Справа № 712/4858/23
Провадження № 2/712/251/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2024 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого судді Токової С.Є
за участю секретаря Білик О.Ю.
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м.Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Третьої Черкаської державної нотаріальної контори, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання незаконною та скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВС Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до Третьої Черкаської державної нотаріальної контори, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 про визнання незаконною та скасування постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язання вчинити певні дії. Просить суд визнати протиправною та скасувати постанову державного нотаріуса Третьої Черкаської державної нотаріальної контори від 27.04.2023 року № 340 про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 .
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 . Померлий являвся її чоловіком, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 .
В подальшому, після смерті ОСОБА_6 , вона уклала шлюб із ОСОБА_7 на підставі чого змінила своє прізвище із ОСОБА_8 на ОСОБА_9 .
Після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина у вигляді 1/3 частини квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
14.09.2012 в своїх інтересах та в інтересах малолітнього сина ОСОБА_4 , вона звернулася до державного нотаріуса Третьої черкаської державної нотаріальної контори Олексієнко К.П. із заявою про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_6 .
Державним нотаріусом Третьої черкаської державної нотаріальної контори Олексієнко К.П. заведено спадкову справу № 215/2012.
27.04.2023 державним нотаріусом Третьої Черкаської державної нотаріальної контори Олексієнко К.П. винесено постанову № 340 про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 за законом на 1/6 частку у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 . Відмовляючи у видачі свідоцтва про право на спадщину, нотаріус зазначила, що відповідно до матеріалів заведеної спадкової справи, після смерті ОСОБА_6 на підставі ст. 1261 Цивільного кодексу України, спадкоємцями за законом першої черги є - батько ОСОБА_10 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , дружина ОСОБА_1 (колишнє прізвище ОСОБА_8 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , син ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в рівних частках. Спадкове майно, яке залишилося після спадкодавця складається з 1/2 частки у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 (1/3 частка у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 , яка належала померлому на праві приватної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Соснівським райвиконкомом м. Черкаси 18.06.2003 року, та 1/6 (одна шоста) частка у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 , що належала ОСОБА_12 - матері померлого, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , спадкоємцем якої був її син ОСОБА_6 , який прийняв спадщину, але не оформив своїх спадкових прав. Згідно з матеріалами спадкової справи частки спадкоємців в успадкованому майні становлять по 1/8 (одній восьмій) частці у праві власності на вищевказану квартиру. Відповідно до заяви № 251 від 27.04.2023 ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса з метою отримання Свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/6 частку у праві власності на квартиру. У зв`язку з цим, керуючись п.1 ч.1 ст. 49 ЗУ «Про нотаріат», нотаріус відмовила у видачі Позивачу свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/6 частку квартири.
Позивач вважає винесену нотаріусом постанову протиправною, оскільки нотаріусом неконкретизовано причини відмови, не зазначено в чому саме існує суперечність вказаної нотаріальної дії законодавству України. Зокрема, з постанови нотаріуса незрозуміло, яку саме частку у спадковому майні успадковують спадкоємці, зокрема, сама позивач.
Крім того, на думку позивача, нотаріус невірно визначила коло спадкоємців, та не врахувала, що відповідач ОСОБА_5 на час відкриття спадщини після смерті свого батька, разом з ним не проживав за однією адресою, протягом 6 місячного строку після відкриття спадщини із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звернувся самостійно чи через свого представника. У зв`язку з чим, позивач вважає, що ОСОБА_5 є таким, що не прийняв спадщину у встановленому ЦК порядку. При цьому, нотаріусом не враховано існування рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 20.03.2015, винесеному за результатами розгляду справи № 712/16145/14-ц, в якому зазначено, що в судовому засіданні відповідач ОСОБА_5 не визнав позовні вимоги ОСОБА_13 . Встановлено, що після смерті ОСОБА_6 ні він, ні його матір до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини не зверталися. Жодного відношення до спірної квартири він не має.
На підставі викладеного, з метою захисту своїх прав, позивач звернулася до суду з указаною позовною заявою.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 22 травня 2023 року вирішено розглядати справу в порядку загального позовного провадження з призначенням підготовчого судового засідання
22 червня 2023 року до суду надійшов відзив Третьої Черкаської державної нотаріальної контори, в якому державний нотаріус Олексієнко К.П. заперечувала проти позовних вимог, посилаючись на те, що з матеріалів спадкової справи за № 215/2012 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_6 , встановлено, що у коло спадкоємців за законом входить 4 спадкоємців, а саме: дружина померлого - ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та син померлого - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які прийняли спадщину відповідно до закону та заяви за № 536 від 14 вересня 2012 року; батько померлого - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вважається таким, що прийняв спадщину відповідно до п.3 ст. 1268 Цивільного Кодексу України, син померлого- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який вважається таким, що прийняв спадщину відповідно до п.4 ст. 1268 ЦК України, згідно з повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00021094795 від 28.09.2018, але позивач необґрунтовано та безпідставно вказує у позовній заяві, що неповнолітній син ОСОБА_15 мав би звернутися із заявою про прийняття спадщини або проживати разом з батьком за однією адресою на час відкриття спадщини. У склад спадкового майна входить 1/2 частка у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 . Дружина померлого ОСОБА_14 звернулася із заявою до Третьої черкаської державної нотаріальної контори з приводу видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/6 частку у праві власності на квартиру, тобто забажала отримати Свідоцтво про право на спадщину на більшу частку у спадковій квартирі, але їй неможливо видати Свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/6 частку у праві власності на квартиру, вчинення такої дії суперечить законодавству України, так як їй належить 1/8 частка в праві власності на квартиру.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 24 січня 2024 закрито підготовче провадження у справі. Призначено розгляд справи по суті.
Позивач та її представник адвокат Нікітюк А.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач Державний нотаріус в судове засідання не з`явилася, розгляд справи просила проводити за її відсутності та врахувати відзив на позовну заяву.
Відповідачі ОСОБА_4 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, до початку розгляду справи скерували до суду заяви, в яких просили розгляд справи проводити за їх відсутності. Проти задоволення позовних вимог не заперечували.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами цивільного законодавства.
Згідно із ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно вимог ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За даними матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , видане міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області.
Після його смерті, 14 вересня 2012 року до Третьої черкаської державної нотаріальної контори звернулася спадкоємиця за законом - ОСОБА_16 , дружина померлого, яка діяла від свого імені та від імені свого малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та подала заяву про прийняття спадщини, на підставі якої було заведено спадкову справу № 215/2012 та проведено реєстрацію у Спадковому реєстрі за № 53385967.
Спадкове майно, яке залишилося після смерті спадкодавця складається з 1/2 (однієї другої) частки у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 (1/3 частка у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 , яка належала померлому на праві приватної власності на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно виданого Соснівським райвиконкомом м. Черкаси 18.06.2003 року, та 1/6 частка у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 , що належала ОСОБА_12 - матері померлого, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , спадкоємцем якої був її син ОСОБА_6 , який прийняв спадщину , але не оформив своїх спадкових прав.
27 квітня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до Третьої черкаської державної нотаріальної контори із заявою № 251 про отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/6 частку у праві власності на квартиру АДРЕСА_3 .
27 квітня 2023 року державним нотаріусом Третьої черкаської державної нотаріальної контори Олексієнко К.П., керуючись п.1 ч.1 ст. 49 ЗУ «Про нотаріат», винесено постанову № 340 про відмову ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/6 частку у праві власності на квартиру АДРЕСА_2 .
В обгрунтування підстав відмови, нотаріус зазначила, що відповідно до матеріалів заведеної спадкової справи, після смерті ОСОБА_6 , на підставі ст. 1261 Цивільного кодексу України, спадкоємцями за законом першої черги є батько ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дружина ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , в рівних частках. Згідно з матеріалами спадкової справи частки спадкоємців в успадкованому майні становлять по 1/8 частці у праві власності на вищевказану квартиру, а відтак, підстави для видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/6 частку квартири відсутні.
Статтею 1 ЗУ «Про нотаріат» визначено, що нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності. Вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).
Відповідно до п. 3 ч. 1ст. 34Закону України «Про нотаріат»нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії: видають свідоцтва про право на спадщину.
Пунктом 23постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Підстави для відмови у вчиненні нотаріальної дії визначено у частині 1статті 49Закону України «Про нотаріат».
Так, відповідно до ч. 1ст. 49Закону України «Про нотаріат»нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо:1) вчинення такої дії суперечить законодавству України;2) не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії;3) дія підлягає вчиненню іншим нотаріусом або посадовою особою, яка вчиняє нотаріальні дії;4) є сумніви у тому, що фізична особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, усвідомлює значення, зміст, правові наслідки цієї дії або ця особа діє під впливом насильства;5) з проханням про вчинення нотаріальної дії звернулась особа, яка в установленому порядку визнана недієздатною, або уповноважений представник не має необхідних повноважень;6) правочин, що укладається від імені юридичної особи, суперечить цілям, зазначеним у їх статуті чи положенні, або виходить за межі їх діяльності;7) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла плату за її вчинення;8) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов`язані з її вчиненням;8-1) особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії щодо відчуження належного їй майна, внесена до Єдиного реєстру боржників;9) в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з ч. 3ст. 49Закону України «Про нотаріат»нотаріусу або посадовій особі, яка вчиняє нотаріальні дії, забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.
Так, у частині 4статті 49 Закону України «Про нотаріат»закріплено, що на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, зобов`язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох робочих днів виносить відповідну постанову.
Порядок видачі свідоцтва про право на спадщину за законом врегульованост. 68 Закону України «Про нотаріат»та п. 4 гл. 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженимнаказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 року, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за № 282/20595 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 3,4 глави 13 Порядкунотаріус на вимогу особи, якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, зобов`язаний викласти причини відмови в письмовій формі і роз`яснити порядок її оскарження. У цих випадках нотаріус протягом трьох робочих днів виносить постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. У постанові про відмову зазначаються: дата винесення постанови;прізвище, ініціали нотаріуса, який виніс постанову, найменування та місцезнаходження державної нотаріальної контори або найменування нотаріального округу та адреса розташування робочого місця приватного нотаріуса;прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи, яка звернулася за вчиненням нотаріальної дії, місце її проживання або найменування і місцезнаходження юридичної особи;про вчинення якої нотаріальної дії просила особа, що звернулася до нотаріуса (короткий зміст прохання);причини відмови у вчиненні нотаріальної дії з посиланням на чинне законодавство;порядок і строки оскарження відмови з посиланням на норми цивільного процесуального законодавства. Нотаріусу забороняється безпідставно відмовляти у вчиненні нотаріальної дії.
З матеріалів справи вбачається, що підставою для відмови у вчиненні нотаріальної дії державним нотаріусом визначено, що після смерті ОСОБА_6 , частки спадкоємців в успадкованому майні становлять по 1/8 частці у праві власності на вищевказану квартиру та спадкоємцем після смерті ОСОБА_6 є, в тому числі, є його син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , який на момент відкриття спадщини був неповнолітнім, та вважається таким, що прийняв спадщину відповідно до п.4 ст. 1268 ЦК України, а відтак, підстави для видачі ОСОБА_1 свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/6 частку квартири відсутні.
За змістомстатті 1216 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно дост. 1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідност.1223 ЦК Україниправо на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом , а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ч.4 ст. 1268 ЦК України малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановленихчастинами другою - четвертоюстатті 1273 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ч.2 ст. 1273 ЦК України фізична особа, цивільна дієздатність якої обмежена, може відмовитися від прийняття спадщини за згодою піклувальника і органу опіки та піклування.
Так, при дослідженні матеріалів справи, судом встановлено, що рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 20 березня 2015 року ( справа № 712/16145/14-ц) відмовлено ОСОБА_13 , третя особа: Третя державна нотаріальна контора у задоволенні позовних вимог про відшкодування шкоди, завданої спадкодавцем ОСОБА_6 відповідачем ОСОБА_5 .
Рішенням суду від 20 березня 2015 року встановлено, що після смерті ОСОБА_6 ні відповідач ОСОБА_5 , ні його мати ОСОБА_17 , яка на той час діяла в його інтересах так як він був неповнолітнім, із заявами про прийняття спадщини не зверталися. Ніяких претензій з приводу спадкового майна, яке прийняли у спадок дружина та син померлого, у відповідача ОСОБА_5 немає, так як з батьком він не проживав з 2 річного віку та не підтримував ніяких відносин. Вказане також підтверджується матеріалами справи. Таким чином, особами, які на даний час фактично прийняли спадщину після смерті ОСОБА_6 є його дружина ОСОБА_3 та син спадкодавця ОСОБА_4 , 2004 року.
Рішення суду набрало законної сили 31.03.2015.
Відповідно до ч.4 ст. 82 ЦПК України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, при винесенні постанови про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину від 27.04.2024 № 340 державний нотаріус не врахувала існування рішення Соснівського районного суду м. Черкаси від 20 березня 2015 року (справа № 712/16145/14-ц), яким фактично встановлено відмову ОСОБА_5 у прийнятті спадщини після смерті батька ОСОБА_6 .
З огляду на викладене, зважаючи на встановлення судовим рішенням від 20.03.2015 року у справі № 712/16145/14-ц, яке набрало законної сили, відповідного факту відмови ОСОБА_5 від прийняття спадщини після свого батька, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині скасування постанови державного нотаріуса Третьої Черкаської державної нотаріальної контори від 27.04.2023 року № 340 про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 обґрунтованими та такими що підлягають задоволенню.
Поряд з цим, суд не вбачає підстав для визнання постанови нотаріуса протиправною, оскільки, нотаріус приймаючи оскаржувану постанову , діяла відповідно до вимог Закону України " Про нотаріат".
Керуючись ст.ст.12, 13, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст.1216, 1218,1268, Законом України «Про нотаріат», суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити частково.
Скасувати постанову державного нотаріуса Третьої Черкаської державної нотаріальної контори від 27.04.2023 року № 340 про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину ОСОБА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справу, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 05 лютого 2024 року.
Учасники справи :
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 РНОКПП НОМЕР_3 ;
Відповідач - Третя Черкаська державна нотаріальна контора , 19029, м. Черкаси, вул. Віталія Вергая, 36 код. ЄДРПОУ 36492931;
Відповідач - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_1 ;
Відповідач - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ;
Відповідач - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_13 місце реєстрації АДРЕСА_4 .
Головуючий : С.Є. Токова
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2024 |
Оприлюднено | 13.02.2024 |
Номер документу | 116909122 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Токова С. Є.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні