Ухвала
від 18.03.2024 по справі 372/4837/23
ОБУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 372/4837/23

Провадження № 2-284/24

ухвала

18 березня 2024 року Обухівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Сташків Т.Г.,

за участю секретаря судового засідання Ленди С.О.,

прокурора ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в приміщенні Обухівського районного суду Київської області цивільну справу за позовом заступника керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі: Київської обласної державної адміністрації до ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , про скасування державної реєстрації та усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельними ділянками шляхом їх повернення, треті особи: Державне підприємство «Київське лісове господарство», ОСОБА_5 ,

В С Т А Н О В И В :

У провадженні Обухівського районного суду Київської області перебуває вказана цивільна справа.

12.03.2024 року на адресу суду від представника відповідача ОСОБА_2 адвоката Волкова П.О. надійшло клопотання про залишення позовної заяви без руху з підстав сплати позивачем судового збору не у повному обсязі.

У підготовчому судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_2 адвокат Волков П.О. клопотання підтримав.

Прокурор заперечив щодо задоволення клопотання, вважає, що судовий збір сплачено у повному обсязі.

Інші сторони у підготовче судове засідання не з`явились.

Дослідивши матеріали позовної заяви, клопотання представника відповідача, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.

Вимоги до форми і змісту позовної заяви встановлені статтями 175 і 177 ЦПК України.

Згідно ч. 3 ст.175ЦПК України позовна заява повинна містити: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище,ім`я та по батькові-для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту права бо інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Частиною 4 статті 177 ЦПК України передбачено, що до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Закон України «Про судовий збір» визначає ставки для сплати судового збору за подання фізичною особою до суду позовної заяви, що містить вимоги майнового та немайнового характеру.

Так, заступник керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі: Київської обласної державної адміністрації звернувся до Обухівського районного суду Київської області з позовом, у якому просить:

-скасувати рішення державного реєстратора від 10.08.2016 року за індексним номером 30873550 про державну реєстрацію права приватної власності за ОСОБА_4 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:06:011:0041, площею 0,1 га;

-скасувати рішення державного реєстратора від 22.06.2016 року за індексним номером 30165567 про державну реєстрацію права приватної власності за ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером 3223155400:06:011:0040, площею 0,9 га;

-усунути перешкоди у здійсненні Київською обласною державною адміністрацією права користування та розпорядження земельними ділянками лісогосподарського призначення з кадастровими номерами 3223155400:06:011:0041, 3223155400:06:011:0040, шляхом їх повернення на користь держави в особі Київської обласної державної адміністрації від ОСОБА_4 та ОСОБА_2 .

Відповідно до висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 серпня 2020 року у справі №910/13737/19, судовий збір за подання до суду позовної заяви про визнання права власності на майно, стягнення, витребування або повернення майна - як рухомих речей, так і нерухомості - визначаються з урахуванням вартості спірного майна, як у спорі майнового характеру.

Таким чином, заступник керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі: Київської обласної державної адміністрації звернувся до суду з вимогами немайнового характеру (про скасувати рішення державного реєстратора) та вимогою майнового характеру (усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельними ділянками шляхом їх повернення на користь держави).

Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно п.п.1 п.2 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» ставка позовної заяви немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою підприємцем становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Тобто, звертаючись до суду з двома вимогами немайнового характеру позивач повинен сплатити судовий збір у розмірі 5368 грн. 00 коп. (станом на 2023 рік).

Відповідно до п.п.1 п.1 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» ставка позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою підприємцем встановлюється у розмірах 1,5 відсотка від ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно п. 2 та п. 9 ч. 1 ст. 176 ЦПК України ціна позову визначається: у позовах про визнання права власності на майно або його витребування - вартістю майна; у позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності ціна позову визначається - дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, - не нижче його балансової вартості.

Ціна позову - це грошовий вираз майнових вимог позивача.

У позовах про визнання права власності на майно або його витребування ціна позову визначається вартістю цього майна. При цьому вартість майна - це грошова сума, за яку це майно може бути придбане у даній місцевості. Тягар доказування вартості майна несе позивач. В якості доказу вартості майна суду можуть бути подані договори купівлі-продажу цього майна, відомості про його залишкову балансову вартість, звіт про оцінку майна, витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно. У позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, ціна позову визначається дійсною вартістю нерухомого майна.

Дійсна вартість майна підтверджується висновком суб`єкта оціночної діяльності. Зазначення ціни позову щодо вимог майнового характеру є обов`язковою вимогою до змісту позовної заяви. Зазначаючи ціну позову, позивач повинен обґрунтувати у позовній заяві наведену ним оцінку, оскільки щодо цієї обставини застосовується загальне правило про те, що кожна особа повинна довести обставини, на які вона посилається.

Вимоги усунення перешкод у здійсненні права користування та розпорядження земельними ділянками шляхом їх повернення на користь держави є вимогами майнового характеру.

Так, згідно довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 3223155400:06:011:0040, площею 0,9 га, оціночна вартість земельної ділянки становить 30073397 грн. 24 коп.

Відповідно до довідки про оціночну вартість об`єкта нерухомості, а саме земельної ділянки з кадастровим номером 3223155400:06:011:0041, площею 0,1 га, оціночна вартість земельної ділянки становить 3341488 грн. 58 коп.

Отже, ціна вказаного позову за вимогу майнового характеру становить 33414885 грн. 85 коп., а тому судовий збір, який підлягає сплаті при зверненні до суду становив 501223 грн. 29 коп.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються.

Звертаючись до суду позивач визначив дві вимоги немайнового характеру та сплатив судовий збір у розмірі 4962 грн. 00 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 2761 від 26.12.2022 року).

Таким чином, позивачу необхідно доплатити судовий збір за вимоги немайнового характеру у розмірі 406 грн. 00 коп. (5368 грн. 00 коп. - 4962 грн. 00 коп. = 406 грн. 00 коп.), сплати судовий збір за вимогу майнового характеру в розмірі 501223 грн. 29 коп., а також зазначити ціну позову, подавши позовну заяву в новій редакції.

Згідно ч. 11 ст. 187 ЦПК України, суддя, встановивши, після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175, 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня вручення позивачу ухвали.

За таких обставин, вимоги ЦПК України щодо пред`явлення позову не дотримано.

Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.

Суд наголошує, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням права позивача на доступ до правосуддя з огляду на усталену практику Європейського суду з прав людини. Встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми позовної заяви, до документів, які мають бути до неї додані, а також визначаючи підсудність різних категорій справ, ЦПК України при цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та підстав прийняття заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі.

Враховуючи викладеного та керуючись ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В :

Позовну заяву заступника керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі: Київської обласної державної адміністрації до ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , про скасування державної реєстрації та усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельними ділянками шляхом їх повернення, треті особи: Державне підприємство «Київське лісове господарство», ОСОБА_5 , - залишити без руху.

Надати позивачу строк, що не перевищує 5 (п`ять) днів з дня вручення йому ухвали, для усунення зазначених в ухвалі недоліків.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному вебпорталі судової влади України за веб-адресою http://ob.ko.court.gov.ua/

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя : Т.Г. Сташків

СудОбухівський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення18.03.2024
Оприлюднено27.03.2024
Номер документу117898593
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —372/4837/23

Ухвала від 03.02.2025

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Сташків Т. Г.

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Сташків Т. Г.

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Сташків Т. Г.

Ухвала від 24.12.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Сташків Т. Г.

Постанова від 23.10.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Голуб Світлана Анатоліївна

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Київський апеляційний суд

Голуб Світлана Анатоліївна

Ухвала від 07.05.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Сташків Т. Г.

Ухвала від 22.04.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Сташків Т. Г.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Сташків Т. Г.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Обухівський районний суд Київської області

Сташків Т. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні