ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Постанова
Іменем України
07 лютого 2024 року
м. Харків
справа № 646/9427/23
провадження № 22-ц/818/644/24
Харківський апеляційний суд у складі:
Головуючого Маміної О.В.
Суддів Бурлака І.В., Пилипчук Н.П.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1
відповідач - Товариства з обмеженою відповідальністю «Міреді-Медікал»
розглянувши в порядку ст. 369 ЦПК України в м. Харкові без повідомлення учасників справи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Міреді-Медікал» про стягнення заборгованості з компенсації за невикористану відпустку,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Червонозаводського районного суду м. Харкова від 11 грудня 2023 року, постановлену суддею Янцовською Т.М.,
В С Т А Н О В И В :
У грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив стягнути заборгованість з компенсації за невикористану відпустку.
Ухвалою Червонозаводського районного суду м. Харкова від 11 грудня 2023 року цивільну справу - передано за підсудністю до Деснянського районного суду м.Києва.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить оскаржувану ухвалу скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу апелянт зазначає, що при визначенні підсудності даної цивільної справи, до позовної заяви було долучено копію довідки про взяття на облік ВПО. Згідно вказаної копії довідки позивач є внутрішньо переміщеною особою (ВПО) та фактично проживає АДРЕСА_1 . Наголошує, що фактична адреса, за якою проживає підсудна Червонозаводському районного суду м. Харкова. Суд першої інстанції безпідставно направив справу до м.Києва.
Відзив на апеляційну скаргу до апеляційного суду не надходив.
У відповідності достатті 367 ЦПК Українисуд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість ухвали суду в межах апеляційного оскарження, суд дійшов висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом та матеріалами справи встановлено, що у грудні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Червонозаводського районного суду м. Харкова з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Міреді Медікал» про стягнення заборгованості з компенсації за невикористану відпустку.
Передаючи справу до Деснянського районного суду м.Київа за підсудністю, суд першої інстанції вважав, що оскільки місце реєстрації позивача не відноситься до юрисдикції Червонозаводського суду м.Харкова, то справу слід направити за місцем знаходження відповідача у м.Київ.
З таким висновком суду першої інстанції колегія суддів не може погодитись, виходячи із наступних обставин.
Згідно ч. 2 ст.27ЦПК України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 ЦПК України передбачено, що позови, що виникають зокрема з трудових правовідносин, можуть пред`являтися також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою з 09.06.2022 року.
Згідно частини 1статті 1ЗаконуУкраїни "Прозабезпечення правісвобод внутрішньопереміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частинами 1, 2статті 4вказаногоЗаконуУкраїни "Прозабезпечення праві свободвнутрішньо переміщенихосіб" визначено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбаченихстаттею 12 цього Закону. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені встатті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
Статтею 5 України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону. Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо).
Закон України"Прозабезпечення праві свободвнутрішньо переміщенихосіб" є спеціальним законом щодо статусу вказаних осіб, який підлягає застосуванню.
У постанові від 29 липня 2019 року у справі №409/2636/17 Верховний Суд вказав на те, що вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, необхідно також враховувати імперативні положення спеціального Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", згідно статті 5 якого довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених устатті 1 цього Закону.
Кабінетом Міністрів України 01 жовтня 2014 року прийнято Постанову №509 "Про облік осіб, які перемістилися з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції" і затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або районів проведення антитерористичної операції.
Відповідно до абзацу 2 пункту 1 вищевказаної постанови довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно абзацу 20 пункту 2 Постанови інформація про внутрішньо переміщену особу, у тому числі отримана від уповноваженої особи територіальної громади/центру надання адміністративних послуг у вигляді сформованої електронної справи, включається до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб без копій/сканкопій документів, передбачених пунктом 4 цього Порядку. При цьому посадова особа уповноваженого органу, уповноважена особа територіальної громади/центру надання адміністративних послуг несе персональну відповідальність за правильність внесення інформації про внутрішньо переміщену особу до електронної справи та Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Згідно даних довідки переселенця № 6333-5001734667 від 09 червня 2022 року фактичне місце проживання/перебування ОСОБА_1 значиться: АДРЕСА_1 .
З огляду на зазначені обставини та вимогиЗакону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", колегія суддів дійшла висновку про те, що ОСОБА_1 звернувся з позовом до належного суду, оскільки зареєстроване місце перебування, як внутрішньо переміщеної особи позивача ОСОБА_1 , що територіально відноситься до юрисдикції Червонозаводського районного суду м. Харкова.
Таким чином висновки суду першої інстанції про непідсудність справи Червонозаводського районному суду м. Харкова - є помилковими.
Відповідно до статті 379ЦПК Українипідставами для скасування ухвали суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направленню справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали.
Допущені судом порушення норм процесуального права призвели до постановлення ухвали, що перешкоджає подальшому розгляду цієї справи, а тому остання в силу вимогст.379ЦПК України підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись статтями367,368,374,379,381-384 ЦПК України, апеляційний суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Ухвалу Червонозаводського районного суду м. Харкова від 11 грудня 2023 року - скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів у випадках, передбачених статтею 389 Цивільного процесуального кодексу України.
Головуючий О.В. Маміна
Судді І.В.Бурлака
Н.П. Пилипчук
Суд | Харківський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116823128 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Харківський апеляційний суд
Маміна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні