У Х В А Л А
Іменем України
Справа № 285/4711/23
провадження № 1-кс/0285/417/24
28 березня 2024 року м. Звягель
Слідчий суддяНовоград-Волинськогоміськрайонного судуЖитомирської області ОСОБА_1 з участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
слідчого ОСОБА_4 ,
підозрюваного ОСОБА_5 ,
адвоката ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду,
клопотання слідчого слідчого відділення Звягельського районного відділу поліції ГУ Національної поліції в Житомирській області ОСОБА_4 ,
погоджене з прокурором Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3
про встановлення строку для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження №42023061360000011 від 01.03.2023,
ВСТАНОВИЛА:
Слідчий звернувся до суду з клопотанням, в якому просив визнати, що сторона захисту зволікає з ознайомленням з матеріалами кримінального провадження та встановити розумний строк для ознайомлення підозрюваного ОСОБА_5 та його захиснику ОСОБА_6 з матеріалами кримінального провадження №42023061360000011та визнатидостатнім періодчасу наознайомлення 5робочих днівз днявинесення ухвалислідчого судді.
В обґрунтування клопотання посилається на те, що слідчим відділом Звягельського РВП ГУНП в Житомирській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за №42023061360000011 від 01.03.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено, що начальник Звягельської квартирно-експлуатаційної частини (району) (далі - Новоград-Волинської КЕЧ району) ОСОБА_5 , будучи службовою особою, розуміючи, що діє всупереч інтересам Новоград-Волинської КЕЧ району, використовуючи своє службове становище, з метою одержання неправомірної вигоди для інших осіб, уклав договори поставки деревини дров`яної №362 від 20.09.2022 та №445 від 24.11.2022 з ТОВ ТД Лідер Продукт за завідомо завищеною ціною, що спричинило тяжкі наслідки у вигляді збитків Міністерству оборони України на загальну суму 1632780,52грн.
12.01.2024 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.364 КК України.
Процесуальним керівником прокурором Житомирської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 07.03.2024 винесено постанову про доручення слідчому виконати вимоги ст. 290 КПК України, надати доступ до матеріалів досудового розслідування, яких налічується 11 томів.
За період з 07.03.2024 по 21.03.2024 підозрюваний ОСОБА_5 ознайомився лише з двома томами кримінального провадження (том №1 та том №5), а його захисник ознайомився з 5 томами (том №1-№5 до аркушу 210 тому №5) кримінального провадження. При цьому як підозрюваний та і його захисник не прибувають на ознайомлення. ОСОБА_5 на виклики по повістках для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження не з`являється.
Умисне зволікання підозрюваним ОСОБА_5 та його захисником ОСОБА_6 в ознайомленні з матеріалами кримінального провадження тягне за собою порушення розумних строків досудового розслідування та перешкоджає подальшому руху зібраних матеріалів, а тому сторона обвинувачення вважає, що 5 робочих днів буде достатнім періодом часу для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження підозрюваному та його захиснику.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав, просив задовольнити.
Підозрюваний та його захисник заперечили щодо задоволення клопотання, мотивуючи значним об`ємом матеріалів кримінального провадження, а також те, що жодних зволікань під час ознайомлення з матеріалами ними не вчинялось. Крім того, станом на день розгляду клопотання підозрюваний уже ознайомився із шістьма томами.
Вислухавши думки учасників справи, дослідивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
Згідно з вимогами ч. 1, 3, 4 ст. 290 КПК України, визнавши зібрані під час досудового розслідування докази достатніми для складання обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний повідомити підозрюваному, його захиснику, законному представнику та захиснику особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, про завершення досудового розслідування та надання доступу до матеріалів досудового розслідування. Прокурор або слідчий за його дорученням зобов`язаний надати доступ та можливість скопіювати або відобразити відповідним чином будь-які речові докази або їх частини, документи або копії з них, а також надати доступ до приміщення або місця, якщо вони знаходяться у володінні або під контролем держави, і прокурор має намір використати відомості, що містяться в них, як докази у суді. Надання доступу до матеріалів включає в себе можливість робити копії або відображення матеріалів.
Право на ознайомлення з усіма матеріалами досудового розслідування гарантує реалізацію конституційного права підозрюваного на отримання інформації, зокрема, щодо суті пред`явленого обвинувачення та стану розгляду справи, а також забезпечує підозрюваному чи його захиснику можливість підготувати захист від пред`явленого обвинувачення.
Отже, право на ознайомлення із матеріалами досудового розслідування та право на отримання інформації про закінчення розслідування у кримінальному провадженні є складовими конституційного права на захист.
Водночас, ознайомлення підозрюваного чи його захисника з матеріалами досудового розслідування є елементом кримінального судочинства і його порядок відповідно до п.14 ч.1 ст. 92 Конституції України визначається законами України.
Відтак, право на таке ознайомлення не є абсолютним, про що також зазначив Конституційний суд України у рішенні по справі №1-4/2012 про ознайомлення обвинуваченого та захисника з матеріалами кримінальної справи. Ознайомлення обвинуваченого чи його захисника з матеріалами справи в межах розумних строків відповідає завданням кримінального судочинства, визначеним уст. 2 КПК України, що з одного боку забезпечує реалізацію прав і свобод людини і громадянина, а з іншого - вимагає від особи відповідальної поведінки, зумовленої законними потребами, інтересами інших осіб та суспільства в цілому.
Згідно з ч.9 ст.290 КПК України сторони кримінального провадження зобов`язані письмово підтвердити протилежній стороні, а потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження - прокурору, факт надання їм доступу до матеріалів із зазначенням найменування таких матеріалів.
Відповідно до ч.10 ст.290 КПК України, сторонам кримінального провадження, потерпілому, представнику юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, надається достатній час для ознайомлення з матеріалами, до яких їм надано доступ. У разі зволікання при ознайомленні з матеріалами, до яких надано доступ, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження з урахуванням обсягу, складності матеріалів та умов доступу до них зобов`язаний встановити строк для ознайомлення з матеріалами, після спливу якого сторона кримінального провадження або потерпілий, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, вважаються такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів.
Відповідно до п.20 постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування кримінально-процесуального законодавства при попередньому розгляді кримінальних справи у судах першої інстанції» від 30.05.2008р. № 6 слід визнати правильною практику тих суддів, які обмежують час на ознайомлення з матеріалами справи, а потім припиняють ознайомлення у випадку недобросовісного користування (зловживання) особи своїми процесуальними правами (зокрема при явному затягуванні ознайомлення чи висуванні не передбачених законом вимог щодо умов такого ознайомлення).
Відповідно до Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Корнєв і Карпенко проти України» при визначенні адекватності часу та можливостей, які необхідні обвинуваченому для підготовки захисту, суд враховує конкретні обставини справи, її складність, обсяг матеріалів справи, який було пред`явлено для ознайомлення, обсяг матеріалів, з якими необхідно ознайомитись, тощо.
Кримінальний процесуальний Кодекс України не містить поняття «затягування процесу ознайомлення з матеріалами кримінального провадження», зазначений інститут кримінального судочинства є оціночною категорією і в кожному разі, з огляду на вищезазначену практику Європейського Суду з прав людини, вирішується судом в залежності від конкретних обставин справи.
Пунктом 21 ст.7 КПК України встановлено, що зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам, до яких, зокрема, відносяться розумність строків.
Згідно з ст. 28 КПК України, під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження суд. Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є: 1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо; 2) поведінка учасників кримінального провадження; 3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.
Відповідно до з ч.1 ст.6 Європейської конвенції про захист прав та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його справ та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Оскільки досудове розслідування по кримінальному провадженню завершено, з метою уникнення затягування направлення до суду обвинувального акта, у відповідності з нормами Європейської Конвенції з прав людини, якою встановлені розумні строки на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, враховуючи обсяг доказів, зібраних стороною обвинувачення, який складається з 11 (одинадцяти) томів, та те, що підозрюваний ОСОБА_5 ознайомився з шістьма томами кримінального провадження, а його захисник ознайомився з п`ятьма томами кримінального провадження, слідча суддя вважає за необхідне встановити строк для ознайомлення з матеріалами досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023061360000011 від 01.03.2023 за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, 9 робочих днів з моменту постановлення ухвали, який є достатнім з урахуванням обсягу та складності матеріалів провадження.
На думку слідчої судді даного строку є цілком достатньо для ознайомлення з матеріалами провадження, а таке обмеження очевидно не порушуватиме право на захист.
Керуючись ст. ст. 290, 309 КПК України, слідчий суддя -
ПОСТАНОВИЛА:
Клопотання задовольнити частково.
Встановити строк для ознайомлення підозрюваного ОСОБА_5 та його захисника ОСОБА_6 з матеріалами кримінального провадження №42023061360000011,9 (дев`ять) робочих днів з дня винесення ухвали суду по 10 квітня 2024 року включно.
Роз`яснити, що після спливу вказаного строку підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник ОСОБА_6 вважатимуться такими, що реалізували своє право на доступ до матеріалів вказаного кримінального провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Час проголошення повного тексту ухвали 29 березня 2024 року о 14:15 год.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2024 |
Оприлюднено | 01.04.2024 |
Номер документу | 118003165 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про встановлення строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження |
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Кримінальне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Васильчук Л. Й.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні