за порушення вимог Інструкції локомотивній бригаді №ЦТ-0106, затвердженої наказом Укрзалізниці від 22 листопада 2004 року №876/ЦЗ, яка є діючим документом. Зазначено, що згідно п. 5 Інструкції локомотивній бригаді №ЦТ-0106, затвердженої наказом Укрзалізниці від 22 листопада 2004 року №876/ЦЗ локомотивна бригада несе відповідальність за забезпечення якості виконання технічного огляду локомотивів в об`ємі ТО-1 (а.с. 15, 16).
Судом встановлено, що причиною призначення позачергових іспитів, зокрема, ОСОБА_1 , перевірка 03 вересня 2022 року машиністом-інструктором якості виконання посадових обов`язків локомотивними бригадами, при якій було виявлено наступні недоліки: при огляді електровозу в 10-му тупику, при наявності мастильного й обтирального матеріалу, цикл по догляду за електровозом не виконаний - порушення п. 1.1. Інструкції локомотивній бригаді №ЦТ-0106, затвердженої наказом Укрзалізниці від 22 листопада 2004 року №876/ЦЗ.
Оскаржений позивачем наказ про призначення позачерговихіспитівприйнято відповідачем у зв`язку з невиконанням позивачем положень пункту 2.11 Положення про порядок вивчення та перевірку знань нормативних актів з безпеки руху поїздів та маневрової роботи працівниками залізничного транспорту України, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 14 червня 2007 року № 499-МТУ, а саме циклу по догляду за електровозом не виконаний, що є порушенням п. 1.1. Інструкції локомотивній бригаді №ЦТ-0106.
Із наказом про призначення позачергової перевірки знань позивач був ознайомлений під підпис 27 вересня 2022 року, та зазначив, що з іспитами не згоден (а.с. 61).
Позивач не з`явився для здачі іспиту у встановлений пунктом 2.11 зазначеного вище Положення двотижневий термін (а.с. 62).
Слід зазначити, у зв`язку із допущеними позивачем, як працівником локомотивної бригади, порушенням пунктів 9.1.5, 9.2.6 Інструкції з експлуатації гальм рухомого складу на залізницях України ЦТ-ЦВ-ЦЛ-0015 (при розшифруванні швидкостемірної стрічки 20 листопада 2021 року), відповідач мав право на призначення позачергової перевірки знань позивача ОСОБА_1 .
Позивачем не було надано доказів неможливості його явки для проходження вказаної перевірки 29 вересня 2022 року, будь-яких пояснень щодо поважних причин неявки для проведення позачергової перевірки знань суду не надано.
Посилання позивача на відсутності у відповідача повноважень на призначення щодо нього позачергової перевірки знань нормативних актів з безпеки руху поїздів та маневрової роботи, у зв`язку з відсутністю у нього, як помічника машиніста електровоза, обов`язку з дотримання вимог пунктів 9.1.5, 9.2.6 Інструкції з експлуатації гальм рухомого складу на залізницях України ЦТ-ЦВ-ЦЛ-0015, порушення яких були виявлені 20 листопада 2021 року, є безпідставними, оскільки положеннями пункту 1.1 Інструкції локомотивній бригаді, затвердженої наказом АТ Укрзалізниця від 22 листопада 2004 року № ЦТ-0106, введеної на заміну посадової інструкції локомотивній бригаді, передбачено, що помічник машиніста є працівником локомотивної бригади та у своїй роботі повинен керуватися положеннями зазначеної вище Інструкції з експлуатації гальм рухомого складу.
Відповідно до пункту 1.5 вказаної Інструкції локомотивній бригаді працівники локомотивних бригад, з вини яких допущена транспортна подія або порушення вимог нормативних документів в поїзній та маневровій роботі, підлягають позачерговим іспитам у встановленому порядку.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідачем правомірно були призначені позачергові іспити для позивача та правильно по суті відмовив у задоволенні позову, але допустив помилку при застосуванні норм матеріального права, які не підлягали застосуванню у цій справі.
Стосовно клопотання відповідача про застосування строку позовної давності, слід зазначити, позовні вимоги ОСОБА_1 до АТ Українська залізниця про вирішення трудового спору є недоведеними, тому позовна давність у цій справі не застосовується, оскільки строки позовної давності застосовується лише до обґрунтованого позову.
За такихобставин,враховуючи викладене,апеляційну скаргуслід задовольнитичастково,рішення Красногвардійськогорайонного судум.Дніпропетровська від15вересня 2023року змінитиу мотивувальнійчастині,виклавши їїу редакціїцієї постанови.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 367, 374, 376, 381, 382, 384 ЦПК України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 ОСОБА_2 - задовольнити частково.
Рішення Красногвардійського районногосуду м.Дніпропетровська від15вересня 2023року у справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства Українська залізниця про вирішення трудового спору - змінити у мотивувальній частині, виклавши її у редакції цієї постанови.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя І.А.Єлізаренко
Судді Т.П.Красвітна
О.В.Свистунова
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2024 |
Оприлюднено | 25.01.2024 |
Номер документу | 116504051 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Дніпровський апеляційний суд
Єлізаренко І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні