№ 2-1876/05
№ 2-п/207/1/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2024 року м. Кам`янське .
Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі головуючого судді Скиби С.А. , при секретареві Куцевол Л.В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кам`янське заяву Кам`янської міської ради Дніпропетровської області , про перегляд заочного рішення , справа № 2-1876/05 ,
В С Т А Н О В И В
Представник Кам`янської міської ради 13 листопада 2023 року звернувся до суду з заявою про перегляд заочного рішення Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 3 листопада 2005 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради про визнання права власності .
Представник Кам`янської міської ради Дніпропетровської області Тарасюк О.Л. у судовому засіданні підтримав заяву про перегляд заочного рішення.
Позивачка ОСОБА_1 просила відмовити у задоволенні заяви про перегляд заочного рішення , посилаючись на те , що рішення не є заочним .
Суд вважає , що необхідно залишити заяву про перегляд заочного рішення без задоволення з наступних підстав .
Згідно ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов :
1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;
2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;
3) відповідач не подав відзив;
4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 281 ЦПК України про заочний розгляд справи суд постановляє ухвалу .
У судовому засіданні 3 листопада 2005 року приймав участь представник відповідача Виконавчого комітету Дніпродзержинської міської ради Колібабчук М.М. , про що свідчить довіреність та протокол судового засідання . Ухвала про заочний розгляд справи судом не постановлювалась . Таким чином , не проводився заочний розгляд справи і заочне рішення не ухвалювалося .
Згідно ст. 284 ЦПК України заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив , за письмовою заявою відповідача . Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Згідно ст.288ЦПК України заочне рішення підлягає скасуванню , якщо судом буде встановлено , що відповідач не з`явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки , а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин , і докази , на які він посилається , мають істотне значення для правильного вирішення справи .
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права .
Так , у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Желтяков проти України» від 9 червня 2001 року зазначено , що право на справедливий розгляд судом , гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції , повинно тлумачитися в контексті Преамбули Конвенції , яка , серед іншого , проголошує верховенство права як частину спільного спадку Договірних Держав . Одним із основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності , який вимагає , щоб , коли суди остаточно вирішили питання , їхнє рішення не ставилось під сумнів (рішення суду у справі «Брумареску проти Румунії» (Brumarescu v. Romania) , № 28342/95 , п. 61 , ECHR1999-VII) .
Цей принцип передбачає повагу до остаточності судових рішень та наполягає на тому , щоб жодна сторона не могла вимагати перегляду остаточного та обов`язкового судового рішення просто задля нового розгляду та постановлення нового рішення у справі . Відступи від цього принципу є виправданими лише тоді , коли вони обумовлюються обставинами суттєвого та неспростовного характеру (рішення у справі «Рябих проти Росії» (Ryabykh v. Russia) , № 52854/99 , п. 52 , ECHR 2003-Х) .
Виходячи з вищенаведеної практики ЄСПЛ , скасування рішення суду , що набрало законної сили , за відсутності факту істотності таких обставин з мотивів неправильного застосування судом норм матеріального та/або процесуального права буде порушенням принципу юридичної визначеності , тобто п. 1 ст. 6 конвенції , а також ст. 1 Першого протоколу до неї , оскільки в позивача після задоволення його вимог були законні сподівання на те , що його інтереси є остаточно захищеними .
На необхідність з`ясування наявності доказів , які мають істотне значення для правильного вирішення справи та можуть вплинути на ухвалене заочне рішення неодноразово звертав увагу Верховний Суд України в «Узагальненнях судової практики щодо ухвалення та перегляду судами заочних рішень» , зазначаючи , що у зв`язку з практикою скасування заочного рішення без з`ясування , чи є у відповідачів докази , які мають істотне значення для правильного вирішення справи , в результаті нове ухвалене рішення після скасування заочного рішення є аналогічним . А тому , Верховний Суд України наголошує , що правильною є практика тих судів , які скасовують заочне рішення лише за наявності двох підстав , зокрема , якщо буде встановлено , що відповідач , який був належним чином повідомлений про час та місце судового розгляду , не з`явився в судове засідання та не повідомив про причини неявки з поважних причин , і докази , на які він посилається , мають істотне значення для правильного вирішення справи . Аналогічна позиція викладена у роз`ясненнях Верховного Суду України (лист від 1 травня 2007 року «Практика ухвалення та перегляду судами заочних рішень у цивільних справах») , де , окрім вказаного , зазначено , що заочне рішення не може бути скасовано лише на підставі поданої відповідачем заяви та його усних доводів , які не підтверджені належними , достатніми та допустимими доказами у справі .
Пунктом першимстатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободгарантовано , що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом , встановленим законом , який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру . Порушення пункту першогостатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободконстатував Європейський суд з прав людини у справі «Устименко проти України» . Зокрема , у п. 46 рішення вказав , що право на справедливий судовий розгляд , гарантоване пунктом 1 статті 6 Конвенції , повинно тлумачитися у світлі Преамбули Конвенції , відповідна частина якої проголошує верховенство права спільною спадщиною Високих Договірних Сторін . Одним з основоположних аспектів верховенства права є принцип правової визначеності , яка передбачає дотримання принципу остаточності рішення , згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов`язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення . Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами .
Заява про перегляд заочного рішення подана понад 18 років з дня проголошення рішення .
Тому суд вважає необхідним залишити заяву про перегляд заочного рішення без задоволення .
Керуючись ст. 287 ЦПК України , суд
У Х В А Л И В
Заяву Кам`янської міської ради Дніпропетровської області про перегляд заочного рішення Баглійського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 3 листопада 2005 року залишити без задоволення .
Ухвала оскарженню не підлягає .
Суддя С.А. Скиба
Суд | Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2024 |
Оприлюднено | 23.02.2024 |
Номер документу | 117155439 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Касаційний цивільний суд Верховного Суду
Лідовець Руслан Анатолійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні