ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2024 року
м. Київ
справа № 352/2093/22
провадження № 51-5582 км 23
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу представника цивільного відповідача ПАТ «Страхова група «ТАС» ОСОБА_6 на вирок Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 08 червня 2023 року та ухвалу Івано-Франківського апеляційного суду від 29 серпня 2023 рокув кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022091010001140, за обвинуваченням
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Подвірне Новоселецького району Чернівецької області та жителя АДРЕСА_1 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України.
Зміст оскаржених судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
За вироком Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 08 червня 2023 року ОСОБА_7 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, і призначено йому покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 1 рік.
На підставі ст. 75 КК України звільнено ОСОБА_7 від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком тривалістю 2 роки з покладенням на нього відповідних обов`язків, передбачених ст. 76 цього Кодексу.
Цивільний позов потерпілого ОСОБА_8 задоволено частково.
Стягнуто з ПАТ «Страхова група «ТАС» на користь потерпілого ОСОБА_8 : 110 300,86 грн на відшкодування матеріальної шкоди внаслідок пошкодження транспортного засобу; 121 608,67 грн вартість матеріальної шкоди, завданої ушкодженням здоров`ю; 4692,74 грн на відшкодування моральної шкоди.
Стягнуто з ТОВ «Д-Транс» на користь ОСОБА_8 145 307,26 грн на відшкодування моральної шкоди.
У задоволенні іншої частини позову відмовлено.
Цим же вироком вирішено питання щодо процесуальних витрат.
Згідно з вироком суду ОСОБА_7 визнано винуватим та засуджено за ч. 2 ст. 286 КК України (порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому тяжке тілесне ушкодження), за обставин, детально викладених у вироку.
Ухвалою Івано-Франківського апеляційного суду від 29 серпня 2023 року апеляційну скаргу ПАТ «Страхова група «ТАС» залишено без задоволення, а вирок Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 08 червня 2023 року щодо засудженого ОСОБА_7 - без змін.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі представник ПАТ «Страхова група «ТАС», посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення в частині стягнення з страховика на користь потерпілого суми на відшкодування матеріальної шкоди, спричиненої ушкодженням здоров`я, та відшкодування моральної шкоди і призначити новий розгляд в суді першої інстанції.Вказує на те, що не всі зазначені потерпілим у позовній заяві витрати на лікування обґрунтовані та документально підтверджені. Вважає, що такі вимоги потерпілого є завищеними. А внаслідок неналежного встановлення витрат на лікування, на його думку, підлягає зменшенню сума на відшкодування моральної шкоди.
Позиції учасників судового провадження
Прокурор ОСОБА_5 вважала касаційну скаргу представника цивільного відповідача ПАТ «Страхова група «ТАС» ОСОБА_6 необґрунтованою та просила залишити її без задоволення.
Заслухавши суддю-доповідача, з`ясувавши позиції учасників касаційного розгляду, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали кримінального провадження, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Мотиви Суду
Згідно зі ст. 433 КПК України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального й процесуального права при ухваленні судових рішень у тій частині, в якій їх було оскаржено.
Висновок суду про доведеність винуватості та правильність кваліфікації дій ОСОБА_7 за ч. 2 ст. 286 КК України в касаційній скарзі не оспорюються.
Доводи касаційної скарги представника цивільного відповідача ПАТ «Страхова група «ТАС» про неправильність вирішення судами першої та апеляційної інстанцій цивільного позову потерпілого, а саме в частині відшкодування ПАТ «Страхова група «ТАС» матеріальної та моральної шкоди, є необґрунтованими.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 127 КПК України шкода, завдана кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням, може бути стягнута судовим рішенням за результатами розгляду цивільного позову в кримінальному провадженні.
Відповідно до приписів ст. 128 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння.
Цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні правовідносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
З огляду на це при вирішенні цивільного позову суд зобов`язаний об`єктивно дослідити обставини справи, з`ясувати учасників і характер правовідносин, що склалися між ними, встановити розмір шкоди, заподіяної внаслідок вчинення кримінального правопорушення, а також визначити порядок її відшкодування.
При вирішенні питання щодо задоволення позовних вимог потерпілого ОСОБА_8 , в тому числі до ПАТ «Страхова група «ТАС» зазначених приписів закону місцевим та апеляційним судами дотримано.
Як вбачається з матеріалів кримінального провадження, внаслідок вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 286 КК України, ОСОБА_7 було заподіяно шкоду здоров`ю потерпілого ОСОБА_8 у виді тяжких тілесних ушкоджень.
Судом першої інстанції встановлено, що роботодавцем ОСОБА_7 - ТОВ «Д-транс», як володільцем транспортного засобу IVECO DAILY Y 65С15, реєстраційний номер НОМЕР_1 , і ПАТ «Страхова група «ТАС» існували договірні зобов`язання за договором обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності відповідно. Згідно полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № ЕР-207956272, страхова виплата за шкоду, заподіяну життю та здоров`ю, становить 260 000 грн.
Згідно ч. 22.1 ст. 22 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" від 1 липня 2004 року № 1961-IV у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
У відповідності до ч. 23.1 ст. 23 цього Закону шкодою, заподіяною життю та здоров`ю потерпілого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, є: шкода, пов`язана з лікуванням потерпілого; шкода, пов`язана з тимчасовою втратою працездатності потерпілим; шкода, пов`язана із стійкою втратою працездатності потерпілим; моральна шкода, що полягає у фізичному болю та стражданнях, яких потерпілий - фізична особа зазнав у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; шкода, пов`язана із смертю потерпілого.
Згідно ч. 24.1 ст. 24 цього Закону у зв`язку з лікуванням потерпілого відшкодовуються обґрунтовані витрати, пов`язані з доставкою, розміщенням, утриманням, діагностикою, лікуванням, протезуванням та реабілітацією потерпілого у відповідному закладі охорони здоров`я, медичним піклуванням, лікуванням у домашніх умовах та придбанням лікарських засобів. Витрати, пов`язані з лікуванням потерпілого в іноземній державі, відшкодовуються, якщо лікування було узгоджено з особою, яка має здійснити страхове відшкодування (регламентну виплату). Зазначені в цьому пункті витрати та необхідність їх здійснення мають бути підтверджені документально відповідним закладом охорони здоров`я.
На підтвердження витрат на лікування потерпілим до цивільного позову було долучено чеки та квитанції про придбання медикаментів.
Місцевий суд, належним чином дослідивши надані потерпілим документи, встановив, що шкода, пов`язана з лікуванням потерпілого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, є обґрунтованою та підтверджена документально, а тому постановив стягнути з ПАТ «Страхова група ТАС» на користь потерпілого ОСОБА_8 121 608,67 грн витрат, пов`язаних з його лікуванням.
Згідно ст. 26-1 Закону України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" страховиком (у випадках, передбачених підпунктами "г" і "ґ" пункту 41.1 та підпунктом "в" пункту 41.2 статті 41 цього Закону, - МТСБУ) відшкодовується потерпілому - фізичній особі, який зазнав ушкодження здоров`я під час дорожньо-транспортної пригоди, моральна шкода у розмірі 5 відсотків страхової виплати за шкоду, заподіяну здоров`ю.
Встановивши загальну шкоду, заподіяну здоров`ю потерпілого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, місцевий суд, з врахуванням меж позовних вимог цивільного позивача, постановив стягнути в тому числі з ПАТ «Страхова група ТАС» моральну шкоду в розмірі 4692,75 грн.
Рішення суду в частині вирішення цивільного позову прийнято з дотриманням положень статей 128, 129 КПК України та статей 1167, 1194 ЦК України. Вирок суду відповідає вимогам ст. 374 КПК України, у ньому наведено підстави для задоволення цивільного позову.
Переглянувши вирок в апеляційному порядку, перевіривши доводи апеляційної скарги представника цивільного відповідача у частині вирішенні цивільного позову потерпілого до ПАТ «Страхова група ТАС», які є аналогічними доводам його касаційної скарги, апеляційний суд відповідно до вимог ст. 419 КПК України обґрунтовано визнав їх неспроможними, навівши належні й достатні мотиви спростування.
Апеляційний суд погодився з визначеним судом першої інстанції розміром стягнутих з ПАТ «Страхова група ТАС» коштів на відшкодування як матеріальної так і моральної шкоди потерпілому.
З приводу доводів представника страхової компанії про те, що суд належним чином не звернув увагу на витрати, які не пов`язані з дорожньо-транспортною пригодою (вологі серветки, пакети, маски, бензин та інші ліки), то апеляційний суд визнав їх необґрунтованими та зазначив, що враховані при визначенні розміру матеріальної шкоди витрати потерпілого безумовно пов`язані із необхідністю відновлення здоров`я саме у зв`язку із отриманням ним тяжких тілесних ушкоджень внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, яка сталась 20 липня 2022 року у зв`язку із порушенням Правил дорожнього руху обвинуваченим ОСОБА_7 .
Ухвала апеляційного суду відповідає вимогам ст. 419 КПК України та містить докладні мотиви прийнятого рішення, з якими погоджується і суд касаційної інстанції.
Істотних порушень вимог кримінального процесуального закону, які були би підставами для скасування чи зміни оскаржуваних рішень, при розгляді кримінального провадження в суді касаційної інстанції не встановлено, а тому касаційна скарга представника цивільного відповідача ПАТ «Страхова група ТАС» задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 433, 434, 436, 441, 442 КПК України, Суд
ухвалив:
Вирок Тисменицького районного суду Івано-Франківської області від 08 червня 2023 року та ухвалу Івано-Франківського апеляційного суду від 29 серпня 2023 рокущодо ОСОБА_7 залишити без зміни, а касаційну скаргу представника цивільного відповідача ПАТ «Страхова група «ТАС» ОСОБА_6 - без задоволення.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2024 |
Оприлюднено | 20.02.2024 |
Номер документу | 117074333 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Маринич В`ячеслав Карпович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Маринич В`ячеслав Карпович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Маринич В`ячеслав Карпович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Маринич В`ячеслав Карпович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Маринич В`ячеслав Карпович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні