ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
25.01.2024Справа № 910/15879/23Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали господарської справи
за позовом Приватного акціонерного товариства "Акціонерна компанія "Київводоканал"
до Приватного акціонерного товариства "Компанія Росток"
про стягнення грошових коштів за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин в розмірі 152 296,40 грн.
Без повідомлення (виклику) сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» звернулось до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Приватного акціонерного товариства «Компанія Росток» про стягнення грошових коштів за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин в розмірі 152 296,40 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, в порушення Правил приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва № 1879, затверджених розпорядженням від 12.10.2011 Київською міською радою (Київської міської державної адміністрації), здійснено скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, в зв`язку з чим, позивачем було здійснено нарахування відповідачу плати в розмірі 144 311,80 грн. Крім того, позивачем нараховано та заявлено до стягнення 3% річних у розмірі 3 344,87 грн. та інфляційні втрати у розмірі 4 639,76 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
27.10.2023 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником відповідача - адвокатом Верхотуровим Олегом Олексійовичем подано заяву про продовження строку на подання відзиву.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.10.2023 заяву приватного акціонерного товариства "Компанія Росток" про продовження строку на подання відзиву повернуто без розгляду.
02.11.2023 через відділ діловодства Господарського суду міста Києва представником відповідача подано заяву про продовження строку на подання відзиву.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.11.2023 у продовженні строку для подання відзиву на позовну заяву відмовлено.
13.11.2023 представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому відповідачем заявлено клопотання про поновлення строку на подання відзиву.
21.11.2023 представником позивача подано відповідь на відзив.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 у поновленні строку для подання відзиву на позовну заяву відмовлено, відзив Приватного акціонерного товариства "Компанія Росток" залишено без розгляду.
04.12.2023 представником відповідача подано заяву про продовження строку на подання заперечень на відповідь на відзив, яка судом до розгляду не прийнята, оскільки першочерговою передумовою для подання заперечень на відповідь на відзив, окрім відповіді на відзив, є сам відзив на позовну заяву, який у даному випадку ухвалою Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 залишено без розгляду, в зв`язку з чим, відповідь на відзив судом також до розгляду не прийнята.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 22.01.2024 апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Компанія Росток" на ухвалу Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 у справі №910/15879/23 залишено без задоволення, ухвалу Господарського суду міста Києва від 27.11.2023 у справі №910/15879/23 - без змін.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Зважаючи на те, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданим йому процесуальним правом, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України та частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
14 серпня 2017 року між Приватним акціонерним товариством «Акціонерна компанія «Київводоканал» (далі - постачальник, позивач) та Публічним акціонерним товариством «Компанія «Росток» (далі - абонент, відповідач) укладено Договір на надання послуг з водопостачання та приймання стічних вод через приєднанні мережі № 17895/5-09 (далі - Договір) за умовами якого, постачальник зобов`язується надавати абоненту послуги з постачання питної води та приймання від нього стічних вод у систему каналізації м. Києва за адресами об`єктів водоспоживання, зазначеними у дислокації об`єктів водоспоживання та водовідведення (яка є невід`ємною частиною цього Договору) та на підставі пред`явлених абонентом умов (дозволу) на скид стічних вод у систему каналізації м. Києва (далі - умови), а абонент зобов`язується здійснювати своєчасну оплату наданих йому постачальником послуг на умовах цього Договору та дотримуватися порядку користування питною водою з комунальних водопроводів і приймання стічних вод, що встановлені Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила користування), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 за № 37, зареєстрованими в Міністерстві юстиції 26.04.2002 за № 403/6691 (далі - Правила приймання), Правилами приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва, затверджених Розпорядженням Виконавчого органу Київської міської ради від 12.10.2011 за № 1879, зареєстрованими в головному управлінні юстиції у м. Києві 17.10.2011 за № 44/903 (далі - Міські правила приймання), а також дотримуватися норм, визначених іншими нормативними актами, що регулюють правовідносини, які виникають за цим Договором.
Згідно з п. 1.5 Договору абонент забезпечує наявність та своєчасне подовження Умов на скид стічних вод згідно із вимогами чинного законодавства, а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Пунктами 2.1.1 та 2.1.4 Договору узгоджено, що облік поставленої води та кількість прийнятих стоків здійснюється за показами засобу обліку, зареєстрованого у постачальника, окрім випадків передбачених Правилами користування. У випадку наявності у абонента декількох об`єктів водоспоживання, облік спожитої ним води здійснюється з урахуванням показів всіх засобів обліку, зареєстрованих за абонентом. Обсяг наданої води для поливу визначається за показами засобів обліку. В разі технічної неможливості встановлення засобу обліку, кількість поставленої для поливу води може визначатися за узгодженим з постачальником розрахунком на підставі наданих абонентом офіційних документів, якими визначена площа поливу.
Кількість стічних вод, які надходять у міську каналізаційну мережу, визначається за показами засобів обліку стічних вод або за кількістю води, що надходить із комунального водопроводу та інших джерел водопостачання згідно з показами засобів обліку води та/або іншими способами визначення об`ємів стоків у відповідності до Правил користування.
Відповідно до п. 3.2.4 Договору постачальник має право в будь-який час проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем абонента, приладів, пристроїв та цілісності пломб на них, перевіряти дотримання абонентом вимог, передбачених п. 1.5 цього Договору, контролювати раціональне водоспоживання тощо, а також складати акти за результатами цих обстежень.
Пунктом 4.5 Договору узгоджено, що за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин абонент сплачує додатку плату, передбачену чинним законодавством.
Цей Договір укладається строком на один рік і набуває чинності з моменту його підписання сторонами. Договір вважається пролонгованим на новий строк, якщо за 20 днів до припинення його дії жодна із сторін письмово не повідомить іншу сторону про його припинення. Відносини до укладення нового Договору регулюються даним Договором (п. 7.1 Договору).
Позивач зазначає, що з метою контролю якості стічних вод, що надходять від ПрАТ «Компанія Росток» у каналізаційні мережі м. Києва, представником департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал», в присутності представника відповідача, 13.10.2022 були здійснені відбори проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 4 з контрольних колодязів 20/30, 23/33 та 31/41 з ПрАТ «Компанія Росток» для вимірювання показників їх складу та властивостей.
Як зазначає позивач, за результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 13.10.2022 складено протоколи, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правилах № 1879, в зв`язку з чим, оскільки попередній відбір проб стічних вод здійснювався понад три місяці від дати відбору проби, у якій зафіксовано перевищення ДК, позивачем нараховано відповідачу плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій за період з 16.07.2022 по 13.10.2022 в обсязі 10442 м3 на суму 144 311,80 грн. та направлено Лист-попередження від 21.11.2022 із розрахунком № 15/ДК-2022-10-06/001-Ф від 13.10.2022, однак станом на дату звернення до суду з позовом, відповідачем кошти, нараховані за скид стічних вод із перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 144 311,80 грн. не сплачено.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України визначається Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженим наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190 (далі - Правила), які є обов`язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб - підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об`єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Згідно п. 1.4 Правил № 190 приймання стічних вод від підприємств, установ, організацій до системи централізованого водовідведення здійснюється відповідно до Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37, а також місцевих правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації населеного пункту.
З метою запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) № 1879 від 12.10.2011 були затверджені Правила приймання стічних вод абонентів у систему каналізації міста Києва (далі - Правила № 1879).
Відповідно до п. 1.2 Правила № 1879 поширюються на організації, установи, підприємства усіх форм власності та фізичних осіб - підприємців, що скидають всі види стічних вод у міську систему каналізації (крім балансоутримувачів житлового фонду та об`єктів соціально-культурного призначення, які не скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження, або у яких немає орендарів чи інших суб`єктів, що скидають стічні води технологічного та/або непобутового походження).
Пунктом 1.5 Правил № 1879 передбачено що ці Правила встановлюють вимоги до Абонентів, які скидають стічні води до міської каналізації, регламентовано взаємні права та обов`язки Абонентів і Водоканалу, порядок визначення величини плати за скидання стічних вод у міську каналізацію, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та засоби впливу за їх порушення.
Відповідно до п. 1.8 Правил № 1879, для усіх Абонентів, що скидають стічні води в систему каналізації міста, встановлюються єдині нормативи допустимих концентрацій (далі - ДК) забруднюючих речовин.
З метою контролю якості стічних вод абонентів водоканал здійснює відбір разових проб. Разові проби характеризують хімічний склад стічних вод. Виявлені таким чином перевищення ДК забруднюючих речовин є підставою для нарахування додаткової плати згідно з цими Правилами (п. 6.2.1 Правил № 1879 ).
Згідно п. 2.1 Правил № 1879 Водоканал зобов`язаний: у разі відповідності якості і режиму скиду стічних вод Абонента Умовам на скид (при відсутності боргу Абонента за надані послуги водопостачання і водовідведення) забезпечити приймання, відведення і очищення стічних вод (крім абзаців 3 - 8 пункту 8.6 розділу 8 цих Правил) та здійснити очищення прийнятих у договірному порядку наднормативне забруднених стічних вод (підпункт 3.2.3 пункту 3.2 розділу 3 цих Правил); забезпечити систематичний лабораторний контроль за роботою міських каналізаційних очисних споруд (далі - МКОС), якістю води водного об`єкта в контрольних пунктах, визначених чинною Картою аналітичного контролю хіміко-бактеріологічної лабораторії каналізаційних очисних споруд м. Києва, погодженою Державною екологічною інспекцією в м. Києві (далі - ДВІ в м. Києві) та Київською міською санітарно-епідеміологічною станцією (далі - СЕС); при погіршенні показників якості водного об`єкта в контрольному пункті, а також при виникненні аварійних ситуацій негайно повідомити ДЕІ в м. Києві та СЕС з роз`ясненням причин, що викликали ці порушення; здійснювати контроль за якістю стічних вод, що скидають Абоненти, а також режимом та обсягом скидання; виставляти Абонентам до оплати рахунки за послуги водовідведення.
Пунктом 2.2 Правил № 1879 передбачено, що Водоканал має право: надавати Абонентам Умови на скид згідно з цими Правилами; нараховувати плату із застосуванням коефіцієнта кратності (розділ 7 цих Правил) у випадку виявлення порушень Абонентами вимог цих Правил та умов Договору або невиконання вимог Акта; проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем Абонента та складати Акти за результатами цих обстежень. Акт підписується уповноваженими представниками Водоканалу і Абонента. У разі відмови Абонента від підписання Акта представники Водоканалу роблять відповідний запис в Акті. В цьому випадку Акт, підписаний представниками Водоканалу, діє в односторонньому порядку і один примірник Акта надсилається Абоненту; при виявленні порушень встановлювати терміни їх усунення (при цьому вимоги Водоканалу є обов`язковими для виконання у встановлені терміни, при недотриманні термінів їх виконання Абонент розраховується за обсяг стічних вод, обчислений згідно з абзацами 3 - 8 пункту 8.6 розділу 8 цих Правил); у будь-який час за участю представника Абонента відбирати проби стічних вод; проводити хімічний аналіз проб стічних вод Абонентів; надавати висновки про фактичні концентрації забруднюючих речовин стічних вод та їх відповідність ДК; вимагати від Абонентів розробки та узгодження з Водоканалом заходів щодо доведення якості стічних вод до встановлених ДК.
Згідно п. 2.4 Правил № 1879 Абоненти зобов`язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до міської каналізації згідно з графіком відбору проб, погодженим з Водоканалом, та не перевищувати встановлені обсяги водовідведення та допустимої концентрації забруднюючих речовин в стічних водах при їх скиданні до міської каналізації. Визначення виду, кількості інгредієнтів та періодичності проведення хіманалізу стічних вод абонента є виключною компетенцією Водоканалу.
Приписами ст. 217 ГК України встановлено, що господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.
Відповідно до ст. 219 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Статтею 235 ГК України встановлено, що за порушення господарських зобов`язань до суб`єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватись оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов`язання, що використовуються самими сторонами зобов`язання в односторонньому порядку.
При цьому, за приписами ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.
Згідно з п. 1.5 Договору абонент забезпечує наявність та своєчасне подовження Умов на скид стічних вод згідно із вимогами Місцевих правил приймання, а також забезпечує скид стічних вод з дотриманням допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
Відповідно до п. 3.2.4 Договору постачальник має право в будь-який час проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем абонента, приладів, пристроїв та цілісності пломб на них, перевіряти дотримання абонентом вимог, передбачених п. 1.5 цього Договору, контролювати регіональне водоспоживання тощо, а також складати акти за результатами цих обстежень.
З метою контролю якості стічних вод, що надходять від ПрАТ «Компанія Росток» у каналізаційні мережі м. Києва, представником департаменту екологічного нагляду ПрАТ «АК «Київводоканал», в присутності представника відповідача, 13.10.2022 були здійснені відбори проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 4 з контрольних колодязів 20/30, 23/33 та 31/41 з ПрАТ «Компанія Росток» для вимірювання показників їх складу та властивостей.
Присутність представника абонента - Альошина Віталія Сергійовича при відборі проб 13.10.2022 підтверджується відповідними записами в Журналі-акті відбору проб стічних вод, копія якого наявна в матеріалах справи, у якому зафіксовано відмову Альошина Віталія Сергійовича від підпису, що не спростовує обставину щодо його присутності при відборі проб.
При цьому, пунктом 6.2.5 Правил № 1879 передбачено, що проба для абонента відбирається за його бажанням. Аналіз цієї проби проводиться абонентом. Абонент може не проводити аналізу проби, погоджуючись з результатами аналізу робочої групи.
Абонент в свою чергу, правом на відбір проб для самостійного аналізу не скористався, протилежного матеріали справи не містять.
За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, відібраних 13.10.2022 працівниками ДЕН складено протоколи вимірювання показників складу та властивостей проби стічної води від 13.10.2023, копії яких наявні в матеріалах справи, в яких зафіксовано невідповідність стічних вод, які абонент скидає в систему каналізації м. Києва, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища, закріпленим в Правил № 1879.
Пунктом 4.5 Договору узгоджено, що за скид в міську каналізаційну мережу стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин абонент сплачує додатку плату, передбачену чинним законодавством.
Відповідно до п. 7.3. Правил № 1879, при виявленні Водоканалом під час контролю якості стічних вод, що скидаються Абонентом, перевищення фактичної концентрації одного виду забруднення (Сф) над установленою ДК коефіцієнт кратності для розрахунку плати за скид наднормативних забруднень визначається за формулою:
КК = (Сф - ДК) / ДК
Коефіцієнт кратності при перевищенні ДК однієї речовини не може перевищувати 5, окрім випадків, передбачених підпунктом 7.2.1 пункту 7.2 розділу 7 цих Правил.
Пунктом 7.4. Правил №1879 встановлено, що якщо встановлений факт одночасного скиду до міської каналізації кількох забруднень у концентраціях, що перевищують ДК, коефіцієнт кратності КК визначають за формулою:
Кк= , де
Сфi - фактична концентрація в стічних водах Абонента i-тої речовини;
ДКi - допустима концентрація i-тої речовини, яку встановлено Правилами або Умовами на скид для Абонента.
Загальний коефіцієнт кратності з урахуванням перевищення допустимої концентрації кількох речовин та інших порушень не може бути більше ніж 10. Якщо за розрахунком КК виходить більше ніж 10, то приймається КК = 10.
За результатами лабораторних досліджень проб стічних вод, які скидаються з об`єкта, розташованого за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 4, відібраних 13.10.2022 виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин:
1) з контрольного колодязя 20/30 ПрАТ «Компанія Росток» по чотирьох компонентам:
- вміст завислих речовин становить 451,00 мг/дм3, допустима концентрація 300,00;
- вміст фосфатів - 21,50 мг/дм3, допустима концентрація - 8,00 мг/дм;
- вміст амонію (азот амонійний) - 68,90 мг/дм3, допустима концентрація - 20,00;
- окиснюваність (ХСК) становить 3070,00 мг/дм3, допустима концентрація - 500,00;
2) з контрольного колодязя 23/33 ПрАТ «Компанія Росток» по чотирьох компонентам:
- вміст завислих речовин становить 535,00 мг/дм3, допустима концентрація 300,00;
- вміст фосфатів - 24,75 мг/дм3, допустима концентрація - 8,00 мг/дм;
- вміст амонію (азот амонійний) - 111,03 мг/дм3, допустима концентрація - 20,00;
- окиснюваність (ХСК) становить 3090,00 мг/дм3, допустима концентрація - 500,00;
3) з контрольного колодязя 31/41 ПрАТ «Компанія Росток» по чотирьох компонентам:
- вміст завислих речовин становить 610,00 мг/дм3, допустима концентрація 300,00;
- вміст фосфатів - 24,85 мг/дм3, допустима концентрація - 8,00 мг/дм;
- вміст амонію (азот амонійний) - 88,18 мг/дм3, допустима концентрація - 20,00;
- окиснюваність (ХСК) становить 2390,00 мг/дм3, допустима концентрація - 500,00;
Враховуючи вищевикладене, коефіцієнт кратності за скид стічних вод в систему каналізації м. Києва з перевищенням вмісту допустимих концентрацій, що було виявлено за результатами лабораторного дослідження проб стічних вод, відібраних 13.10.2022 в контрольному колодязі 20/30, становить 9,78, а в контрольних колодязях 23/33 та 31/41 з урахуванням кратності, становить 10.
Відповідно до п. 7.5 Правил № 1879, плата за скид Абонентом стічних вод з перевищенням ДК забруднюючих речовин, установленим разовим аналізом, стягується за час від попереднього відбору разової проби, проведеного Водоканалом, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців. Ця плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих Абонентом за цей період з даного об`єкта.
Оскільки попередній відбір проб стічних вод здійснювався понад три місяці від відбору проби 13.10.2023, у якій зафіксовано перевищення ДК, обсяг скинутих стічних вод вираховується за період з 16.07.2022 по 13.10.2022.
З наявних у матеріалах справи показань з приладу обліку розрахунків вбачається, що відповідачем за період з 16.07.2022 по 13.10.2022 скинуто стічних вод до міської каналізаційної мережі 10 442 м/куб.
При цьому, відповідно до Паспорта водного господарства ПрАТ «Компанія Росток» вбачається, що з КК 20/30 скидається 3,35% стічних вод; з КК 23/33 скидається 4,34% стічних вод; з КК 31/41 скидається 8,86% стічних вод.
Згідно п. 7.2 Правил № 1879 при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються Абонентами у міську каналізацію, порівняно з встановленими ДК забруднюючих речовин. Абоненти сплачують Водоканалу плату за скид наднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій (НП), обсягом скинутих наднормативне забруднених стічних вод (VПЗ) та коефіцієнтом кратності (КК), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми.
Відтак, плата за скид стічних вод наднормативних забруднень розраховується за наступною формулою - Плата за скид наднормативних забруднень = Нп* Vпз*Кк, де
Vпз - обсяг скинутих Абонентом стічних вод з наднормативними забрудненнями (за відсутності даних щодо обсягів водовідведення беруться дані, зазначені в паспорті водного господарства) (м3);
Кк - коефіцієнт кратності, який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод на МКСОС та екологічного стану водойми;
Нп - встановлений норматив плати за скид наднормативних забруднень у міську каналізацію (%).
Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення» від 22.12.2021 № 2842 тариф на послуги водовідведення становить 11,85 грн. (без податку на додану вартість) за 1 куб.м.
Оскільки частка тарифу на послуги водовідведення, яка відповідає вартості очищення 1 куб.м. стічних вод з вмістом забруднень у межах, установлених допустимих концентрацій забруднюючих речовин становить 59 % від затвердженого тарифу на послуги водовідведення, Нп складає 6,99 грн. (без ПДВ 11,85 грн *59%).
Таким чином, загальна сума нарахувань за перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах складає 144 311,80 грн.
Листом-повідомленням № 15/8688-Т від 19.10.2022 позивачем повідомлено відповідача по порушення при скиді стічних вод.
21.11.2022 позивач направив відповідачу Лист-попередження від 21.11.2022 із розрахунком № 15/ДК-2022-10-06/001-Ф від 13.10.2022 та рахунок на оплату № 06010686 від 14.11.2022 на суму 144 311,80 грн.
Згідно п.6.2.18 Правил № 1879 Абонент зобов`язаний оплатити наданий Водоканалом рахунок у 10-денний строк з моменту його отримання.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем означений рахунок отриманий 30.11.2022.
Доказів сплати всієї нарахованої суми, у тому числі в процесі розгляду справи, відповідачем до матеріалів справи не надано.
Таким чином, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що відповідач у встановленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню в сумі 144 311,80 грн.
Крім того, у зв`язку з невиконанням відповідачем зобов`язань щодо оплати плати за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, позивач просить суд стягнути з відповідача 4 639,73 грн. інфляційних втрат та 3 344,87 грн. 3 % річних.
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оскільки плата за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням є грошовим зобов`язанням, що виникає на підставі Договору та визначених законодавчих приписів, що узгоджується із висновками Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду в постанові від 18.09.2019 по справі № 920/730/16, вимоги позивача про стягнення 3% річних та інфляційних втрат є правомірними.
З огляду на вищевикладене, судом здійснено перерахунок розміру 3 % річних та інфляційних втрат та встановлено, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 3 % річних в розмірі 3 344,87 грн. та інфляційні втрати в розмірі 4 639,73 грн.
Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Компанія Росток» (03067, м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 4; ідентифікаційний код: 00227560) на користь Приватного акціонерного товариства «Акціонерна компанія «Київводоканал» (01015, м. Київ, вул. Лейпцизька, будинок 1-А; ідентифікаційний код: 03327664) плату за скид стічних вод із перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 144 311 (сто сорок чотири тисячі триста одинадцять) грн. 80 коп., інфляційні втрати в розмірі 4 639 (чотири тисячі шістсот тридцять дев`ять) грн. 73 коп., 3% річних в розмірі 3 344 (три тисячі триста сорок чотири) грн. 87 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
3. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повне рішення складено: 25.01.2024
Суддя О.А. Грєхова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2024 |
Оприлюднено | 29.01.2024 |
Номер документу | 116540423 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Грєхова О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні