Справа № 640/5026/19
н/п 2/953/29/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" лютого 2024 р. Київський районний суд м. Харкова у складі:
судді Єфіменко Н.В.,
за участі секретаря Лущан В.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м.Харкові в порядку загального позовного провадження клопотання представника позивача ОСОБА_1 про призначення судово-генетичної експертизи у справі №640/14287/19 за позовом ОСОБА_2 до Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, ОСОБА_3 про оспорювання батьківства, -
встановив:
06 березня 2019 р. ОСОБА_2 (далі: позивач) звернувся до суду з позовом Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради (далі: відповідач-1), ОСОБА_3 (далі: відповідач-2) в якому просить суд виключити запис про нього як батька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з актового запису про народження дитини, шляхом внесення змін до актового запису №836, складеного 11.12.2012 Червонозаводським відділом ДРАЦС реєстраційної служби ХМУЮ про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження Україна, Харківська область, м.Харків, виключивши відомості про нього , як батька дитини, залишивши інші відомості без змін.
До позовної заяви долученого клопотання про призначення судово-генетичної експертизи.
У підготовче засідання учасники справи, належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення підготовчого засідання, не з`явились.
Враховуючи, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення підготовчого засідання, однак не з`явились, суд вважає за можливе розглянути клопотання представника позивача про призначення судово-генетичної експертизи, за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне:
Згідно з ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Спеціальні знання - це професійні знання, отримані в результаті навчання, а також навички, отримані обізнаною особою в процесі практичної діяльності в різноманітних галузях науки, техніки та інших суспільно корисних галузях людської діяльності, які використовуються разом з науково-технічними засобами під час проведення експертизи. Змістом спеціальних знань є теоретично обґрунтовані і перевірені практикою положення і правила, які можуть відноситися до будь-якої галузі науки, техніки, мистецтва тощо.
Необхідність судової експертизи в цивільному судочинстві зумовлена тим, що в процесі здійснення правосуддя суд стикається з необхідністю встановлення таких фактів (обставин), дані про які потребують спеціальних досліджень. Експертиза - це науковий, дослідницький шлях до висновків, які формулюються у висновку експерта, про фактичні обставини справи.
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Дульський проти України" (Заява № 61679/00) від 01.06.2006, зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів встановлення або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури. Більше того, суд вирішує питання щодо отримання додаткових доказів та встановлює строк для їх отримання.
Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено судом з призначенням відповідної судової експертизи.
У даному випадку, предметом даного позову є оспорювання батьківства.
Як вбачається з матеріалів справи ухвалами Київського районного суду м. Харкова від 18.09.2019 та 12.05.2020 у справі призначалась судово-генетична експертиза, однак проведена не була за неотриманням експертною установою зразків крові осіб у справі.
Позивач наполягає на проведенні даної експертизи та повідомляє, що клопотань від експертної установи або суду пов`язаних із проведенням експертизи він не отримував.
Враховуючи вищевикладене, виконуючи процесуальний обов`язок суду щодо сприяння учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених ЦПК України, суд вважає за необхідне призначити у справі судово-генетичну експертизу, оскільки для перевірки доводів позивача, який категорично заперечує своє батьківство відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідні спеціальні знання у галузі медицини та проведення спеціальних досліджень.
Згідно з ч.2 ст.135 ЦПК України суд може зобов`язати учасника справи, який заявив клопотання про виклик свідка, призначення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача, забезпечення, витребування або огляд доказів за їх місцезнаходженням, попередньо (авансом) оплатити витрати, пов`язані з відповідною процесуальною дією.
За таких обставин, витрати, пов`язані з попередньою оплатою проведення судової експертизи, судом покладаються на позивача.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках призначення судом експертизи.
Зупинення провадження - це тимчасове й повне припинення усіх процесуальних дій у справі, викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.
Зупинення провадження у справі на час проведення судової експертизи є правом суду, що зумовлене неможливістю вирішення спору по суті за відсутності висновків про факти, що входять до предмета доказування та можуть бути встановлені лише судовим експертом, який володіє спеціальними знаннями для надання висновку з досліджуваних питань.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про необхідність призначення у даній справі судово-генетичної експертизи, а для проведення експертизи матеріали справи направляються до судово-експертної установи і в цей період неможливо проводити відповідні процесуальні дії, суд користуючись своїм правом, наданим йому приписами п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, вважає за необхідне зупинити провадження у справі на час проведення судової експертизи.
Керуючись ст. ст. 103, 104, 252, 253, 260, 261 ЦПК України, суд,-
постановив:
Клопотання представника позивача ОСОБА_2 адвоката Князєва Віктора Олександровича про призначення судово-генетичної експертизи задовольнити.
Призначити у справі судово-генетичну експертизу, проведення якої доручити експертам Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи, на вирішення якої поставити питання:
Чи є ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , матір якого, ОСОБА_5 , померла.
Попередити експерта, який буде здійснювати судову експертизу, про кримінальну відповідальність згідно зі ст.ст. 384,385 КК України.
Для проведення експертизи зобов`язати з`явитись до Київського міського клінічного бюро судово-медичної експертизи (вул. Докучаєвська, 4 м. Київ, 03141) ОСОБА_2 та ОСОБА_3 разом із ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , для надання на вимогу експертів необхідних біологічних зразків.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до ст.109 ЦПК України у разі ухилення від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Витрати по проведенню експертизи покласти на позивача ОСОБА_2 .
Провадження у справі №640/5026/19 зупинити на час проведення судової експертизи.
Ухвалу суду разом зі справою №640/5026/19 направити Київському міському клінічному бюро судово-медичної експертизи для виконання.
Ухвала набирає законної сили після її проголошення, та може бути оскаржена протягом 15 днів з дня підписання її повного тексту шляхом подання апеляційної скарги до Харківського апеляційного суду.
Суддя
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2024 |
Оприлюднено | 04.03.2024 |
Номер документу | 117364881 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Київський районний суд м.Харкова
Єфіменко Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні