Рішення
від 01.04.2024 по справі 183/6888/22
НОВОМОСКОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 183/6888/22

№ 2/183/279/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 квітня 2024 року м. Новомосковськ

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Парфьонова Д. О., за участю: секретаря судового засідання Моісєєва К. А., представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача-1 ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області, у порядку загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Новомосковської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області про:

- визнання недійсним та скасування розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 грудня 2013 року № 534/0/3-13 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області» в частині, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 гектарів;

- визнання недійсним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ у частині передання Підгородненській міській територіальній громаді (Підгородненській міській раді) Дніпровського району Дніпропетровської області у комунальну власність земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 гектарів, місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада; цільове призначення земельної ділянки: 16.00 Землі запасу;

- визнання недійсним та скасування з/п № 62 додатку до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 14 грудня 2020 року, підписаного між Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області та Підгородненською міською радою Дніпровського району Дніпропетровської області;

- визнання недійсним та скасування рішення Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 16 грудня 2020 року № 25-1/8 «Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині прийняття до комунальної власності Підгородненської міської ради земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 гектарів, місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада, цільове призначення земельної ділянки: 16.00 Землі запасу;

- скасування державної реєстрації у Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002; місце розташування (адміністративно-територіальна одиниця): Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада; цільове призначення: 16.00; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; форма власності: комунальна; площа земельної ділянки, гектарів: 1,1445 та припинення усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 гектарів, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 2458443312020,

В С Т А Н О В И В:

20 жовтня 2022 року до суду надійшов указаний позов, поданий представником позивача 12 жовтня 2022 року.

В правове обґрунтування позову представник послався на: ч. 1 ст. 126 ЗК України (в редакції, станом на 15 жовтня 2002 року); ст. 79, 79?, 90, 152, 155 ЗК України, ст. 24, п. 2 р. VII Закону України «Про Державний земельний кадастр»; п. 1 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

В обґрунтування позовних вимог указав, що ОСОБА_3 (далі - позивач) є власником земельної ділянки, площею 1,140 га, розташованої на території Спаської сільської ради, переданої для ведення особистого селянського господарства відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю 15 жовтня 2002 року серії ІІ-ДП № 039515 виданого на підставі розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 797 від 29 серпня 2002 року.

Приватним підприємством «Інститут землевпорядних відносин» за замовленням позивача виготовлено технічну документацію із встановлення (відновлення) меж цієї земельної ділянки в натурі (на місцевості). На підставі вказаної документації із землеустрою позивачем подана заява про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру. Однак, рішенням державного кадастрового реєстратора Діденка А. А. № РВ-3200139792022 відмовлено позивачу у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру у зв`язку з перетином земельної ділянки, належної позивачу зі ділянкою 1223286500:02:158:1002, площа співпадає на 100 (накладка) критична.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ- 9900520202022 від 14 лютого 2022 року земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га, розташована за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада, цільове призначення: 16.00, категорія земель Землі сільськогосподарського призначення. Форма власності: комунальна. Державна реєстрація земельної ділянки здійснена 24 жовтня 2013 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, 24 жовтня 2013 року; ТОВ «Український земельно-правовий центр», ОСОБА_4 Земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га сформована за результатами проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, яка проведена згідно з розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації від 03 липня 2013 року № 233-р-13 «Про надання дозволу на проведення інвентаризації земель, розташованих за межами населених пунктів на території Новомосковського району». Зазначена земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі 24 жовтня 2013 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка затверджена розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 грудня 2013 року № 534/0/3-13 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області». Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 299467886 від 14 лютого 2022 року власником земельної ділянки 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га є Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ: 05520750, країна реєстрації: Україна, форма власності: комунальна. Підставами для державної реєстрації є: рішення органу місцевого самоврядування, Про прийняття земельних ділянок державної власності в комунальну власність, серія та номер: 25-1/8, виданий 16.12.2020, видавник: Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області; Акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність, серія та номер: б/н, виданий 14.12.2020. видавник: Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області та Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області; наказ, Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність, серія та номер: 46-ОТГ, виданий 14.12.2020, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

Позивачем отримано інформацію, що відповідно до пункту 1 наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ передано Підгородненській міській територіальній громаді (Підгородненській міській раді) Дніпровського району Дніпропетровської області у комунальну власність за актом приймання-передачі земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2853,4403 га на території Підгородненської міської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту, згідно з додатком до акта приймання-передачі.

На використання земельних ділянок установлено обмеження та право власності обтяжено правами інших осіб, згідно з додатком до акта приймання-передачі. Право власності на земельні ділянки, зазначені в додатку до акта приймання-передачі, виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (пункт 2 цього Наказу).

Відповідно до пункту 1 Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 14 грудня 2020 року Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передає із державної власності, а Підгородненська міська територіальна громада (Підгородненська міська рада) Дніпровського району Дніпропетровської області приймає у комунальну власність Підгородненської міської територіальної громади земельні ділянки загальною площею 2853,4403 га згідно з додатком. Земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002, місце розташування земельної ділянки (область, район, рада): Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада площа (га) 1,1445 га цільове призначення земельної ділянки (код, назва) 16.00 Землі запасу, зазначена у додатку до акту 14 грудня 2020 року під порядковим номером 62. Згідно з пунктом 1 рішення Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області «Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 16 грудня 2020 року № 25-1/8 прийнято до комунальної власності Підгородненської міської ради земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2853,4403 га, відповідно до акту прийому передачі з додатками від 14 грудня 2020 року.

Представник указує, що позивач набув право власності на земельну ділянку площею 1,140 гектарів, розташовану на території Спаської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такого права. Знаходження земельної ділянки з кадастровим номер 1223286500:02:158:1002 у межах земельної ділянки позивача, яка була надана йому у приватну власність у 2002 році, створює перешкоди у володінні та користуванні цим майном, так як позивач позбавлений можливості встановити (відновити) межі своєї земельної ділянки в натурі (на місцевості), а також провести державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та провести державну реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Таким чином, оскільки під час розроблення технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель не було враховано наявність на території Спаської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області належної позивачу земельної ділянки площею 1,140 га, право власності на яку у встановленому законом порядку він набув у 2002 році, то внаслідок такої помилки була неправильно сформована земельна ділянка площею 1,1445 гектарів з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002.

Незаконність формування земельної ділянки площею 1,1445 гектарів з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 є підставою для визнання недійсними рішень Відповідачів про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель, передачу цієї земельної ділянки у комунальну власність та скасування її державної реєстрації в Державному земельному кадастрі з одночасним припиненням усіх речових права на таке майно.

Вказав про те, що позивачем здійснено оплату судового збору та очікується понесення судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000,00 грн, понесення судових витрат на проведення земельно-технічної експертизи, проте розмір таких витрат позивачу невідомий. Інших судових витрат позивач не очікує.

Постановленою суддею ухвалою від 21 жовтня 2022 року позовну заяву залишено без руху, надано строк на усунення недоліків. Ухвалу виконано позивачем 28 жовтня 2022 року.

31 жовтня 2022 року постановленою суддею ухвалою прийнято позовну заяву до розгляду в порядку загального позовного провадження, відкрите провадження у справі та призначене підготовче засідання.

17 листопада 2022 року представником відповідача-1 Новомосковської РДА Дніпропетровської області подано відзив, згідно з яким просив відмовити в задоволенні позову. Вказав, що Новомосковська РДА при винесенні розпоряджень голови РДА діяла виключно у межах норм чинного законодавства та на підставі поданих заявником матеріалів інвентаризації. Зазначив, що при вчиненні таких дій заявником дотримано положення ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації». п. 7 р. VII прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр» у редакції станом на 16 червня 2013 року та 27 липня 2013 року. державна реєстрація права державної чи комунальної власності на земельні ділянки формування земельних ділянок за рахунок земель державної та комунальної власності, визначення їх угідь, а також віднесення таких земельних ділянок до певних категорій може здійснюватися на підставі матеріалів інвентаризації земель, проведеної за рішенням: у межах населених пунктів - сільських, селищних, міських рад, за їх межами районних державних адміністрацій. Матеріали інвентаризації земель у такому разі підлягають погодженню в порядку погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та затверджуються органами, які прийняли рішення про проведення інвентаризації. Формування земельних ділянок у такому порядку може здійснюватися один раз. Порядок проведення інвентаризації земель затверджується Кабінетом Міністрів України.

21 листопада 2022 року представником позивача подано відповідь на відзив відповідача-1, згідно з якою, посилаючись на положення ст. 16, 21 ЦК України, ст. 35 Закону України «Про землеустрій» (в редакції, чинній на момент проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів), Порядок проведення інвентаризації земель постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 року № 513 (в редакції, чинній на момент проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області) вказує на порушення відповідачем-1 норм законодавства. Зазначає, що розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 грудня 2013 року № 534/0/3-13 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області» має бути визнано недійсним та скасовано у судовому порядку, так як порушує права Позивача щодо володіння, користування та розпорядження належною йому земельною ділянкою.

23 листопада 2022 року представником відповідача-3 Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області подано відзив на позовну заяву, згідно з яким відповідач-3 просив відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування заперечень зазначив, що згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 1 ст. 117, п. 21 розділу X перехідних положень ЗК України, п. 30 ст. 26, п. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п.7 розділу VII прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державний земельний кадастр» (у редакції станом на 16 червня 2013 року та 27 липня 2013 року, що діяли на момент прийняття рішень), земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 зареєстрована в Державному земельному кадастрі 24 жовтня 2013 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, затвердженої розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації від 03 липня 2013 року № 233-р-13 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області». Підставою набуття Підгородненською міською радою земельної ділянки, став наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ про передачу Підгородненській міській територіальній громаді (Підгородненській міській раді) Дніпровського району Дніпропетровської області у комунальну власність за актом приймання-передачі земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2853,4403 га на території Підгородненської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту. Підгородненською міською радою було прийнято рішення від 16 грудня 2020 року про прийняття до комунальної власності земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2853,4403 га, відповідно до акту прийому передачі. Таким чином, підставою для державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 є: рішення Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області «Про прийняття земельних ділянок державної власності в комунальну власність» від 16.12.2020; Наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 14 грудня 2020 року, Акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність, від 14 грудня 2020 року. Отже, Підгородненська міська рада приймаючи у комунальну власність земельну ділянку з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002, діяла виключно у межах норм чинного законодавства.

30 листопада 2022 року від імені представника відповідача-2 ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області на електронну пошту суду подано відзив на позовну заяву, без підпису відзиву КЕП, згідно з яким відповідач-2 заперечив проти позову. В обґрунтування заперечень вказав, що згідно з книгою № 14 записів Державних актів на право постійного користування на право приватної власності на землю відділу № 6 надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, зареєстровано право власності на земельну ділянку площею 1,140 га, розташовану на території Спаської сільської ради, на ім`я ОСОБА_3 , Державний акт на право приватної власності на землю від 15 жовтня 2002 року серії II-ДП № 039515, виданий на підставі розпорядження голови Новомосковської РДА № 797 від 29 серпня 2002 року.

Земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га сформована за результатами інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної форми власності, яка проведена згідно з розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації від 03 липня 2013 року № 233-р-13 «Про надання дозволу на проведення інвентаризації земель, розташованих за межами населених пунктів на території Новомосковського району». Зазначена земельна ділянка зареєстрована в Державному земельному кадастрі 24 жовтня 2013 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, затвердженої розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 жовтня 2013 року № 534/0/3-13 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначання (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області». Позивач мав змогу ознайомитись з розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 жовтня 2013 року № 534/0/3-13 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначання (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області», яке було оприлюднене на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації». Таким чином, строк подання позову оскарження Розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 жовтня 2013 року № 534/0/3-13 сплив.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №299467886 від 14 лютого 2022 року власником земельної ділянки 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га є Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області. Підставою для державної реєстрації є рішення Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області «Про прийняття земельних ділянок державної власності в комунальну власність» від 16 лютого 2020 року № 25-1/8, Акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 14 грудня 2020 року Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області та Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, Наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 року № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об`єднаних територіальних громад», наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності в комунальну власність» від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ, спірна земельна ділянка кадастровий номер 1223286500:02:1002 площею 1,1445 га передана у комунальну власність Підгородненської міської ради, що підтверджує акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної комунальну від 14 грудня 2020 року.

Таким чином, наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ та акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 14 грудня 2020 року; рішення Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 16 грудня 2020 року № 25-1/8 Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність» не можуть бути визнані недійсними та скасованими у зв`язку з тим, що дана процедура була передбачена чинним законодавством. Вказує, що у зв`язку з набранням чинності 27 травня 2021 року Закону України від 28 квітня 2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин», яким внесені зміни до розділу X «Перехідних положень» Земельного кодексу України шляхом доповнення пункту 24, розпорядження спірною земельною ділянкою знаходиться поза межами повноважень Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області. На теперішній час відповідача-2 позбавлено права розпорядження землями сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту, а відповідні повноваження передано до Підгородненської об`єднаної територіальної громади.

Зазначає, що з урахуванням ч. 13 ст. 79-1 ЗК України та ч. 6 ст. 16, ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», зміна відомостей про земельну ділянку не є підставою для скасування кадастрового номера. Державна реєстрація земельної ділянки та скасування державної реєстрації земельної ділянки є виключно компетенцією державного кадастрового реєстратора. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові. Права позивача Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області жодним чином не порушувались, оскільки з боку Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області відсутні ознаки протиправних дій чи бездіяльності, як суб`єкта владних повноважень. За даними позовних вимог та у відповідності до матеріалів справи, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повинно бути залучено до участі у цій справі у якості третьої особи, а не у якості відповідача-2. Разом з відзивом представником відповідача-2 подано клопотання про виключення ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області зі складу відповідачів та включення до залучення до участі у справі, як третьої особи, яке обґрунтоване обставинами, покладеними в обґрунтування відзиву в частині не порушення прав позивача.

06 грудня 2022 року представником позивача подано відповідь на відзив відповідача-2, згідно з якою сторона позивача вказує на не пропущення строку позовної давності через те, що про порушення свого права позивач дізнався після виготовлення технічної документації із встановлення (відновлення) меж в натурі (на місцевості), земельної ділянки площею 1,140 га, розташованої на території Спаської сільської ради, переданої для ведення особистого селянського господарства відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю 15 жовтня 2002 року серії ІІ-ДП № 039515 з відмови державного кадастрового реєстратора Діденка А. А. № РВ-3200139792022 від 17 лютого 2022 року, коли позивачу відмовлено у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру в зв`язку з перетином з ділянкою 1223286500:02:158:1002. Позивач міг довідатись, що його права було порушено розпорядженням від 25 грудня 2013 року № 534/0/3-13 не раніше дня отримання рішення державного кадастрового реєстратора про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, підставою для якої стало повне співпадіння меж його земельної ділянки та земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002. Крім того, розпорядженням від 25 грудня 2013 року № 534/0/3-13 не є публічно доступним, а було отримано представником позивача на адвокатський запит.

Щодо заперечень відповідача-3 представник позивача вказує, що станом на час передачі спірної земельної ділянки до відповідача-3, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передавали земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності. Оскільки, Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області брало участь у передачі земельної ділянки 1223286500:02:158:1002 з державної власності у комунальну в межах компетенції, визначеної чинним на той момент законодавством, для чого було прийнято оскаржуваний Наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ (далі - Наказ від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ) та складено акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 14 грудня 2020 року (далі - Акт приймання-передачі земельних ділянок), то Головне управління є належним відповідачем у справі. Наказ від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ та Акт приймання-передачі земельних ділянок належать до документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002, межі якої повністю накладаються на земельну ділянку позивача, а отже - мають бути визнані недійсними та скасовані у судовому порядку. В обґрунтування вимог про скасування державної реєстрації посилається також і на ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Постановленою судом в судовому засіданні ухвалою від 08 грудня 2022 року, відзив від 30 листопада 2022 року, поданий від імені ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області та клопотання про виключення ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області зі складу відповідачів повернуті заявникові без розгляду через відсутність КЕП.

Постановленою судом ухвалою від 08 грудня 2022 року призначено у справі судову земельно-технічну експертизу. Зупинено провадження у справі.

14 грудня 2022 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області. Згідно з відповіддю представник позивача вказує, що відзив ним отримано 10 грудня 2022 року. Зазначає, що визнання недійсним та скасування Рішення від 16 грудня 2020 року № 25-1/8 та акту приймання-передачі земельних ділянок є передумовою для припинення речових права на земельну ділянку з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 та скасування державної реєстрації цієї земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, а отже і для поновлення порушених прав позивача. В обґрунтування вимог про скасування державної реєстрації посилається також і на ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», абз. 5 ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Наголошує, що посилання відповідача-3 на пункт 21 розділу X Перехідні положення ЗК України є безпідставними та необґрунтованими, оскільки земельна ділянка площею 1,140 га, розташована на території Спаської сільської ради, перебуває у приватній власності позивача відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю 15 жовтня 2002 року серії ІІ-ДП № 039515, виданого на підставі розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 797 від 29 серпня 2002 року. В результаті інвентаризації земель на її місці не могла бути сформована інша земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002, яка у подальшому була передана до комунальної власності.

Постановленою судом ухвалою від 24 січня 2023 року провадження у справі поновлено для вирішення клопотання експерта.

Постановленою судом ухвалою від 30 січня 2023 року витребувано від відповідачів докази у справі.

На виконання ухвали суду від 30 січня 2023 року, 31 січня 2023 року відповідачем-3 подано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності та повідомлено про відсутність інших правовстановлюючих документів на земельну ділянку. 06 лютого 2023 року відповідачем-1 подано інформацію про відсутність правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку. 02 березня 2023 відповідачем-2 подано інформацію щодо утворення земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002, надано докази у виді копій листа відділу № 6 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 28 лютого 2023 року № 755/440-23, Розпорядження № 534/0/3-13 від 25 грудня 2013 року, Розпорядження № 233-р-13 від 03 липня 2013 року, технічного завдання на надання послуг з проведення інвентаризації, затверджене 17 вересня 2013 року та технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель від 23 грудня 2013 року.

Постановленою судом ухвалою від 21 березня 2023 року зупинено провадження у справі. Справу направлено для продовження виконання експертизи.

08 листопада 2023 року до суду повернуто матеріали справи разом з висновком експерта за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи № 7205-22 від 26 жовтня 2023 року.

Постановленою судом ухвалою від 10 листопада 2023 року провадження у справі поновлено.

Постановленою судом ухвалою від 12 січня 2024 року судове засідання у справі призначено в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів за участі представника позивача.

Постановленою судом ухвалою від 16 січня 2024 року витребувано у відповідача-1 докази у справі. Ухвалу суду виконано частково з поясненням підстав неможливості виконання.

Постановленою судом ухвалою від 19 лютого 2024 року судове засідання у справі призначено в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів за участі представника позивача.

Ухвалою суду від 21 лютого 2024 року закрите підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити. Пояснення надав аналогічні змісту позову та відповідей на відзив. Просив стягнути з відповідачів сплачений судовий збір та витрати на залучення судового експерта. Вказав на те, що докази понесення судових витрат будуть надані після ухвалення рішення у справі у встановлений ЦПК України строк. Пояснив, що розмір земельної ділянки, власність на яку набув позивач пояснюється тим, що цю земельну ділянку отримано ним у процесі паювання.

Представник відповідача-1 в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову в частині вимог до відповідача-1 з підстав, указаних у відзиві. Зазначив, що відповідачем-1 лише затверджено матеріали технічної інвентаризації, проведеної відповідачем-2 та перевірити фактичне включення до складу земель земельної ділянки позивача відповідач-1 не міг через відсутність відповідних спеціалістів. В іншій частині поклався на розсуд суду. Заперечень не подавав.

Представники відповідачів-2, -3, кожний окремо, подали заяви про розгляд справи у відсутність сторін. Заперечень не подавали.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача-1, дослідивши доводи сторін, викладені в заявах по суті справи, перевіривши матеріали справи, дослідивши висновок експерта, суд висновує таке.

Судом установлено, що згідно з Державним актом на право приватної власності на землю від 15 жовтня 2002 року серії ІІ-ДП № 039515, зареєстрованим у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 905, виданим на підставі розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 797 від 29 серпня 2002 року, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки, площею 1,140 га в межах згідно з планом, розташованої на території Спаської сільської ради, переданої для ведення особистого селянського господарства /т.1 а.с.15/. В Державному акті вказано координати поворотних точок, межі земельної ділянки та їх опис.

З належним чином засвідчених копій, поданих представником позивача вбачається, що:

- за замовленням ОСОБА_3 Приватним підприємством «Інститут землевпорядних відносин» у 2022 році виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж цієї ділянки в натурі (на місцевості), цільове призначення 01.03 Для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту на території Підгородненської міської ради Підгородненської об`єднаної територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області /т.1 а.с.16-43/. З технічної документації вбачається дослідження точок повороту меж земельної ділянки, перерахунок системи координат із системи СК-63(КС42) в систему УСК-2000, складення 10 лютого 2022 року технічного завдання між позивачем та виконавцем, проведення встановлення переліку обмежень щодо використання земель та земельних ділянок, складання відомості про встановлені (існуючі) межові знаки 10 лютого 2022 року;

- 17 лютого 2022 року державним кадастровим реєстратором Відділу у Богуславському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області Діденком А. А. складено Протокол № ПП-3200046042022 проведення перевірки електронного документа заяви ОСОБА_3 про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру щодо технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж ділянки в натурі (на місцевості), розробленої ПП «Інститут землевпорядних відносин» /т.1 а.с.38/;

- рішенням державного кадастрового реєстратора Відділу у Богуславському районі ГУ Держгеокадастру у Київській області Діденка А. А. № РВ-3200139792022 від 17 лютого 2022 року відмовлено ОСОБА_3 у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 від 17 лютого 2022 року та доданих до неї документів через невідповідність електронного документу установленим вимогам у зв`язку з перетином з ділянкою 1223286500:02:158:1002, площа співпадає на 100 (накладка) критична /т.1 а.с.37/.

Також убачається, що відповідно до належним чином засвідченої копії витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-9900520202022 від 14 лютого 2022 року /т.1 а.с.39-43/, земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га, розташована за адресою: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада, цільове призначення: 16.00, категорія земель Землі сільськогосподарського призначення. Форма власності: комунальна. Державна реєстрація земельної ділянки здійснена 24 жовтня 2013 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, 24 жовтня 2013 року; ТОВ «Український земельно-правовий центр», ОСОБА_4 . Орган, який зареєстрував: Управління Держземагенства у Новомосковському районі Дніпропетровської області.

При цьому, як убачається з наданих позивачем та отриманих на запит суду копій документів:

- згідно з Розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації від 03 липня 2013 року № 233-р-13 «Про надання дозволу на проведення інвентаризації земель, розташованих за межами населених пунктів на території Новомосковського району» на підставі заяви управління Держземагентства у Новомосковському районі від 03 липня 2013 року № 3221/13 та керуючись пунктом 7 розділу VII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», пунктами 1 - 9, 29, 30 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» від 23 травня 2012 року № 51: надано дозвіл Управлінню Держземагентства у Новомосковському районі Дніпропетровської області на проведення інвентаризації земель, розташованих за межами населених пунктів на території Новомосковського району Дніпропетровської області; управлінню Держземагентства у Новомосковському районі Дніпропетровської області подати до Новомосковської райдержадміністрації копії матеріалів, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, розташованих за межами населених пунктів на території Новомосковського району Дніпропетровської області /т.1 а.с.46, 174/;

- 17 вересня 2013 року Управлінням Держземагенства у Новомосковському районі Дніпропетровської області затверджено технічне завдання на надання послуг з проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Новомосковського району Дніпропетровської області загальною площею 29377,4 га, в тому числі Книгу 2а. Метреріали проведення інвентаризації земель /т.1 а.с.175-179/;

- 23 грудня 2013 року складено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області /т.1 а.с.180-183/;

- відповідно до Розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 грудня 2013 року № 534/0/3-13 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області», розглянувши клопотання від 24 грудня 2013 року № 01-07/525 державного підприємства «Дніпропетровський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області в обсягах згідно додатку; наказано Управлінню Держземагентства у Новомосковського районі Дніпропетровської області внести дані про земельні ділянки до державної статистичної звітності в порядку визначеному законодавством України /т. 1 а.с.47, 173/;

- з відповіді заступника начальника Відділу № 6 управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області повідомлено, земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 утворена шляхом проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення. Цільове призначення: 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), площею: 1,1445 га. Адреса земельної ділянки: Дніпропетровська область. Новомосковський район, Спаська сільська рада. Форма власності: комунальна /т.1 а.с.172/;

- згідно з пунктами 1, 2 Наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ передано Підгородненській міській територіальній громаді (Підгородненській міській раді) Дніпровського району Дніпропетровської області у комунальну власність за актом приймання-передачі земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2853,4403 га на території Підгородненської міської територіальної громади Дніпровського району Дніпропетровської області за межами населеного пункту, згідно з додатком до акта приймання-передачі. На використання земельних ділянок встановлено обмеження та право власності обтяжено правами інших осіб, згідно з додатком до акта приймання-передачі. Право власності на земельні ділянки, зазначені в додатку до акта приймання-передачі, виникає з моменту державної реєстрації цього права та оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» /т.1 а.с.48/;

- відповідно до пункту 1 Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 14 грудня 2020 року Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» передає із державної власності, а Підгородненська міська територіальна громада (Підгородненська міська рада) Дніпровського району Дніпропетровської області приймає у комунальну власність Підгородненської міської територіальної громади земельні ділянки загальною площею 2853,4403 га згідно з додатком /а.с.т.1 49/.

- з витягу з додатку до Акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 14 грудня 2020 року /т.1 а.с.50-56/ вбачається, що за № 62 вказана Земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002, місце розташування земельної ділянки (область, район, рада): Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада площа (га) 1,1445 га цільове призначення земельної ділянки (код, назва) 16.00 /т.1 а.с.56/;

- згідно з пунктом 1 Рішення Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області «Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 16 грудня 2020 року № 25-1/8 прийнято до комунальної власності Підгородненської міської ради земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 2853,4403 га, відповідно до акту прийому передачі з додатками від 14 грудня 2020 року /т.1 а.с.57/;

- відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 299467886 від 14 лютого 2022 року /т.1 а.с.44-45/ 17.09.2021 ОСОБА_5 , Відділ реєстраційних послуг Підгородненської міської ради Дніпропетровська обл. прийнято Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 60436019 щодо державної реєстрації земельної ділянки 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га. Власником земельної ділянки вказано: Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ: 05520750, країна реєстрації: Україна, форма власності: комунальна. Підставами для державної реєстрації вказано: рішення органу місцевого самоврядування, Про прийняття земельних ділянок державної власності в комунальну власність, серія та номер: 25-1/8, виданий 16 грудня 2020 року, видавник: Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області; Акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність, серія та номер: б/н, виданий 14 грудня 2020 року, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області та Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області; наказ, Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність, серія та номер: 46-ОТГ, виданий 14 грудня 2020 року, видавник: Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.

Відомості про реєстрацію земельної ділянки 1223286500:02:158:1002 за Підгородненською міською радою Дніпровського району Дніпропетровської області підтверджуються також і відповіддю відповідача-3 /т.1 а.с.144/, витягом індексний номер 175438188 від 17 вересня 2021 року /т.1 а.с.145/. Дата реєстрації права вказана 15 вересня 2021 року.

Таким чином, надані суду докази в їх сукупності підтверджують, що земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 зареєстрована в Державному земельному кадастрі 24 жовтня 2013 року на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка затверджена розпорядженням голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 грудня 2013 року № 534/0/3-13 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області» та яка в подальшому передана у колективну власність відповідача-3.

З висновку експерта № 7205-22, складеного 26 жовтня 2023 року за результатами проведення судової земельно-технічної експертизи у цивільній справі № 183/6888/22 /т.1 а.с.203-227/ вбачається, що:

- існує накладання земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га, місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада (нині Підгородненська міська територіальна громада Дніпровського району Дніпропетровської області), цільове призначення земельної ділянки: 16.00 Землі запасу та земельної ділянки площею 1,1400 га, розташованої на території Спаської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (нині Підгородненська міська територіальна громада Дніпровського району Дніпропетровської області), переданої для ведення особистого селянського господарства відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ДП № 039515, виданого на підставі розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 797 від 29 серпня 2002 року, зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 905 від 15 жовтня 2002 року. Площа накладання становить 1,1393 га.

- існує накладання земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га, місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада (нині Підгородненська міська територіальна громада Дніпровського району Дніпропетровської області), цільове призначення земельної ділянки: 16.00 Землі запасу та земельної ділянки площею 1,1400 га згідно з технічною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_3 на території Підгородненської міської ради Підгородненської об`єднаної територіальної громади (нині Підгородненська міська територіальна громада) Дніпровського району Дніпропетровської області для ведення особистого селянського господарства, розробленої ПП «Інститут землевпорядних відносин», 2022 року, Площа накладання становить 1,1400 га.

Досліджуючи висновок експерта судом установлено, що виконання експертизи доручено ОСОБА_6 - судовому експерту лабораторії досліджень земельних питань Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, яка має п`ятий кваліфікаційний клас судового експерта, повну вищу освіту за спеціальністю «Прикладна геодезія», кваліфікація «Інженер-геодезист», за спеціальністю «Менеджмент у виробничій сфері», кваліфікація «Економіст-менеджер», освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст за спеціальністю «Землеустрій та кадастр», професійна кваліфікація «Інженер-землевпорядник» та кваліфікацію судового експерта за спеціальностями 10.7 «Розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками», свідоцтво № 258-23/Д від 18 травня 2023 року, видане рішенням № 2 кваліфікаційної палати Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України, дійсне до 18 травня 2026 року та 10.20 «Дослідження з питань землеустрою» свідоцтво № 259-23/Д від 18 травня 2023 року, видане рішенням № 2 кваліфікаційної палати Центральної експертно-кваліфікаційної комісії при Міністерстві юстиції України, дійсне до 18 травня 2026 року, стаж роботи за фахом 19 років, стаж експертної роботи з 18 травня 2023 року. Експерт попереджений про кримінальну відповідальність за надання завідомо неправдивого висновку за статтею 384 Кримінального кодексу України та за відмову від надання висновку за статтею 385 Кримінального кодексу України. В експертизі вказано документи, що підлягають дослідженню, Нормативні акти, методики, рекомендована науково-технічна та довідкова література, які використовувались експертом при вирішенні поставлених питань, використані експертом.

Вказано про те, що затверджена в установленому порядку документація із землеустрою, що стала підставою для формування земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 та/або передачі (надання) її у власність (користування) та затверджена в установленому порядку документація із землеустрою, що стала підставою для видачі державного акта серія II-ДП № 039515, не надані. При проведенні судової земельно-технічної експертизи для вирішення поставленого перед експертом питання застосовувались наступні методи судової експертизи: діалектико-матеріалістичний метод, загальні методи (аналіз, синтез, логіки, порівняння, описування), спеціальні (зіставлення наданих матеріалів, результатів проведеного дослідження, правовстановлювальних документів, документації із землеустрою). Експертом вказано, що лінійні розміри встановленої (відновленої) межі земельної ділянки, що знаходиться власності ОСОБА_3 згідно з кадастровим планом у складі документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), розробленої приватним підприємством «Інститут землевпорядних відносин», 2022 року між точками 3-7 не збігається з розмірами, що зазначені у державному акті на право приватної власності на землю серія ІІ-ДП № 039515 від 15 жовтня 2002 року.

Також, суд звертає увагу, що для проведення дослідження експертом використано надані докази у матеріалах справи, використано, зокрема, відомості програмного комплексу Геодезична інформаційна система 6. Проведено дослідження шляхом зіставлення земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га, місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада (нині Дніпропетровська область Дніпровський район, Підгородненська міська територіальна громада), цільове призначення земельної ділянки: 16.00 Землі запасу та земельної ділянки площею 1,140 га, розташованої на території Спаської сільської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (нині Дніпропетровська область, Дніпровський район, Підгородненська міська територіальна громада), переданої для ведення особистого селянського господарства відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ДП № 039515, зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю № 905 від 15 жовтня 2002 року, виданого на підставі розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації № 797 від 29 серпня 2002 року проведено у двох варіантах відповідно до правовстановлюючих документів, відомостей Державного земельного кадастру та документації із землеустрою на ці земельні ділянки. У першому варіанті земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002, площею 1,1445 га по зовнішнім розмірам меж згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-9900520202022 від 14 лютого 2022 року та координатам меж згідно з відомостями, які отримано з автоматизованої системи Державного земельного кадастру (додаток 1 до висновку) зіставлена з конфігурацією та розмірами зовнішніх меж земельної ділянки, що зображена на плані зовнішніх меж земельної ділянку у державному акті на право приватної власності на землю серія ІІ-ДП № 039515, зареєстрованому у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 905 від 15 жовтня 2002 року. Проведено накладання меж земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 та земельної ділянки, що побудована у програмному комплексі ГІС 6 за розмірами, які вказані у державному акті на право приватної власності на землю серія ІІ-ДП № 039515 по координатах кутів повороту меж земельних ділянок у системі координат СК-63. При цьому межі земельних ділянок по межі суміжного землекористувача (землевласника) ОСОБА_7 співпадають. У другому варіанті земельна ділянка з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га, Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада (нині Підгородненська міська територіальна громада Дніпровського району Дніпропетровської області) по зовнішнім розмірам меж згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-9900520202022 від 14 лютого 2022 року та відомостями, які отримано з автоматизованої системи Державного земельного кадастру (додаток 1 до висновку) зіставлена з розмірами зовнішніх меж та координатами кутів повороту меж земельної ділянки площею 1,1400 га згідно з даними кадастрового плану земельної ділянки та каталогом координат кутів повороту меж ділянки, що містяться у технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_3 на території Підгородненської міської ради Підгородненської об`єднаної територіальної громади (нині Підгородненська міська територіальна громада) Дніпровського району Дніпропетровської області для ведення особистого селянського господарства, розробленої ПП «Інститут землевпорядних відносин», 2022 року при накладанні у системі координат СК-63 координат кутів повороту меж земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га, які отримані з автоматизованої системи Державного земельного кадастру та координат кутів повороту меж земельної ділянки площею 1,1400 га, згідно до кадастрового плану земельної ділянки та каталогу координат кутів зовнішніх меж ділянки, що входять до складу технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) ОСОБА_3 площею 1,1400 га, розробленої ПП «Інститут землевпорядних відносин», 2022 року становить 1,1400 га.

Також, суд ураховує, що відповідачем-1 суд повідомлено про відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку 1223286500:02:158:1002 та документів із землеустрою, що стали підставою для формування земельної ділянки (вказаних в якості додатків до Розпорядження Р № 534/0/3 від 25 грудня 2013 року) в розпорядженні РДА та в архівному відділі /т.1 а.с.146, т.2 а.с.34, зворот/. Відповідачем-2, з огляду на його відповідь на ухвалу суду про витребування доказів також не надано в повному обсязі документів із землеустрою, що стали підставою для формування спірної земельної ділянки /т.1 а.с.160/. Відповідачем-3 повідомлено про відсутність інших документів, окрім наданих суду. Клопотання про витребування документів, які стали підставою для видачі державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ДП № 039515 не заявлялось. Сумнівів щодо належності та допустимості даного акту, невідповідності копії оригіналу сторони не виказували, судом підстав для сумнівів достовірності доказу не встановлено.

З урахуванням викладеного, обставини справи та позиція сторін свідчить про існування спору, пов`язаного з правом власності позивача на земельну ділянку, належну йому на підставі державного акту ІІ-ДП № 039515 та права власності на неї, неможливістю вчинення дій щодо державної реєстрації права власності позивача у відповідності до чинного законодавства через наявність реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002.

Вирішуючи спір по суті суд виходить з такого.

Відповідно до частин першої, другої статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно зі статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Згідно з ч. 2 ст. 1 ЗК України право власності на землю гарантується.

Відповідно до частини другої ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Ч. 1 ст. 153 ЗК України встановлює, що власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з частиною першою ст. 79 Земельного кодексу України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.

Відповідно до частини першої ст. 126 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на 15 жовтня 2002 року) право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Позивачем надано належний доказ на підтвердження виникнення у нього права власності на земельну ділянку з відповідними межами на території Спаської сільської ради, переданої для ведення особистого селянського господарства, яким є державний акт та які підтверджують його право власності на земельну ділянку.

Відповідно до пункту 1 частини третьої ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

Відповідно до пункту 2 розділу VII Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про Державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.

У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом, або органу місцевого самоврядування, що затвердив комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, генеральний план населеного пункту, детальний план території. Заява також може подаватися особою, якій на підставі рішення Кабінету Міністрів України та відповідного договору було передано у господарське відання об`єкт державної власності, що використовується у процесі провадження діяльності з передачі електричної енергії і транспортування та/або зберігання природного газу, і на замовлення якої була розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою передачі земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, у постійне користування зазначеній особі.

Згідно з частиною першою ст. 79? ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Відповідно до частини другої ст. 79? ЗК України формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території.

Згідно з частиною третьою п`ятою цієї статті сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до частин сьомої десятої ст. 79? ЗК України винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв`язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Згідно з ч. 13 ст. 79? ЗК України земельна ділянка припиняє існування як об`єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі: поділу або об`єднання земельних ділянок; скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації; якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», не було зареєстровано протягом року з вини заявника. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо такої земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).

Так, отриманими за клопотанням позивача судом доказами у виді висновку експерта підтверджено, що існує накладання земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 га та земельної ділянки площею 1,1400 га переданої для ведення особистого селянського господарства відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ДП № 039515 позивачу. Площа накладання становить 1,1400 га.

Відповідно до ст. 140 ЗК України підставами припинення права власності на земельну ділянку є: а) добровільна відмова власника від права на земельну ділянку; б) смерть власника земельної ділянки за відсутності спадкоємця; в) відчуження земельної ділянки за рішенням власника; г) звернення стягнення на земельну ділянку на вимогу кредитора; ґ) відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності та для суспільних потреб; д) конфіскація за рішенням суду; е) невідчуження земельної ділянки іноземними особами та особами без громадянства у встановлений строк у випадках, визначених цим Кодексом; є) примусове вилучення земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності.

Однак, матеріали справи не містять доказів як на підтвердження добровільного, так і примусового припинення права власності позивача на належну йому земельну ділянку у встановленому порядку.

Згідно з частиною другою ст. 90 ЗК України порушені права власників земельних ділянок підлягають відновленню в порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини першої ст. 155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.

Згідно з пунктами б) та г) частини третьої статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права й обов`язки безпосередньо виникають, зокрема, з актів органів місцевого самоврядування (частина четверта статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України). Отже, їхні рішення можуть бути підставами виникнення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 16 ЦК України до способів захисту цивільних прав та інтересів належить, зокрема, визнання незаконним рішення органу місцевого самоврядування. Суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (частина перша статті 21 ЦК України).

Рішення суб`єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з погляду його законності, а вимога про визнання такого рішення незаконним і його скасування - розглядатися за правилами цивільного судочинства, якщо внаслідок реалізації такого рішення у фізичної особи виникло цивільне право і спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. У цьому разі вказану вимогу можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 ЦК України та пред`являти до суду для розгляду за правилами цивільного судочинства, якщо фактично метою заявлення зазначеної позовної вимоги є оспорювання речового права (права власності), що виникло внаслідок реалізації відповідного рішення суб`єкта владних повноважень.

За таких обставин, оскільки суду доведено належними доказами, що при прийнятті розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 грудня 2013 року № 534/0/3-13 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області» затверджено технічну документацію та утворено шляхом проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення земельну ділянку з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002, яка фактично накладається на земельну ділянку площею 1,1400 га, передану для ведення особистого селянського господарства відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серія ІІ-ДП № 039515 позивачу, позивача не позбавлено в установленому законом порядку права власності на вказану земельну ділянку, суд приходить висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в цій частині.

Також, оскільки в наступному земельну ділянку з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 передано у комунальну власність спірним наказом Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ та прийнято у власність спірним рішенням Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області наявні підстави для задоволення позову і в цих частинах.

Вирішуючи позовні вимоги в частині скасування державної реєстрації у Державному земельному кадастрі, суд висновує таке.

Частиною 1 ст. 193 ЗК України та ст. 1 Закону України від 07 липня 2011 року «Про Державний земельний кадастр» визначено поняття Державного земельного кадастру, який є єдиною державною геоінформаційною системою відомостей про землі, розташовані в межах кордонів України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Статтею 202 ЗК України передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.

У відповідності до вимог ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Статтею 2 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що Державний земельний кадастр ведеться з метою інформаційного забезпечення органів державної влади та органів місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб при: регулюванні земельних відносин; управлінні земельними ресурсами; організації раціонального використання та охорони земель; здійсненні землеустрою; проведенні оцінки землі; формуванні та веденні містобудівного кадастру, кадастрів інших природних ресурсів; справлянні плати за землю.

Згідно з частиною 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об`єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Державний земельний кадастр» документами Державного земельного кадастру, які створюються під час його ведення, є: індексні кадастрові карти (плани) України, Автономної Республіки Крим, областей, районів, сіл, селищ, міст; індексні кадастрові карти (плани) кадастрової зони, кадастрового кварталу; кадастрові карти (плани) Автономної Республіки Крим, областей, районів, сіл, селищ, міст, інші тематичні карти (плани), перелік яких встановлюється Порядком ведення Державного земельного кадастру; Поземельні книги.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку (ч. 1 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Статтею 37 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено внесення виправлень у відомостях про земельну ділянку на підставі рішення суду, а пунктом 60 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 також визначено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду.

Згідно з п. п. 4, 9 вищевказаного Порядку, ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр. До повноважень Державного кадастрового реєстратора територіальних органів Держгеокадастру у районах належать: внесення або надання відмови у внесенні до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про землі та земельні ділянки (їх частини), розташовані в межах району; здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації; присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам.

Виходячи з вищезазначеного, саме до повноважень управлінь (відділів) Держгеокадастру належить здійснення державної реєстрації земельних ділянок та скасування такої реєстрації.

У зв`язку з викладеним, зважаючи на встановлення протиправності рішення про створення земельної ділянки 1223286500:02:158:1002, до складу якої включено земельну ділянку, належну позивачу, суд приходить до висновку що право позивача при здійсненні державної реєстрації права власності на земельну ділянку, кадастровий номер 1223286500:02:158:1002, як землевласника, порушені на підставі визнаних протиправними та скасованих судом розпоряджень та наказів, тому відновлення порушених прав позивача можливо лише шляхом скасування державної реєстрації речового права на нерухоме майно та шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 1223286500:02:158:1002, а також шляхом закриття Поземельної книги із скасуванням кадастрового номера.

Перевіряючи доводи та аргументи відповідача-1 в частині правомірності його дій та відсутності можливості перевірити наявність порушених прав позивача, суд вважає їх неналежними, оскільки саме відповідачем-1 у 2002 році видано розпорядження, за яким у позивача виникло право власності і саме на місцеві державні адміністрації у 2013 році покладався, відповідно до ст. 17 ЗК України у відповідній редакції, координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Посилання відповідача-3 на відсутність порушення ним прав позивача не є належним, оскільки станом на момент звернення з позовом саме відповідач-3 є власником земельної ділянки комунальної власності, яка накладається на земельну ділянку, належну позивачу на праві приватної власності за висновком експерта.

При цьому, з огляду на те, що позивача фактично не позбавлено права власності на належну йому земельну ділянку, право власності позивача відповідачами не оскаржується та не заперечується, а спір виник у зв`язку з неможливістю позивача реалізувати своє право власності шляхом державної реєстрації права наявністю іншої земельної ділянки, суд вважає що позивачем обрано ефективний спосіб захисту свого порушеного права.

Інші доводи та посилання відповідачів, як самі по собі, так і у сукупності не можуть бути підставами для відмови в задоволенні позовних вимог, а тому не досліджуються судом під час ухвалення рішення.

Також, відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України).

При цьому відповідно до частин першої та п`ятої статті 261 ЦК України перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 20 листопада 2018 року в справі № 907/50/16 зазначено, що можливість знати про порушення своїх прав випливає із загальних засад захисту цивільних прав та інтересів (статті 15, 16, 20 ЦК України), за якими особа, маючи право на захист, здійснює його на власний розсуд у передбачений законом спосіб, що створює в неї цю можливість знати про посягання на права.

Оскільки матеріали справи не містять відомостей, які б вказували на можливість позивача дізнатися про порушення свого права власності на земельну ділянку раніше за дату виготовлення технічної документації із встановлення (відновлення) меж цієї земельної ділянки в натурі (на місцевості) в 2022 році, або що відповідачі-1, 3 почали до 2022 року фактичне використання спірної земельної ділянки, що б вказувало на обізнаність позивача з порушення його права власності, суд вважає, що про порушення свого права позивач дізнався 17 лютого 2022 року, відтак строк позовної давності позивачем не пропущено.

Також, з урахуванням положень ст. 141 ЦПК України та враховуючи задоволення позову, судові витрати у виді сплаченого судового збору та витрати, пов`язаних з дослідженням судового експерта, покладаються на відповідачів пропорційно.

На підставі викладеного, керуючись ст. 81, 82, 141, 142, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

позов ОСОБА_3 задовольнити повністю.

Визнати недійсним та скасувати розпорядження голови Новомосковської районної державної адміністрації від 25 грудня 2013 року № 534/0/3-13 Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель державної власності сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) на території Новомосковського району Дніпропетровської області» в частині, що стосується земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 гектарів.

Визнати недійсним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» від 14 грудня 2020 року № 46-ОТГ у частині передачі Підгородненській міській територіальній громаді (Підгородненській міській раді) Дніпровського району Дніпропетровської області у комунальну власність земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 гектарів, місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада; цільове призначення земельної ділянки: 16.00 Землі запасу.

Визнати недійсним та скасувати в частині за порядковим номером 62 додаток до акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної власності у комунальну власність від 14 грудня 2020 року, підписаний між Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області та Підгородненською міською радою Дніпровського району Дніпропетровської області.

Визнати недійсним та скасувати рішення Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області від 16 грудня 2020 року № 25-1/8 «Про прийняття земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині прийняття до комунальної власності Підгородненської міської ради земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 гектарів, місце розташування земельної ділянки: Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада, цільове призначення земельної ділянки: 16.00 Землі запасу.

Скасувати державну реєстрацію у Державному земельному кадастрі земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002; місце розташування (адміністративно-територіальна одиниця): Дніпропетровська область, Новомосковський район, Спаська сільська рада; цільове призначення: 16.00; категорія земель: землі сільськогосподарського призначення; форма власності: комунальна; площа земельної ділянки, гектарів: 1,1445 та припинити усі речові права, їх обтяження, зареєстровані щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1223286500:02:158:1002 площею 1,1445 гектарів, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно: 2458443312020.

Стягнути на користь ОСОБА_3 з Новомосковської районної державної адміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, Підгородненської міської ради Дніпровського району Дніпропетровської області 5954,40 грн сплаченого судового збору та 22 901,52 грн витрат на проведення судової земельно-технічної експертизи № 7205-22, а всього 28 855,92 грн, тобто по 9 618 (дев`ять тисяч шістсот вісімнадцять) гривень 64 копійки з кожного.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Встановити позивачеві строк для подання доказів щодо розміру понесених ним судових витрат протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Призначити судове засідання для вирішення питання про судові витрати за клопотанням представника позивача адвоката Пихтіна Клима Володимировича на 16 квітня 2024 року о 08:30 годин.

Повне рішення суду складене та підписане 01 квітня 2024 року.

Учасники справи:

позивач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

відповідач-1 Новомосковська районна державна адміністрація; код ЄДРПОУ 04052324; місцезнаходження за адресою: Дніпропетровська область, м. Новомосковськ, вул. Шевченка, буд. 7;

відповідач-2 Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області; код ЄДРПОУ 39835428; місцезнаходження за адресою: м. Дніпро, вул. Філософська, буд. 39-А;

відповідач-3 Підгородненська міська рада Дніпровського району Дніпропетровської області; код ЄДРПОУ 05520750; місцезнаходження за адресою: Дніпропетровська область, Дніпровський район, м. Підгородне, вул. Центральна, буд. 46.

Суддя Д. О. Парфьонов

СудНовомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення01.04.2024
Оприлюднено02.04.2024
Номер документу118020732
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин