Рішення
від 04.03.2024 по справі 183/13097/23
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/13097/23

№ 2-др/183/10/24

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2024 року м. Новомосковськ

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Парфьонова Д. О., за участю секретаря судового засідання Моісєєва К. А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області, у порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про:

- визнання за ОСОБА_1 права власності на суму недоотриманої пенсії, яка належала померлому ОСОБА_2 , не була одержана ним за життя та не включена до свідоцтва про право на спадщину за законом у розмірі 79 226,77 грн, у порядку спадкування за законом;

- стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 суми недоотриманої пенсії, яка належала померлому ОСОБА_2 , не була одержана ним за життя та не включена до свідоцтва про право на спадщину за законом у розмірі 79 226,77 грн, у порядку спадкування за законом;

- стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 суми недоотриманої пенсії, яка належала померлому ОСОБА_2 , але не була одержана ним за життя у розмірі 194 661,12 грн згідно зі свідоцтва про право на спадщину за законом НРМ №627333, зареєстроване в реєстрі за № 1937, від 26 серпня 2021 року,

В С Т А Н О В И В:

ухваленим Новомосковським міськрайонним судом Дніпропетровської області рішенням від 21 лютого 2024 року позов ОСОБА_1 задоволено повністю. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 недоотриману пенсію, яка була нарахована ОСОБА_2 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 у сумі 194661 гривня 12 копійок, яка входить до складу спадщини на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом НРМ № 627333, зареєстрованого в реєстрі за № 1937 від 26 серпня 2021 року. Визнано за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на суму недоотриманої пенсії, яка належала померлому ОСОБА_2 , однак не була одержана ним за життя та не включена до складу спадщини на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом у розмірі 79226 гривень 77 копійок. Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 недоотриману пенсію, яка належала померлому ОСОБА_2 та не включена до складу спадщини згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за законом НРМ № 627333, зареєстрованим в реєстрі за № 1937 від 26 серпня 2021 року у розмірі 79226 гривень 77 копійок. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 2 191 гривню 10 копійок. Встановлено позивачці строк для подання доказів щодо розміру понесених нею судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

27 лютого 2024 року до суду відповідачем подано заяву про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати у розмірі 14 000,00 грн, до якої долучено докази у виді: ордеру, копії договору про надання правової допомоги, копії акту приймання передачі послуг. З урахуванням дати отримання сторонами рішення в електронній формі, вихідних днів 24 та 25 лютого 2024 року, суд вважає заяву поданою у встановлений строк.

В заяві представник позивача просить стягнути витрати, понесені позивачем та пов`язані з наданням правничої допомоги. Вказує, що не оплата вартості наданих послуг з правової допомоги до закінчення розгляду справи, за умови визначення такого обов`язку у договорі у встановлений термін, не є підставою для відмови у стягненні витрат. Відповідно до договору про надання правової допомоги № б/н від 21 вересня 2023 року та акта про прийняття-передачі наданих послуг № б/н від 26 лютого 2024 року Клієнт зобов`язується оплатити повну вартість наданих Виконавцем послуг протягом 30 днів з моменту підписання акта про прийняття-передачу наданих послуг. Клієнт погоджується з тим, що фактично юридична допомога/правова допомога надавалась Адвокатом, починаючи з 26 червня 2021 року. Розрахунок оплати за послуги здійснюється, починаючи з 26 червня 2021 року. Згідно з договором про надання правової допомоги № б/н від 21 вересня 2023 року та актом про прийняття-передачі наданих послуг № б/н від 26 лютого 2024 року сума витрат на професійну правничу допомогу становить 14 000 гривень

У судове засідання сторони не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Підстав неявки суду не повідомили. За ч. 4 ст. 270 ЦПК України, неявка сторін не перешкоджає розгляду заяви.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, на підставі ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, заяви про стягнення судових витрат суд висновує таке.

Відповідно до статті 246 ЦПК України, якщо сторона з поважних причин не може подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат до закінчення судових дебатів у справі, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше двадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 270 цього Кодексу.

Згідно з п. 3 ч. 1 статті 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Так, згідно з положеннями ч. 1, п. 1, 2 ч. 3 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу; витрати, пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи.

Відповідно до ч. 1 4 статті 137 ЦПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягаєсплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

За правилами п. 2 ч. 2 ст. 141 ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі відмови в позові покладаються на позивача.

Відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

У позовній заяві представником позивача наведено попередній розрахунок судових витрат на правничу допомогу на суму 14 000,00 грн, яка складається з: консультації клієнта та узгодження позиції 1 500,00 грн, збору доказів, складення та подання адвокатських запитів 6 000,00 грн, підготовка та подання позовної заяви 6 500,00 грн /а.с.7/.

В заяві від 27 лютого 2024 року позивач указує, що згідно з договором про надання правової допомоги № б/н від 21 вересня 2023 року та актом про прийняття-передачі наданих послуг № б/н від 26 лютого 2024 року сума витрат на професійну правничу допомогу становить 14 000 гривень.

Повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», про що зазначено в частині четвертій статті 62 ЦПК України.

Відповідно до статті 1 Закону України від 05 липня 2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Пунктом 9 частини першої статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що представництво - це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Інші види правової допомоги - це види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини першої статті 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).

Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третьої статті 2 ЦПК України).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, відшкодувати судові витрати у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання позивача до утримання від подання необґрунтованого позову чи скарги на судове рішення, а сторін - до позасудового вирішення спору.

Частиною восьмою статті 141 ЦПК України визначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.

Зазначені критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.

У застосуванні критерію співмірності витрат на оплату послуг адвоката суд користується досить широким розсудом, який, тим не менш, повинен ґрунтуватися на критеріях, визначених у частинах 4-5 статті 137 ЦПК України. Ці критерії суд застосовує за наявності наданих стороною, - яка вказує на неспівмірність витрат, - доказів та обґрунтування невідповідності заявлених витрат цим критеріям. Таких доказів або обгрунтувань, у тому числі розрахунків, які свідчили б про неправильність розрахунку витрат або про неналежність послуг адвоката до справи, відповідач не надав.

Склад витрат, пов`язаних з оплатою послуг з надання професійної правничої допомоги, входить до предмета доказування у справі, що свідчить про те, що такі витрати повинні бути обґрунтовані належними та допустимими доказами.

Так, суд ураховує, що згідно з договором про надання правової допомоги від 21 вересня 2023 року: клієнт погоджується з тим, що фактично юридична допомога/правова допомога надавалась адвокатом, починаючи з 26 червня 2021 року. Розрахунок оплати за послуги здійснюється, починаючи з 26 червня 2021 року (п. 7.14); розрахунок оплати за послуги здійснюється з урахуванням рішення Ради адвокатів Харківської області № 13/1/7 від 21 липня 2021 року «Про розгляд звернень адвокатів Харківщини стосовно необхідності перегляду розробки (мінімальних) ставок адвокатського гонорару» та інших рішень Ради адвокатів Харківської області, що прийняті після укладення цього договору за згодою сторін. Видами адвокатської діяльності, зокрема, є: - надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; - складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; - представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами тощо (п. 4.1); за результатами надання юридичної допомоги/правової допомоги складається акт, що підписується представниками кожної зі сторін. В акті вказується обсяг наданої адвокатом юридичної допомоги/правової допомоги та її вартість. Акт підписується сторонами або надсилається клієнту адвокатом факсимільним зв`язком чи поштою. На письмову вимогу клієнта адвокат, може надавати Акти про надання юридичної допомоги/правової допомоги (про прийняття-передачу наданих послуг), в яких буде вказано перелік наданої юридичної допомоги/правової допомоги із ідентифікацією (п. 4.5); клієнт зобов`язується оплатити повну вартість наданих адвокатом послуг протягом 30 днів з моменту підписання акта про надання юридичної допомоги/правової допомоги (про прийняття-передачу наданих послуг). У разі надсилання клієнту акта про надання юридичної допомоги/правової допомоги (про прийняття-передачу наданих послуг) факсимільним зв`язком або поштою 30-денний строк обраховується після спливу 5 (п`яти) календарних днів з моменту його отримання клієнтом, якщо останній не надав адвокату письмові аргументовані заперечення на акт (п. 4.7); клієнт зобов`язується прийняти належним чином виконану роботу адвоката та оплатити її у розмірі та строки, встановлені в цьому Договорі (п. 3.2).

Згідно з актом про прийняття-передачу наданих послуг від 26 лютого 2024 року, виконавець з 26 червня 2021 року по 26 лютого 2024 року надав замовнику юридичні послуги відповідно до Договору про надання правничої (правової допомоги) від 21 вересня 2023 року, а замовник прийняв надані послуги: консультація клієнта, узгодження правової позиції: 1 год 30 хв 1 500,00 грн; збір доказів: ознайомлення з матеріалами спадкової справи у приватного нотаріуса, складення та подання адвокатського запитів до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, отримання виписок по банківському рахунку: 6 год 6 000,00 грн; підготовка та подання до Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області позовної заяви про визнання права власності на недоотриману пенсію померлої в порядку спадкування за законом та стягнення суми недоотриманої пенсії, яка належала померлій, в порядку спадкування за законом: 6 год 6500,00 грн. Замовник зобов`язується оплатити повну вартість наданих Виконавцем послуг протягом 30 днів з моменту підписання акта про прийняття-передачу наданих послуг. У разі надсилання Замовнику акта про прийняття-передачу наданих послуг факсимільним зв`язком або поштою 30-денний строк обраховується після спливу п`яти календарних днів з моменту отримання акта Замовником, якщо останній не надав письмові аргументовані заперечення на акт. Розмір адвокатського гонорару за годину становить 25 відсотків мінімальної заробітної плати, встановленої на день оплати, усна консультація з вивченням документів - 0,5 мзп, складання позовної заяви немайнового характеру - 1 мзп, участь у суді першої інстанції від 1 мзп.

З матеріалів справи вбачається, що адвокатом Заботіним В. В. видано ордер про надання правничої допомоги серія АХ № 1042032 від 10 листопада 2023 року /а.с.26/.

З даних Єдиного реєстру адвокатів України, Заботін В. В. діє на підставі свідоцтва, виданого Радою адвокатів Чернігівської області 06 грудня 2019 року № 000828, копію якого долучено до справи /а.с.61/

Адвокатом Заботіним В. В. від імені позивача 24 листопада 2023 року складено та подано позовну заяву /а.с.2-8/, копію якої надіслано відповідачеві /а.с.35/ та в якій представник заявив про подання доказів на підтвердження судових витрат після рішення у справі.

16 січня 2024 року та 15 лютого 2024 року адвокатом Заботіним В. В. подано заяви про розгляд справи без участі сторони /а.с.86/.

При цьому, ОСОБА_3 від імені позивача, як представником подавалися: 01 жовтня 2021 року заява про виплату пенсії /а.с.10/; 29 вересня 2021 року запит до відповідача /а.с.60/, які пов`язані зі справою, яка розглядалася судом та спрямовані на позасудовий порядок вирішення спору.

Також суд ураховує, що позов у справі стосується спадкових правовідносин, права на отримання соціальних виплат. У справі проведено одне підготовче та одне судове засідання.

За таких обставин, з урахуванням складності справи, кількості підготовчих та судових засідань, виходячи з характеру спірних правовідносин, обсягу матеріалів справи, умов договору, тривалості підготовчих та судових засідань, враховуючи принципи співмірності та розумності судових витрат, з огляду на те, що положеннями договору про надання правничої допомоги передбачено оплата вартості наданих послуг протягом 30 днів після спливу п`яти календарних днів з моменту отримання акту приймання-передачі наданих послуг та враховуючи дату погодження сторонами такого акту 26 лютого 2024 року, кількість та вартість наданих послуг, суд вважає, що визначена адвокатом сума витрат є належно обґрунтованою, такою, що відповідає складності справи та часу, який затрачено на фактичне надання правової допомоги, обсягом, наданих адвокатом послуг, а тому наявні підстави для задоволення заявленої суми витрат відповідача на професійну правничу допомогу в справі № 183/13097/23 в повному обсязі, у розмірі 14 000,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. 133, 137-138, 141-142, 265, 270 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

ухвалити додаткове рішення у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання права власності на недоотриману пенсію померлої в порядку спадкування за законом та стягнення суми недоотриманої пенсії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати, у виді витрат, пов`язаних з розглядом справи на професійну правничу допомогу у розмірі 14000 (чотирнадцять тисяч) 00 грн.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення до Дніпровського апеляційного суду.

Учасник справи, якому додаткове рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому додаткового рішення суду.

Рішення у повному обсязі складене та підписане 04 березня 2024 року.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстрованаза адресою: АДРЕСА_1 ; адреса для листування: АДРЕСА_2 ;

відповідач Головне управління Пенсійного Фонду України в Луганській області, код ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9.

Суддя Д. О. Парфьонов

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення04.03.2024
Оприлюднено05.03.2024
Номер документу117392856
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —183/13097/23

Постанова від 30.04.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Постанова від 30.04.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Ухвала від 03.04.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Рішення від 04.03.2024

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Парфьонов Д. О.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Дніпровський апеляційний суд

Демченко Е. Л.

Рішення від 21.02.2024

Цивільне

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Парфьонов Д. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні