Єдиний унікальнийномер 448/1470/23
Провадження № 2/448/85/24
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
01.02.2024 року суддя Мостиського районного суду Львівської області Кічак Ю.В., розглянувши матеріали заяви про зміну предмета позову по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Явір» та Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про визнання права власності на нерухоме майно, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Явір» та Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області про визнання за ним (позивачем) права власності на квартиру АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді Мостиського районного суду Львівської області від 11.09.2023р. вищевказану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з наявними у ній недоліками, які усунено позивачем.
Ухвалою судді від 26.09.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі; ухвалено провести розгляд справи в порядку загального позовного провадження; встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті (відзиву, відповіді на відзив, заперечення на відповідь).
29.01.2024 року на адресу суду від позивача ОСОБА_1 надійшла заява про зміну предмета позову, зі змісту якої вбачається, що позивач просить суд:
- визнати дійсним договір купівлі-продажу, укладений між ним (позивачем ОСОБА_1 ) та Колективним сільськогосподарським підприємством «Явір» (на даний час сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Явір») квартири АДРЕСА_2 ;
- визнати за ним (позивачем ОСОБА_1 ) право власності вцілому на квартиру та сарай по АДРЕСА_3 .
Проаналізувавши доводи поданої письмової заяви про зміну предмета позову, суд приходить до наступного висновку.
У чинному ЦПК України процесуальні права та обов`язки сторін, в тому числі право позивача на збільшення або зменшення розміру позовних вимог, на зміну предмету або підстави позову регламентовано статтею 49 ЦПК України.
Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені, зокрема у статті 16 Цивільного кодексу України, а відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, що може полягати в обранні позивачем іншого/інших, на відміну від первісно обраного/них способу/способів захисту порушеного права, в межах спірних правовідносин.
Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.
Ознайомившись із заявою, поданою позивачем ОСОБА_1 , суд вважає, що таку необхідно залишити без руху виходячи з наступного.
Статтями 175, 177 Цивільного процесуального кодексу України визначені основні вимоги до позовної заяви, які мають бути дотримані особами, які звертаються до суду за захистом своїх прав та інтересів шляхом пред`явлення позову до суду.
Відповідно до ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2)повне найменування(дляюридичних осіб)або ім`я(прізвище,ім`я тапо батькові)(дляфізичних осіб)сторін таінших учасниківсправи,їх місцезнаходження(дляюридичних осіб)або місцепроживання чиперебування (дляфізичних осіб),поштовий індекс,ідентифікаційний кодюридичної особив Єдиномудержавному реєстріпідприємств іорганізацій України(дляюридичних осіб,зареєстрованих зазаконодавством України),а такожреєстраційний номероблікової карткиплатника податків(дляфізичних осіб)за йогонаявності абономер ісерію паспортадля фізичнихосіб -громадян України(якщотакі відомостіпозивачу відомі),відомі номеризасобів зв`язкута адресиелектронної пошти,відомості пронаявність абовідсутність електронногокабінету; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Однак дана позовна заява не відповідає вимогам статей 175, 177 ЦПК України.
Відповідно до ч.4 ст.177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно положеньч.3ст.176ЦПК Українивизначено,що уразі збільшеннярозміру позовнихвимог абозміни предметапозову несплаченусуму судовогозбору належитьсплатити дозвернення всуд звідповідною заявою.У разізменшення розмірупозовних вимогпитання проповернення сумисудового зборувирішується відповіднодо закону.
Відповідно до частини другої статті 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Таким спеціальним законом є Закон України від 8 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір».
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Станом на 01 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028 грн.
Згідно п.п.1 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання фізичною особою позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюється в розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Підпунктом 2 пункту 1 частини 2 статті 4 Закону встановлено судовий збір за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно частини 3 статті 6 Закону за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
З поданоїзаяви прозміну предметапозову вбачається,що позивачзбільшуєсвої позовнівимоги, зокрема, просить суд:
- визнати дійсним договір купівлі-продажу, укладений між ним (позивачем ОСОБА_1 ) та Колективним сільськогосподарським підприємством «Явір» (на даний час Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Явір») квартири АДРЕСА_2 ;
- визнати за ним (позивачем ОСОБА_1 ) право власності в цілому на квартиру та сарай по АДРЕСА_3 .
Отже, позивач звернувся до суду з однією вимогою майнового характеру (визнання права власності вцілому на квартиру та сарай по АДРЕСА_3 ) та одною вимогою немайнового характеру, а саме визнати дійсним договір купівлі-продажу.
Так, позивачем ОСОБА_1 при зверненні 06.09.2023 року з позовною заявою до Мостиського районного суду Львівської області сплачено судовий збір в сумі 3229,40 гривень, тобто сплачено за одну майнову вимогу - про визнання за ним права власності.
Однак, як вбачається із долучених до позовної заяви документів, - квитанції про сплату судового збору у встановленому Законом України «Про судовий збір» розмірі до заяви про зміну предмета позову (збільшення позовних вимог) не додано.
З урахуванням положень вказаного Закону позивачу при збільшенні позовних вимог необхідно сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн. за вимогу немайнового характеру, та надати до суду документ, що підтверджує сплату судового збору.
Недоліки мають бути усунуті шляхом надання оригіналу платіжного документа про сплату судового збору в зазначеному розмірі за наступними реквізитами, які опубліковані на офіційному сайті - веб-адреса сторінки: «Отримувач коштів ГУК Львiв/Мостиська тг/22030101; код отримувача за ЄДРПОУ 38008294; банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.); МФО 899998; рахунок отримувача UA448999980313161206000013807; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу 101;
Крім того,згідно ч.1ст.177ЦПК Українипозивач повинендодати допозовної заявиїї копіїта копіївсіх документів,що додаютьсядо неї,відповідно докількості відповідачіві третіхосіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї в електронній формі, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Однак даназаява невідповідає вимогамстатті 177ЦПК України,зокрема позивачем ОСОБА_1 не долученодо поданоїзаяви примірниківтакої жзаяви ізналежним чиномзавіреними додаткамидля усіхучасників справи,або ж в порушення даних норм позивачем до позовної заяви не надано доказів надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копії даної заяви разом з доданими до неї документами.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, Рекомендації R (81) 7 Комітету міністрів державам?членам стосовно шляхів полегшення доступу до правосуддя від 14.05.1981 року та практика Європейського суду з прав людини (зокрема рішення від 19.06.2001 року «Креуз проти Польщі») не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Вищезазначені обставини позбавляють можливості суд вирішити питання про прийняття до розгляду поданої позивачем ОСОБА_1 заяви.
Згідно ч.ч.1-3 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити). Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175 і 177 цього Кодексу, сплатить суму судового збору, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
Враховуючи вищенаведене, приходжу до переконання, що вказана письмова заява позивача ОСОБА_1 про зміну предмета позову (збільшення позовних вимог) підлягає залишенню без руху, а позивачу необхідно надати строк для усунення зазначених вище недоліків п`ять днів із дня отримання копії ухвали суду.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.175, 177, 185, 260, 261, 353 ЦПК України, суддя -
У Х В А Л И В:
Письмову заяву позивача ОСОБА_1 про зміну предмета позову, подану в порядку ст.49 ЦПК України, у межах цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Явір» та Судововишнянської міської ради Яворівського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про визнання права власності на нерухоме майно - залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строкдля усуненнянедоліків п`ять днівв здня врученняїй копіїухвали прозалишення заявибез рухута роз`яснити,що увипадку виконанняним увстановлений строквідповідних вимогухвали суду,заява вважаєтьсяподаною вдень первісногоїї подання,інакше такавважається неподаноюта повертаєтьсязаявнику зусіма доданимидокументами.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Ю.В. Кічак
Суд | Мостиський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2024 |
Оприлюднено | 05.02.2024 |
Номер документу | 116715168 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Мостиський районний суд Львівської області
Кічак Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні