Рішення
від 23.01.2024 по справі 717/1572/23
ХОТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 717/1572/23 Провадження № 2/724/44/24

Р І Ш Е Н Н Я

23.01.24 І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2024 року Хотинський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді: Скрипника С.М.

за участю секретаря судового засідання: Писанюк Я.П.

сторін:

представника позивача Степаненко А.Т., Рябой О.П,

представника відповідача Черкеза І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хотині Чернівецької області цивільну справу за позовом РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» до ОСОБА_1 про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження нерухомим майном, -

В С Т А Н О В И В:

Короткий зміст та обґрунтування позовних вимог.

У серпні 2023 року адвокат Степаненко Артем Тарасович, який діє від імені позивача РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» звернувся до суду із позовом до відповідача ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Черкез Ілля Михайлович, про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження нерухомим майном.

Позов обґрунтовано тим, що за РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» код ЄДРПОУ 26397749, від імені якої на підставі статуту та протоколу №1 загальних зборів від 25.12.2022 року діє голова парафіяльної ради - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , в установленому законом порядку зареєстровано право власності на будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав, згідно з яким власником об`єкту нерухомого майна №2755648473040, а саме житлового будинку позначеного літерою «А», загальною площею 90,9 кв.м., житловою площею 60,0 кв.м. та на земельну ділянку 0,12 га, кадастровий номер 7322080400:01:002:0071, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав, згідно з яким власником об`єкту нерухомого майна є позивач.

Вказує, що на замовлення позивача комунальним підприємством «Дністровське районне бюро технічної інвентаризації» було виготовлено технічний паспорт на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_2 . Проте, у вищевказаному будинку, без законних на те підстав, по теперішній час проживає громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні нерухомим майном позивача, шляхом виселення з належного позивачу будинку в добровільному порядку ОСОБА_1 категорично відмовляється, що підтверджується копією вимоги щодо добровільного виселення з житла від 01.07.2023 року, копією акту про невиконання вимоги щодо добровільного виселення з житла від 02.07.2023 року, де зазначено, що відповідно до вимоги відповідачу було надано 24 години на виселення з спірного житлового будинку, однак після спливу встановленого строку вимога не була виконана, що і засвідчує відповідний акт. Окрім того, відповідачем власноруч написано, що він від підпису відмовився, що підтверджується відеозаписом вручення відповідачу вимоги щодо добровільного виселення з житла.

В зв`язку з відмовою відповідача добровільно залишити належний позивачу житловий будинок 02.07.2023 року позивачем до Дністровського РВП ГУНП в Чернівецькій області була подана заява про вчинення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 кримінального правопорушення передбаченого статтею 162 КК України.

Відповідно до довідки №02-13/1358 від 14.07.2023 р. виданої Кельменецькою селищною радою Дністровського району Чернівецької області за відомостями з Реєстру територіальної громади Кельменецької селищної ради громадянин ОСОБА_1 не зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 .

Крім того відповідач має житловий будинок на праві приватної власності, розташований за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, номер інформаційної довідки №342752142 від 14.08.2023, тобто має житло і у разі задоволення позову не буде позбавлений права житло, тим самим не буде порушено його право передбачене ст. 47 Конституції України. Відповідач неправомірно зайняв житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_2 та своїми діями перешкоджає позивачу вільно розпоряджатися та користуватися своїм нерухомим майном.

Зважаючи на вищевикладені обставини справи та посилаючись на правове обґрунтування, позивач просить зобов`язати відповідача усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні житловим будинком з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_2 , який належить на праві приватної власності РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ», шляхом примусового виселення із вказаного житлового будинку ОСОБА_1 .

13 вересня 2023 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача ОСОБА_1 , в якому посилається на те, він не погоджується із вимоги позивача, вважає, що позов не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не надано до позовної заяви жодного доказу, які б підтвердили ту обставину, що він проживає у вищевказаному житловому будинку без законних на те підстав по теперішній час. Позивач з надуманих підстав вказує, що він неправомірно зайняв житловий будинок, однак обґрунтування позовних вимог не надає. У вказаному будинку він проживає з 2003 року, а тому твердження про неправомірне зайняття та проживання у даному будинку є лише домислами позивача. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у зв`язку із їх безпідставністю.

15.09.2023 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив на позовну заяву, в якій позивач посилається на те, що на спростування твердження відповідача про ненадання доказі на підтвердження позовних вимог зазначає, що такими доказами є виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, статут Релігійної організації, протокол №1 загальних зборів від 25.12.2022 року, протокол №1 зборів парафіяльної ради від 22.05.2023 року, інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон та відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, номер інформаційної довідки №2744991573220 від 26.05.2023 року та інших доказів долучених до матеріалів справи, копії яких були надані до позовної заяви та відповідачу.

Також зазначає, що твердження відповідача щодо того, що з надуманих підстав позивач стверджує, що ОСОБА_1 неправомірно зайняв житловий будинок, то наданий до матеріалів справи відеозапис доводить зворотнє, окрім того, дану обставину можуть підтвердити і свідки. Стосовно тієї обставини, що відповідач займає будинок законно бо проживає там з 2003 року, то вказує, що позовні вимоги не стосуються періоду часу до набуття та належної реєстрації позивачем права власності на спірний будинок, а тому домислами є саме доводи відповідача щодо цього. Просить задовольнити заявлені вимоги в повному обсязі.

05 грудня 2023 року на адресу суду надійшло заперечення від відповідача ОСОБА_1 щодо позовних вимог, в яких зазначає, що він був настоятелем та керівником Релігійної організації «Релігійна громада парафії на честь Вознесіння Господнього Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви села Бабин Кельменецького району Чернівецької області» з 27.06.1989 року по 17.03.2023 року, і фактично з дня призначення він почав проживати в будинку священика. Даний будинок був переданий громаді Свято Вознесенської церкви села Бабин 26.02.1992 актом приймання передачі від Бабинської сільської ради. На час передачі цього житлового будинку останній вартував 12545 крб. і в подальшому він особисто займався перебудовою та реконструкцією даного житлового будинку та питанням відведення земельної ділянки під будівництво та обслуговування даного житлового будинку, підключенням будинку до зовнішніх мереж електро- та газопостачання, водопостачання та водовідведення. Крім цього особисто займався питанням виготовлення державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, на які витрачав особисті кошти.

Вказує, що він з дружиною фактично проживає у спірному будинку вже тривалий час, формально зареєстрований в с. Данківці у сторонніх людей, в той же час у нього у власності немає іншого житла чи приміщення, яке було б придатне до проживання, а лише земельний пай, отриманий ним у спадщину. Він не заперечує право власності на дану житлову будівлю, питання приналежності житлового будинку не є предметом позовних вимог. Оскільки позовні вимоги обґрунтовані суто ствердженням позивача про його ніби то неправомірне зайняття даного житлового приміщення, то вони не підлягають до задоволення, оскільки він не порушував недоторканості житла і не проникав незаконно в дане житло, тому в його діях відсутній склад даного і будь якого іншого кримінального правопорушення. На його пропозиції щодо подальшої оплатної оренди даного житлового приміщення, позивач будь яким чином не реагував, не зважаючи на всі дійсні обставини справи. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Кельменецького районного суду Чернівецької області від 22 серпня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

Ухвалою Кельменецького районного суду Чернівецької області від 19.09.2023 року відведено суддю Телешмана О.В. від розгляду даної цивільної справи.

Протоколом повторного автоматичного розподілу судової справи між суддями від 18.09.2023 року головуючим суддею визначений Туржанський В.В.

Ухвалою Кельменецького районного суду Чернівецької області від 27.09.2023 року в задоволенні заяви Релігійної організації «Релігійна громада Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) села Бабин Дністровського району Чернівецької області» про забезпечення позову відмовлено.

Ухвалою Кельменецького районного суду Чернівецької області від 10.10.2023 року відведено суддю Туржанського В.В. від розгляду даної цивільної справи.

Розпорядженням Кельменецького районного суду Чернівецької області від 11.10.2023 року щодо визначення підсудності цивільної справи іншому суду вказану цивільну справу передано на розгляд до Хотинського районного суду Чернівецької області.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.10.2023 року справу передано на розгляд судді Скрипнику С.М..

Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 26.10.2023 року вказану цивільну справу прийнято до розгляду, вирішено розгляд справи продовжити за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 23.11.2023 року.

30.11.2023 року ОСОБА_1 подано до суду зустрічний позов до РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» в якому просить ухвалити рішення про об`єднання зустрічного позову в одне провадження з первісним позовом по справі, призначити по справі судову інженерно-технічну експертизу, задовольнити зустрічні позовні вимоги і стягнути з відповідача по зустрічному позову кошторисну вартість будівельних робіт і будівельних матеріалів, які використовувались при будівництві (ремонту, реконструкції) житлового будинку по АДРЕСА_4 , згідно висновків судової інженерно-технічної експертизи.

Ухвалою Хотинського районного суду Чернівецької області від 30.11.2023 року у прийнятті зустрічної позовної заяви відмовлено та повернуто позивачу.

30.11.2023 року від заявника ОСОБА_1 надійшла заява про забезпечення позову, в задоволенні якої ухвалою Хотинського районного суду від 01.12.2023 року, відмовлено.

Ухвалою Хотинського районного суду від 07.12.2023 року закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до розгляду по суті на 14.12.2023 року.

Фактичні обставини встановлені судом.

Суд, проаналізувавшиматеріали справи,пояснення сторінпо справіта показисвідків,вивчивши тадослідивши письмовідокази посправі,всебічно перевірившиобставини,на якихвони ґрунтуютьсяу відповідностіз нормамиматеріального права,що підлягаютьзастосуванню доданих правовідносин,встановив наступніобставини тадійшов донаступних висновків.

В судовомузасіданні представникпозивача адвокат СтепаненкоА.Т. підтримав заявлені вимоги та надави суду пояснення аналогічні викладеним в позовні заяві та відповіді на відзив. Просив суд, із врахуванням всіх обставин по справі, задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Черкез І.М. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву, запереченнях та додаткових поясненнях, зазначаючи про безпідставність заявлених вимог. Крім того зазначав, що у вказаному житловому будинку відповідач разом із своїми парафіянами здійснюють богослужіння.

В судовому засідання були допитані свідки, які були попереджені про кримінальну відповідальність за дачу неправдивих показів, роз`яснено їм права та приведено до присяги.

Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснив, що жителі села Бабин прийняли рішення про зміну підлеглості релігійної громади шляхом входу до релігійного об`єднання Православної Церкви України. За цей перехід на зборах проголосували 250 жителів села. На спірний будинок було зареєстровано право власності за Православною Церквою України, тому ОСОБА_1 повинен звільнити вказаний будинок, оскільки на даний час він там знаходиться без законних підстав.

Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні пояснив, що після переходу громади на Православної Церкви України відповідач ОСОБА_1 службу не править, а з іншими членами громади, які залишилися з ним проводить богослужіння у вказаному будинку. ОСОБА_1 у спірному будинку постійно не проживав, просто інколи міг там залишитися ночувати після проведення служби.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до ПРОТОКОЛУ №1 ЗАГАЛЬНИХ ЗБОРІВ РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ПАРАФІЇ НА ЧЕСТЬ ВОЗНЕСІННЯ ГОСПОДНЬОГО ЧЕРНІВЕЦЬКО-БУКОВИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ СЕЛА БАБИН КЕЛЬМЕНЕЦЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» від 25 грудня 2022 року вбачається, що загальними зборами прийнято рішення про зміну підлеглості Релігійної громади у канонічних та організаційних питаннях шляхом входу до складу релігійного об`єднання Православної Церкви України, а також визначити, що Релігійна громада канонічно та організаційно підпорядковується Управлінню Чернівецько-Хотинської Єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) та Київській Митрополії Української Православної Церкви (Православної Церкви України), є підзвітною єпархіальним зборам та єпархіальному архієрею Чернівецько-Хотинської єпархії Української Православної Церкви (Православної Церкви України) (а.с.14-16).

Додатком №1 до Протоколу №1 від 25.12.2023 року надано список членів, що беруть участь в загальних зборах членів РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ПАРАФІЇ НА ЧЕСТЬ ВОЗНЕСІННЯ ГОСПОДНЬОГО ЧЕРНІВЕЦЬКО-БУКОВИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ СЕЛА БАБИН КЕЛЬМЕНЕЦЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» (а.с.17-32).

Розпорядженням голови Чернівецької обласної державної адміністрації №93-р від 08 лютого 2023 року зареєстровано статут РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ПАРАФІЇ НА ЧЕСТЬ ВОЗНЕСІННЯ ГОСПОДНЬОГО ЧЕРНІВЕЦЬКО-БУКОВИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ СЕЛА БАБИН КЕЛЬМЕНЕЦЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» (у новій редакції) (а.с.9-13).

Як вбачається із виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» зареєстрована як юридична особа 17.03.2023 року за номером запису в Єдиному державному реєстрі 1000311070007000530, ідентифікаційний код юридичної особи:26397749 (а.с.8).

Протоколом №1 зборів парафіяльної ради РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» від 22.05.2023 року вирішено перереєструвати нерухоме майно та внести зміну до найменування Релігійної організації у правовстановчих документах (а.с.34).

Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №337033909 від 27.06.2023 підтверджується, що право власності на житловий будинок позначений літерою «А», загальною площею 90.9 кв.м., житловою площею 60.0 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі: рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер:68188144 від 27.06.2023 року на праві власності належить РЕЛІГІЙНІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ», код ЄДРПОУ:26397749 (а.с.35).

Як вбачається із Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, за № інформаційної довідки:342752142 від 14.08.2023 року, ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки кадастровий номер7325080900:01:001:0574, площею 0,846 га., земельної ділянки кадастровий номер 7325080900:02:002:0045, площею 0,25 га.,для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), за адресою АДРЕСА_3 , а також являється власником житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташовані за адресою АДРЕСА_3 (а.с.36-37).

Талоном-повідомленням єдиного обліку №1435 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення від 02.07.2023 року підтверджено реєстрацію заяви про конфлікт з наставником УПЦ МП ОСОБА_1 , який відмовляється покинути будинок, який належить церковній громаді ПЦУ (а.с.38).

З акту про невиконання вимоги щодо добровільного виселення з житла вбачається, що 01.07.2023 року позивачем вручено та оголошено в присутності відповідача ОСОБА_1 вимогу про виселення з житлового будинку, що по АДРЕСА_2 який на праві власності належить РЕЛІГІЙНІЙ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ», код ЄДРПОУ:26397749, однак після спливу встановленого строку вимога виконана не була (а.с.39,40).

На підтвердження права власності РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ», код ЄДРПОУ:26397749, на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами, розташованого за адресою АДРЕСА_2 надано технічний паспорт (а.с.41-44).

З довідки виданої Кельменецькою селищною радою від 14.07.2023 року за №02-13/1358 вбачається, що ОСОБА_1 не зареєстрований за адресою АДРЕСА_2 (а.с.48).

Довідкою про оціночну вартість об`єкта нерухомості від 25.09.2023 року встановлено, що оціночна вартість об`єкта оцінки житлового будинку становить 776428,21 грн., оціночна вартість поліпшень 594436,43 грн., оціночна вартість земельної ділянки 181991,78 гривень (а.с.91-93).

На підтвердження правомірності перебування відповідача у спірному будинку ОСОБА_1 надано акт передачі будинку, який був на балансі Бабинської сільської Ради народних депутатів общині Свято Вознесенської церкви с. Бабин від 26.02.1992 року (а.с.154).

Довідкою Консисторії Чернівецько-Буковинської Єпархії від 23.11.2023 року за №0990/1, підтверджується, що протоієрей ОСОБА_1 є священнослужителем (кліриком) Чернівецько-Буковинської Єпархії Української Православної Церкви та з 2000 року фактично проживає за адресою АДРЕСА_2 (а.с.153).

Як вбачається із Указу Митрополита Чернівецького і ОСОБА_5 призначений настоятелем храму на честь Вознесіння Господнього села Бабин Кельменецького благочиння Чернівецько-Буковинської єпархії Української Православної Церкви, згідно Указу №493 від 27.06.1989 року (а.с.154).

Відомостями з Державного реєстру речових прав за номером інформаційної довідки346313616 від 13.09.2023 року підтверджено право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровий номер:7325080900:01:001:0574, площею 0,846 га, інші відомості про право власності ОСОБА_1 на нерухоме майно відсутні (а.с.155).

Рішенням виконавчого комітету Бабинської сільської ради Кельменецького району Чернівецької області за №48 від 18.06.1999 року надано дозвіл на перебудову житлового будинку для священнослужителя, який належить церковній общині (а.с.173).

На підтвердження перебудови та реконструкції житлового будинку та підключення його електро- та газо мережі надано копії будівельного паспорту, плану забудови земельної ділянки, акт виносу в натурі земельної ділянки індивідуального забудовника, паспорт на забудову земельної ділянки, копії робочого проекту Кельменецького РЕМ та робочий проект-замовлення на газифікацію житлового будинку (а.с.174-190).

Застосовані норми права. Мотиви та висновки суду.

Згідно зі ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Пунктом 6 ч.1 ст.3 Цивільного кодексу України передбачено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах справедливості, добросовісності та розумності.

Згідно з частиною першою статті 15, частиною першою статті 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Для застосування того чи іншого способу захисту необхідно встановити, які права (інтереси) позивача порушені, не визнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду. При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення та забезпечити поновлення порушеного права.

Згідно з статтею 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ЦПК України.

Отже, сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. В іншому разі, за умови недоведеності тих чи інших обставин, суд вправі винести рішення по справі на користь протилежної сторони. Таким чином, доказування є юридичним обов`язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі.

Як зазначає у позовній заяві представник позивача, позивачу на праві приватної власності належить будинок за адресою: АДРЕСА_2 , а також земельна ділянка 0,12 га. кадастровий номер 7322080400:01:002:0071, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав.

Проте у вказаному будинку без законних на даний час підстав проживає ОСОБА_1 , який усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні нерухомим майном шляхом виселення в добровільному порядку категорично відмовляється, що є порушенням права власності позивача на користування належним йому майном.

Як встановлено судом відповідач проживає у спірному будинку з 2000 року, як священнослужитель, якому сільська рада народних депутатів села Бабин передала общині Свято-Вознесенської церкви, що підтверджується актом передачі від 26.02.1992 року. Інших доказів на спростування даного твердження позивача щодо підстав проживання у спірному будинку відповідачкою не надано.

Також судом встановлено, що після отриманої вимоги від власника житлового будинку про виселення, яка направлялась відповідач 01.07.2023 року не виконана, добровільно залишити будинок відповідач відмовляється.

За положеннями статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Відповідно до статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV«Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) та протоколи до неї, а також практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

Статтею 8 Конвенції закріплено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб. Згідно зі статтею 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.

Поняття «майно» у першій частині статті 1 Першого протоколу до Конвенції має автономне значення, яке не обмежується правом власності на фізичні речі та є незалежним від формальної класифікації в національному законодавстві. Право на інтерес теж по суті захищається статтею 1 Першого протоколу до Конвенції.

У своїй діяльності ЄСПЛ керується принципом пропорційності, тобто дотримання «справедливого балансу» між потребами загальної суспільної ваги та потребами збереження фундаментальних прав особи, враховуючи те, що заінтересована особа не повинна нести непропорційний та надмірний тягар. Конкретному приватному інтересу повинен протиставлятися інший інтерес, який може бути не лише публічним (суспільним, державним), але й іншим приватним інтересом, тобто повинен існувати спір між двома юридично рівними суб`єктами, кожен з яких має свій приватний інтерес, перебуваючи в цивільно-правовому полі.

Втручання у право мирного володіння майном, навіть якщо воно здійснюється згідно із законом і з легітимною метою, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, якщо не буде встановлений справедливий баланс між інтересами суспільства, пов`язаними з цим втручанням, й інтересами особи, яка зазнає такого втручання. Отже, має існувати розумне співвідношення (пропорційність) між метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення. Справедливий баланс не буде дотриманий, якщо особа - добросовісний набувач внаслідок втручання в її право власності понесе індивідуальний і надмірний тягар, зокрема, якщо їй не буде надана обґрунтована компенсація чи інший вид належного відшкодування у зв`язку з позбавленням права на майно (рішення ЄСПЛ у справах «Рисовський проти України» від 20 жовтня 2011 року (заява № 29979/04), «Кривенький проти України» від 16 лютого 2017 року (заява № 43768/07)).

Крім того, однією із основоположних засад цивільного законодавства є добросовісність (пункт 6 статті 3 ЦК України), тому дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними. Тобто відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Сутність добросовісності передбачає вірність зобов`язанням, повагу до прав інших суб`єктів, обов`язок до співставлення власних та чужих інтересів, унеможливлення заподіяння шкоди третім особам.

Конституцією України передбачено як захист права власності, так і захист права на житло.

Статтею 41 Конституції України встановлено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Використання власності не може завдавати шкоди правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Релігійні організації згідно з частинами 1, 3 ст.18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» володіють, користуються і розпоряджаються майном, яке належить їм на праві власності. У власності релігійних організацій можуть бути будівлі, предмети культу, об`єкти виробничого, соціального і добродійного призначення, транспорт, кошти та інше майно, необхідне для забезпечення їх діяльності.

Статтею 317 ЦК України передбачено, що власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місце знаходження майна.

Відповідно до частин першої, другої статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов`язків власник зобов`язаний додержуватися моральних засад суспільства.

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (частина перша статті 321 ЦК України).

РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ«РЕЛІГІЙНА ГРОМАДАЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ(ПРАВОСЛАВНОЇЦЕРКВИ УКРАЇНИ)СЕЛА БАБИНДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» є власником житлового будинку позначений літерою «А», загальною площею 90.9 кв.м., житловою площею 60.0 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , і саме вказаній релігійній громаді належать права володіння, користування та розпорядження ним.

В 1992 році вказаний житловий будинок був переданий общині Свято-Вознесенської церкви с. Бабин, та з 2000 року там проживає відповідач ОСОБА_1 , який був настоятелем релігійної громади.

При цьому, діючим законодавством не врегульовано питання щодо надання житла настоятелям тієї чи іншої релігійних громад на час виконання ними обов`язків настоятеля, а відтак будь-які договори найму чи користування, рішення, ордера чи інші документи, про надання відповідачу вказаного житлового будинку для проживання та вселення в будинок відсутні.

Разом з тим, жодна сторона не заперечувала тієї обставини, що будинок за адресою: АДРЕСА_2 , надавався ОСОБА_1 , у зв`язку із виконанням ним обов`язків настоятеля релігійної громади.

Доводи відповідача про те, що він на законних підставах перебуває у вказаному будинку є безпідставними, так як позовні вимоги стосуються періоду часу після набуття та належної реєстрації позивачем права власності на вказаний будинок.

Таким чином,суду наданодостатньо належнихі допустимихдоказів,які підтверджуютьобґрунтованість вимогипро усуненняперешкод у здійсненніправа користуваннята розпорядженнянерухомим майном,оскільки позивачдовів,що єзаконним власникомцього майна.Натомість відповідачемне доведено,що вінє законнимволодільцем вказаногомайна,доказів напідтвердження того,що вінправомірно займає спірнийбудинок,а також не надано доказів, що підтверджують його право користування спірним майном, у тому числі як житлом.

Обґрунтування відповідача, що ним за час проживання у вказаному будинку проводилася реконструкція та добудова вказаного будинку із поліпшенням умов проживання не дає підстав для користування вказаним майном, яке на праві власності належить позивачу.

Судом враховуються положення статті 391 ЦК України, згідно якої власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Зазначена норма матеріального права визначає право власника, у тому числі житлового приміщення або будинку, вимагати будь-яких усунень свого порушеного права від будь яких осіб будь-яким шляхом, який власник вважає прийнятним. Визначальним для захисту права на підставі цієї норми права є наявність у позивача права власності та встановлення судом наявності перешкод у користуванні власником своєю власністю. При цьому не має значення, ким саме спричинено порушене право та з яких підстав.

Тлумачення наведених норм цивільного законодавства дає підстави для висновку про те, що в разі будь-яких обмежень у здійсненні права користування та розпорядження майном, що перебуває у приватній власності, власник має право вимагати усунення відповідних перешкод, у тому числі звернутися до суду за захистом свого майнового права, зокрема з позовом про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні власністю.

За таких обставин справи, які підтверджуються належними і допустимими доказами, відповідно до зазначених норм матеріального права та виходячи із характеру спірних правовідносин, враховуючи принцип пропорційності та з метою захисту прав релігійної громади, суд дійшов висновку про наявність передбачених законом фактичних і правових підстав для задоволення позову РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ«РЕЛІГІЙНА ГРОМАДАЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ(ПРАВОСЛАВНОЇЦЕРКВИ УКРАЇНИ)СЕЛА БАБИНДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ»,інтереси якоїпредставляє адвокатСтепаненко АртемТарасович,до ОСОБА_1 ,в інтересахякого дієадвокат ЧеркезІлля Михайлович,про усуненняперешкод уздійсненні правакористування тарозпорядження нерухомиммайном та буде належним і ефективним способом захисту його майнових прав і буде відповідати загальним принципам діючого законодавства щодо непорушності права власності.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються:1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

А тому в силу вимог ст.141ЦПК України з ОСОБА_1 на користь РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ«РЕЛІГІЙНА ГРОМАДАЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ(ПРАВОСЛАВНОЇЦЕРКВИ УКРАЇНИ)СЕЛА БАБИНДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» слід стягнути сплачений судовий у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.

На підставі наведеного, керуючись ст. 41 Конституції України, ч.ч. 1, 3 ст.18 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації», ст.ст. 317, 319, 321, 391, 401, 402, 406 ЦК України, ст.ст. 2, 13, 76-81, 89, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 354, 355 ЦПК України, суд,-

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ», інтереси якої представляє адвокат Степаненко Артем Тарасович, до ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Черкез Ілля Михайлович, про усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження нерухомим майном - задовольнити.

Усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні нерухомим майном, а саме житловим будинком розташованого за адресою: АДРЕСА_2 , який належить на праві приватної власності РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ«РЕЛІГІЙНА ГРОМАДАЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ(ПРАВОСЛАВНОЇЦЕРКВИ УКРАЇНИ)СЕЛА БАБИНДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» (код ЄДРПОУ 26397749), шляхом примусового виселення із вказаного житлового будинку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_5 ).

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_5 ) судовий збір на користь РЕЛІГІЙНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ«РЕЛІГІЙНА ГРОМАДАЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ(ПРАВОСЛАВНОЇЦЕРКВИ УКРАЇНИ)СЕЛА БАБИНДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ» (код ЄДРПОУ 26397749), у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: РЕЛІГІЙНА ОРГАНІЗАЦІЯ «РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА ЧЕРНІВЕЦЬКО-ХОТИНСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ (ПРАВОСЛАВНОЇ ЦЕРКВИ УКРАЇНИ) СЕЛА БАБИН ДНІСТРОВСЬКОГО РАЙОНУ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ», адреса місця знаходження: 60150, Чернівецька область Дністровський район с. Бабин, вул. О.Кобилянської, 1А, код ЄДРПОУ - 26397749 .

Відповідач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_5 .

Повний текст рішення складено 30 січня 2024 року.

Суддя: Сергій Миколайович СКРИПНИК

СудХотинський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення23.01.2024
Оприлюднено01.02.2024
Номер документу116633108
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: усунення перешкод у користуванні майном

Судовий реєстр по справі —717/1572/23

Рішення від 06.02.2024

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Скрипник С. М.

Рішення від 23.01.2024

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Скрипник С. М.

Ухвала від 26.01.2024

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Скрипник С. М.

Рішення від 23.01.2024

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Скрипник С. М.

Ухвала від 07.12.2023

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Скрипник С. М.

Ухвала від 07.12.2023

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Скрипник С. М.

Ухвала від 01.12.2023

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Скрипник С. М.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Скрипник С. М.

Ухвала від 26.10.2023

Цивільне

Хотинський районний суд Чернівецької області

Скрипник С. М.

Ухвала від 10.10.2023

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Туржанський В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні