ОКРЕМА ДУМКА
(спільна)
суддів Великої Палати Верховного Суду Шевцової Н. В., Желєзного І. В., Воробйової І. А.
щодо ухвали Великої Палати Верховного Суду від 28 лютого 2024 року у справі (№ 9901/395/21) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Равтранс Логістик» (далі - Товариство) до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, треті особи: Рада національної безпеки і оборони України (далі - РНБО), Служба безпеки України, про визнання протиправним і скасування Указу Президента України від 03 квітня 2021 року № 140/2021 в частині
У вересні 2021 року Товариство звернулося до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду як суду першої інстанції з адміністративним позовом до Президента України, у якому просило визнати протиправним і скасувати Указ Президента України від 03 квітня 2021 року № 140/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02 квітня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» у частині введення в дію зазначеного рішення РНБО, а саме пункту 17 додатка № 2, відповідно до якого до позивача застосовано обмежувальні заходи.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду рішенням від 12 грудня 2022 року у задоволенні позову відмовив.
Справу було розглянуто судом першої інстанції у судовому засіданні, частково закритому в порядку спрощеного позовного провадження, оскільки матеріали справи містять інформацію з грифом «Таємно». Розгляд справи в частині дослідження доказів, які містять державну таємницю, проводився в закритому судовому засіданні.
03 лютого 2023 року Товариство подало апеляційну скаргу на вказане судове рішення.
Велика Палата Верховного Суду ухвалою від 15 лютого 2023 року відкрила апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства на рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року та витребувала справу № 9901/395/21 за його адміністративним позовом про визнання протиправним і скасування Указу Президента України від 03 квітня 2021 року № 140/2021 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 02 квітня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» у частині введення в дію зазначеного рішення РНБО, а саме пункту 17 додатка № 2, відповідно до якого застосовано обмежувальні заходи до позивача.
09 січня 2024 року розпорядженням першого заступника керівника апарату Верховного Суду №5/0/30-24 призначено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями у зв`язку із закінченням строку, на який суддю Верховного Суду Прокопенка О. Б. обрано до складу Великої Палати Верховного Суду.
Згідно з протоколом повторного автоматизованого розподілу судовоїсправи між суддями від 09 січня 2024 року справу передано судді Великої Палати Верховного Суду Шевцовій Н.В.
28 лютого 2024 року Велика Палата Верховного Суду своєю ухвалою вирішила:
- призначити справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Равтранс Логістик» до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, - Рада національної безпеки і оборони України, Служба безпеки України, про визнання протиправним і скасування Указу Президента України від 3 квітня 2021 року № 140/2021 в частині до апеляційного розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи на 14 год. 00 хв. 14 березня 2024 року в приміщенні Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Пилипа Орлика, 8;
- визнати явку представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Равтранс Логістик» обов`язковою;
- повідомити учасників справи, що у відкритому судовому засіданні суд заслуховуватиме виключно ті їхні пояснення та досліджуватиме виключно ті докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, які не передбачають розголошення інформації зі ступенем секретності «Таємно» та дослідження документів із цим грифом;
- повідомити учасників справи, що у матеріалах справи є інформація зі ступенем секретності «Таємно». Тому після постановлення судом ухвали про розгляд справи у закритому судовому засіданні, в якому будуть досліджуватися документи зі ступенем секретності «Таємно», до участі у такому засіданні допускатимуться лише особи, які мають допуск до державної таємниці за відповідною формою. Вони повинні мати при собі документ, що посвідчує особу, завчасно подати до відділу режимно-секретної роботи Верховного Суду довідку про наявність допуску до державної таємниці і припис на виконання завдання за відповідними формами;
- роз`яснити Товариству з обмеженою відповідальністю «Равтранс Логістик» право ознайомитися із рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12 грудня 2022 року у відділі режимно-секретної роботи Верховного Суду, отримавши відповідний допуск до державної таємниці або скориставшись послугами представника, який уже має такий допуск;
- повідомити Товариство з обмеженою відповідальністю «Равтранс Логістик» про те, що його небажання вчиняти дії, спрямовані на реалізацію процесуальних прав, зокрема на ознайомлення з судовим рішенням у порядку, встановленому процесуальним законом і чинним законодавством України про захист державної таємниці, суд може розцінити як відмову від реалізації таких прав, а у разі їхнього недобросовісного використання - як зловживання процесуальними правами та застосувати визначені законом заходи.
Згідно із частиною третьою статті 34 КАС суддя, не згодний з рішенням, може письмово викласти свою окрему думку.
З ухвалою від 28 лютого 2024 року Великої Палати Верховного Суду не погоджуємось з огляду на таке.
Відповідно до частин восьмої та дев`ятої статті 10 КАС України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом. Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або оголосити закритою його частину.
Матеріали справи містять інформацію з грифом «Таємно». Рішенню Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12 грудня 2022 року також присвоєно гриф «Таємно».
Отже, враховуючи, що відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення інформації з грифом «Таємно», підстав для призначення справи до апеляційного розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи немає.
На нашу думку, Велика Палата Верховного Суду більшістю голосів дійшла помилкового висновку, призначивши справу №9901/395/21 до апеляційного розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням (викликом) учасників справи.
Судді Великої Палати
Верховного Суду: Н. В. Шевцова
І. В. Желєзний
І. А. Воробйова
Суд | Велика палата Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2024 |
Оприлюднено | 07.03.2024 |
Номер документу | 117442778 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України,органів,які обирають(призначають),звільняють,оцінюють членів Вищої ради правосуддя оскарження актів, дій чи бездіяльності Президента України, з них: |
Адміністративне
Велика палата Верховного Суду
Шевцова Наталія Володимирівна
Адміністративне
Велика палата Верховного Суду
Прокопенко Олександр Борисович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні