Ухвала
від 19.02.2024 по справі 753/9041/23
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 753/9041/23

Провадження № 2/752/1525/24

У Х В А Л А

Іменем України

19 лютого 2024 року місто Київ

Суддя Голосіївського районного суду міста Києва Ольшевська І.О., за участю секретаря судового засідання Крекотень О.В., у підготовчому засіданні, розглянувши клопотання представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Юрченка Юрія Івановича про доручення Посольству України в Республіці Казахстан у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Бауер Коттон і Шилов» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Договором про надання послуг, -

присутні:

представник позивача: Ситник Б.О. - адвокат (ордер серії АІ №1474113 від 06.10.2023р.)

відповідач: не з`явився

представник відповідача: Юрченко Ю.І. - адвокат (ордер серії АА №1348457 від 19.09.2023р.),-

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Голосіївського районного суду міста Києва перебуває справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Бауер Коттон і Шилов» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Договором про надання послуг.

Представник відповідача заявив клопотання про надання доручення Посольству України в Республіці Казахстан відібрати експеремантальні зразки підпису та почерку громадянина України ОСОБА_1 .

В обґрунтування поданого клопотання вказує, що стороною відповідача заявлено клопотання про призначення судової почеркознавчої та судово-технічної експертизи, тому з метою забезпечення проведення експертизи, необхідно відібрати експериментальні зразки почерку ти підпису відповідача. Сам ОСОБА_1 перебуває/проживає в Республіці Казахстан, а тому відібрати експериментальні зразки почерку ти підпису у приміщенні суду в м. Києві немає можливості. Тому, в порядку положень ч. 2 ст. 502 ЦПК України представник відповідача просить суд доручити Посольству України в Республіці Казахстан відібрати експеремантальні зразки підпису та почерку громадянина України ОСОБА_1 .

Представник позивача в судовому засіданні проти вказаного клопотання заперечував із підстав того, що посол України в Республіці Казахстан не забезпечить відібрання зразків почерку ти підпису ОСОБА_1 таким чином, щоб не виникло сумніву в їх достовірності.

Суд, дослідивши клопотання, перевіривши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 2 ст. 502 ЦПК України передбачено, що доручення суду про виконання певних процесуальних дій стосовно громадянина України, який проживає на території іноземної держави, може бути виконано працівниками дипломатичного представництва чи консульської установи України у відповідній державі, якщо це передбачено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. У разі вчинення певних процесуальних дій складається протокол, що підписується особою, стосовно якої вчинені процесуальні дії, та особою, яка вчинила процесуальні дії, і скріплюється печаткою відповідної закордонної дипломатичної установи України. У протоколі зазначаються день, час і місце виконання доручення.

Відносини між Україною та Республікою Казахстан з приводу отримання доказів регулюються Конвенцією про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах, 1970 (далі - Конвенція), до якої Україна приєдналась на підставі ЗУ «Про приєднання України до Конвенції про отримання за кордоном доказів у цивільних або комерційних справах» №2051-ІІІ від 19.10.2000р.

Згідно з ч. 2 статті 80 Закону України «Про міжнародне приватне право» доручення судів України про вручення документів громадянам України, які постійно проживають за кордоном, або отримання від них доказів на території іноземної держави можуть бути виконані консульською посадовою особою України відповідно до міжнародних договорів України або в іншому порядку, що не суперечить законодавству держави перебування.

У статті 15 Конвенції вказано, що у цивільних або комерційних справах дипломатичний службовець або консульський агент Договірної Держави на території іншої Договірної Держави і в межах округу виконання своїх функцій може без застосування примусу отримувати докази від громадян Держави, яку він представляє, з метою сприяння провадженню, розпочатому в суді Держави, яку він представляє. Договірна Держава може заявити, що докази можуть отримуватися дипломатичними службовцями або консульськими агентами, лише якщо згода з цією метою надана на підставі їхніх звернень або звернень від їхнього імені до відповідного органу, визначеного Державою, яка робить таку заяву.

Відповідно до ст. 28 Консульського статуту України, затвердженого Указом Президента України від 2 квітня 1994 року № 127/94, консул виконує доручення слідчих або судових органів України щодо громадян України, якщо це не заборонено законами держави перебування. Зазначені доручення виконуються з додержанням процесуального законодавства України.

У разі наявності міжнародного договору з питань надання правової допомоги в цивільних справах, чинного у відносинах між Україною та іноземною державою, використовується «Інструкція про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень», затверджена наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 року № 1092/5/54 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 02 липня 2008 р. за № 573/15264 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 2.10. Інструкції у випадках, передбачених міжнародним договором України, з метою вручення документів, отримання доказів чи вчинення інших процесуальних дій відносно громадянина України, який проживає на території іноземної держави, суд України може направити доручення через Міністерство закордонних справ України для виконання консульською установою України на території відповідної іноземної держави, де проживає така особа. Консул виконує доручення судів України про надання правової допомоги в цивільних справах з додержанням чинного процесуального законодавства України.

Відповідно до положень Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 № 1950/5), основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають (природних: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх: алкогольне сп`яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо; штучних: викривлення письма зміненими рухами); визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо). Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань. Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.

Пункт 1.3. вказаної в попередньому абз. Інструкції передбачає, що для проведення досліджень орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), повинен(на) надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації.

Експериментальні зразки почерку та (або) підпису є такі, що виконані за завданням органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), у зв`язку з призначенням такої експертизи.

А, отже, враховуючи те, що виконання відбору експериментальних зразків підпису ОСОБА_1 у приміщенні Голосіївського районного суду м. Києва не можливе, а законодавством України та міжнародними договорами України передбачено, що інші процесуальні дії від імені України можуть бути виконані консульською установою, розташованою в Республіці Казахстан за адресою: АДРЕСА_1 , враховуючи при цьому вільне волевиявлення відповідача, що усуває необхідність застосування примусу, суд, аналізуючи обставини даної справи, та всі законодавчі можливості, вирішує надати доручення на відібрання експериментальних зразків підпису, з дотриманням рекомендацій, викладених у цьому судовому рішенні.

Так, клопотанням про призначення у справі судової почеркознавчої та судово-технічної експертизи ставиться питання про відповідність підпису ОСОБА_1 до підписів у Договорі про надання послуг № DK-21 від 24.07.2021 та підписів в актах-здачі прийняття послуг.

До даного експертного дослідження Інструкція передбачає такі умови відібрання зразків підпису:

Якщо розташування підпису, що досліджується, не визначається характером документа, експериментальні зразки відбираються на окремих аркушах як лінованого, так і нелінованого паперу;

Після нанесення 10 - 15 експериментальних підписів аркуші паперу треба міняти;

Експериментальні зразки підпису надаються у кількості не менше 5 - 8 аркушів;

При відібранні експериментальних зразків підпису особи, від імені якої виконано підпис, слід запропонувати їй розписатися всіма застосовуваними нею варіантами підписів;

Експериментальні зразки посвідчуються органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта). У посвідчувальному написі зазначаються прізвище, ім`я та по батькові виконавця, а також особливості зразка (написані лівою рукою, спеціальним шрифтом тощо).

Відповідно до ст. 19 Конвенції компетентний орган при наданні дозволу, про який йдеться у статтях 15, 16 або 17, або у задоволенні прохання, згаданого в статті 18, може встановити умови, яких, на його думку, слід дотримуватися, зокрема щодо часу та місця отримання доказів. Таким же чином він може вимагати отримання завчасного повідомлення про час, дату та місце отримання доказів; в такому випадку представник органу вправі бути присутнім при отриманні доказів.

Згідно з ст. 21 Конвенції, якщо дипломатичний службовець, консульський агент або уповноважений правомочний відповідно до статей 15, 16 або 17 отримувати докази, то: a) він може отримувати всі види доказів, які не суперечать законодавству Держави, на території якої отримуються докази, або будь-якому дозволу, наданому відповідно до згаданих статей, і матиме повноваження в цих межах приводити до присяги або приймати урочисті заяви.

На підставі викладеного, з урахуванням того, що відповідач згідно матеріалів справи проживає в м. Алмати, що в Республіці Казахстан, а провадження у справі здійснюється Голосіївський районним судом м. Києва, що знаходиться на території України, а також у зв`язку з тим, що виникла необхідність у відібранні експериментальних зразків підпису громадянина України ОСОБА_1 , оскільки позов ТОВ «Юридична фірма «Бауер Коттон і Шилов» відповідач не визнає саме з підстави того, що підписи в Договорі про надання послуг № DK-21 від 24.07.2021 та підписи в актах-здачі прийняття послуг виконані іншою особою, суд дійшов висновку про необхідність звернення до Посольства України в Республіці Казахстан, що розташоване за адресою: 010000 Республіка Казахстан, м. Астана, Єсільський р-н, мкр. Караоткель, вул. Жилиой, 12, шляхом направлення вказаного доручення через Міністерство закордонних справ України, що розташоване за адресою: 01018, м. Київ, Михайлівська площа, 1 .

Керуючись ч. 2 ст. 502 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Клопотання ідповідача ОСОБА_1 адвоката Юрченка Юрія Івановича про направлення судового доручення задовольнити.

2. Звернутися до Посольства України в Республіці Казахстан, що розташоване за адресою: 010000 Республіка Казахстан, м. Астана, Єсільський р-н, мкр. Караоткель, вул. Жилиой, 12, шляхом направлення вказаного доручення через Міністерство закордонних справ України, яке розташоване за адресою: 01018, м. Київ, Михайлівська площа, 1.

3. Доручити працівникам Посольства України в Республіці Казахстан виконати відібрання експериментальних зразків підпису ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_2 , номер телефону НОМЕР_1 .

4. Відібрання зразків підпису ОСОБА_1 виконати на 8 аркушах лінованого паперу та 8 аркушах нелінованого паперу до 15 експериментальних підписів ОСОБА_2 на кожному з них. Аркуші мають бути прошиті між собою та містити посвідчувальний напис із зазначенням прізвище, ім`я та по батькові виконавця судового доручення та дати посвідчення (відібрання підписів) та відбитком печатки Полосольства України в Республіці Казахстан.

5. Після виконання доручення всі документи, складені у зв`язку з виконанням цього доручення, направити на адресу Голосіївського районного суду м. Києва (місцезнаходження суду: вулиця Виставкова, 14-А м. Київ, Україна, поштовий індекс 03127) для приєднання до матеріалів справи.

6. Копію ухвали направити до Міністерства закордонних справ України для організації подальшого виконання.

7. Інформацію по справі можна отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет: gl.ki.court.gov.ua.

8. Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя І.О. Ольшевська

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення19.02.2024
Оприлюднено22.02.2024
Номер документу117110819
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —753/9041/23

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Ольшевська І. О.

Ухвала від 25.09.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Ольшевська І. О.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Ольшевська І. О.

Ухвала від 13.06.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Ольшевська І. О.

Ухвала від 13.06.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Ольшевська І. О.

Ухвала від 23.04.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Ольшевська І. О.

Постанова від 28.03.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

Ухвала від 20.02.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Ольшевська І. О.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Ольшевська І. О.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Слюсар Тетяна Андріївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні