УКРАЇНА
Житомирський апеляційний суд
Справа №2-227/11 Головуючий у 1-й інст. Рибнікова М. М.
Категорія 5 Доповідач Павицька Т. М.
У Х В А Л А
28 лютого 2024 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду в складі:
головуючого Павицької Т.М.,
суддів Трояновської Г.С., Галацевич О.М.
за участю секретаря судового засідання Трикиши Ю.О.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі цивільну справу №2-227/11 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа КП «Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації» про визнання права власності на житловий будинок за набувальною давністю, за апеляційною скаргою представника ОСОБА_2 ОСОБА_3 на рішення Коростишівського районного суду Житомирської області від 01 березня 2011 року,
в с т а н о в и в :
В січні 2011 року ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, у якому просила визнати за нею право власності на нерухоме майно у вигляді житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за набувальною давністю.
Рішенням Коростишівського районного суду Житомирської області від 01 березня 2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено. Визнано за ОСОБА_1 право власності на нерухоме майно у вигляді житлового будинку з надвірними спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції представник ОСОБА_2 ОСОБА_3 подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 12.07.2023 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 15 серпня 2023 року було зупинено провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа КП «Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації» про визнання права власності на житловий будинок за набувальною давністю до вступу у справу правонаступників після смерті відповідача ОСОБА_2 .
Ухвалою Житомирського апеляційного суду від 22 січня 2024 року поновлено провадження у справі у зв`язку зі спливом шестимісячного строку для прийняття спадщини, встановленого ст. 1270 ЦК України.
З метою встановлення кола спадкоємців (правонаступників) ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , Житомирським апеляційним судом було зроблено запити до Коростишівської міської об`єднаної територіальної громади щодо кола осіб, які проживали за адресою місця проживання ОСОБА_2 та Коростишівської державної нотаріальної контори Житомирської області щодо осіб, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2 .
Згідно відповіді Коростишівської міської ради №03-19/322 від 08.02.2024 запитувана інформація щодо кола осіб, які проживали за адресою місця проживання ОСОБА_2 відсутня.
Відповідно до відповіді Коростишівської держаної нотаріальної контори Житомирської області №111/01-16 від 13.02.2024 та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №75792328 від 13.02.2024 спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 не заводилася.
16 лютого 2024 року на адресу суду від представника ОСОБА_2 ОСОБА_3 надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до вступу у справу правонаступника після смерті дружини ОСОБА_2 ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 . Клопотання обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на момент смерті був одружений на ОСОБА_4 , яка мала звернутися до нотаріуса про прийняття спадщини, проте ІНФОРМАЦІЯ_4 померла.
Крім того, 16 лютого 2024 року на адресу суду від представника ОСОБА_1 ОСОБА_5 надійшла заява про закриття провадження у справі, яку мотивувала тим, що із інформаційної довідки із Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), вбачається, що станом на 13.02.2024 інформація у спадковому реєстрі після смерті ОСОБА_2 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 - відсутня. До того ж, вказує, що представником ОСОБА_2 ОСОБА_3 , не надано суду жодних доказів, які б підтверджували визначення кола правонаступників після смерті ОСОБА_2 .
Вирішуючи подані клопотання колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни сторони у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового розгляду.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Відповідно до ст. 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема:
1) особисті немайнові права;
2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я;
4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
5) права та обов`язки особи як кредитора або боржника, передбачені ст.608 цього Кодексу.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).
Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч. 1 ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців із часу відкриття спадщини, тобто, згідно вимог чинного законодавства, спадкоємці майна, прав та обов`язків відповідача мають право протягом шести місяців з дня його смерті звернутися з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса та бути правонаступником (правонаступниками) у даному цивільному процесі.
Встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 04.08.2023 між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , 17.05.2014 було зареєстровано шлюб, про що Коростишівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) зроблено відповідний актовий запис №70. Прізвище дружини після реєстрації шлюбу « ОСОБА_7 ».
Згідно відмітки паспорта ОСОБА_4 серії НОМЕР_3 місце проживання останньої було: АДРЕСА_2 .
Зі змісту довідок №1809-313 від 04.12.2014 та №03-32/410 від 21.07.2020, а також акту депутата Коростишівської міської ради від 20.07.2020 ОСОБА_2 проживав за адресою: АДРЕСА_2 , що співпадає з адресою проживання ОСОБА_4 .
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 08.01.2024 ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 (до закінчення 6-ти місячного строку для прийняття спадщини).
Відтак, у даній справі коло спадкоємців ОСОБА_2 ще не встановлено, тому питання процесуального правонаступництва буде вирішено після спливу строку для прийняття спадщини, яка відрилася після смерті дружини ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Натомість, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 251 ЦПК України, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі в разі смерті фізичної особи, яка була стороною у справі, якщо спірні правовідносини допускають правонаступництво.
У зв`язку з тим, що правовідносини у вищевказаній справі допускають правонаступництво, а ОСОБА_2 та ОСОБА_4 були подружжям та проживали за однією адресою, колегія суддів дійшла висновку про наявність обґрунтованих підстав для зупинення провадження у даній цивільній справі до закінчення строку прийняття спадщини після смерті дружини ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Керуючись ст. ст. 55, 251, 253, 259, 268, 368 ЦПК України, Житомирський апеляційний суд,
у х в а л и в:
В задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 ОСОБА_5 про закриття провадження у справі відмовити.
Зупинити провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа КП «Житомирське обласне міжміське бюро технічної інвентаризації» про визнання права власності на житловий будинок за набувальною давністю до вступу у справу правонаступників після смерті дружини ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складене 28 лютого 2024 року.
Головуючий
Судді
Суд | Житомирський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2024 |
Оприлюднено | 01.03.2024 |
Номер документу | 117311118 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Житомирський апеляційний суд
Павицька Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні