ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.02.2024 Справа № 914/1653/23
Господарський суд Львівської області у складі судді Петрашка М.М., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
до відповідача Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго"
про стягнення 111446299,79 грн
за участю представників:
від позивача Юзва А.Я.
від відповідача Рібун Р.В.
Суть спору: Позовні вимоги заявлено Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" до відповідача Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" про стягнення 111446299,79 грн, з яких 108975805,07 грн основний борг, 1632673,74 грн інфляційні втрати та 837820,98 грн три проценти річних.
Хід розгляду справи викладено в ухвалах суду та відображено у протоколах судового засідання.
В судове засідання 22.02.2024 з`явилися представники позивача та відповідача.
Представник позивача подав клопотання про повернення Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" з Державного бюджету сплачений судовий збір в частині закриття провадження у справі щодо стягнення 108975805,07 грн основного боргу, а також повернення з Державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, пропорційно розміру визнаних відповідачем вимог в сумі 1045097,13 грн (633118,26 грн інфляційні втрати та 411978,87 грн три проценти річних).
Представник позивача позовні вимоги в частині стягнення з відповідача 1632673,74 грн інфляційних втрат та 837820,98 грн трьох процентів річних підтримав повністю, позов просив задовольнити з підстав, що наведені у позовній заяві та відповіді на відзив. Проти закриття провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення суми основного боргу у зв`язку із відсутністю предмета спору представник позивача не заперечив.
Представник відповідача зазначив, що Приватне акціонерне товариство "Львівобленерго" визнає позов в частині стягнення 633118,26 грн інфляційних втрат та 411978,87 грн трьох процентів річних, а в частині стягнення 999555,48 грн інфляційних втрат та 425842,11 грн трьох процентів річних представник відповідача заперечив та просив відмовити у задоволенні цих вимог.
Необхідно зазначити, що до початку розгляду даної справи по суті відповідач у поданому ним 20.06.2023 відзиві на позовну заяву визнав позов в частині стягнення 106049576,94 грн основного боргу, 633118,26 грн інфляційних втрат та 411978,87 грн трьох процентів річних. Однак зважаючи на те, що в процесі розгляду справи основна заборгованість була погашена, тому станом на дату ухвалення рішення суду у даній справі відповідач визнає позов в частині позовних вимог про стягнення 633118,26 грн інфляційних втрат та 411978,87 грн трьох процентів річних, а в частині стягнення суми основного боргу в розмірі 106049576,94 грн просить закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмета спору.
Щодо решти суми основного боргу, заявленого до стягнення, а саме щодо суми основного боргу в розмірі 2926228,13 грн представник відповідача зазначив, що позов в цій частині є безпідставним і також провадження у справі також підлягає закриттю у зв`язку із відсутністю предмета спору, оскільки як зазначає відповідач, позивачем при поданні позовної заяви не було враховано того, що внаслідок коригування в бік зменшення вартості послуг за лютий та березень 2023 року основна заборгованість була зменшена на суму 54507,67 грн та 57720,46 грн відповідно, а також не було враховано здійснених відповідачем часткових оплат на загальну суму 2814000,00 грн (часткові оплати, що були здійснені відповідачем з 23.05.2023 по 19.06.2023).
Тобто як зазначив представник відповідача, станом на дату ухвалення рішення суду у даній справі основний борг перед позивачем відсутній, позовні вимоги в частині 633118,26 грн інфляційних втрат та 411978,87 грн трьох процентів річних є обгрунтовані та визнаються відповідачем, а в частині стягнення 999555,48 грн інфляційних втрат та 425842,11 грн трьох процентів річних представник відповідача заперечив та просив відмовити у їх задоволенні у зв`язку з їх безпідставністю.
Позиція відповідача наведена у відзиві на позовну заяву, запереченні на відповідь на відзив та додаткових поясненнях, які подавалися відповідачем для відображення поступового погашення основного боргу в процесі розгляду даної справи.
Крім того у додаткових поясненнях відповідачем також було заявлено клопотання про повернення позивачу з Державного бюджету сплаченого судового збору у зв`язку із закриттям провадження у справі, а також про повернення з Державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, пропорційно розміру визнаних відповідачем вимог.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд встановив таке.
29.06.2019 між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (оператор системи передачі, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління ОЕС України до отримання ліцензії на провадження діяльності з передачі електричної енергії) (виконавець) та Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго" (користувач) укладено договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0521-03041.
Необхідно зазначити, що відповідно до статуту Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - товариство) є юридичною особою, що утворена як акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, внаслідок реорганізації шляхом перетворення Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в Приватне акціонерне товариство відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 15.02.2019 №73 та розпорядження Кабінету Міністрів України від 22.11.2017 №829-р "Про погодження перетворення державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" у приватне акціонерне товариство".
Відповідно до пунктів 1.1.-1.3. договору, цей договір регулює оперативно-технологічні відносини під час взаємодії сторін в умовах паралельної роботи у складі об`єднаної енергетичної системи (ОЕС) України. За цим договором виконавець зобов`язується надавати послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління об`єктами користувача у складі об`єднаної енергетичної системи ОЕС України, а саме забезпечити надійне та ефективне функціонування ОЕС України, зокрема безперебійне постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог операційної безпеки (далі - послуга). Користувач зобов`язується здійснювати оплату за надану послугу відповідно до умов цього договору. Під час виконання вимог цього договору, а також вирішення питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов`язуються керуватися чинним законодавством України, зокрема Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами ринку, Кодексом системи передачі. Кодексом комерційного обліку та іншими нормативно-правовими актами, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії України та ОЕС України.
Згідно з пунктами 1.4. та 1.5. договору, договір встановлює обов`язки та права сторін у процесі оперативного планування, експлуатації обладнання, диспетчерського управління та балансування енергосистеми в реальному часі та її захисту в надзвичайних ситуаціях, а також формування, обробки, передачі та відображення даних під час регламентованого обміну інформацією. Послуги надаються оператором системи передачі користувачу, що виступає на ринку оператором системи розподілу.
Пунктами 2.1. та 2.2. договору передбачено, що оплата послуг здійснюється за тарифом, який визначається регулятором відповідно до затвердженої ним методики та оприлюднюється виконавцем на своєму офіційному вебсайті https://ua.energy/. Тариф застосовується з дати прийняття, якщо більш пізній термін не визначено у документі, яким затверджено тариф. Обсяг на наданої послуги визначається:
- для виробників як обсяг виробленої електричної енергії (в одиницях відпуску);
- для операторів систем розподілу як обсяг розподіленої електричної енергії;
- для споживачів як обсяг спожитої електричної енергії.
Відповідно до пунктів 2.3. та 2.4. договору, вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період. Розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків:
- до 10 числа розрахункового місяця 35% вартості послуги;
- до 20 числа розрахункового місяця 35% вартості послуги;
- до останнього банківського дня календарного місяця 30% вартості послуги.
Згідно з пунктами 2.5.-2.7. договору, виконавець надає користувачу акт надання послуги до 4-го числа місяця, наступного за розрахунковим. Користувач має повернути погодженим один примірник акта надання послуги в наступному розрахунковому періоді. Оплата рахунків здійснюється на підставі рахунків, наданих виконавцем або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою "Системи управління ринком" (далі - сервіс), за умови наявності електронного підпису тієї особи, яка уповноважена підписувати документи в електронному вигляді, у порядку, визначеному законодавством.
Пунктом 2.8. договору передбачено, що при відсутності заборгованості надлишок коштів, що надійшли протягом розрахункового періоду, зараховується в рахунок оплати наступного розрахункового періоду. Оплата заборгованості минулих періодів зараховується першочергово.
Відповідно до пункту 3.1.10. договору, виконавець зобов`язаний здійснювати річне, сезонне, місячне, тижневе, добове прогнозування споживання та виробництва електричної енергії в ОЕС України з метою планування забезпечення балансової надійності енергосистеми та забезпечення планового виведення з роботи (введення в роботу) обладнання.
Згідно з пунктом 3.1.11. договору, виконавець зобов`язаний визначати прогнозовані, річні, квартальні, місячні обсяги виробництва електроенергії і потужності на годину максимального навантаження на електростанціях.
Пунктами 3.2.1., 3.2.4. та 3.2.19. договору передбачено, що користувач зобов`язаний: своєчасно та в повному обсязі здійснювати розрахунки за договором; повертати виконавцю підписаними акти про надання послуг; надавати виконавцю свої прогнози споживання та виробництва електричної енергії згідно з вимогами Кодексу системи передач.
Відповідно до пункту 10.1. договору, планові обсяги передачі електроенергії користувач зобов`язаний подавати виконавцю до 10-ї доби місяця, що передує розрахунковому місяцю. Виконавець протягом 3 днів їх погоджує і повертає користувачу.
Згідно з пунктом 12.1. договору, цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2019. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Пунктом 12.5. договору передбачено, що цей договір припиняє свою дію, якщо одна зі сторін перестає бути учасником ринку електричної енергії та/або визначена згідно з Правилами ринку "Дефолтним" учасником ринку, з дати, зазначеної у заяві сторони, що вирішила позбутися статусу учасника ринку електрично енергії добровільно та/або у разі відсутності ліцензії на проведення певного виду діяльності, та/або за рішенням адміністратора розрахунки. В іншому випадку цей договір припиняє свою дію з дати набрання законної сили рішенням суду про розірвання договору.
Відповідно до повідомлення №139-07-5456 від 08.11.2021 щодо планового обсягу послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ПрАТ "Львівобленерго" заявлено такі планові обсяги на 2022 рік: січень 440000 МВт*год, лютий 395000 МВт*год, березень 395000 МВт*год, квітень 350000 МВт*год, травень 320000 МВт*год, червень 302000 МВт*год, липень 315000 МВт*год, серпень 325000 МВт*год, вересень 315000 МВт*год, жовтень 380000 МВт*год, листопад 400000 МВт*год та грудень 435000 МВт*год.
Згідно з повідомленням №139-07-6428 від 21.12.2021 щодо планового обсягу послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління ПрАТ "Львівобленерго" заявлено такі планові обсяги на 2023 рік: січень 390000 МВт*год, лютий 369000 МВт*год, березень 374000 МВт*год, квітень 319000 МВт*год, травень 311000 МВт*год, червень 300000 МВт*год, липень 300000 МВт*год, серпень 310000 МВт*год, вересень 311000 МВт*год, жовтень 348000 МВт*год, листопад 375000 МВт*год та грудень 405000 МВт*год.
Відповідно до акту надання послуги від 31.12.2022 згідно з договором від 29.06.2019 №0521-03041, виконавець передав, а користувач отримав послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 фактичним обсягом 442667,761 МВт год за тарифом 62,13 грн/ МВт*год (без ПДВ) загальною вартістю послуги 33003537,59 грн (в т.ч. 5500589,60 грн ПДВ).
Актом коригування від 30.03.2023 до акту надання послуги від 31.12.2022 у зв`язку із змінами фактичних обсягів послуги скориговано в сторону зменшення за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 фактичний обсяг послуги на 845,605 МВт*год на суму 63044,93 грн.
Отже, за період з 01.12.2022 по 31.12.2022 відкоригований фактичний обсяг послуги становить 441822,156 МВт*год за тарифом 62,13 грн/МВт*год (без ПДВ), а загальна вартість послуги становить 32940492,66 грн (в т.ч.5490 082,11 грн ПДВ).
Відповідно до акту надання послуги від 31.01.2023 згідно з договором від 29.06.2019 №0521-03041, виконавець передав, а користувач отримав послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління за період з 01.01.2023 по 31.01.2023 фактичним обсягом 420954,113 МВт*год за тарифом 68,28 грн/МВт год (без ПДВ) загальною вартістю послуги 34491296,21 грн (в т.ч. 5748549,37 грн ПДВ).
Актом коригування від 21.04.2023 до акту надання послуги від 31.01.2023 у зв`язку із змінами фактичних обсягів послуги скориговано в сторону зменшення за період з 01.01.2023 по 31.01.2023 фактичний обсяг послуги на 676,692 МВт*год на суму 55445,44 грн.
Отже, за період з 01.01.2023 по 31.01.2023 відкоригований фактичний обсяг послуги становить 420277,421 МВт*год за тарифом 68,28 грн/МВт*год (без ПДВ), а загальна вартість послуги становить 34435850,77 грн (в т.ч. 5739308,46 грн ПДВ).
Відповідно до акту надання послуги від 28.02.2023 згідно з договором від 29.06.2019 №0521-03041, виконавець передав, а користувач отримав послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 фактичним обсягом 450764,610 МВт*год за тарифом 68,28 грн/МВт*год (без ПДВ) загальною вартістю послуги 36933849,08 грн (в т.ч. 655641,51 грн ПДВ).
Актом коригування від 19.05.2023 до акту надання послуги від 28.02.2023 у зв`язку із змінами фактичних обсягів послуги скориговано в сторону зменшення за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 фактичний обсяг послуги на 665,247 МВт*год на суму 54507,67 грн.
Отже, за період з 01.02.2023 по 28.02.2023 відкоригований фактичний обсяг послуги становить 450099,363 МВт*год за тарифом 68,28 грн/МВт*год (без ПДВ), а загальна вартість послуги становить 36879341,41 грн (в т.ч. 6146556, 90 грн ПДВ).
Відповідно до акту надання послуги від 31.03.2023 згідно з договором від 29.06.2019 №0521-03041, виконавець передав, а користувач отримав послугу з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління (далі послуга) за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 фактичним обсягом 459738,152 МВт*год за тарифом 68,28 грн/МВт*год (без ПДВ) загальною вартістю послуги 37669105,22 грн (в т.ч. 6278184,20 грн ПДВ).
Актом коригування від 16.06.2023 до акту надання послуги від 31.03.2023 у зв`язку із змінами фактичних обсягів послуги скориговано в сторону зменшення за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 фактичний обсяг послуги на 704,458 МВт*год на суму 57720,46 грн.
Отже, за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 відкоригований фактичний обсяг послуги становить 459033,694 МВт*год за тарифом 68,28 грн/МВт*год (без ПДВ), а загальна вартість послуги становить 37611384,76 грн. (в т.ч. 6268564,13 грн ПДВ).
Як зазначено у позовній заяві, з огляду на вказані вище умови договору вбачається, що оплата за договором здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період (календарний місяць) трьома платежами протягом розрахункового місяця на підставі наданого користувачем повідомлення щодо планового обсягу послуги на розрахунковий період, а за наслідком завершення відповідного розрахункового періоду здійснюється остаточний розрахунок на підставі акта надання послуги.
Тобто, як зазначив позивач, застосована у договорі правова конструкція передбачає, що три грошові зобов`язання користувача щодо поетапної попередньої оплати планової вартості послуги з моменту отримання користувачем акта надання послуги перетворюється на одне грошове зобов`язання, що становить різницю між вартістю фактично наданої послуги визначеної в акті надання послуги та сумою попередньо сплаченої вартості послуги відповідного розрахункового періоду. При цьому позивач вказав, що якщо сума здійснених попередніх оплат є меншою від вартості наданої послуги згідно з актом надання послуги, у користувача, на підставі відповідного акта надання послуги, виникає обов`язок сплатити грошове зобов`язання на вказану суму, а у разі збільшення фактичного обсягу послуги згідно з актом коригування у порівнянні з актом надання послуги у користувача виникає обов`язок додатково сплатити грошове зобов`язання на суму збільшення фактичного обсягу наданої послуги.
За твердженням позивача на виконання умов договору, протягом грудня 2022 - березня 2023 року, позивач надав, а відповідач отримав послугу на загальну суму 141979297,73 грн з ПДВ, однак відповідач свої зобов`язання перед позивачем прострочив, послугу за грудень 2022 року оплатив з простроченням, а за січень - березень 2023 року оплатив лише частково та з простроченням, внаслідок чого у відповідача за вказаний період існує заборгованість, яка станом на 12.05.2023 становила 108975805,07 грн з ПДВ.
Керуючись частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України у зв`язку з порушенням відповідачем грошових зобов`язань за договором, позивач нарахував відповідачу 1632673,74 грн інфляційних втрат та 837820,98 грн - три проценти річних.
Враховуючи вищезазначене, позивач звернувся до Господарського суду Львівської області та просить стягнути 111446299,79 грн, з яких 108975805,07 грн основний борг, 1632673,74 грн інфляційні втрати та 837820,98 грн три проценти річних.
Відповідач проти позову заперечив частково, подавш відзив на позовну заяву та заперечення на відповідь на відзив. Зокрема відповідач не погоджується з позовними вимогам в частині нарахування 999555,48 грн інфляційних втрат та 425842,11 грн трьох процентів річних.
Зокрема відповідач посилається на пункти 2.5, 2.6, 3.1.16 та 3.2.4 договору, за змістом яких обсяг наданої послуги та її вартість визначаються актом надання послуги, який формується виконавцем до 04 числа місяця, наступного за розрахунковим та підписується сторонами.
Як вказано у відзиві на позовну заяву, з системного аналізу умов договору, які визначають порядок оплати за надану позивачем послугу, вбачається що хоча і договором передбачено часткову попередню оплату вартості послуги (п. 2.4 договору), зокрема трьома частинами в процентному відношенні від вартості послуги, однак при цьому умовами договору не врегульовано яким чином наперед визначається обсяг послуги, від якої визначатиметься частка трьох попередніх оплат.
Тобто як зазначив відповідач, фактичний обсяг наданої послуги протягом розрахункового періоду ще не відомий та не може бути базою для визначення планових платежів, оскільки обсяг та вартість наданої послуги за умовами договору визначаються двосторонніми актами про надання послуги за кожен розрахунковий період (календарний місяць) (пункти 2.5, 2.6, 3.1.16 та 3.2.4 договору), які оформляються в наступному розрахунковому періоді.
З огляду на вказане, на переконання відповідача нарахування позивачем інфляційних втрат та трьох процентів річних на попередні три планові платежі є безпідставним, а вимоги про їх стягнення необгрунтованими.
Крім того на думку відповідача, позивачем необгрунтовано до часу проведення сторонами коригування фактично наданої послуги в сторону зменшення (до дати акту коригування наданої послуги) нараховуються інфляційні втрати та три відсотки річних на вартість відкоригованої (зменшеної) послуги, оскільки, як зазначив відповідач, позивачем фактично нараховуються та пред`являються вимоги про стягнення інфляційних втрат та 3% річних на вартість послуги, яка достовірно встановлено, що не надавалась.
Враховуючи вищезазначене, в частині стягнення 999555,48 грн інфляційних втрат та 425842,11 грн трьох процентів річних відповідач заперечив та просив відмовити у задоволенні цих вимог.
При цьому відповідач зазначив, що Приватне акціонерне товариство "Львівобленерго" визнає позов в частині стягнення 633118,26 грн інфляційних втрат та 411978,87 грн трьох процентів річних. Необхідно зазначити, що до початку розгляду даної справи по суті відповідач у поданому ним 20.06.2023 відзиві на позовну заяву визнав позов в частині стягнення 106049576,94 грн основного боргу, 633118,26 грн інфляційних втрат та 411978,87 грн трьох процентів річних, однак зважаючи на те, що в процесі розгляду справи основна заборгованість була погашена, тому станом на дату ухвалення рішення суду у даній справі відповідач визнає позов в частині позовних вимог про стягнення 633118,26 грн інфляційних втрат та 411978,87 грн трьох процентів річних.
Тобто як зазначив відповідач, станом на дату ухвалення рішення суду у даній справі основний борг перед позивачем відсутній, позовні вимоги в частині 633118,26 грн інфляційних втрат та 411978,87 грн трьох процентів річних є обгрунтовані та визнаються відповідачем, а в частині стягнення 999555,48 грн інфляційних втрат та 425842,11 грн трьох процентів річних відповідач заперечив та просив відмовити у їх задоволенні у зв`язку з їх безпідставністю.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, заслухавши доводи та заперечення представників позивача та відповідача, суд дійшов висновку позов задовольнити частково з огляду на таке.
Згідно із частиною 1 статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.
Відповідно до статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Як передбачено статтею 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарського зобов`язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але які йому не суперечать.
Згідно з статтею 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За умовами статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" №2019-VIII від 13.04.2017 із змінами та доповненнями, цей Закон визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Відповідно до положень ст.1 Закону України "Про ринок електричної енергії»:
- диспетчерське управління - оперативно-технологічне управління об`єднаною енергетичною системою України із забезпеченням надійного і безперебійного постачання електричної енергії споживачам з додержанням вимог енергетичної безпеки (пункт 18);
- учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом (пункт 96);
- оператор системи передачі - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (пункт 55);
- оператор системи розподілу - юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності (пункт 56);
- розподіл електричної енергії (далі - розподіл) - транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії (пункт 78).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про ринок електричної енергії», основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема:
1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг;
2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку;
3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу;
4) кодексом комерційного обліку;
5) правилами роздрібного ринку;
6) іншими нормативно-правовими актами.
Частина 1 статті 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачає, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються договори, в т.ч. і договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Як встановлено судом, 29.06.2019 між Державним підприємством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (оператор системи передачі, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне), управління ОЕС України до отримання ліцензії на провадження діяльності з передачі електричної енергії), правонаступником якого є Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (виконавець) та Приватним акціонерним товариством "Львівобленерго" (користувач) укладено договір про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0521-03041.
Як також встановлено судом, за період з 01.12.2022 по 31.12.2022, згідно з актом коригування від 30.03.2023 до акту надання послуги від 31.12.2022, відкоригований фактичний обсяг послуги становить 441822,156 МВт*год за тарифом 62,13 грн/МВт*год (без ПДВ), а загальна вартість послуги становить 32940492,66 грн (в т.ч.5490 082,11 грн ПДВ).
За період з 01.01.2023 по 31.01.2023, згідно з актом коригування від 21.04.2023 до акту надання послуги від 31.01.2023, відкоригований фактичний обсяг послуги становить 420277,421 МВт*год за тарифом 68,28 грн/МВт*год (без ПДВ), а загальна вартість послуги становить 34435850,77 грн (в т.ч. 5739308,46 грн ПДВ).
За період з 01.02.2023 по 28.02.2023, згідно з актом коригування від 19.05.2023 до акту надання послуги від 28.02.2023, відкоригований фактичний обсяг послуги становить 450099,363 МВт*год за тарифом 68,28 грн/МВт*год (без ПДВ), а загальна вартість послуги становить 36879341,41 грн (в т.ч. 6146556, 90 грн ПДВ).
За період з 01.03.2023 по 31.03.2023, згідно з актом коригування від 16.06.2023 до акту надання послуги від 31.03.2023, відкоригований фактичний обсяг послуги становить 459033,694 МВт*год за тарифом 68,28 грн/МВт*год (без ПДВ), а загальна вартість послуги становить 37611384,76 грн. (в т.ч. 6268564,13 грн ПДВ).
У відповідності із статтею 193 Господарського кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із статтею 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Необхідно зазначити, що відповідно до вимоги №01/4036 від 20.01.2023 про виконання умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, адресованої відповідачу, позивач вимагав сплатити вартість наданої послуги за грудень 2022 року та заборгованість за попередні періоди.
Відповідно до вимоги №01/14881 від 23.03.2023 про виконання умов договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, адресованої відповідачу, позивач вимагав сплатити вартість наданої послуги за лютий 2023 року та заборгованість за попередні періоди.
Згідно з претензією №01/19458 від 20.04.2023 про сплату боргу за надані послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, адресованої відповідачу, позивач вимагав сплатити вартість наданої послуги за березень 2023 року та заборгованості за попередні періоди.
У поданому позивачем розрахунку позовних вимог зазначено, що заборгованість відповідача становить 108975805,07 грн. При цьому як вбачається із першого аркушу позовної заяви, позивач звернувся до суду 25.05.2023.
Дослідивши матеріали справ та оцінивши подані сторонами докази, судом встановлено, що позивачем у поданій 25.05.2023 позовній заяві не враховано те, що відповідачем 23.05.2023 було здійснено часткові оплати на загальну суму 3000,00 грн, які не враховано при визначенні суми основного боргу.
Крім того у розрахунку позовних вимог позивачем також не було враховано те, що 19.05.2023 вартість послуг за лютий 2023 року була зменшена на суму 54507,67 грн відповідно до акту коригування від 19.05.2023 до акту надання послуги від 28.02.2023.
З огляду на вказане позовні вимоги позивача в частині стягнення суми основного боргу в розмірі 3000,00 грн та 54507,67 грн є безпідставні.
Також як вбачається із матеріалів справи, після звернення позивача до суду із позовною заявою, а саме 16.06.2023 згідно з актом коригування від 16.06.2023 до акту надання послуги від 31.03.2023 скориговано в сторону зменшення за період з 01.03.2023 по 31.03.2023 фактичний обсяг послуги на 704,458 МВт*год на суму 57720,46 грн.
Крім того як вбачається із матеріалів справи, відповідач в процесі розгляду даної справи поступово здійснював погашення заборгованості згідно з договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0521-03041 від 29.06.2019 за надані позивачем послуги за період з грудня 2022 року по березень 2023 року, у зв`язку з чим до додаткових пояснень долучав докази сплати заборгованості.
Здійснивши перерахунок основного боргу, беручи до уваги долучені до матеріалів справи платіжні інструкції, судом встановлено, що станом на 22.02.2024 заборгованість відповідача згідно з договором про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління №0521-03041 від 29.06.2019 за надані позивачем послуги за період з грудня 2022 року по березень 2023 року є повністю погашена.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 231 ГПК України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Отже враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку закрити провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення основного боргу в розмірі 108918297,40 грн у зв`язку з відсутністю предмета спору.
Щодо нарахування позивачем 1632673,74 грн інфляційних втрат та 837820,98 грн трьох процентів річних необхідно зазначити таке.
Як встановлено судом, відповідно до пунктів 2.3. та 2.4. договору, вартість послуги за розрахунковий період визначається як добуток обсягу наданої послуги на значення тарифу, що діє у визначений розрахунковий період. Розрахунок за надану послугу здійснюється на умовах часткової попередньої оплати вартості послуги за поточний розрахунковий період згідно із нижчезазначеною системою платежів і розрахунків:
- до 10 числа розрахункового місяця 35% вартості послуги;
- до 20 числа розрахункового місяця 35% вартості послуги;
- до останнього банківського дня календарного місяця 30% вартості послуги.
Однак як вбачається із розрахунку позовних вимог, позивач починає здійснювати нарахування інфляційних втрат та трьох процентів річних виходячи із планових обсягів послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
Необхідно зазначити, що умовами договору хоч і встановлено обов`язок відповідача здійснювати попередню оплату, проте зі змісту договору вбачається, що в такому випадку до уваги береться саме вартість наданих послуг, а не вартість планових обсягів послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.
При цьому суд погоджується із твердженням відповідача, що зі змісту договору вбачається, що обсяг наданої послуги та її вартість можливо визначити лише на підставі акту надання послуги, який формується виконавцем до 04 числа місяця, наступного за розрахунковим та підписується сторонами.
Отже з метою визначення суми інфляційних втрат та 3% річних потрібно виходити із обсягу фактично наданої послуги, оскільки зобов`язання зі сплати грошових коштів у відповідача виникає саме за фактично надані послуги, а не за планові обсяги, з огляду на що нарахування позивачем інфляційних втрат та трьох процентів річних на планові платежі є безпідставним.
Крім того здійснюючи нарахування інфляційних втрат та 3% річних до уваги потрібно брати вартість наданої послуги, що відображена в актах коригування до актів наданих послуг, адже такі дані відповідають вартості фактично наданих послуг, тобто відповідають вартості послуг, які реально були надані відповідачу.
Таким чином нарахування інфляційних втрат та 3% річних на ті суми коштів, які не входять у вартість фактично наданих послуг, є безпідставним, оскільки зі змісту статті 625 ЦК України вбачається, що відповідальність у вигляді інфляційних втрат та 3% річних настає за невиконання існуючого грошового зобов`язання.
Отже здійснивши перерахунок інфляційних втрат та 3% річних, судом встановлено, що розмір інфляційних втрат за невиконання відповідачем грошового зобов`язання становить 633118,26 грн, а розмір 3% річних 411978,87 грн.
Відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Таким чином, враховуючи наведені норми законодавства та встановлені судом обставини, суд дійшов висновку закрити провадження у справі в частині позовних вимог про стягнення 108918297,40 грн основного боргу та стягнути з відповідача на користь позивача 633118,26 грн інфляційних втрат і 411978,87 грн 3% річних. У задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Позивачем при поданні позовної заяви до Господарського суду Львівської області було сплачено судовий збір в розмірі 939400,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №АУ-2244 від 17.05.2023.
Відповідно до статті 129 ГПК України суд дійшов висновку стягнути з відповідача на користь позивача 7838,23 грн витрат по сплаті судового збору, оскільки позов підлягає задоволенню частково.
Як вже зазначалося судом, позивач подав клопотання про повернення йому з Державного бюджету сплачений судовий збір в частині закриття провадження у справі щодо стягнення суми основного боргу, а також повернення з Державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, пропорційно розміру визнаних відповідачем вимог.
Так, відповідно до п.5 ч.1 статті 7 ЗУ "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
Згідно із частиною 1 статті 130 ГПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Таким чином враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку повернути Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" з Державного бюджету 901479,96 грн сплаченого судового збору, у зв`язку із закриттям провадження у справі, а також повернути Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" з Державного бюджету 7838,23 грн сплаченого судового збору, у зв`язку з частковим визнанням позову.
Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 129, 130, 231, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України та статтею 7 Закону України "Про судовий збір", суд
ВИРІШИВ
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Львівобленерго" (79026, місто Львів, вулиця Козельницька, будинок 3, ідентифікаційний код 00131587) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, ідентифікаційний код 00100227) 633118,26 грн інфляційних втрат, 411978,87 грн 3% річних та 7838,23 грн витрат по сплаті судового збору.
3. В частині позовних вимог про стягнення 108918297,40 грн основного боргу закрити провадження у справі.
4. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Повернути Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, ідентифікаційний код 00100227) з Державного бюджету 901479,96 грн сплаченого відповідно до платіжної інструкції №АУ-2244 від 17.05.2023 судового збору, у зв`язку із закриттям провадження у справі.
6. Повернути Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 25, ідентифікаційний код 00100227) з Державного бюджету 7838,23 грн сплаченого відповідно до платіжної інструкції №АУ-2244 від 17.05.2023 судового збору, у зв`язку з частковим визнанням позову.
7. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку у строки, визначені главою 1 розділу IV Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складено 13.03.2024.
Суддя Петрашко М.М.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2024 |
Оприлюднено | 18.03.2024 |
Номер документу | 117684066 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Петрашко М.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні