Рішення
від 05.02.2024 по справі 918/1031/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" лютого 2024 р. м. РівнеСправа № 918/1031/23

Господарський суд Рівненської області у складі судді О. Андрійчук, за участю секретаря судового засідання О. Гуменюк, розглянувши за правилами загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні матеріали справи

за позовом керівника Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної військової адміністрації (Рівненської обласної державної адміністрації)

до відповідача-1 : Сарненської міської ради,

до відповідача-2: Сарненської районної ради,

треті особи на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, філія Сарненського лісового господарства Державного підприємства "Ліси України", Державне підприємство "Ліси України",

треті особи на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області,

про визнання недійсним та скасування рішення районної ради, державної реєстрації земельних ділянок та повернення земельних ділянок,

за участю представників:

від позивача: І.Любчик, дов. від 09.01.2024,

від відповідача 1: О.Карпова, виписка з ЄДРЮОФОГФ,

від відповідача 2: не з`явився,

від прокуратури: В.Гарбарук, посв. № 071603 від 01.03.2023,

від третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області: С.Сидоренко, дов. від 27.12.2023,

від третіх осіб - І. Бурячинського, О. Бурячинської - С. Аврамишин, ордер серія ВК № 1111805 від 27.11.2023,

від третьої особи - ДП "Ліси України": О.Кайдалов, дов. № 920 від 28.12.2023,

від інших третіх осіб: не з`явилися,

УСТАНОВИВ:

У вересні 2023 року керівник Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної військової адміністрації звернувся до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Сарненської міської ради, Сарненської районної ради, у якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Сарненської районної ради Рівненської області від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» в частині включення в межі населеного пункту земельної ділянки площею 2,2901 га, яка перебувала в постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство», скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008, 5625485800:09:003:0009, а також Сарненській міській раді повернути державі в особі уповноваженого органу - Рівненської обласної військової адміністрації (Рівненської обласної державної адміністрації) земельну ділянку площею 2,2901 га в межах і конфігурації, визначених державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160, у тому числі земельні ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008, 5625485800:09:003:0009.

Стислий виклад позиції прокуратури, позивача, заперечень відповідачів, пояснень третіх осіб.

Згідно із позовною заявою, рішенням Ремчицької сільської ради Сарненського району від 18.12.2014 № 956 погоджено включення в межі населеного пункту села Дубки Люхчанської сільської ради земельних ділянок загальною площею 2,4895 га, з яких 2,2901 га земель, що перебувають у постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство». Розпорядженням Сарненської районної державної адміністрації від 21.01.2015 № 17 «Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Дубки Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» погоджено проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Дубки та зміни вказаних меж шляхом включення додатково 108,5454 га земель, у тому числі 2,2901 га земель, що перебувають у постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство». У межах земельної ділянки площею 2,2901 га, яку включено в межі с. Дубки, на підставі відповідних рішень Люхчанської сільської ради надано дозволи на розроблення проєктів землеустрою щодо відведення у власність громадян земельних ділянок за рахунок земель запасу житлової та громадської забудови, сільськогосподарського призначення та сформовано 4 земельні ділянки: 5625485800:09:003:0009, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0008 загальною площею 0,8145 га. Заразом, як стверджують Рівненська обласна державна адміністрація та Філія «Сарненське лісове господарство», розпорядження з вилучення земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 2,2901 га на території Люхчанської сільської ради не видавалося, рішення про вилучення з постійного користування вказаної земельної ділянки не приймались. Відтак органи місцевого самоврядування достовірно знаючи, що земельна ділянка державної форми власності площею 2,2901 га відноситься до земельних ділянок лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство», прийняли рішення, спрямовані на позбавлення держави права власності на зазначену земельну ділянку з метою подальшого розпорядження нею всупереч інтересам держави. Визнати незаконним та скасувати рішення Сарненської районної ради Рівненської області від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» в частині включення в межі населеного пункту земельної ділянки площею 2,2901 га, яка перебувала в постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство». Ураховуючи викладене, прокуратура просить суд скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008, 5625485800:09:003:0009; Сарненській міській раді повернути державі в особі уповноваженого органу - Рівненської обласної військової адміністрації (Рівненської обласної державної адміністрації) земельну ділянку площею 2,2901 га в межах і конфігурації, визначених державним актом на право постійного користування землею серії ІПРВ № 001160, у тому числі земельні ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008, 5625485800:09:003:0009.

У матеріально-правове обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на ст. 6, 13, 14, 19, 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст. 3, 13, 15-1, 17, 20, 21, 56, 78, 79-1, 80, 84, 116-118, 122, 141, 142, 149, 162, 163, 173 ЗК України, ст. 10, 12, 31, 33, 57 ЛК, ст. 16, 21, 391 ЦК України, ст. 46 Закону України «Про землеустрій», ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 5, 16, 24 Закону України «Про державний земельний кадастр» тощо.

26.10.2023 від відповідача-1 Сарненської міської ради надійшов відзив, у якому остання просить суд у задоволенні позову відмовити, оскільки розпорядження голови Рівненської ОДА було надано дозвіл ДП «Сарненське лісове господарство» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною орієнтовною площею 41689,8 га для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг за рахунок земель лісогосподарського призначення державної власності, які перебувають у постійному користуванні зазначеного підприємства, розташованих за межами населених пунктів, в тому числі на території Люхчанської сільської ради 2036,9 га та Ремчицької сільської ради 2341,2 га. На виконання розпорядження голови Рівненської ОДА № 656 від 31.10.2016 ДП «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» 15.02.2020 виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ДП «Сарненське лісове господарство» для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг на території Ремчицької сільської ради Сарненського району Рівненської області (кадастровий номер 5625485800:09:003:0010). Тобто в результаті виготовлення зазначеної технічної документації, за погодженням з директором ДП «Сарненський лісгосп», при встановленні топографо-геодезичних робіт по встановленню меж в натурі (на місцевості), були виявлені дійсні межі та площа земельних ділянок ДП «Сарненський лісгосп» з урахуванням меж суміжних земельних ділянок, матеріалів базового лісовпорядкування (картографічних матеріалів), було зкореговано конфігурацію та межі земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні ДП «Сарненський лісгосп», що підтверджується графічними матеріалами, наявними в матеріалах вказаної документації, та було сформовано земельну ділянку кадастровий номер 5625485800:09:003:0010. При цьому площа земельної ділянки залишилась незмінною. Отже, земельна ділянка з кадастровим номером 5625485800:09:003:0010 площею 544, 6142 га на праві власності належить державі в особі Рівненської обласної державної адміністрації та входить в площу земельної ділянки, яка зазначена у Державному акті на право постійного користування землею ІІ-РВ №001160 від 15.08.2002. Внаслідок формуванняземельної ділянкиз кадастровим номером 5625485800:09:003:0010, яка перебуває в постійному користуванні ДП «Сарненський лісгосп», на підставі рішень Люхчанської сільської ради №№ 692, 695 від 30.01.2020 та № 711 від 21.05.2020 були надані дозволи на розроблення проєктів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок громадянам в межах с. Люхча та с. Дубки на земельні ділянки, які на момент прийняття вказаних рішень не перебували у постійному користуванні ДП «Сарненський лісгосп» та не відносились до земель лісогосподарського призначення, були сформовані земельні ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008 та 5625485800:09:003:0009. Відповідач також вважає, що на земельній ділянці з кадастровим номером 5625485800:09:003:0003 розташований житловий будинок з надвірними спорудами, належними О. Бурячинській, і передача цієї земельної ділянки у власність держави потягне за собою втручання в право вказаної громадянки на мирне володіння своїм майном. Окрім того, передача земельних ділянок з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008 та 5625485800:09:003:0009 в державну власність є невиправданою, недоцільною, та такою, що порушить право на мирне володіння майном громадян О. Бурячинської, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та І. Бурячинського, так як спірні земельні ділянки не належать до земель лісогосподарського призначення; вказані громадяни є добросовісними набувачами спірних земельних ділянок; на одній із зазначених земельних ділянок розташоване нерухоме майно, належне О. Бурячинській на праві власності; проєкти щодо відведення цих ділянок погоджені з усіма компетентними органами, а тому підстави для передачі цих земельних ділянок державі в особі Рівненської обласної військової адміністрації (Рівненської обласної державної адміністрації) відсутні.

26.10.2023 від відповідача-2 Сарненської районної ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого Управління Держземагенства у Сарненському районні Рівненської області розглянуло матеріали щодо встановлення (зміни) меж с. Дубки Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області та не заперечувало щодо розгляду цього питання на черговій сесії районної ради, а також подало проєкт рішення Сарненської районної ради з нього питання, відтак остання ухвалила оскаржуване рішення, яке, за твердженням Сарненської районної ради. Окрім того, відповідач-2 вважає, що позовом прокурором подано після спливу позовної давності. Ураховуючи викладене, у задоволенні позову просить відмовити.

26.10.2023 від відповідача-2 надійшла заява про застосування позовної давності.

27.10.2023 від відповідача-1 надійшла заява про застосування позовної давності.

06.11.2023 від прокуратури надійшла відповідь на відзив, згідно з якою у матеріалах справи відсутні докази того, що зауваження до висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.02.2015 №28, затвердженого начальником ГУ Держземагенствау Рівненській області, дійсно були усунуті. Основною метою зміни меж с. Дубки та включення в його межі, окрім інших, земельної ділянки площею 2,29 га лісогосподарського призначення державної форми власності, яка перебувала в постійному користування ДП «Сарненське лісове господарство», було надання їх громадянам та юридичним особам в користування та власність. Відсутність в проекті землеустрою переліку земельних ділянок державної власності (із зазначенням їх кадастрових номерів, місцезнаходження, площі та цільового призначення), які переходять у комунальну власність територіальної громади, свідчить про те, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням процедури його прийняття та без дотримання вимог земельного законодавства. У цьому випадку фактично здійснено зміну цільового призначення та вилучення земель лісогосподарського призначення державної власності за відсутності на те повноважень, визначених чинним законодавством. Зазначені обставини неможливо було встановити шляхом окремого вивчення відомостей, розміщених на сайті, а тому позовна давність не пропущена.

06.11.2023 від прокуратури надійшли заперечення на заяву про застосування позовної давності.

06.11.2023 від прокуратури надійшли заперечення проти заяви відповідача-1 про відмову у задоволенні позову у зв`язку зі спливом позовної давності.

06.11.2023 від третьої особи філії Сарненського лісового господарства ДП «Ліси України» надішли пояснення, відповідного до яких проєкт землеустрою в межі с. Дубки включав три земельних ділянки загальною площею 108,5454 га, а саме: ділянка № 1 - 100,2537 га, ділянка № 2 - 5,8022 га, ділянка № 3 - 2,4895 га. Згідно з планом лісонасаджень ДП «Сарненське лісове господарство» 2010 року, частина території земельної ділянки № 3 загальною площею 2,2901 га знаходиться в кварталі 70 виділу 19 площею 2,3 га Сарненського лісництва, що підтверджується проєктом організації та розвитку лісового господарства ДП «Сарненський лісгосп» Рівненської області за 2010 рік. За проєктами організації та розвитку лісового господарства ДП «Сарненське лісове господарство», розроблених у 2010 та 2019 роках, виділ 19 кварталу 70 відноситься до категорії земель сіножать суходільна, є наділом лісової охорони, за рекреаційною характеристикою є відкритим простором з поодинокими деревами. У свою чергу, квартал 70 виділ 19 площею 2,3 га Сарненського лісництва знаходиться на території земельних ділянок, які надані в постійне користування ДП «Сарненський лісгосп» згідно з актом серії ІІ-РВ №001160. Також право постійного користування на спірні земельні ділянки підтверджується матеріалами лісовпорядкування 2010 року. Тобто ДП «Сарненський лісгосп» на постійній основі здійснювало господарську діяльність на спірній земельній ділянці на підставі матеріалів лісовпорядкування. ДП «Сарненський лісгосп», ДП «Ліси України» не надавали добровільної відмови від права користування спірними земельними ділянками тощо.

02.11.2023 від прокуратури надійшли заперечення проти заяви відповідача-1 про відмову у задоволенні позову, за якими земельні ділянки, що охоплені матеріалами лісовпорядкування державного підприємства, є землями лісогосподарського призначення, що перебувають в постійному користуванні державного лісогосподарського підприємства, можуть перебувати лише у державній власності, відтак прийняття рішень про включення їх в межі населеного пункту як земель житлової та громадської забудови та, у подальшому, їх передачу у власність фізичним особам як землі запасу комунальної власності є незаконним. Отже, у Люхчанської сільської ради були відсутні підстави для прийняття рішень № 692 та № 695 від 30.10.2020 та рішення №711 від 21.05.2020. Вказані Люхчанської сільської ради спрямовані на вилучення з державної власності земельних ділянок лісового фонду та зміну їх цільового призначення на землі для будівництва і обслуговування житлових будинків та для ведення особистого селянського господарства. Також прокурор зазначає, що ним позовна давність для подання вказаного позову не спливла, а тому є всі підстави для задоволення позову.

06.11.2023 від третьої особи ОСОБА_5 надійшли письмові пояснення, в яких останній у задоволенні позовних вимог прокурора просить залишити без розгляду. Зокрема, прокурор зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 5625485800:09:003:0010 не в повній мірі відповідає межам та конфігурації земель, які передавалися Сарненському лісгоспу для ведення лісогосподарської діяльності. Однак у результаті виготовлення технічної документації на земельну ділянку з кадастровим номером 525-85800:09:003:0010, за погодженням з директором ДП «Сарненський лісгосп» при встановленні топографо-геодезичних робіт по встановленню меж в натурі (на місцевості), були виявлені дійсні межі та площа земельних ділянок ДП «Сарненський лісгосп» з урахуванням меж суміжних земельних ділянок, матеріалів базового лісовпорядкування (картографічних матеріалів), було скореговано конфігурацію та межі земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні ДП «Сарненський лісгосп», що підтверджується графічними матеріалами, наявними в матеріалах вказаної документації, та було сформовано земельну ділянку кадастровий номер 5525-85800:09:003:0010. При цьому, площа земельної ділянки залишилась незмінною. Тобто, у разі повернення Сарненською міською радою державі земельних ділянок, в тому числі і земельних ділянок з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008 та 5625485800:09:003:0009, площа земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні ДП «Сарненський лісгосп», перевищить площу, що визначена землевпорядною документацією під час формування земельної ділянки з кадастровим номером 5625485800:09:003:0010 у 2020 році та, відповідно, буде більшою площі, що зазначена у Державному акті на право постійного користування землею ІІ-РВ №001160 від 15.08.2002. Окрім того, третя особа зазначає, що позовні вимоги прокурора спрямовані на захист прав або інтересів не держави, а державного органу, а тому не підлягають розгляду по суті, оскільки позовну заяву за такими вимогами фактично подано не від імені та в інтересах держави, а від імені та в інтересах державного органу, а прокурор не має повноважень на ведення справ в частині таких вимог.

30.11.2023 від прокуратури надійшли заперечення на пояснення третьої особи ОСОБА_5 , у яких остання заперечує наявність підстав для застосування позовної давності.

12.12.2023 від третіх осіб І. Бурячинського, О. Бурячинської надійшли письмові пояснення, за якими на підставі рішення Сарненського районного суду Рівненської області від 20.12.2010 в цивільній справі № 2-1787 за ОСОБА_7 1940 р.н. (мама О. Бурячинської) визнано право власності на житловий будинок з надвірними (господарськими) будівлями, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , у порядку приватизації державного житлового фонду, який перебував у повному господарському віданні ДП «Сарненське лісове господарство». Відповідно до технічного паспорта вказаний житловий будинок та господарські споруди 1939 року побудови. У свою чергу, з 1939 року разом із вказаним житловим будинком постійно використовувалася та використовується по цей час і земельна ділянка загальною площею 0,8245 га з цільовим призначенням: для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, а також для ведення особистого селянського господарства. Жодних лісових насаджень на вказаній земельній ділянці ніколи не існувало, а ДП «Сарненське лісове господарство» ніколи не здійснювало ніякої господарської діяльності на земельних ділянках, щодо яких було прийнято рішення про надання дозволу на розробку технічної документації ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , а також ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . У користування ДП «Сарненське лісове господарство» було передано інші земельні ділянки, які перебували у власності Люхчанської та Ремчицької сільських рад, за клопотанням ДП «Сарненське лісове господарство», що ретельно висвітлено у наданих відповідачами запереченнях на позов. Площа землі, яка перебуває в постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство», з урахуванням прийнятих органами місцевого самоврядування оспорюваних прокурором рішень, жодним чином не змінилася, а порушення прав ДП «Сарненське лісове господарство» чи держави немає. Отже, рішенням Сарненської районної ради від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» було приведено у відповідність до існуючої забудови техніку документацію с. Дубки. Також є безпідставними аргументи прокурора щодо необізнаності про порушення прав ДП Сарненське лісове господарство» та необхідності в здійсненні заходів прокурорського реагування для захисту інтересів держави. При голосуванні за оскаржуване рішення були присутні представник ДП «Сарненське лісове господарство» (Белеля С.О. - депутат Сарненської районної ради шостого скликання), який проголосував «за» внесення змін у межі с. Дубки, а також прокурор Сарненського району Симків Роман Ярославович. Ураховуючи викладене, треті особи у задоволенні позову просять відмовити.

21.12.2023 від третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області надійшли письмові пояснення, у яких останнє зазначає, що у 2020 та 2021 роках державна реєстрація спірних земельних ділянок проводилась за принципом екстериторіальності. До повноважень державного кадастрового реєстратора, а не Головного управління, належить, зокрема прийняття рішень щодо здійснення реєстрації земельної ділянки, внесення відомостей (змін до них) про земельні ділянки, а відповідальність за достовірність, якість і безпеку заходів, передбачених цією документацією, несе розробник. У разі задоволення позовних вимог в цій справі внесення відомостей (змін) до Державного земельного кадастру за принципом екстериторіальності буде здійснюватися будь-яким державним кадастровим реєстратором на підставі поданої заяви, яка буде розподілена за допомогою відповідного програмного забезпечення тощо.

22.12.2023 від третьої особи філії «Сарненське лісове господарство» ДП «Ліси України» надійшли письмові пояснення, відповідно до яких останнє на постійній основі здійснювало господарську діяльність на спірних земельних ділянках на підставі матеріалів лісовпорядкування. Ураховуючи формування спірних земельних ділянок в ДЗК, ДП «Сарненське лісове господарство» замовило виготовлення технічної документації із землеустрою відповідно до акта на право постійного користування землею серії ІІ-РВ №001160 загальною площею 2341,2 га. У результаті сформовано земельні ділянки з такими кадастровими номерами: 5625485800:07:004:0002, площею 385,2415 га; 5625485800:09:003:0010, площею 544,6142 га; 5625485800:06:001:0316, площею 82,2073 га; 5625485800:03:005:0003, площею 1329,1334 га. Відповідно до технічної документації із землеустрою загальна площа сформованих та зареєстрованих земельних ділянок становить 2341,1964 га. Новоутворені земельні ділянки не накладалися на спірні земельні ділянки.

25.12.2023 від прокуратури надійшли додаткові пояснення щодо не пропущення органом прокуратури та позивачем позовної давності для звернення до суду за захистом порушеного права.

30.12.2023 від третіх осіб І. Бурячинського, О. Бурячинської надійшли пояснення, згідно з якими спірна земельна ділянка загальною площею 0,8245 га, на якій знаходиться житловий будинок на яка надана ОСОБА_8 , з 1939 року постійно використовувалася та використовується останньою. Жодних лісових насаджень на вказаній земельній ділянці ніколи не існувало, а ДП «Сарненське лісове господарство» ніколи не вело ніякої господарської діяльності на земельних ділянках, щодо яких було прийнято рішення про надання дозволу на розробку технічної документації І. Бурячинській О. Бурячинській, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 . Рослинність, яка є поблизу земельних ділянок, оброблюваних в якості земель сільськогосподарського призначення, складається із дерев та чагарників, які не є промисловими породами деревини, а також саду із фруктовими деревами. Окрім того, наявність житлового будинку на спірній земельній ділянці зумовила необхідність внесення змін у межі с. Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області та приведення їх до фактичного стану з врахуванням існуючої житлової забудови. У свою чергу, у користування ДП «Сарненське лісове господарство» було передано інші земельні ділянки, які перебували у власності Люхчанської та Ремчицької сільських рад за клопотанням ДП «Сарненське лісове господарство». Це підтверджується тим, що площа землі, яка перебуває в постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство», з урахуванням прийнятих органами місцевого самоврядування оспорюваних рішень, жодним чином не змінилася, а порушення прав ДП «Сарненське лісове господарство» чи держави немає. Також зазначає про безпідставність твердження прокурора щодо неможливості вжиття заходів прокурорського реагування протягом розумного строку, але в межах строку позовної давності, однак вказує, що у цьому випадку позовні вимоги прокурора спрямовані на захист прав або інтересів не держави, а державного органу, а відтак не підлягають розгляду по суті, оскільки позовну заяву.за такими вимогами фактично подано не від імені та в інтересах держави, а від імені та в інтересах державного органу, а прокурор не має повноважень на ведення справ в частині таких вимог.

02.01.2024 від прокуратури надійшли заперечення на пояснення Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області.

12.01.2024 від третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області надійшли пояснення, відповідно до яких ДП "Сарненське лісове господарство" не втратило свого права постійного користування на земельну ділянку площею 2,2901 га внаслідок зміни меж с. Дубки Люхчанської сільської ради, а тому при підтвердженні виправлення зауважень у висновку експертизи порушень чинного законодавства не було допущено. Земельні ділянки загальною площею 2,4895 га включені в межі с. Дубки згідно з генеральним планом, оскільки на них лісові насадження практично відсутні, а наявні присадибні ділянки громадян площею 0,1994 га та землі ДП "Сарненське лісове господарство", з них: сільськогосподарські землі, у тому числі: сільськогосподарські угіддя, сіножаті площею 2,2901 га, що посвідчено відповідним записом на коректурному аркуші головного спеціаліста відділу державної експертизи Головного управління. Виходячи з зазначеного, розробником проєкту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Дубки Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області при розробленні документації із землеустрою по зміні меж с. Дубки за основу використано генеральний план забудови с. Дубки, розроблений УДНДІПМ РФ "Діпромісто" в 2014 році, який затверджений рішенням Люхчанської сільської ради № 1473 від 18.11.2014, що підтверджується в текстових та графічних матеріалах документації із землеустрою: пояснювальній записці; завданні на виконання послуг; обґрунтуванні зміни меж с. Дубки Люхчанської сільської ради. У рішенні сільської ради № 1473 від 18.11.2014 вказано про затвердження містобудівної документації «Генеральний план с. Дубки» та не зазначається про зміну категорії земельних ділянок, на які розроблено Генплан. Відтак при включені земельної ділянки загальною площею 2,4895 га в межі с. Дубки категорії земель та склад угідь не змінювались, земельні ділянки не вилучались.

Процесуальні рішення, заяви і клопотання учасників, результат їх розгляду.

Ухвалою суду від 02.10.2023 позовну заяву Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної військової адміністрації (Рівненської обласної державної адміністрації) залишено без руху.

Ухвалою суду від 11.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 06.11.2023. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третіх осіб на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, філію Сарненського лісового господарства Державного підприємства "Ліси України", Державне підприємство "Ліси України", а також третіх осіб на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2

27.10.2023 від відповідача-1 надійшло клопотання про визнання учасником справи на стороні відповідачів у справі Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру.

06.11.2023 від третьої особи філії «Сарненське лісове господарство» ДП «Ліси України» надійшла заява про розгляд справи без участі його представника.

06.11.2023 від третьої особи Д. Котика надійшла заява про розгляд справи без його участі про залишення позову без розгляду.

Ухвалою суду від 06.11.2023 підготовче засідання відкладено на 27.11.2023 та залучено до участі у справі як третю особу на стороні відповідачів, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Держгеокадастру у Рівненській області, у задоволенні клопотання відповідача-1 про залучення до участі у справі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру в якості співвідповідача відмовлено.

14.11.2023 від відповідача-1 надійшло клопотання про визнання явки представника Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області обов`язковою.

22.11.2023 від відповідача-1 надійшло клопотання про доручення доказів.

22.11.2023 від третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області надійшли заперечення на клопотання про обов`язкову явку в судове засідання.

24.11.2023 від третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Ухвалою суду від 27.11.2023 підготовче засідання відкладено на 11.12.2023.

Ухвалою суду від 11.12.2023 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, підготовче засідання відкладено на 22.12.2023.

26.10.2023 від відповідача-2 надійшло клопотання про залучення на стороні відповідачів третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Головне управління Держгеокадастру в Рівненській області.

22.12.2023 від представника третіх осіб О. Бурячинської, І. Бурячинського надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 22.12.2023 підготовче засідання відкладено на 08.01.2024.

Ухвалою суду від 08.01.2023 підготовче засідання відкладено на 15.01.2024.

12.01.2024 від відповідача-1 надійшло клопотання про доручення документів до матеріалів справи.

15.01.2024 від представника третіх осіб О. Бурячинської, І. Бурячинського надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи.

Ухвалою суду від 15.01.2024 підготовче засідання відкладено на 29.01.2024.

29.01.2024 від прокуратури надійшла заява про зміну предмета позову, в якій остання просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Сарненської районної ради Рівненської області від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» в частині включення в межі населеного пункту земельної ділянки площею 2,2901 га, яка перебувала в постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство», скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008, 5625485800:09:003:0009, витребувати у Сарненської міської ради земельні ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003 площею накладення 0,3906 га, 5625485800:09:003:0005 площею 0,15 га, 5625485800:09:003:0008, площею накладення 0,1056 га, 5625485800:09:003:0009 площею 0,12 га, в межах і конфігурації, визначених державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160, Сарненській міській раді повернути державі в особі уповноваженого органу - Рівненської обласної військової адміністрації (Рівненської обласної державної адміністрації) частину земельної ділянки площею 2,2901 га, площею накладення 1,5239 га в межах і конфігурації, визначених державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160, яка прийнята судом.

Ухвалою суду від 29.01.2024 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 05.02.2024.

05.02.2024 від прокуратури надійшла заява про уточнення позовних вимог, в які конкретизовану позовну вимогу в частині витребування земельних ділянок і яка прийнята судом.

05.02.2024 від прокуратури надійшло клопотання про внесення виправлень.

Дослідивши матеріали справи у їх сукупності та взаємозв`язку, оцінивши подані докази, заслухавши пояснення присутніх представників учасників, суд установив таке.

Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.

Рішенням Ремчицької сільської ради Сарненського району від 15.08.2001 №126 затверджено технічну документацію по встановленню меж і виготовленню державного акта на право постійного користування землею загальною площею 2341,2 га Сарненському Держлісгоспу.

Розпорядженням Сарненської районної державної адміністрації «Про надання в постійне користування земельної ділянки» від 16.08.2002 № 339 надано в постійне користування Сарненському Держлісгоспу для ведення лісового господарства із земель державної власності земельну ділянку площею 49560,6 га, у тому числі в межах Ремчицької сільської ради площею 2341,2 га.

На підставі зазначеного розпорядження Сарненському Держлісгоспу оформлено акт на право постійного користування землею загальною площею 2341,2 га (дві земельні ділянки площею 1957,5 га та 383,8 га) для ведення лісового господарства серії ІІ-РВ №001160, який 15.08.2002 зареєстровано в Книзі записів державних актів на право постійного користування за № 179.

Рішенням Люхчанської сільської ради Сарненського району від 18.11.2014 № 1473 затверджено генеральний план с. Дубки.

Рішенням Люхчанської сільської ради Сарненського району від №1478 надано дозвіл на розробку проєкту землеустрою щодо змін меж с. Дубки Сарненського району.

Відповідно до проєкту землеустрою, який складено на замовлення Люхчанської сільської ради, в межі с. Дубки включаються три земельні ділянки загальною площею 108,5454 га, а саме: ділянка № 1 - 100,2537 га, ділянка № 2- 5,8022 га, ділянка № 3 - 2,4895 га.

Згідно із проєктом ділянка № 3 - 2,4895 га, за довідками із з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками, землекористувачами, угіддями (згідно з формою 6-зем) від № 03-10-1653 та № 03-10-1654, складається з частини площею 0,1994 га, яка забудована і відноситься до земель лісогосподарського призначення державної власності, та з частини площею 2,2901 га, яка обліковується за ДП «Сарненське лісове господарство» і відноситься до земель лісогосподарського призначення державної власності.

Комісією у складі начальника Управління Держземагенства у Сарненському районі, голови Сарненської міської ради, начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Сарненської районної державної адміністрації, голови Ремчицької та Люхчанської сільських рад складено акт польового обстеження та погодження меж с. Дубки (земельна ділянка № 3) від 17.12.2014, за яким, зокрема включено земельну ділянку загальною площею 2,4895 га в межі села.

У складі вказаної комісії представники ДП «Сарненське лісове господарство» та Рівненської обласної державної адміністрації були відсутні.

Рішенням Ремчицької сільської ради Сарненського району від 18.12.2014 № 956 погоджено включення в межі населеного пункту с. Дубки Люхчанської сільської ради земельних ділянок загальною площею 2,4895 га, з яких 2,2901 га земель, що перебувають у постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство» в межах вказаної земельної ділянки.

Розпорядженням Сарненської районної державної адміністрації від 21.01.2015 № 17 «Про погодження проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Дубки Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» погоджено проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Дубки та зміни вказаних меж, за яким включено додатково 108,5454 га земель, у тому числі 2,2901 га земель, що перебувають у постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство».

Відповідно доп. 10.6 висновку державної експертизи землевпорядної документації від 23.02.2015 №28, затвердженого начальником ГУ Держземагенства у Рівненській області, зазначено про необхідність вказати в пояснювальній записці рішення органу виконавчої влади про вилучення частини земельної ділянки у ДП «Сарненське лісове господарство» та віднесення її до категорії земель житлової та громадської забудови (присадибні землі) за межами населеного пункту, яка включається в межі села. У п. 11 зазначеного висновку вказано, що проєкт землеустрою не в повній мірі відповідає вимогам чинного законодавства України, встановленим нормам та правилам, та повертається на доопрацювання.

17.04.2015 в зазначеному висновку державної експертизи зроблено відмітку «зауваження враховано, оцінюється позитивно», яка підписана начальником управління землеустрою та заступником начальника управління - начальником відділу державного земельного кадастру.

21.04.2015 на адресу Сарненської районної ради надійшов лист від Люхчанської сільської ради від 20.04.2015 № 133, згідно з яким Люхчанська сільська рада просила Сарненську районну раду затвердити проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Дубки Люхчанської сільської ради Сарненського району.

Листом від 29.04.2015 Сарненська районна рада надіслала Управлінню Держземагенства у Сарненському районні Рівненської області лист Люхчанської сільської ради від 20.04.2015 № 133, проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Дубки Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області, генеральний план с. Дубки та звернулася з проханням, у разі відповідності поданих документів чинному законодавству України, розглянути подані матеріали, підготувати відповідні висновки, а також проєкт рішення районної ради з порушеного питання.

13.05.2015 на адресу Сарненської районної ради надійшов лист від Управління Держземагенства у Сарненському районні Рівненської області від 12.05.2015 № 17-1714-0.1-509/2-15, у якому зазначено, що Управління Держземагенства у Сарненському районні Рівненської області розглянуло матеріали щодо встановлення (зміни) меж с. Дубки Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області та не заперечує щодо розгляду вказаного питання на черговій сесії районної ради, а також подає проєкт рішення Сарненської районної ради з цього питання.

Відтак питання про внесення змін у межі с. Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області було винесено спочатку на розгляд постійної комісії районної ради з питань аграрної політики, земельних ресурсів, екології, природокористування та розвитку села та на сесії Сарненської районної ради.

Згідно із висновком постійної комісії від 15.05.2015 № 30-8 клопотання Люхчанської сільської ради від 20.04.2015 № 133 та проєкт рішення районної ради «Про внесення змін у межі с. Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» були погодженні, а також рекомендовано сесії включити питання про внесення змін у межі с. Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області в порядок денний пленарного засідання чергової 43 сесії районної ради.

Як наслідок, на пленарному засіданні чергової 43 сесії районної ради проєкт рішення «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» був винесений на розгляд депутатів районної ради шостого скликання і підтриманий одноголосно.

Рішенням Сарненської районної ради від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» затверджено проєкт землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Дубки.

Окрім того, згідно із додатком № 3 (список запрошених, присутніх на пленарному засіданні 43 сесії) до протоколу 43 сесії районної ради від 21.05.2015 на засіданні 43 сесії був присутній прокурор Сарненського району Симків Роман Ярославович. Також депутатом Сарненської районної ради шостого скликання був Белеля Сергій Олександрович, який очолював на той час (з травня 2009 року по грудень 2018 року) Сарненське лісове господарство. Будь-яких зауважень, заперечень до проєкту рішення «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» в нього не було. Згідно з результатами голосування, що додаються до протоколу, ОСОБА_11 був «за» внесення змін у межі с. Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області.

Рішення Сарненської районної ради від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» було опубліковано на офіційному вебсайті Сарненської районної ради 27.05.2015.

У свою чергу, згідно з планом лісонасаджень ДП «Сарненське лісове господарство» 2010 року, територія земельної ділянки № 3, яка відповідно до проєкту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж села Дубки Люхчанської сільської ради Сарненського району була включена у межі с. Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району, є частиною кварталу 70 виділ 19, площею 2,3 га Сарненського лісництва.

Згідно із проєктами організації та розвитку лісового господарства ДП «Сарненське лісове господарство», розроблених у 2010 та 2019 роках, виділ 19 кварталу 70 відноситься до категорії земель сіножать суходільна, є наділом лісової охорони, за рекреаційною характеристикою є відкритим простором з поодинокими деревами.

Крім того, відповідно до плану лісонасаджень ДП «Сарненське лісове господарство» 2019 року, територія земельної ділянки № 3, яка відповідно до проєкта землеустрою щодо встановлення (зміни) меж с. Дубки Люхчанської сільської ради, була включена у межі с. Дубки на території Люхчанської сільської ради, продовжує залишатися частиною кварталу 70 виділ 19.

Заразом на підставі рішення Люхчанської сільської ради від 30.01.2020 № 692, на замовлення ОСОБА_3 , 15.09.2020 сформовано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку кадастровий номер 5625485800:09:003:0005, площею 0,15 га; на підставі рішення Люхчанської сільської ради від 30.01.2020 № 695, на замовлення ОСОБА_4 , 01.09.2020 сформовано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку, кадастровий номер 5625485800:09:003:0003, площею 0,4245 га, на підставі рішення Люхчанської сільської ради від 21.05.2020 № 711, на замовлення ОСОБА_12 , 13.07.2021 сформовано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку, кадастровий номер 5625485800:09:003:0008, площею 0,12 га; на підставі рішення Люхчанської сільської ради від 21.05.2020 № 711, на замовлення ОСОБА_2 , 17.08.2021 сформовано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку кадастровий номер 5625485800:09:003:0009, площею 0,12 га.

Згідно з витягом НВ-1214311852020 земельна ділянка з кадастровим номером 5625485800:09:003:0003 розташована в АДРЕСА_1 , цільове призначення-01.03.-для ведення особистого селянськогогосподарства;категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки - для ведення особистого селянського господарства; інформація про зареєстроване право власності в Державному земельному кадастрі відсутня; площа земельної ділянки 0,4245 га; згідно з витягом НВ-5916393632020 земельна ділянка з кадастровим номером 5625485800:09:003:0005 розташована в АДРЕСА_2 , цільове призначення-02.01-для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання земельної ділянки-для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); інформація про зареєстроване право власності в Державному земельному кадастрі відсутня; площа земельної ділянки 0,15 га; згідно з витягом НВ-2309409272021 земельна ділянка з кадастровим номером 5625485800:09:003:0008 розташована в АДРЕСА_3 , цільове призначення-02.01-для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання земельної ділянки-для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); інформація про зареєстроване право власності в Державному земельному кадастрі відсутня; площа земельної ділянки 0,12 га; згідно з витягом НВ-3223600422021 земельна ділянка з кадастровим номером 5625485800:09:003:0009 розташована в АДРЕСА_3 , цільове призначення-02.01-для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); категорія земель - землі житлової та громадської забудови; вид використання земельної ділянки - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка); інформація про зареєстроване право власності в Державному земельному кадастрі відсутня; площа земельної ділянки 0,12 га.

Відповідно до висновку експерта № 230425/1-ЮШ судової земельно-технічної експертизи від 17.05.2023 встановлено, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0009, площею 0,12 га, та 5625485800:09:003:0005, площею 0,15 га, розташовані в межах земельної ділянки ДП «Сарненське лісове господарство», визначеної каталогом координат Технічного звіту по встановленню меж і виготовленню державного акту на право постійного користування землею Сарненському держлісгоспу в адміністративних межах Ремчицької сільської ради Сарненського району. Земельна ділянка, кадастровий номер 5625485800:09:003:0008, площею 0,12 га частково розташована в межах земельної ділянки ДП «Сарненське лісове господарство», площа накладання становить 1056 кв.м (0,1056 га). Крім того, земельна ділянка, кадастровий номер 5625485800:09:003:0003, площею 0,4245 га частково розташована в межах земельної ділянки ДП «Сарненське лісове господарство», площа накладання становить 3906 кв.м (0,3906 га). Вказані земельні ділянки знаходяться в межах земельної ділянки № 3.

Згідно з листом Рівненської обласної державної адміністрації від 16.12.2022 № 10951/0/01-22/22 розпорядження з вилучення земельної ділянки лісогосподарського призначення площею 2,2901 га на території Люхчанської сільської ради не приймалося.

Філія «Сарненське лісове господарство» листом від 29.08.2023 № 904/26.16.6-2023 повідомила, що рішення про вилучення з постійного користування вказаної земельної ділянки не приймалося.

Ураховуючи викладене, прокурор стверджує, що органи місцевого самоврядування, достовірно знаючи, що земельна ділянка державної форми власності площею 2,2901 га відноситься до земельних ділянок лісогосподарського призначення та перебуває у постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство», прийняли рішення, спрямовані на позбавлення держави права власності на земельну ділянку лісового фонду та зміну її цільового призначення на землі для будівництва і обслуговування житлових будинків та для ведення особистого селянського господарства.

У свою чергу, відповідно до матеріалів справи, головою Рівненської ОДА прийнято розпорядження від 31.10.2016 № 656 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації», згідно з яким надано дозвіл ДП «Сарненське лісове господарство» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) загальною орієнтовною площею 41689,8 га для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг за рахунок земель лісогосподарського призначення державної власності, які перебувають у постійному користуванні зазначеного підприємства, розташованих за межами населених пунктів, в тому числі на території Люхчанської сільської ради площею 2036,9 га та Ремчицької сільської ради площею 2341,2 га.

На виконання вказаного розпорядження голови ДП «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» 15.12.2020 виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ДП «Сарненське лісове господарство» для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг на території Ремчицької сільської ради Сарненського району Рівненської області.

Пунктом 1.1. пояснювальної записки до вказаної технічної документації передбачено, що встановлення (відновлення) меж здійснено щодо земельних ділянок загальною площею 2341,2 га, які перебувають у постійному користуванні ДП «Сарненський лісгосп» згідно з Державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160.

Згідно з розділу 1.2. пояснювальної записки встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ДП «Сарненський лісгосп» проведено при виконанні польових геодезичних робіт. Виявлення дійсних меж та площ земельних ділянок ДП «Сарненський лісгосп» здійснено за фактичним використанням земельних ділянок з урахуванням меж суміжних земельних ділянок, внесених до Державного земельного кадастру, матеріалів базового лісовпорядкування (картографічні матеріали) та таксаційних матеріалів ДП «Сарненський лісгосп». У цьому ж розділі пояснювальної записки вказано, що в результаті виконаних робіт загальна площа земельних ділянок ДП «Сарненський лісгосп» на території Ремчицької сільської ради становить 2341,1965 га, яка згідно з Державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ №001160 складає 2341,2 га, а також зазначено, що за результатами польових вимірів при складанні каталогів координат окружних меж земельних ділянок в системі координат МСК-56 було враховано межі сусідніх земельних ділянок, які внесені до реєстру Державного земельного кадастру. Межові знаки тривалого зберігання в кількості 16 шт. встановлено в поворотних точках меж земельних ділянок, які не співпадають з твердими контурами ситуації, про що складено акти прийомки-передачі межових знаків на зберігання землекористувачу.

Відповідно до розділу 1.3 пояснювальної записки за матеріалами польових геодезичних робіт було складено плани контурів земельних ділянок в масштабі 1:10 000 та виконано вирахування площ земельних ділянок та площ контурів ситуації. Загальна площа земельних ділянок ДП «Сарненський лісгосп» на території Ремчицької сільської ради становить 2341,1964 га.

У матеріалах зазначеної технічної документації є клопотання директора ДП «Сарненський лісгосп» О. Лехкобита № 593 від 04.08.2020, в якому останній просить розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок, орієнтовною площею 2341,2 га в натурі (на місцевості) для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг на території Ремчицької сільської ради Сарненського району.

Згідно з актами прийомки-передачі межових знаків на зберігання меж земельних ділянок №1-4, які знаходяться на території Ремчицької сільської ради площами 82,2073 га, 1329,1334 га, 544,6142 га, 385,2416 га відповідно, наданими у постійне користування ДП «Сарненський лісгосп» для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг, закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка; користувач земельної ділянки претензій щодо меж та конфігурації земельних ділянок не має; власниками та користувачами суміжних земельних ділянок претензій до існуючих меж не виявлено; межові знаки пред`явлені та передані на зберігання директору ДП «Сарненський лісгосп» О.Лехкобиту.

Вказані акти підписані, зокрема директором ДП «Сарненський лісгосп».

Отже, у результаті виготовлення зазначеної технічної документації, за погодженням з директором ДП «Сарненський лісгосп», при встановленні топографо-геодезичних робіт по встановленню меж в натурі (на місцевості), були виявлені межі та площа земельних ділянок ДП «Сарненський лісгосп» на території Ремчинської сільської ради загальною площею 2341,1964 га, з яких: ділянка № 1 82,2073 га, ділянка № 2 1329,1334 га, ділянка № 3 544,6142 га та ділянка № 4 - 385,2415 га.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру НВ-5600673822023 земельна ділянка з кадастровим номером 5625485800:09:003:0010 розташована на території Ремчицької сільської ради; цільове призначення - 09.01 - для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг; категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; форма власності - державна; площа земельної ділянки 544,6142 га; державна реєстрація земельної ділянки здійснена 04.11.2021 на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 15.12.2020, виготовленої ДП «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».

За інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна Рівненською обласною державною адміністрацією 16.01.2023 та 01.02.2023 зареєстровано право власності на земельні ділянки з кадастровим номером 5625485800:09:003:0010 площею 544,6142 га, з кадастровим номером 5625485800:07:004:0002 площею 385,2415 га, з кадастровим номером 5625485800:03:005:0003 площею 1329,1334 га, з кадастровим номером 5625485800:06:001:0316 площею 82,2073 га. Документом, поданим для державної реєстрації вказаних земельних ділянок, зазначено Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-РВ №001160 від 15.08.2002.

Тобто за державною в особі Рівненської обласної державної адміністрації зареєстровано право власності на земельні ділянки загальною площею 2341,2 га, що знаходяться на території Ремчицької сільської ради та передані в постійне користування філії Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України» у постійне користування на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-РВ №001160 від 15.08.2002.

Судом також установлено, що під час проведення слідчих дій прокурором Сарненської окружної прокуратури Б. Ткачуком на підставі ухвали слідчого судді Сарненського районного суду Рівненської області від 08.12.2023 у справі № 572/906/23 про проведення обшуку в кримінальному провадженні № 42023182220000006 від 18.01.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, оформлених протоколом огляду від 15.12.2023 (із залученням відповідних спеціалістів), додатком до якого є схема, відповідно до яких на земельній ділянці з кадастровим номером 5625485800:09:003:0003 розміщена частина надвірної будівлі (сараю), який належить О. Бурячинській на праві власності, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом від 06.06.2014. Заразом судом за матеріалами справи не вдалося встановити, чи об`єкт нерухомого майна знаходиться на земельній ділянці, яка, за твердженням прокуратури, накладається на земельну ділянку, належну на праві постійного користування Сарненського лісгоспу, чи ні.

Також, як установлено судом, керуючись постановою КМ України від 07.09.2022 № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі», з метою удосконалення структури управління та підвищення ефективності ведення лісового господарства наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 929 Про припинення державного підприємства Сарненське лісове господарство та затвердження складу Комісії з припинення розпочато процедуру припинення ДП «Сарненський лісгосп» шляхом реорганізації, а саме приєднання до Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України (п. 1 наказу). Пунктом 8 вказаного наказу визначено ДП «Ліси України» правонаступником прав та обов`язків ДП Сарненське лісове господарство. З 01.11.2022 ДП Сарненський лісгосп перебуває в стані припинення, про що свідчать відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. 29.12.2022 складено передавальний акт, який затверджено наказом Державного спеціалізованого господарського підприємства Ліси України від 30.12.2022 №1261 Про затвердження передавального акту державного підприємства «Сарненське лісове господарство». Згідно з ч. 5 постанови КМ України від 07.09.2022 № 1003 «Деякі питання реформування управління лісової галузі» встановлено, що державне спеціалізоване господарське підприємство Ліси України є правонаступником: майна, прав та обов`язків спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, що реорганізуються; права постійного користування земельними ділянками лісогосподарського призначення, затверджених матеріалів лісовпорядкування, затверджених розрахункових лісосік, затверджених поділів лісів на категорії, виділених особливо захисних лісових ділянок спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств, які належать до сфери управління Державного агентства лісових ресурсів, що реорганізуються, тощо.

Окрім того, у січні 2024 за Сарненською міською радою у Державному реєстрі речових прав зареєстровано право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003 площею 0,4245 га, 5625485800:09:003:0005 площею 0,15 га, 5625485800:09:003:0008 площею 0,12 га та 5625485800:09:003:0009 площею 0,12 га, про що свідчать відповідні витяги.

З урахуванням викладеного судом установлено, що між сторонами виникли спірні земельні правовідносини, пов`язані із включенням земельних ділянок лісогосподарського призначення, що перебували на праві постійного користування держаного підприємства, у межі населеного пункту, з подальшим розпорядженням такими земельними ділянками органами місцевого самоврядування, регулювання яких здійснюється ЛК України, ЗК України, Законом України «Про землеустрій», Законом України «Про державний земельний кадастр» тощо.

Щодо представництва прокурором інтересів держави суді.

Сарненською окружною прокуратурою скеровано лист від 27.06.2023 № 53-1819ВИХ-23 до Рівненської обласної військової адміністрації про наявність підстав для вжиття заходів до захисту інтересів держави, у відповідь на який Рівненська обласна військова адміністрація (Рівненська обласна державна адміністрація) листом від 24.07.2023 № 5603-23 повідомила, що проти подання прокурором позову в його інтересах не заперечує і при цьому не висловлювала ініціативи щодо звернення до суду, про наміри самостійно звернутися з позовом чи ініціювати проведення перевірки щодо виявлених прокуратурою фактів не заявила, водночас не спростувала й твердження прокурора щодо виявлених порушень законодавства. При цьому прокурором надано час та можливість позивачу самостійно звернутися до суду за захистом інтересів держави. Проте позивачем заходів судового вирішення цього спору не вжито, що свідчить про бездіяльність Рівненської обласної військової (державної) адміністрації.

Підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема повідомленням прокурора на адресу відповідного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.

Суд, з урахуванням позиції, викладеної, зокрема в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18, установив, що прокурором дотримано вимоги ст. 53 ГПК України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", а тому наявні підстави для представництва інтересів держави прокуратурою в суді.

Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.

Судом із фактичних обставин справи установлено, що спір у цій справі стосується земельної ділянки площею 2,2901 га, яка є складовою земельної ділянки загальною площею 2341,2 га, що належить на праві постійного користування філії Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України» на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160 від 15.08.2002.

Однією з вимог прокурора є визнання незаконним та скасування рішення Сарненської районної ради Рівненської області від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» в частині включення в межі населеного пункту земельної ділянки площею 2,2901 га, яка перебувала в постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство».

Згідно зі ст. 173 ЗК України (у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій. Межі району, села, селища, міста, району у місті встановлюються і змінюються за проектами землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць. Проекти землеустрою щодо зміни меж населених пунктів розробляються з урахуванням генеральних планів населених пунктів. Включення земельних ділянок у межі району, села, селища, міста, району у місті не тягне за собою припинення права власності і права користування цими ділянками, крім земельних ділянок, визначених частиною четвертою цієї статті. Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Рішення про встановлення меж населеного пункту та витяги з Державного земельного кадастру про межу відповідної адміністративно-територіальної одиниці та про відповідні земельні ділянки, право власності на які переходить до територіальної громади, є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Рішення про встановлення і зміну меж районів і міст приймається Верховною Радою України за поданням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської чи Севастопольської міської рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які входять до складу відповідного району, приймаються районною радою за поданням відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж сіл, селищ, які не входять до складу відповідного району, або у разі, якщо районна рада не утворена, приймаються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами за поданням відповідних сільських, селищних рад. Рішення про встановлення і зміну меж районів у містах приймається міською радою за поданням відповідних районних у містах рад (ст. 174 ЗК України).

До етапів зміни меж населеного пункту відносяться: прийняття рішення про розроблення проєкту землеустрою щодо встановлення/зміни меж населеного пункту; замовлення та розробка проєкту землеустрою щодо встановлення/зміни меж населеного пункту; розроблення та погодження проєкту землеустрою щодо встановлення/зміни меж населеного пункту; прийняття рішення про затвердження проєкту та встановлення/зміни меж населеного пункту; внесення змін про земельну ділянку до Державного земельного кадастру, з урахуванням встановлених меж; облаштування межових знаків; отримання витягу з Державного земельного кадастру.

За ч. 3 ст. 46 Закону України «Про землеустрій» (у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць включає: а) пояснювальну записку; б) завдання на виконання робіт; в) рішення про розроблення проекту землеустрою щодо

встановлення або зміни меж адміністративно-територіальних одиниць; г) посвідчені в установленому порядку копії генерального плану населеного пункту, рішень про його затвердження (у разі зміни меж населеного пункту); ґ) викопіювання із схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальної одиниці (утворення), а у разі її відсутності - викопіювання із проекту формування територій сільських, селищних рад; д) викопіювання із кадастрових карт (планів) з відображенням існуючих (за їх наявності) та проектних меж адміністративно-територіальної одиниці; е) експлікація земель в існуючих (за їх наявності) та проектних межах адміністративно-територіальної одиниці; є) опис меж адміністративно-територіальних одиниць; ж) матеріали погодження проекту; з) матеріали виносу меж адміністративно-територіальних одиниць в натуру (на місцевість) з каталогом координат їх поворотних точок.

Відповідно до ч. 6 ст. 46 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж сіл, селищ, міст розробляються за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради.

Частиною 8 ст. 46 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проект землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці підлягає погодженню сільськими, селищними, міськими, районними радами, районними державними адміністраціями, за рахунок території яких планується здійснити розширення її меж. Рішення про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальних одиниць є одночасно рішенням про затвердження проектів землеустрою щодо їх встановлення (зміни). Відомості про встановлення (зміну) меж адміністративно-територіальних одиниць вносяться до Державного земельного кадастру. Відомості про встановлені (змінені) межі адміністративно-територіальних одиниць зазначаються у витязі з Державного земельного кадастру, який безоплатно видається відповідній сільській, селищній, міській, районній, обласній раді (ч. 10, 12 ст. 46 Закону України «Про землеустрій»).

Приписами ч. 13 ст. 46 Закону України «Про землеустрій» унормовано, що складовою частиною проекту землеустрою щодо встановлення і зміни меж населеного пункту є перелік земельних ділянок державної власності (із зазначенням їх кадастрових номерів, місцезнаходження, площі та цільового призначення), які переходять у комунальну власність відповідної територіальної громади.

За ч. 1, 2, 4 ст. 32 Закону України «Про державний земельний кадастр» (у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) відомості про межі державного кордону України, межі адміністративно-територіальних одиниць, нормативну грошову оцінку земель, розташованих у межах територій адміністративно-територіальних одиниць, економічну оцінку земель, обмеження у використанні земель, встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, вносяться до Державного земельного кадастру на підставі рішення відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про встановлення і зміну меж адміністративно-територіальної одиниці, про затвердження документації із землеустрою, документації з оцінки земель, яка є підставою для внесення таких відомостей. Рішення подається Державному кадастровому реєстратору, який здійснює внесення таких відомостей до Державного земельного кадастру, разом з електронним документом, що містить відомості про результати робіт із землеустрою та оцінки земель. Внесення відомостей до Державного земельного кадастру або надання мотивованої відмови у такому внесенні здійснюється у строк, що не перевищує чотирнадцяти робочих днів з дня отримання відповідної документації, якщо цим Законом не встановлено інший строк для здійснення цих дій. На підтвердження внесення до Державного земельного кадастру відомостей про межі державного кордону України, межі адміністративно-територіальних одиниць, нормативну грошову оцінку земель, розташованих в межах територій адміністративно-територіальних одиниць, економічну оцінку земель, обмеження у використанні земель, встановлені законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, Державним кадастровим реєстратором безоплатно видається органу, який прийняв відповідне рішення, витяг з Державного земельного кадастру.

З викладеного можна виснувати, що включення земельних ділянок у межі села не тягне за собою автоматичне припинення права власності і права користування цими ділянками. Землі та земельні ділянки державної власності, включені в межі населеного пункту (крім земель, які не можуть передаватися у комунальну власність), переходять у власність територіальної громади. Зміни про земельну ділянку населеного пункту вносяться до Державного земельного кадастру.

У свою чергу, за ст. 80 ЗК України суб`єктами права власності на землю є, зокрема територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Частинами 1, 2 ст. 83 ЗК України врегульовано, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.

За приписами ч. 1, 2, 4 ст. 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, у тому числі землі лісогосподарського призначення, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1, п. а ч. 2 ст. 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Приписами ч. 1, 2 ст. 117 ЗК України врегульовано, що передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом. До земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у комунальну власність.

Статтею 5 ЛК України передбачено, що до земель лісогосподарського призначення належать лісові землі, на яких розташовані лісові ділянки, та нелісові землі, зайняті сільськогосподарськими угіддями, водами й болотами, спорудами, комунікаціями, малопродуктивними землями тощо, які надані в установленому порядку та використовуються для потреб лісового господарства. Віднесення земельних ділянок до складу земель лісогосподарського призначення здійснюється відповідно до земельного законодавства.

Згідно з ч. 1 ст. 55 ЗК України до земель лісогосподарського призначення належать землі, вкриті лісовою рослинністю, а також не вкриті лісовою рослинністю, нелісові землі, які надані та використовуються для потреб лісового господарства.

Землі лісогосподарського призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності (ч. 1 ст. 56 ЗК України).

Відповідно до ст. 7 ЛК України ліси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника на ліси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України. Ліси можуть перебувати в державній, комунальній та приватній власності. Суб`єктами права власності на ліси є держава, територіальні громади, громадяни та юридичні особи.

За ст. 8 ЛК України у державній власності перебувають усі ліси України, крім лісів, що перебувають у комунальній або приватній власності. Право державної власності на ліси набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій відповідно до закону.

У комунальній власності перебувають ліси в межах населених пунктів, крім лісів, що перебувають у державній або приватній власності (ч. 1 ст. 9 ЛК України).

Відповідно до ст. 16, ч. 1, 4 ст. 17 ЛК України право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування лісами. У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи. Право постійного користування лісами посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.

За ч. 1 ст. 58 ЗК України земельні ділянки лісогосподарського призначення за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування надаються в постійне користування спеціалізованим державним або комунальним лісогосподарським підприємствам, іншим державним і комунальним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані підрозділи, для ведення лісового господарства.

Приписами ст. 57 ЛК України унормовано, що зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання в цілях, не пов`язаних з веденням лісового господарства, провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земельних ділянок у власність або надання у постійне користування відповідно до Земельного кодексу України. Зміна цільового призначення земельних лісових ділянок з метою їх використання для житлової, громадської і промислової забудови провадиться переважно за рахунок площ, зайнятих чагарниками та іншими малоцінними насадженнями.

У силу вимог ч. 1, 2, 7 ст. 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. Зміна цільового призначення земельних ділянок природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, історико-культурного, лісогосподарського призначення, що перебувають у державній чи комунальній власності, здійснюється за погодженням з Кабінетом Міністрів України.

Нормою ст. 21 ЗК України врегульовано, що порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою, зокрема для: визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною.

Підстави для припинення права користування земельною ділянкою врегульовані ст. 141 ЗК України.

За матеріалами справи судом установлено, що право державної власності на спірну земельну ділянку у зв`язку із внесенням змін у межі с. Дубки не перейшло у власність територіальної громади, оскільки остання належала на праві постійного користування державному підприємству.

Заразом доказів внесення відомостей про спірну земельну ділянку за відповідачем-1 (чи Люхчанською сільською радою) до Державного земельного кадастру станом на дату звернення прокурором з цим позовом до суду не було (як установлено судом, право комунальної власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008 та 5625485800:09:003:0009 зареєстроване за відповідачем-1 лише у січні 2024 року).

У той же час розпорядження частиною спірної земельної ділянки відбулося на підставі рішень Люхчанської сільської ради від 30.01.2020 № 692, від 30.01.2020 № 695, від 21.05.2020 № 711, якими надано дозволи на розробку проєктів відведення земельних ділянок третім особам: І. Бурячинському площею 0,15 га (розташована в межах земельної ділянки, належної на праві постійного користування філії Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України»), О. Бурячинській площею 0,4245 га (частково розташована в межах земельної ділянки, належної на праві постійного користування філії Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України», площа накладання становить 3906 кв.м (0,3906 га)), С. Котику площею 0,12 га (частково розташована в межах земельної ділянки, належної на праві постійного користування філії Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України», площа накладання становить 1056 кв.м (0,1056 га)) та М. Мелещуку площею 0,12 га (розташована в межах земельної ділянки, належної на праві постійного користування філії Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України»).

Загальна плоша накладки становить 0,7662 га.

При цьому у матеріалах справи відсутні докази добровільної відмови від права держаної власності на спірну земельну ділянку, ухвалення рішення про передачу її з державної до комунальної власності, зміну цільового призначення земельної ділянки тощо у порядку, визначену чинним законодавством.

Заразом, як установлено судом, ДП «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» (на підставі розпорядження позивача, за попереднім клопотанням ДП «Сарненське лісове господарство») 15.12.2020 виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ДП «Сарненське лісове господарство» для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг на території Ремчицької сільської ради Сарненського району Рівненської області, зокрема щодо земельної ділянки загальною площею 2341,2 га, що перебуває у постійному користуванні ДП «Сарненський лісгосп» згідно з Державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160.

Встановлення меж земельної ділянки складається із таких етапів: 1) укладення договору із землевпорядною організацією на складання технічної документації для встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); 2) підготовчі роботи аналіз вихідних матеріалів, даних Державного земельного кадастру та ін.; 3) топографо-геодезичні роботи виконання геодезичних зйомок на місцевості для визначення поворотних точок меж земельних ділянок та встановлення межових знаків; 3) камеральні роботи складання та оформлення технічної документації із землеустрою, щодо встановлення відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.

Відповідно до ст. 107 ЗК України основою для відновлення меж є дані земельно-кадастрової документації. У разі неможливості виявлення дійсних меж їх встановлення здійснюється за фактичним використанням земельної ділянки. Якщо фактичне використання ділянки неможливо встановити, то кожному виділяється однакова за розміром частина спірної ділянки. У випадках, коли в такий спосіб визначення меж не узгоджується з виявленими обставинами, зокрема з встановленими розмірами земельних ділянок, то межі визначаються з урахуванням цих обставин.

Згідно зі ст. 198 ЗК України кадастрові зйомки - це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок. Кадастрова зйомка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами; в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості; г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі; ґ) виготовлення кадастрового плану.

Статтею 55 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка. У разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися. Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов`язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка. Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям.

Судом установлено, що у результаті виготовлення технічної документації були виявлені межі та площа земельних ділянок ДП «Сарненський лісгосп» на території Ремчинської сільської ради площею 2341,1964 га, з яких: ділянка № 1 82,2073 га, ділянка № 2 1329,1334 га, ділянка № 3 544,6142 га та ділянка № 4 - 385,2415 га.

Як наслідок, за Рівненською обласною державною адміністрацією 16.01.2023 та 01.02.2023 зареєстровано право власності на земельні ділянки з кадастровим номером 5625485800:09:003:0010 площею 544,6142 га, з кадастровим номером 5625485800:07:004:0002 площею 385,2415 га, з кадастровим номером 5625485800:03:005:0003 площею 1329,1334 га, з кадастровим номером 5625485800:06:001:0316 площею 82,2073 га, про що свідчить інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.

У свою чергу, прокурором не доведено, а у матеріалах справи відсутні докази того, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008 та 5625485800:09:003:0009 накладаються на земельні ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0010, 5625485800:07:004:0002, 5625485800:03:005:0003, 5625485800:06:001:0316, зареєстрованими за державою в особі Рівненської обласної державної адміністрації на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160 від 15.08.2002.

Більше того, вказана обставина визнається позивачем, філією Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України», ДП «Ліси України» та прокурором.

Щодо наданого прокурором висновку земельно-технічної експертизи, то суд зазначає таке.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 98 ГПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань.

Статтею 104 ГПК України передбачено, що висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими ст. 86 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.

Системний аналіз змісту вказаних норм процесуального законодавства свідчить, що висновок експерта є рівноцінним засобом доказування у справі, наряду з іншими письмовими, речовими і електронними доказами, а оцінка його, як доказу, здійснюється судом у сукупності з іншими залученими до справи доказами за загальними правилами ст. 86 ГПК України (відповідний правовий висновок викладений у постанові КГС ВС від 12.02.2020 у справі № 910/21067/17).

Судом установлено, що висновок експертизи, долучений прокурором до матеріалів справи, наданий без урахування технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ДП «Сарненське лісове господарство» для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг на території Ремчицької сільської ради Сарненського району Рівненської області, виготовленої ДП «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» 15.12.2020, інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна тощо, а відтак не приймається судом.

Так само необґрунтованим є посилання прокурора на п. 5 Прикінцевих положень ЛК України (у редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин), за яким до одержання в установленому порядку державними лісогосподарськими підприємствами державних актів на право постійного користування земельними лісовими ділянками, документами, що підтверджують це право на раніше надані землі, є планово-картографічні матеріали лісовпорядкування, оскільки, як установлено судом, право постійного користування спірними земельними ділянками ДП «Сарненське лісове господарство» посвідчувалося Державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160 від 15.08.2002.

Стосовно посилання прокурора на третіх осіб: філії Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України» та ДП «Ліси України» на матеріали лісовпорядкування (план лісонасаджень, проєкт організації та розвитку лісового господарства), то суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 49 ЛК України державний лісовий кадастр на території України ведеться з метою ефективної організації охорони і захисту лісів, раціонального використання лісового фонду України, відтворення лісів, здійснення систематичного контролю за якісними і кількісними змінами лісів. Державний лісовий кадастр ведеться на основі державного земельного кадастру.

Державний лісовий кадастр призначений для забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ, організацій і громадян достовірною та об`єктивною інформацією щодо природного, господарського стану та правового режиму використання лісового фонду України (ст. 50 ЛК України).

Згідно зі ст. 52 ЛК України документація державного лісового кадастру ведеться органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, окремо по власниках лісів і постійних лісокористувачах на основі державного земельного кадастру, матеріалів лісовпорядкування, обстежень, первинного обліку лісів, національної інвентаризації лісів на підставі: рішень про передачу у власність, надання в постійне користування земельних лісових ділянок, їх вилучення (викуп), зміну поділу лісів на категорії залежно від основних виконуваних ними функцій; актів огляду місць заготівлі деревини, інших продуктів лісу та використання корисних властивостей лісів; актів технічного приймання лісових культур; актів переведення не вкритих лісовою рослинністю земель у вкриті лісовою рослинністю землі; актів обстеження в разі зміни категорій земель у результаті господарської діяльності, стихійних явищ та інших факторів. Документація державного лісового кадастру може уточнюватися під час проведення чергового лісовпорядкування та національної інвентаризації лісів.

Статтею 53 ЛК України врегульовано, що державний лісовий кадастр ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за єдиною для України системою за рахунок коштів державного бюджету. Порядок ведення державного лісового кадастру встановлюється Кабінетом Міністрів України.

За п. 1, 2, Порядку ведення державного лісового кадастру та обліку лісів, затвердженого постановою КМ України від 20.06.2007 № 848 (Порядок), державний лісовий кадастр та облік лісів ведеться Держлісагентством за єдиною для усіх лісів системою за рахунок коштів державного бюджету з метою забезпечення ефективної організації охорони і захисту лісів, їх раціонального використання та відтворення, здійснення постійного контролю за якісними і кількісними змінами в лісовому фонді України. Державний лісовий кадастр (далі - кадастр) включає системні відомості про розподіл лісового фонду між власниками лісів і постійними лісокористувачами, поділ усіх лісів за категоріями залежно від виконуваних ними основних функцій, грошову оцінку та інші дані, що характеризують кількісний і якісний стан лісів.

Документація кадастру ведеться на основі даних державного земельного кадастру, матеріалів лісовпорядкування, інвентаризації, обстежень та первинного обліку лісів окремо за власниками лісів і постійними лісокористувачами на підставі документів, визначених ст. 52 ЛК України (п. 4 Порядку).

Ураховуючи викладене, державний лісовий кадастр (який включав матеріали лісовпорядкування) ведеться на підставі відомостей з Державного земельного кадастру.

Прокурор та філія Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України» посилаються на план лісонасаджень, проєкт організації та розвитку лісового господарства, датовані 2010 та 2019 роками.

Однак такі матеріали не враховують технічну документацію від 15.12.2020, відомості з Державного земельного кадастру та інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна щодо спірних земельних ділянок, а відтак доводи прокурора та третьої особи в цій частині відхиляються як безпідставні.

Щодо порушення інтересів держави, то суд зазначає таке.

Судом із фактичних обставин справи, що за клопотанням ДП «Сарненське лісове господарство» та на підставі розпорядження позивача 15.12.2020 ДП «Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) ДП «Сарненське лісове господарство» для ведення лісового господарства і пов`язаних з ним послуг на території Ремчицької сільської ради Сарненського району Рівненської області, зокрема щодо земельної ділянки загальною площею 2341,2 га, що перебуває у постійному користуванні ДП «Сарненський лісгосп» згідно з Державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160. У результаті виготовлення технічної документації були виявлені межі та площа земельних ділянок ДП «Сарненський лісгосп» на території Ремчинської сільської ради площею 2341,1964 га, з яких: ділянка № 1 82,2073 га, ділянка № 2 1329,1334 га, ділянка № 3 544,6142 га та ділянка № 4 - 385,2415 га.

Як наслідок, за Рівненськоюобласною державною адміністрацією 16.01.2023 та 01.02.2023 зареєстровано право власності на земельні ділянки з кадастровим номером 5625485800:09:003:0010 площею 544,6142 га, з кадастровим номером 5625485800:07:004:0002 площею 385,2415 га, з кадастровим номером 5625485800:03:005:0003 площею 1329,1334 га, з кадастровим номером 5625485800:06:001:0316 площею 82,2073 га, про що свідчить інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна.

Тобто станом на дату звернення до суду за позивачем зареєстроване право державної власності на земельні ділянки загальною площею 2341,2 га, що перебувають у постійному користуванні філії Сарненський лісгосп ДП «Ліси України» на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160 від 15.08.2002.

Ні позивач, ні філія Сарненський лісгосп ДП «Ліси України» станом на дату виготовлення вказаної технічної документації до суду за захистом свого порушеного права не зверталися, натомість погодилися на межі, визначені технічною документацією, підписавши акти прийомки-передачі межових знаків на зберігання та зареєструвавши право державної власності (при цьому, на думку суду, останні не могли не знати про зміни меж земельних ділянок, у тому числі виходячи із матеріалів лісовпорядкування, на які вони посилаються).

Як зазначалося, доказів накладення спірних земельних ділянок на земельні ділянки, встановленні технічною документацію від 15.12.2020, суду не надано, отже, право держави в особі позивача на володіння, користування та розпорядження земельними ділянками лісогосподарського призначення загальною 2341,2 га не порушене.

Навпаки, у випадку задоволення позову площа земельних ділянок не відповідатиме розміру, вказану у Державному акті на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160, оскільки перевищуватиме його на 2,2901 га (предмет заявлених прокурором позовних вимог).

При цьому прокурор, звертаючись до суду з відповідним позовом, вимоги про скасування державної реєстрації земельних ділянок, зареєстрованих за державою в особі позивача на підставі технічної документації від 15.12.2020 (як такої, що проведена всупереч вимогам законодавства), не заявив, що суперечить підходу «один спір-одна справа», метою якого є запобігання розпорошенню спору між кількома справами, усунення конфлікту судових рішень, ефективність захисту, економічність.

Прокурор самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, у чому саме полягає порушення прав та інтересів держави, а суд перевіряє ці доводи і, залежно від встановленого, вирішує питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту.

Вирішуючи спір, суд надає об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначає, чи відповідає обраний спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Суд зобов`язаний з`ясувати характер спірних правовідносин (предмет і підстави позову), наявність/відсутність порушеного права чи інтересу та можливість його поновлення/захисту в обраний спосіб (відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22.01.2019 у справі № 912/1856/16, від 24.12.2019 у справі № 902/377/19).

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судового рішення про відмову в позові (відповідну правову позицію викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 14.08.2018 у справі № 910/1972/17, від 23.05.2019 у справі № 920/301/18, від 25.06.2019 у справі № 922/1500/18, від 24.12.2019 у справі № 902/377/19.

Зважаючи, що судом станом на дату розгляду справи в суді не установлено порушеного права держави на землю, отже, позовна вимоги прокурора задоволенню не підлягають.

Окремо суд зазначає, що право держави та народу України на ліс (у розумінні ЛК України) не порушене, оскільки спірна земельна ділянка, щодо якої виник спір, за рекреаційною характеристикою є відкритим простором з поодинокими деревами (засадження частити спірної земельної ділянки (розмір якої судом не установлено), за поясненнями відповідача-1, третіх осіб О. Бурячинської, І. Бурячинського, представника філії Сарненського лісгоспу ДП «Ліси України», відбулося у жовтні 2023 року, після звернення прокурором до суду з відповідним позовом).

Щодо позовної давності (в частині вимог про визнання незаконним та скасування рішення Сарненської районної ради Рівненської області від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області»), то суд вважає за необхідне зазначити таке.

Європейський Суд з прав людини наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу (рішення від 22.10.1996 у справі "Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства" рішення від 20.09.2011 у справі "ВАТ "Нафтова компанія " Юкос" проти Росії") .

Отже, позовна давність пов`язується із судовим захистом суб`єктивного права особи в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Якщо упродовж установлених законом строків особа не подає до суду відповідного позову, то за загальним правилом ця особа втрачає право на позов у розумінні можливості в судовому порядку захистити належне їй цивільне майнове право.

Тобто позовна давність встановлює строки захисту цивільних прав, а інститут позовної давності має на меті сприяти сталості цивільних відносин (відповідну правову позицію наведено у постановах Верховного Суду від 21.11.2018 у справі № 910/2974/18, від 15.01.2019 у справі № 910/296918, від 15.01.2019 у справі № 910/2972/18, від 07.02.2019 у справі № 910/2966/18, від 26.02.2019 у справі № 910/2967/18 та від 21.05.2019 у справі № 910/15457/17, від 11.11.2019 у справі № 904/1038/19 тощо).

Механізм застосування позовної давності повинен бути достатньо гнучким, тобто, як правило, він мусить допускати можливість зупинення, переривання та поновлення строку позовної давності, а також корелювати із суб`єктивним фактором, а саме - обізнаністю потенційного позивача про факт порушення його права (рішення від 20.12.2007 у справі "Фінікарідов проти Кіпру").

Відтак застосування інституту позовної давності є одним з інструментів, який забезпечує дотримання принципу юридичної визначеності, тому, вирішуючи питання про застосування позовної давності, суд має повно з`ясувати усі обставини, пов`язані з фактом обізнаності та об`єктивної можливості особи бути обізнаною щодо порушення її прав та законних інтересів, ретельно перевірити доводи учасників справи у цій частині, дослідити та надати належну оцінку наданим ними в обґрунтування своїх вимог та заперечень доказів.

Частиною 1 ст. 261 ЦК України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

При цьому, і в разі подання позову суб`єктом, право якого порушене, і в разі подання позову в інтересах держави прокурором, перебіг позовної давності за загальним правилом починається від дня, коли про порушення права або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися суб`єкт, право якого порушене, зокрема, держава в особі органу, уповноваженого нею виконувати відповідні функції у спірних правовідносинах. Перебіг позовної давності починається від дня, коли про порушення права держави або про особу, яка його порушила, довідався або міг довідатися прокурор, лише у таких випадках: 1) якщо він довідався чи міг довідатися про таке порушення або про вказану особу раніше, ніж держава в особі органу, уповноваженого нею здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах; 2) якщо держава не наділила зазначеними функціями жодний орган (аналогічні за змістом висновки викладені у постановах Верховного Суду від 15.05.2020 у справі №922/1467/19, від 17.03.2021 у справі №922/1017/20, від 30.06.2021 у справі №922/3274/19, від 22.05.2018 у справі №369/6892/15-ц, від 17.10.2018 у справі №362/44/17, від 22.05.2018 у справі №469/1203/15-ц, від 05.07.2018 у справі №915/826/16, від 23.10.2019 у справі №359/6456/15, від 07.11.2018 у справі №372/1036/15-ц, від 31.10.2018 у справі №367/6105/16-ц, від 20.11.2018 у справі №372/2592/15, від 06.06.2018 у справі №372/1387/13-ц, від 19.04.2017 у справі №405/4999/15-ц).

У застосуванні наведених положень законодавства слід враховувати правову позицію, викладену у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі № 907/50/16, в якій зазначено, що це правило пов`язане не тільки з часом безпосередньої обізнаності особи про певні обставини (факти порушення її прав), а й з об`єктивною можливістю цієї особи знати про такі обставини.

Можливість знати про порушення своїх прав випливає із загальних засад захисту цивільних прав та інтересів (ст. 15, 16, 20 ЦК України), за якими особа, маючи право на захист, здійснює його на власний розсуд у передбачений законом спосіб, що створює в неї цю можливість знати про посягання на права (відповідна правова позиція наведена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.11.2018 у справі №907/50/16).

Так прокурор, приймаючи на себе компетенцію представляти інтереси держави у спірних правовідносинах, автоматично приймає на себе обов`язок бути компетентним (обізнаним) в усіх юридично значущих обставинах цих відносин.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що для визначення моменту виникнення права на позов важливими є як об`єктивні (сам факт порушення права), так і суб`єктивні (особа довідалася або повинна була довідатись про це порушення) чинники.

Аналіз стану поінформованості особи, вираженого дієсловами «довідалася» та «могла довідатися» у ст. 261 ЦК України, дає підстави для висновку про презумпцію можливості та обов`язку особи знати про стан своїх майнових прав, а тому доведення факту, через який позивач не знав про порушення свого цивільного права і саме з цієї причини не звернувся за його захистом до суду, недостатньо. Позивач повинен також довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого цивільного права, що також випливає із загального правила про обов`язковість доведення стороною спору тих обставин, на котрі вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач, навпаки, мусить довести, що інформацію про порушення можна було отримати раніше (відповідна правова позиція наведена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц).

Як установлено судом, виявлення порушення відбулося внаслідок вивчення прокуратурою стану законності використання земель лісового фонду (позовна заява, лист Сарненської окружної прокуратури від 27.06.2023 № 53-1819ВИХ-23).

Приписами ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції Закону, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин) прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.

За п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прокуратуру» на прокуратуру покладається, зокрема функція з представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених цим Законом.

Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб`єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії (ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру»).

Тобто прокурор не був позбавлений можливості, з використанням повноважень, передбачених Законом України "Про прокуратуру", своєчасно отримати від відповідного суб`єкта владних повноважень (у цьому випадку Сарненської районної ради) необхідну для подання позову інформацію. Будь-яких доказів ухилення останньої від надання такої інформації прокурору матеріали справи не містять. Водночас прокурором не наведено жодного мотивування щодо того, які об`єктивні обставини перешкоджали направити відповідний запит раніше та раніше звернутися до суду з відповідними позовними вимогами, зважаючи, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" (ч. 11 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відтак у органів прокуратури, починаючи з травня 2015 року були усі правові підстави та можливості з`ясувати обставини та звернутися з відповідним позовом в межах позовної давності, чого прокурором зроблено не було (подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.02.2023 у справі № 922/3589/21).

При цьому, як установлено судом із фактичних обставин справи, згідно із додатком № 3 (список запрошених, присутніх на пленарному засіданні 43 сесії) до протоколу 43 сесії районної ради від 21.05.2015 на засіданні сесії був присутній прокурор Сарненського району Симків Роман Ярославович. Також депутатом Сарненської районної ради шостого скликання був Белеля Сергій Олександрович, який очолював на той час (з травня 2009 року по грудень 2018 року) Сарненське лісове господарство, про що свідчить витяг з ЄДРЮОФОПГФ. Будь-яких зауважень, заперечень до проєкту рішення «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» в нього не було. Згідно з результатами голосування, що додаються до протоколу, С. Белеля був «за» внесення змін у межі с. Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області.

Окрім того, рішення Сарненської районної ради від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» було опубліковано на офіційному вебсайті Сарненської районної ради 27.05.2015.

Визначаючи початок перебігу позовної давності у цьому спорі, слід враховувати, коли про порушене право довідалася або могла довідатися саме держава в особі уповноваженого органу, а не конкретний визначений прокурором позивач (подібна правова позиція викладена у постанові Верховний Суду від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17).

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Пономарьов проти України" Суд зробив висновок про те, що правова система багатьох країн-членів передбачає можливість продовження строків, якщо для цього є обґрунтовані підстави.

Конституційне право на судовий захист передбачає як невід`ємну частину такого захисту можливість поновлення порушених прав і свобод громадян, правомірність вимог яких встановлена в належній судовій процедурі і формалізована в судовому рішенні, і конкретні гарантії, які дозволяли б реалізовувати його в повному об`ємі і забезпечувати ефективне поновлення в правах за допомогою правосуддя, яке відповідає вимогам справедливості, що узгоджується також зі ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод.

У рішенні Європейського Суду з прав людини у справі "Іліан проти Туреччини" зазначено, що правило встановлення обмежень доступу до суду у зв`язку з пропуском строку звернення повинно застосовуватися з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру; перевіряючи його виконання слід звертати увагу на обставини справи.

Практика Європейського суду з прав людини при застосуванні положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує кожному право на звернення до суду, акцентує увагу на тому, що право на доступ до суду має бути ефективним. Не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, так як доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним, але і реальним (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Жоффр де ля Прадель проти Франції") від 16.12.1992).

Верховний Суд у постанові від 15.05.2020 у справі № 922/1467/19 зазначив, що закон не наводить переліку причин, які можуть бути визнані поважними для захисту порушеного права у випадку подання позову з пропуском позовної давності, тому таке питання віднесено до компетенції суду, який розглядає судову справу по суті заявлених вимог. Питання щодо поважності цих причин, тобто наявності обставин, які з об`єктивних, незалежних від позивача підстав, унеможливлювали або істотно утруднювали своєчасне подання позову, вирішується господарським судом у кожному конкретному випадку з урахуванням наявних фактичних даних про такі обставини.

Водночас, до висновку про поважність причин пропуску позовної давності можна дійти лише після дослідження усіх фактичних обставин та оцінки доказів у кожній конкретній справі При цьому поважними причинами при пропущенні позовної давності є такі обставини, які роблять своєчасне пред`явлення позову неможливим або утрудненим. Встановлення обставин, які свідчать про поважність причин пропуску позовної давності, здійснюється судом за загальними правилами доказування, визначеними процесуальним законом. Якщо суд дійде висновку про те, що позовна давність пропущена з поважної причини, то у своєму рішенні наводить відповідні мотиви з посиланням на докази на підтвердження цих висновків.

У свою чергу, прокурором належними та допустимими доказами не доведено існування об`єктивних підстав, що унеможливлювали або істотно утруднювали своєчасне подання позову.

Приписами ч. 3, 4 ст. 267 ЦК України передбачено, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Якщо позовні вимоги господарським судом визнано обґрунтованими, а стороною у справі заявлено про сплив позовної давності, суд зобов`язаний застосувати до спірних правовідносин положення ст. 267 ЦК України і вирішити питання про наслідки такого спливу (тобто або відмовити в позові у зв`язку зі спливом позовної давності, або за наявності поважних причин її пропущення захистити порушене право, але в будь-якому разі вирішити спір з посиланням на зазначену норму) (постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.11.2019 у справі № 911/3680/17, від 26.11.2019 у справі № 914/3224/16, від 21.08.2019 у справі № 911/3681/17, від 07.08.2019 у справі № 2004/1979/12, від 22.05.2018 у справі № 369/6892/15-ц, від 14.11.2018 у справі № 183/1617/16).

Суд застосовує позовну давність лише тоді, коли є підстави для задоволення позовної вимоги. Тобто, перш ніж застосувати позовну давність, суд має з`ясувати та зазначити у судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. Якщо таке право чи інтерес не порушені, суд відмовляє у задоволенні позову через його необґрунтованість (постанови Великої Палати Верховного Суду від 22.05.2018 у справі № 369/6892/15-ц, від 31.10.2018 у справі № 367/6105/16-ц, від 07.11.2018 у справі № 575/476/16-ц тощо).

Ураховуючи, що судом не установлено підстав для задоволення позову, відтак відсутні підстави для застосування позовної давності.

Щодо інших аргументів, на які посилалися учасники справи та яким не була дана оцінка, то Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Отже, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справах "Проніна проти України", «Серявін та інші проти України», "Ruiz Torija v. Spain" тощо).

Висновки суду за результатами вирішення спору.

За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Розподіл судових витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).

У позовній заяві прокурором зазначено попередній розрахунок судових витрат, що складаються із судового збору в розмірі 28 216,00 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Ураховуючи, що у задоволенні позову відмовлено, відтак судовий збір покладається на прокурора.

Керуючись ст. 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 233, 238, 240, 241 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову керівника Сарненської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Рівненської обласної військової адміністрації до Сарненської міської ради, Сарненської

районної ради про визнання незаконним та скасування рішення Сарненської районної ради Рівненської області від 21.05.2015 № 1198 «Про внесення змін у межі села Дубки на території Люхчанської сільської ради Сарненського району Рівненської області» в частині включення в межі населеного пункту земельної ділянки площею 2,2901 га, яка перебувала в постійному користуванні ДП «Сарненське лісове господарство», про скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003, 5625485800:09:003:0005, 5625485800:09:003:0008, 5625485800:09:003:0009, про витребування у Сарненської міської ради на користь Рівненської обласної військової адміністрації (Рівненської обласної державної адміністрації) земельних ділянки з кадастровими номерами 5625485800:09:003:0003 площею накладення 0,3906 га, 5625485800:09:003:0005 площею 0,15 га, 5625485800:09:003:0008 площею накладення 0,1056 га, 5625485800:09:003:0009 площею 0,12 га, в межах і конфігурації, визначених державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160, про повернення Сарненською міською радою державі в особі уповноваженого органу - Рівненської обласної військової адміністрації (Рівненської обласної державної адміністрації) частини земельної ділянки площею 2,2901 га, площею накладення 1,5239 га в межах і конфігурації, визначених державним актом на право постійного користування землею серії ІІ-РВ № 001160, відмовити.

Позивач: Рівненська обласна військова адміністрація (Рівненська обласна державна адміністрація) (майдан Просвіти, 1, м. Рівне, 33028, ідентифікаційний код 13986712).

Відповідач-1: Сарненська міська ради (вул. Широка, 31, м. Сарни, Рівненська область, 34500,

ідентифікаційний код 04057770).

Відповідач-2: Сарненська районна рада (вул. Демократична, 51, м. Сарни, Рівненська область, 34502, ідентифікаційний код 25314700).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч. 1 ст. 256 ГПК України).

Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою:http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повне судове рішення складене та підписане 15.02.2024.

Суддя О.Андрійчук

СудГосподарський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення05.02.2024
Оприлюднено19.02.2024
Номер документу117009567
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин