Номер провадження: 22-ц/813/2791/24
Справа № 496/3659/16-ц
Головуючий у першій інстанції Трушина О.І.
Доповідач Кострицький В. В.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
06.02.2024 року м. Одеса
Одеський апеляційний суд у складі:
головуючий суддя Кострицький В.В. (суддя - доповідач),
судді Назарова М.В., Стахова Н.В.
за участю секретаря судового засідання Пухи А.М.,
учасники справи:
позивач заступник прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Троїцької сільської ради
відповідач ОСОБА_1
третя особа Головне управління Держгеокадастру в Одеській області
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Одеського апеляційного суду клопотання представника заступника прокурора Одеської області про залучення в якості правонаступника Троїцької сільської ради на рішення Біляївського районного суду Одеської області - Яськівської сільської ради Одеського району Одеської області
у справі за апеляційною скаргою заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Троїцької сільської ради на рішення Біляївського районного суду Одеської області від 15 травня 2018 року за позовом Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Троїцької сільської ради до ОСОБА_1 , третя особа Головне управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання недійсним державного акту, витребування земельної ділянки
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Одеського апеляційного суду перебуває апеляційна скарга Заступника прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Троїцької сільської ради на рішення Біляївського районного суду Одеської області від 15 травня 2018 року.
В ході апеляційного розгляду справи, заступник прокурора Одеської області заявив клопотання про залучення Яськівську сільську раду Одеського району Одеської області в якості правонаступника позивача - Троїцької сільської ради на рішення Біляївського районного суду Одеської області.
В судове засідання суду апеляційної інстанції, призначеного на 06.02.2024 року з`явився представник Одеської обласної прокуратури.
Інші учасники процесу були повідомлені належним чином про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Відповідно до ч. 2 ст. 372 ЦПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Апеляційний суд з метою дотримання строків розгляду справи, вважає можливим слухати справу у відсутність не з`явившихся учасників справи, які своєчасно і належним чином були повідомлені про час і місце розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника Одеської обласної прокуратури, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд приходить до висновку про задоволення вказаного клопотання, з таких підстав.
Так, відповідно до ст. 55 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судовогопроцесу.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (право-попередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього.
У позовному провадженні процесуальне правонаступництво відбувається в тих випадках, коли права або обов`язки одного із суб`єктів спірного матеріального правовідношення в силу тих або інших причин переходять до іншої особи, яка не брала участі у цьому процесі.
Отже, процесуальне правонаступництво тісно пов`язане з матеріальним, оскільки процесуальне правонаступництво передбачає перехід суб`єктивного права або обов`язку від однієї особи до іншої в матеріальному праві. При цьому незалежно від підстав матеріального правонаступництва, процесуальне правонаступництво допускається лише після того, як відбудеться заміна в матеріальному правовідношенні.
Згідно з ч. 1, 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов?язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Відповідно до ч. 1, 3, 4, 11 ст. 8 Закону України «Про добровільне об?єднання територіальних громад» об?єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об?єднання територіальних громад.
Об?єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов?язків територіальних громад, що об?єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об?єднаною територіальною громадою.
З дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об?єднаною територіальною громадою, у порядку, визначеному цим Законом, здійснюється реорганізація відповідних юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об?єдналися, та розміщених поза адміністративним центром об?єднаної територіальної громади, шляхом їх приєднання до юридичної особи - сільської, селищної, міської ради, розміщеної в адміністративному центрі об?єднаної територіальної громади. Після завершення реорганізації відповідні юридичні особи - сільські, селищні, міські ради припиняються у порядку, визначеному цим Законом.
Юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі об?єднаної територіальної громади, є правонаступником прав та обов?язків всіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних територіальними громадами, що об?єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною об?єднаною територіальною громадою.
Найменування представницького органу місцевого самоврядування об?єднаної територіальної громади як юридичної особи складається з частини, яка є похідною від власного найменування населеного пункту, визначеного її адміністративним центром, у формі прикметника та відповідного загального найменування представницького органу місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська рада).
Юридична особа-сільська,селищна,міська рада,її виконавчийкомітет єтакою,що припинилася,з днявнесення записупро їїприпинення доЄдиного державногореєстру юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємців тагромадських формувань.
Згідно з п. 6 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України сільських, закінчення повноважень селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів, а також реорганізація сільських, селищних, міських рад, їхніх виконавчих органів як юридичних осіб у зв?язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: - у день набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною територіальною громадою, територія якої затверджена Кабінетом Міністрів України (далі - сформована територіальна громада), припиняються повноваження сільських, селищних, міських рад, сільських, селищних, міських голів, обраних територіальними громадами, територія яких включена до території сформованої територіальної громади (далі розформовані територіальні громади); - сформована територіальна громада є правонаступником усього майна, прав та обов?язків розформованої територіальної громади; - після завершення реорганізації відповідні сільські, селищні, міські ради припиняються як юридичні особи; - юридична особа - сільська, селищна, міська рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади, € правонаступником прав та обов?язків усіх юридичних осіб - сільських, селищних, міських рад, обраних розформованими територіальними громадами, з дня набуття повноважень новообраною радою; - сільські, селищні, міські ради та їхні виконавчі органи розформованих територіальних громад припиняються як юридичні особи з дня внесення запису про їх припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань; - найменування представницького органу місцевого самоврядування сформованої територіальної громади як юридичної особи, як правило, складається з частини, яка є похідною від власного найменування населеного пункту, визначеного і адміністративним центром, у формі прикметника та відповідного загального найменування представницького органу місцевого самоврядування (сільська, селищна, міська рада).
Відповідно до п. 7' розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснює Кабінет Міністрів України (далі - КМУ).
Троїцька та Яськівська сільські ради рішеннями від 19 і 27 жовтня 2016 року об?єднались у Яськівську сільську територіальну громаду з адміністративним центром у с. Яськи, включивши до її складу с. Троїцьке.
Згідно звідомостями Єдиногодержавного реєструюридичних осіб,фізичних осіб-підприємців тагромадських формуваньТроїцька сільськарада Біляївськогорайону Одеськоїобласті (кодЄДРПОУ -04377761)припинилась як юридична особа 03.09.2018 (номер запису - 15571120008000660), підстава - рішення щодо реорганізації.
Відповідно до розпорядження КМУ від 12.06.2020 N? 720-р «Про визначення адміністративних центрів TA затвердження територій територіальних громад Одеської області» територія Троїцької сільської територіальної громади увійшла до складу території Яськівської об?єднаної територіальної громади з адміністративним центром у с. Яськи Біляївського району.
На підставі постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 N? 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» в Одеській області утворено Одеський район (з адміністративним центром у м. Одеса), до складу якого увійшла територія Яськівської сільської територіальної громади, затверджена КМУ, і ліквідовано Біляївський район.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань повним найменуванням Яськівської сільської ради є Яськівська сільська рада Одеського району Одеської області (код ЄДРПОУ - 04377894).
Отже,правонаступником Троїцькоїсільської радиБіляївського районуОдеської областіє Яськівськасільська радаОдеського районуОдеської області.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 55 ЦПК України, апеляційний суд,-
У Х В А Л И В:
Клопотання заступника прокурора Одеської області - задовольнити.
Залучити в якості правонаступника Троїцької сільської ради Біляївського району Одеської області - Яськівську сільську раду Одеського району Одеської області (67642, Одеська область, Одеський район, с. Яськи, вул. Центральна , 78, ЄДРПОУ 04377894).
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали буде складено 08 лютого 2024 року.
Судді
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2024 |
Оприлюднено | 12.02.2024 |
Номер документу | 116889372 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Одеський апеляційний суд
Кострицький В. В.
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Карпенко Світлана Олексіївна