Ухвала
від 23.01.2024 по справі 405/5503/23
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/5503/23

провадження № 1-кс/405/142/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.01.2024 м. Кропивницький

Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , з участю представника фермерського господарства «Ольга» - адвоката ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції клопотання представника фермерського господарства«Ольга» - адвоката ОСОБА_3 у кримінальномупровадженні,внесеному 08.05.2020до Єдиногореєстру досудовихрозслідувань №62020100000000973,за ознакамикримінальних правопорушень,передбачених ч.3ст.190,ч.3ст.358,ч.1ст.401-1,ч.3ст.212,ч.1ст.255КК України, про скасування арешту майна, -

ВСТАНОВИВ:

16.01.2024 до Ленінського районного суду м. Кіровограда від представника фермерського господарства«Ольга» - адвоката ОСОБА_3 надійшло клопотання, у якому він просить скасувати арешт, який накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.09.2021 на банківські рахунки фермерського господарства «Ольга».

В обґрунтування клопотання зазначив, що 09.09.2021 ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_4 в справі № 757/47867/21-к, кримінальне провадження № 62020100000000973 було накладено арешт на банківські рахунки цілої низки юридичних осіб, у тому числі, на рахунки, які належать фермерському господарства «Ольга», у зв`язку з цим, було порушено законне право останнього користуватися в повному обсязі банківськими рахунками.

Вважає, що арешт було накладено безпідставно, необґрунтовано та з порушенням приписів ч. 10 ст. 170 КПК України. Стороною обвинувачення не надано доказів, що про причетність до вчинення кримінального правопорушення службових осіб фермерського господарства «Ольга», як і не надано доказів, що майно на яке накладено арешт, є предметом кримінального правопорушення, здобуте в результаті вчинення кримінального правопорушення. Жодній посадовій особі фермерського господарства «Ольга» не вручено підозру у кримінальному провадженні, стороною обвинувачення не надано доказів, що майно, на яке накладено арешт, є предметом кримінального правопорушення, здобуте в результаті вчинення кримінального правопорушення, цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено, як і не встановлено розміру збитків у вигляді тяжких наслідків, які, нібито, заподіяні державі; органом досудового розслідування не доведено, що існують належні підстави чи підозри того, що майно ФГ «Ольга» є об`єктом кримінального правопорушення або підлягає конфіскації.

Незважаючи на те, що досудове розслідування здійснюється на протязі тривалого проміжку часу, стороною обвинувачення не надано доказів, які свідчили про будь-які логічні та об`єктивні підстави для накладення арешту на майно, яке перебуває у власності фермерського господарства «Ольга».

Вважає, що на даний час є всі підстави для скасування арешту майна, так як минула потреба в застосуванні такого заходу, органом досудового розслідування не проводяться жодні процесуальні дії, передбачені КПК України. Щодо уповноважених осіб ФГ «Ольга» не проводились допити, обшуки, жодній особі не повідомлено про підозру у вчиненні злочину. Накладений арешт на банківські рахунки блокує фінансово-господарську діяльність ФГ «Ольга», а всі процесуальні дії для виконання мети розслідування кримінального провадження, відсутні.

Крім того, в ухвалі про накладення арешту відсутні будь-які дані, які б вказували, що належні фермерському господарству « ОСОБА_5 » кошти, які знаходяться на банківських рахунках, набуті кримінальнопротиправним шляхом,зберегли насобі слідиабо містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Така правова позиція викладена в ухвалі Вищого антикорупційного суду від 19.09.2019 р. у справі №760/18416/19.

Грошові кошти у безготівковій формі на банківському рахунку (без найменування номіналів купюр, їх серійних номерів та інших родових та індивідуальних ознак, властивих для готівкових коштів), не підпадають під визначення речових доказів в кримінальному провадженні, оскільки не є матеріальними об`єктами, які можуть зберегти сліди злочинів. Вони не можуть бути речовими доказами.

Отже, накласти арешт з метою забезпечення збереження речових доказів можна лише на готівкові кошти.

Тобто, грошові кошти у безготівковому вигляді не є матеріальним об`єктом, а отже, не можуть бути речовим доказом в розумінні ст. 98 КПК України і накладеним арешту на них не узгоджується з вимогами ст. 170 КПК України.

Крім того, органом досудового розслідування на час вирішення клопотання про накладення арешту на майно, а також щодо наявності підстав для зняття такого арешту, не надано переконливих доказів, які б свідчили, що гроші в безготівковому вигляді можуть бути предметом, знаряддям злочину, містити сліди злочину або ж здобуті злочинним шляхом.

Отже, відповідно до вищевикладеного, в силу своєї природи, безготівкові гроші не можуть зберегти на собі якісь сліди (відбитки, позначки) або відомості про обставини, що розслідуються під час кримінального провадження, як наслідок не можуть бути речовими доказами.

Просив скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.09.2021 на банківські рахунки фермерського господарства «Ольга».

В судовому засіданні в режимі відеоконференції представник фермерського господарства«Ольга» - адвокат ОСОБА_3 підтримав клопотання про скасування арешту майна за викладених у ньому обставин, додатково зазначив, що досудове розслідування триває з 2020 року, жодній особі не повідомлено про підозру.

Слідчий в судове засідання не з`явився, звернувся з заявою, у якій просив відмовити в задоволенні клопотання про скасування арешту майна.

Слідчий суддя, заслухавши доводи представника фермерського господарства«Ольга» - адвоката ОСОБА_3 , врахувавши позицію слідчого з приводу заявленого клопотання, повно та всебічно дослідивши клопотання про скасування арешту майна та матеріали, якими воно обґрунтовується, дійшов наступних висновків.

Слідчим суддею встановлено, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Кіровоградській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62020100000000973 від 08.05.2020, за ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст.358, ч. 1 ст. 401-1, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255 КК України.

Постановою Офісу Генерального прокурора підслідність у даному кримінальному провадженні визначена за СУ ГУНП в Кіровоградській області.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.09.2021, по справі № 757/47867/21, провадженні №1-кс- 42758/21, на грошові кошти фермерського господарства «Ольга», код ЄДРПОУ 22170659, які розміщені на банківських рахунках у: АТ КБ «Приватбанк»: НОМЕР_1 ; АТ «Кредобанк»: НОМЕР_2 ; АБ «Укргазбанк»: НОМЕР_3 ;

ПАТ «Банк «Український капітал»: № НОМЕР_4 (гривня), № НОМЕР_4 (долар),№ НОМЕР_4 (євро); АТ «Ощадбанк»: НОМЕР_5 ; АТ «ІдеяБанк»: № НОМЕР_6 (гривня); № НОМЕР_6 (долар); № НОМЕР_6 (євро); ПАТ «БанкВосток»: НОМЕР_7 , був накладений арешт з метою забезпечення збереження речових доказів у кримінальному провадженні.

Статтею 174 КПК України передбачено, що підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.

Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.

Аналізуючи положення кримінально процесуального законодавства з приводу накладення арешту на майно особи, обов`язковою передумовою, яка обґрунтовує необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, є наявність достатніх доказів, що вказують на вчинення злочину, наявність обґрунтованої підозри, підставу для арешту майна; наслідки арешту для третіх осіб, а також розумність і співмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження, що визначено положенням ч. 2 ст. 173 КПК України. При цьому обов`язок доведення існування зазначеної умови КПК України покладається на орган досудового розслідування.

При цьому, ч. 10 ст. 170 КПК України визначено, що арешт може бути накладено в тому числі на гроші у безготівковій формі, які знаходяться на банківських рахунках.

Європейський суд з прав людини наголошує на тому, що слід врахувати необхідність забезпечення справедливого балансу між конкуруючими інтересами відповідної особи і суспільства в цілому. Необхідно зважати й на те, що цілі, згадані в цьому положенні можуть мати певне значення при визначені того, чи забезпечено баланс між вимогами відповідних суспільних інтересів і основоположним правом заявника на власність. В обох контекстах держава користується певним полем розсуду при визначені заходів, які необхідно вжити для забезпечення дотримання Конвенції. Рішення «Sargsyan v. Azerbaijan», n.220.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ісмаїлов проти Росії» від 06.11.2008 року, де вказувалися порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в якому зазначено, що кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».

Нормою ст. 41 Конституції України встановлюється непорушність права особи на володіння, користування і розпорядження своєю власністю.

Відповідно до положень ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Разом з тим, як вбачається із наданих суду матеріалів відсутні відомості вважати, що арештоване майно відповідає критеріям, визначеним ст. 98 КПК України, і є безпосередньо предметом кримінального правопорушення, що розслідується, а слідчим не доведено зворотнього, а відтак, посилання на наявність правових підстав, передбачених п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України, на думку слідчого судді, є необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам кримінально процесуального законодавства.

Окрім того, дані грошові кошти не індивідуалізовані, без конкретних родових ознак. Тобто, у даному випадку, слідчим порушено право фермерського господарства«Ольга» на мирне володіння та користування своїм майном.

Слідчим суддею зауважується про те, що арешт на грошові кошти, які розміщені на банківських рахунках фермерського господарства «Ольга» був накладений 09.09.2021, тобто з дати накладення арешту минув значний час, зазначений арешт блокує фінансово господарську діяльність фермерського господарства «Ольга», а тому, слідчий повинен надати слідчому судді додаткові аргументи щодо наявності потреби у подальшому збереженні такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна.

Враховуючи зазначене, підстав вважати, що існує правова підстава для арешту грошових коштів, які розміщені на банківських рахунках, фермерського господарства «Ольга», на теперішній час немає, ризики, що стали підставою для застосування заходу забезпеченнякримінального провадженняяк арештмайна,на часрозгляду клопотанняпро скасуванняарешту майна,відпали,а тому,слідчий суддяприходить довисновку провідсутність укримінальному провадженніданих,які бвиправдовували подальшевтручання державиу володіння фермерського господарства«Ольга» належним йому майном та задовольняє клопотання про скасування арешту майна.

Керуючись ст.ст. 174, 369-372 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника фермерського господарства«Ольга» - адвоката ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному 08.05.2020 до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 62020100000000973, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190, ч. 3 ст. 358, ч. 1 ст. 401-1, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 255 КК України, про скасування арешту майна задовольнити.

Скасувати арешт, який накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 09.09.2021, по справі № 757/47867/21, провадженні №1-кс- 42758/21, з грошових коштів фермерського господарства «Ольга», код ЄДРПОУ 22170659, розміщених на наступних банківських рахунках у:

1)АТ КБ «Приватбанк» (МФО 305299): № НОМЕР_1 ;

2)АТ «Кредобанк» (МФО 325365): № НОМЕР_2 ;

3)АБ «Укргазбанк» (МФО 320478): № НОМЕР_3 ;

4)ПАТ «Банк«Український капітал» (МФО 320371):

-№ НОМЕР_4 (гривня),

-№ НОМЕР_4 (долар),

-№ НОМЕР_4 (євро);

5)АТ «Ощадбанк» (МФО 300465): № НОМЕР_5 ;

6)АТ «Ідея Банк» (МФО 336310):

- № НОМЕР_6 (гривня);

-№ НОМЕР_6 (долар);

-№ НОМЕР_6 (євро);

7)ПАТ «Банк Восток» (МФО 307123): № НОМЕР_7 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_6

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення23.01.2024
Оприлюднено01.02.2024
Номер документу116652359
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна

Судовий реєстр по справі —405/5503/23

Ухвала від 16.09.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

Ухвала від 16.09.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

Ухвала від 16.09.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

Ухвала від 23.05.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

Ухвала від 23.05.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

Ухвала від 23.05.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

Ухвала від 23.01.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

Ухвала від 23.01.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

Ухвала від 23.01.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

Ухвала від 22.01.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Юр'єва К. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні