ДНІПРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Провадження № 11-сс/803/79/24 Справа № 188/1025/22 Суддя у 1-й інстанції - ОСОБА_1 Суддя у 2-й інстанції - ОСОБА_2
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2024 року м. Дніпро
Колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_2
суддів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу прокурора Першотравенської окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_5 на ухвалу слідчого судді Першотравенського районного суду Дніпропетровської області від 05 грудня 2023 року про відмову у застосуванні запобіжного заходу у виді тримання під вартою та застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився смт. Межова, Межівського району, Дніпропетровської області, проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, освіта вища, станом на 30.08.2022 займав посаду директора Державного професійно-технічного навчального закладу «Межівське професійно-технічне училище», з 09.11.2023 року працює майстром виробничого навчання професійно-технічного навчального закладу «Межівське професійно-технічне училище», одруженого, раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, у кримінальному провадженні № 12022041530000126,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_7 ,
в режимі відеоконференції:
прокурора ОСОБА_5 ,
підозрюваного ОСОБА_6 ,
захисника ОСОБА_8 ,
В С Т А Н О В И Л А :
Ухвалою слідчогосудді Першотравенськогорайонного судуДніпропетровської областівід 05грудня 2023року частковозадоволено клопотанняпрокурора тазастосований запобіжнийзахід допідозрюваного ОСОБА_6 у вигляді домашнього арешту, терміном на два місяці із забороною з 22 години по 07 годину залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з чим покладені на нього процесуальні обов`язки, передбачені ст. 194 КПК України, до 03.02.2024 року.
Обґрунтовуючи свої висновки слідчий суддя дійшов висновку про обґрунтованість повідомленої ОСОБА_6 підозри у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень. Встановив, прокурор в судовому засіданні не довів реальність ризиків, що виправдовують обмеження свободи обвинуваченого, не надав фактичних даних, котрі із певною вірогідністю давали підстави стверджувати, що інші запобіжні заходи не забезпечать належної процесуальної поведінки обвинуваченого.
В апеляції:
- прокурор просить скасувати ухвалу та постановити нову, якою задовольнити клопотання прокурора та застосувати до ОСОБА_6 запобіжний захід у виді тримання під вартою, строком на 60 днів, з визначенням застави у розмірі 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб в сумі 805200 грн. з покладенням на підозрюваного відповідних обов`язків.
В обґрунтування вимог зазначає, що ухвала слідчого судді є незаконною та підлягає скасуванню через невідповідність висновків суду, викладених в ухвалі, фактичним обставинам кримінального правопорушення.
Вказує, що під час досудового розслідування виникла необхідність застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки відповідно до вимог п. 4 ст. 184 КПК України встановлено наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 3, 4, 5 ч.1 ст. 177 КПК України, що не взято слідчим суддею до уваги.
Вважає, що у клопотанні прокурором детально обґрунтована неможливість запобігання ризикам, зазначеним у клопотанні, шляхом застосування більш м`яких запобіжних заходів.
Заслухавши сторони кримінального провадження, прокурора, який просив задовольнити вимоги апеляційної скарги, підозрюваного та його захисника, які кожен окремо та разом заперечували проти задоволення апеляції, просили ухвалу слідчого судді залишити без змін, перевіривши матеріали та обговоривши доводи скарги, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Відповідно до ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до статті 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Згідно до вимог ч. 1, п. 3 ч. 2 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п`ятою статті 176 цього Кодексу.
За ст. 181 КПК України домашній арешт полягає в забороні підозрюваному залишати житло цілодобово або у певний період доби і може бути застосовано до особи, яка підозрюється у вчиненні злочину, за вчинення якого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.
За положеннями ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов`язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м`яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Так, за матеріалами, долученими до клопотання, вбачається, що 15 вересня 2022 року до ЄРДР за № 12022041530000126 внесені відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України; 01.10.2022 року за ч. 4 ст. 191 КК України.
01 грудня 2023 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 КК України, яке виразилось у службовому підробленні, тобто внесенні службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, та ч. 5 ст. 191 КК України, яке виразилось у розтраті чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах.
Розглядаючи питанняобґрунтованості підозри за ч.5ст.191,ч.1ст.366 КК України, як підставу для застосування запобіжного заходу, враховується відсутністьзаконодавчого визначенняпоняття «обґрунтованістьпідозри» таусталена практикаЄвропейського судуз правлюдини щодопоняття «обґрунтованостіпідозри» такритеріїв їївизначення.Зокрема,як зазначеноу рішенніЄСПЛ «Нечипорук,Йонкало протиУкраїни» від21.04.2011р.,наявність обґрунтованоїпідозри передбачаєнаявність фактівабо відомостей,на підставіяких об`єктивнийспостерігач зробивби висновок,що данаособа моглаб скоїтизлочин.
Як зазначено у рішенні Європейського суду з прав людини від 28 жовтня 2004 р. у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства», для вирішення питання про обрання запобіжного заходу факти, що викликають підозру, не обов`язково мають бути встановлені до ступеню, необхідного для засудження або навіть пред`явлення обвинувачення, а згідно рішення Європейського суду з прав людини від 30.08.1998 р. у справі «Кемпбелл та Хартлі проти Сполученого Королівства» наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або відомостей, на підставі яких об`єктивний спостерігач зробив би висновок, що дана особа могла б скоїти злочин.
З`ясовано, що наведені в клопотанні слідчого дані свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 інкримінованих йому кримінальних правопорушень з огляду на матеріали, додані до клопотання слідчого, які достатньо дають підстави дійти висновку, що дана особа могла б скоїти інкриміновані їй злочини, тобто ймовірно є підстави допустити її причетність до їх вчинення.
Перевіряючи наявність ризиків відповідно до вимог ст. 178 КПК України, колегія суддів, зважаючи на практику ЄСПЛ, погоджується з висновком слідчого судді про відсутність встановлених слідчим суддею ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, та з урахуванням наявності упідозрюваного постійногомісця проживаннята офіційноїреєстрації,тієї обставини,що ОСОБА_6 одружений,має постійнеджерело доходу,раніше несудимий,також враховуючи,що натериторії м.Дніпра узв`язку ззапровадженням режимувоєнного станувстановлена комендантськагодина з00:00год.до 05:00год.,необхідним тадостатнім длязабезпечення виконанняпідозрюваним процесуальних обов`язків можливо застосувати до нього більш м`який запобіжний захід, не пов`язаний з триманням під вартою, а саме домашній арешт з покладенням на підозрюваного обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Такий висновок в повній мірі відповідає фактичним обставинам кримінального провадження.
З матеріалів провадження колегією суддів не встановлено та не доведено прокурором під час апеляційного перегляду оскарженої ухвали, що підозрюваний будь-яким чином переховувався від органу досудового розслідування чи суду чи вчиняв тиск на свідків, іншим чином перешкоджав кримінальному провадженню, чи вчинив після вручення йому підозри у цьому кримінальному провадженні інший злочин, у зв`язку з чим обрання йому більш м`якого запобіжного заходу, не пов`язаного з триманням під вартою, є обґрунтованим.
Прокурором ні в апеляційній скарзі, ні в судовому засіданні апеляційної інстанції не наведено досить переконливих обставин і доводів щодо недостатності застосування до підозрюваного більш м`якого запобіжного заходу, який полягає у забороні підозрюваному залишати житло у певний період доби.
Таким чином, часткове задоволення клопотання про застосування допідозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та застосування до нього більш м`якого альтернативного запобіжного заходу у виді домашнього арешту в певний період доби відповідає вимогам вищевказаних норм закону, і, зокрема, правовій позиції, викладеній у рішенні Європейського суду у справі «Харченко проти України», та є дієвим механізмом контролю його поведінки під час здійснення досудового розслідування та відповідає завданням кримінального провадження.
З урахуванням вищевказаних обставин кримінального провадження, положень кримінального процесуального закону, колегія суддів не знаходить підстав для скасування ухвали слідчого судді з мотивів, наведених прокурором в апеляційній скарзі, у зв`язку з чим вимоги апеляційної скарги слід залишити без задоволення, а ухвалу слідчого судді без змін.
Керуючись ст. ст. 405, 407, 419, 422 КПК, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу прокурора Першотравенської окружної прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_5 , - залишити без задоволення.
Ухвалу слідчогосудді Першотравенськогорайонного судуДніпропетровської областівід 05грудня 2023року прозастосування запобіжногозаходу увигляді домашньогоарешту щодо ОСОБА_6 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
Суд | Дніпровський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2024 |
Оприлюднено | 29.01.2024 |
Номер документу | 116564974 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Дніпровський апеляційний суд
Кононенко О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні