1-кп/130/20/2024
129/915/19
У Х В А Л А
щодо призначення комплексно-комісійної судово-медичної
і судово-психіатричної експертизи
29.01.2024 р. м. Жмеринка
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
з участю секретаря судових засідань ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12018020120000474 від 06.11.2018, відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , - за обвинуваченням у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 15, ч. 1 ст. 115 КК України,
також за участі: прокурора ОСОБА_6 ,
обвинуваченого ОСОБА_5 (шляхом ВКЗ),
захисника ОСОБА_7 ,
потерпілого ОСОБА_8 (шляхом ВКЗ),
УСТАНОВИВ:
Захисник ОСОБА_7 заявив клопотання про призначення комплексно-комісійної судово-медичної і судово-психіатричної експертизи стосовно стану здоров`я обвинуваченого ОСОБА_5 .
Клопотання аргументував тим, що під час судового розгляду даного кримінального провадження відносно обвинуваченого ОСОБА_5 , останній за місцем свого проживання, у м. Львові, 01.06.2020 отримав черепно-мозкову травму і 02.06.2020 був доставлений у КНП КЛШМД м. Львів та госпіталізований у відділення нейрохірургії. ОСОБА_5 було проведено операцію: кістково-пластична трепанація черепа, видалення гострої субдуральної гематоми правої лобно-тім`яно-скроневій ділянки. Проводилось консервативне лікування в умовах відділення інтенсивної терапії та нейрохірургії. 13.07.2020 ОСОБА_5 було виписано із відділення із відповідними рекомендаціями та госпіталізовано у відділення фізичної реабілітації КНП КЛШМД м. Львова з діагнозом:«ЦВХ на ґрунті ЦА. Стан після перенесеного ЗЧМТ видалення субдуральної гематоми справа 02.06.2020 та гідроми в лобних долях головного мозку з лівобічним спастичним геміпарезом із значним порушенням функції руху і функції ходи, елементів моторної афазії когнітивного дефіциту та значним порушенням статики координації та ходьби. Г Х 3 ст., ст. 3, ризик 4 високий». 30.07.2020 ОСОБА_5 було виписано з відділення фізичної реабілітації КНП КЛШМД м. Львова. Однак, як вбачається з виписки із медичної картки стаціонарного хворого № 16612 ОСОБА_5 , що на момент виписки: «хворий сам себе не обслуговує потребує допомоги сторонніх. На момент виписки пацієнт лежачий, утримується виражений когнітивний дефіцит та когнітивний дефіцит з порушенням статики координації та ходьби. Видано лікарняний серія номер ЛКК 21.07- 5 день».
Згідно Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (видається інваліду ) серії 12 ААБ № 355515 ОСОБА_5 визначена група інвалідності «Перша «Б», з висновком «потребує постійного стороннього догляду».
Згідно медичного висновку ЛКК№ 169 від 28.03.2023 хворий ОСОБА_5 являється особою з інвалідністю «Перша «Б» група, в якому зазначений діагноз хвороби, а також вказано на те, що за станом здоров`я ОСОБА_5 потребує стороннього догляду і медикаментозного лікування.
У зв`язку зі здійсненням захисту обвинуваченого ОСОБА_5 в Жмеринському міськрайонному суді Вінницької області і до завершення судового розгляду даного кримінального провадження, з урахуванням отриманої травми та стану здоров`я обвинуваченого ОСОБА_5 , виникла необхідність у проведенні комплексно-комісійної судово-медичної та судово-психіатричної експертизи для з`ясування стану осудності ОСОБА_5 , а також, чи є у обвинуваченого ОСОБА_5 хвороби, які входять в перелік хвороб, які є підставою для звільнення від відбування покараня відповідно до Наказу Міністерства Юстиції України та Міністерства Охорони Здоров`я України № 1348/ 5 /572від 15 серпня 2014 року ( із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства Юстиції № 1517/ 5 /503 від 10.05.2017;№ 4113/ 5 /1680 від 20.12.2017; № 2256/ 5 /1491 від 01.07.2020;№ 3373/ 5 /2031 від 23.09.2021;№ 1599/ 5 /840 від 04.05.2023;№ 2368/ 5 /1164 від 27.06.2023 ).
Просив поставити такі питання: 1. На які захворювання хворіє на даний час ОСОБА_5 ?
2. Чи потребує ОСОБА_5 стаціонарного лікування та в яких закладах може його отримати ?
3. Чи потребує ОСОБА_5 постійної сторонньої допомоги та догляду та чи може сам себе обслуговувати без допомоги сторонніх осіб ?
4.Чи хворіє ОСОБА_5 на хворобу (хвороби), які є підставою для звільнення від відбування покарання відповідно до додатку № 13 Наказу МЮ України та МОЗ України № 1348/5/572 від 15.08.2014 року із відповідними змінами ?
5. Чи може ОСОБА_5 за станом здоров`я перебувати в місцях позбавлення волі?
6. Чи страждає ОСОБА_5 на даний час психічною хворобою, що позбавляє його можливості усвідомлювати свої дії та/або керуватися ними після отримання травми та проведеного лікування? Якщо так, то коли почалася ця психічна хвороба?
7. Чи має ОСОБА_5 які-небудь психічні вади, через які не може самостійно реалізувати своє право на захист ?
8. Чи потребує ОСОБА_5 застосування до нього примусових заходів медичного характеру, якщо так, то яких саме ?
Обвинувачений ОСОБА_5 клопотання захисника щодо призначення експертизи підтримав.
Прокурор не заперечував щодо заявленого захисником клопотання про призначення ОСОБА_5 експертизи. Своїх питань не ставив.
Потерпілий ОСОБА_8 заперечив щодо призначення експертизи.
Мотиви суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 332 КПК України, під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбачених статтею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Відповідно до п.2 ч. 2 цієї статті, суд має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам незалежно від наявності клопотання, якщо під час судового розгляду виникли підстави, передбачені частиною другою статті 509 цього Кодексу;
Відповідно до ч. 4 цієї статті, після постановлення судом ухвали про доручення проведення експертизи судовий розгляд продовжується, крім випадків, якщо таке продовження неможливе до отримання висновку експерта.
Відповідно до ч. 1 ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, яких залучають сторони кримінального провадження або слідчий суддя за клопотанням сторони захисту у випадках та порядку, передбачених статтею 244 цього Кодексу, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання. Не допускається проведення експертизи для з`ясування питань права.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 242 КПК України, слідчий або прокурор зобов`язані забезпечити проведення експертизи щодо визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності.
Відповідно до частини 3 статті 242 КПК України, примусове залучення особи для проведення медичної або психіатричної експертизи здійснюється за ухвалою слідчого судді, суду.
Згідно з ч.2 ст.84 КК України особа, яка після вчинення злочину або постановлення вироку захворіла на іншу тяжку хворобу, що перешкоджає відбуванню покарання, може бути звільнена від покарання або подальшого його відбування. При вирішенні цього питання суд враховує тяжкість вчиненого злочину, характер захворювання, особу засудженого та інші обставини справи.
Відповідно до ст. 509 КПК України, слідчий, прокурор зобов`язані залучити експерта (експертів) для проведення психіатричної експертизи у разі, якщо під час кримінального провадження будуть встановлені обставини, які дають підстави вважати, що особа під час вчинення суспільно небезпечного діяння була в неосудному або обмежено осудному стані або вчинила кримінальне правопорушення в осудному стані, але після його вчинення захворіла на психічну хворобу, яка позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії або керувати ними. Такими обставинами, зокрема, є:
1) наявність згідно з медичним документом у особи розладу психічної діяльності або психічного захворювання;
2) поведінка особи під час вчинення суспільно небезпечного діяння або після нього була або є неадекватною (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті тощо).
2. У разі необхідності здійснення тривалого спостереження та дослідження особи може бути проведена стаціонарна психіатрична експертиза, для чого така особа направляється до відповідного медичного закладу на строк не більше двох місяців. Питання про направлення особи до медичного закладу для проведення психіатричної експертизи вирішується під час досудового розслідування - ухвалою слідчого судді за клопотанням сторони кримінального провадження в порядку, передбаченому для подання та розгляду клопотань щодо обрання запобіжного заходу, а під час судового провадження - ухвалою суду.
Отже, за наведених вище підстав клопотання захисника про призначення у кримінальному провадженні комплексно-комісійної судово-медичної і судово-психіатричної експертизи відносно обвинуваченого ОСОБА_5 для з`ясування його осудності або чи є у нього хвороба, яка може стати підставою для звільнення його від відбування покарання, підлягає задоволенню.
Оскільки обвинувачений ОСОБА_5 проживає у АДРЕСА_1 , проведення вказаної експертизи слід доручити:
- експертам Комунального закладу «Львівської обласної ради Львівське обласне бюро судово-медичної експертизи» (79010, м. Львів, вул. Пекарська, 6);
- експертам Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» (79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 95).
На підставі наведеного, керуючись ст. 332 КПК України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання захисника задовольнити.
- У кримінальному провадженні призначити комплексно-комісійну судово-медичну і судово-психіатричну експертизу стосовно стану здоров`я обвинуваченого ОСОБА_5 , проведення якої доручити експертам: - Комунального закладу «Львівської обласної ради Львівське обласне бюро судово-медичної експертизи» та експертам Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівська обласна клінічна психіатрична лікарня» , на вирішення яких поставити наступні запитання:
1. На які захворювання хворіє на даний час ОСОБА_5 ?
2. Чи потребує ОСОБА_5 стаціонарного лікування та в яких закладах може його отримати ?
3. Чи потребує ОСОБА_5 постійної сторонньої допомоги та догляду та чи може сам себе обслуговувати без допомоги сторонніх осіб ?
4.Чи хворіє ОСОБА_5 на хворобу (хвороби), які є підставою для звільнення від відбування покарання відповідно до додатку № 13 Наказу МЮ України та МОЗ України № 1348/5/572 від 15.08.2014 із відповідними змінами ?
5. Чи може ОСОБА_5 за станом здоров`я перебувати в місцях позбавлення волі?
6. Чи страждає ОСОБА_5 на даний час психічною хворобою, що позбавляє його можливості усвідомлювати свої дії та/або керуватися ними після отримання травми та проведеного лікування? Якщо так, то коли почалася ця психічна хвороба?
7. Чи має ОСОБА_5 які-небудь психічні вади, через які не може самостійно реалізувати своє право на захист ?
8. Чи потребує ОСОБА_5 застосування до нього примусових заходів медичного характеру, якщо так, то яких саме ?
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за відмову від дачі висновку та за дачу завідомо неправдивого висновку за ст.ст. 384, 385 КК України.
Для проведення експертизи до експертної установи направити матеріали кримінального провадження за № 12018020120000474 від 06.11.2018; медичну картку амбулаторного хворого ОСОБА_5 , медичну картку стаціонарного хворого ОСОБА_5 № 13443 від 02.06.2020 КНП «Клінічна лікарня швидкої медичної допомоги м. Львова»; медичну картку стаціонарного хворого ОСОБА_5 № 16612 від 13.07.2020 КНП КЛШМД м. Львова», та обвинуваченого ОСОБА_5 .
Відповідно до ч. 2 ст. 122 КПК України, залучення стороною обвинувачення експертів спеціалізованих державних установ, а також проведення експертизи за дорученням слідчого судді або суду здійснюється за рахунок коштів, які цільовим призначенням виділяються цим установам з Державного бюджету України.
Після постановлення судом ухвали про доручення проведення експертизи продовження судового розгляду неможливе до отримання висновку експерта.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Головуючий ОСОБА_1
Судді
ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 30.01.2024 |
Номер документу | 116593886 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти життя та здоров'я особи Умисне вбивство |
Кримінальне
Жмеринський міськрайонний суд Вінницької області
Заярний А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні