Справа № 445/569/22
Провадження № 1-кс/445/154/24
УХВАЛА
04 березня 2024 року слідчий суддя ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участі адвоката ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , розглянувши клопотання представника заявника ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_6 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів,-
в с т а н о в и в :
адвокат ОСОБА_6 в інтересах ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді із клопотанням, в якому просить надати йому за участі експерта дозвіл на тимчасовий доступ до приміщень будівлі № 11 військове містечко № 8 та будинок 36, та приміщення будівлі № НОМЕР_1 , військове містечко № НОМЕР_2 , що по АДРЕСА_1 , з можливістю ознайомитись та оглянути такі приміщення, без проникнення в них.
Також ОСОБА_6 вказує, що слідчий під час огляду місця події чи експерт під час проведення експертизи (у тому числі огляду приміщень складів), не зазначили кількісні, якісні, видові показники матеріалів, які зберігались на території вказаних об`єктів, та також тих які вже були використані, то шляхом проведення огляду, сторона захисту має наміри перевірити результати проведення огляду, отримати додаткову інформацію, яка відсутня у матеріалах, що були надані.
Адвокат ОСОБА_6 , який діє в інтересах ОСОБА_5 в судовому засіданні підтримав клопотання, та просив суд його задовольнити.
Слідчий в судовому засіданні висловив заперечення щодо задоволення зазначеного клопотання про надання тимчасового доступу, просив суд відмовити у задоволенні клопотання про надання тимчасового доступу.
Заслухавши учасників судового провадження, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Заходи забезпечення кримінального провадження - це передбаченіКПК Українизаходи примусового характеру, які застосовуються за наявності підстав та в порядку, встановленому законом, з метою запобігання і подолання негативних обставин, що перешкоджають або можуть перешкоджати вирішенню завдань кримінального провадження, забезпеченню його дієвості.
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 131 КПК Україниодним із заходів забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Аналіз ст.132,159-166 КПК Українидає можливість зробити висновок, що чинне процесуальне законодавство передбачає загальні та спеціальні умови, сукупна наявність яких є необхідною підставою для застосування заходу забезпечення кримінального провадження.
При цьому загальні умови встановлюють підстави, які стосуються всіх заходів забезпечення кримінального провадження, а спеціальні встановлюють підстави для тих заходів забезпечення кримінального провадження, для яких вони передбачені.
Відповідно до ч. 1ст. 132 КПК Українизаходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Аналогічне положення міститься у ч. 2ст. 159 КПК України, в якій встановлюється, що тимчасовий доступ до речей та документів надається на підставі ухвали слідчого судді або суду, якщо відповідне клопотання подається під час судового провадження.
Відповідно до ч. 5ст. 132 КПК Українидля оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч. 1ст. 159 КПК Українитимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1ст. 160 КПК Українисторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених устатті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5ст. 163 КПК Українислідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
При цьому якщо речі та документи, про тимчасовий доступ до яких подається клопотання стороною кримінального провадження, містять охоронювану законом таємницю (ст. 162 КПК України), то у відповідності до ч. 6ст. 163 КПК Українислідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів у такому разі лише, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Отже, тимчасовий доступ до речей та документів - це примусовий захід забезпечення кримінального провадження, що може бути застосований під час кримінального провадження з метою забезпечення виконання його завдань та досягнення його дієвості. При цьому суд враховує можливість отримання відповідних речей та документів без застосування заходів забезпечення кримінального провадження, а також причини, через які сторона кримінального провадження не звернулася з відповідним клопотанням під час досудового розслідування.
Однак, із заявлених вимог клопотання адвоката вбачається, що таке подане як тимчасовий доступ, однак вимоги зводяться до проведення іншої процесуальної (розшукової) дії, а саме огляду.
За змістом статей214,223,237 КПК Україниогляд є слідчою (розшуковою) дією, спрямованою на отримання (збирання) доказів або перевірку вже отриманих доказів у конкретному кримінальному провадженні, яка проводиться в межах досудового розслідування кримінального провадження. У невідкладних випадках огляд місця події може бути проведений до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудового розслідування, що здійснюється після огляду. Підставою для проведення огляду місця події слугує інформація про вчинення кримінального правопорушення, зафіксована у певній процесуальній формі.
Відповідно зіст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді. Згідно частини 3 цієї статті слідчий, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов`язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину. У такому випадку прокурор, слідчий за погодженням із прокурором зобов`язаний невідкладно після здійснення таких дій звернутися з клопотанням про проведення обшуку до слідчого судді. Слідчий суддя розглядає таке клопотання згідно з вимогамистатті 234 цього Кодексу, перевіряючи, крім іншого, чи дійсно були наявні підстави для проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді.
Відповідно до ч. 3ст. 234 КПК України, у разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: 1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; 2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; 3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 4) підстави для обшуку; 5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; 6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; 7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; 8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другоїстатті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
Відповідно до ч. 1ст. 236 КПК України, ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана слідчим чи прокурором. Для участі в проведенні обшуку може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в обшуку має право запросити спеціалістів. Слідчий, прокурор вживає належних заходів для забезпечення присутності під час проведення обшуку осіб, чиї права та законні інтереси можуть бути обмежені або порушені. Незалежно від стадії цієї слідчої дії слідчий, прокурор, інша службова особа, яка бере участь у проведенні обшуку, зобов`язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката, повноваження якого підтверджуються згідно з положеннямистатті 50 цього Кодексу.
В даному ж випадку, ініціатором клопотання про дозвіл на проведення ознайомлення та огляду приміщень є адвокат ОСОБА_6 , який подав таке в інтересах ОСОБА_5 .
Відтак, слідчий суддя звертає увагу, що звернення до слідчого судді із клопотанням проведення огляду, враховуючи норми статтей 234, 237 КПК України, відноситься до виключної дискреції слідчого за погодженням з прокурором або прокурора.
Враховуючи вищевказане, приходжу до висновку, що в клопотанні представника заявника ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_6 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, слід відмовити.
Керуючись статтями131,132,159-166,314,315,372,376 КПК України, суд, -
п о с т а н о в и в:
у задоволенні клопотання представника заявника ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_6 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів - відмовити.
Ухвала оскарженнюне підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Золочівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118135823 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Золочівський районний суд Львівської області
Бакаїм М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні