Справа № 308/6074/24
1-кс/308/2030/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 квітня 2024 року м. Ужгород
Слідчий суддяУжгородського міськрайонногосуду Закарпатськоїобласті ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 ,розглянувши увідкритому судовомузасіданні клопотаннястаршого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Закарпатській області капітана поліції ОСОБА_3 , розглянувши матеріали досудового розслідування розпочатого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.02.2024 за №42024072210000065, про надання тимчасового доступу -,
ВСТАНОВИВ:
Старший слідчийвідділу розслідуванняособливо тяжкихзлочинів СУГУНП вЗакарпатській областікапітан поліції ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Ужгородського міськрайонного суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, з можливістю їх вилучення.
З матеріалів клопотання встановлено, що у провадженні відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП в Закарпатській області перебувають матеріали досудового розслідування внесені 01.02.2024 до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42024072210000065 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, за фактом, розтрати та привласнення бюджетних коштів посадовими особами військового формування, за попередньою змовою з суб`єктами господарської діяльності, під час виконання робіт по об`єктах будівництва.
В ході досудового розслідування, оперативними працівниками УСР в Закарпатській області ДСР НП України, в рамках виконання доручення прокурора ІНФОРМАЦІЯ_1 № 30.52/02-720 вих-24 від 02.02.2024, в межах вказаного кримінального провадження, було надіслано запит на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо отримання копій документів по укладених договорах за період з 01.01.2023 по 31.01.2024.
У відповідь на вказаний запит, ІНФОРМАЦІЯ_3 запитувані копії документів не надали, при цьому останні посилаються на процедуру надання копій документів, яка передбачена главою 15 КПК України, зокрема ч.1 та ч.2 ст.159 КПК України «Загальні положення тимчасового доступу до речей і документів». Тобто ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомляє, що отримання необхідних копій документів можливо лише у порядку визначеному ст. 159 КПК України, тобто при наявності ухвали суду про надання тимчасового доступу до речей і документів.
Приймаючи вище викладене і те, що під час досудового розслідування виникла необхідність у вилученні копій виконавчих документів по укладених договорах за період з 01.01.2023 по 31.01.2024, в розрізі: рішення щодо проведення, фінансування, затвердження програм, по вказаних закупівлях з додатками; договори на виготовлення проектно-технічної документації; завдання на проектування; вихідних даних на проектування; відомостей ресурсів для проектування; експертних звітів з додатками, щодо розгляду проектної документації; договорів підряду з додатками та додатковими угодами до них; календарних графіків виконання будівельних робіт; договорів на ведення технічного нагляду; журнали технічного нагляду; договорів на ведення авторського нагляду; актів виконаних робіт з відомостями ресурсів; банківських, платіжних доручень; протоколів узгодження цін; договірних цін з розрахунками; проектно-кошторисних документацій; зведених кошторисних розрахунків; повідомлень про початок будівельних робіт; дозволів на виконання будівельних робіт.
Відповідно до ч.2 ст.9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов`язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
В свою чергу, ч. 2 ст. 93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств установ організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експерта актів перевірок тощо.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку) та ч.2 вказаної статті тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Приймаючи до уваги вище викладене та те, що для належного з`ясування всіх обставин, які підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні необхідно отримати тимчасовий доступ до копій документів, пов`язаних з укладанням договорів за період з 01.01.2023 по 31.01.2024, та виконанням згідно вказаних договорів робіт, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , що розташоване за адресою АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення, для проведення повного, всебічного та неупередженого досудового розслідування, об`єктивного дослідження всіх обставин вчинення кримінального правопорушення.
Окрім цього, оригінали вказаних документів можуть мати значення речових доказів, оскільки містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. ( ст. 98 КПК України).
Слідчий в судове засідання не з`явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд клопотання без його участі.
Документи на підставі яких можливо установити наявність чи відсутність фактів та обставин, мають значення для кримінального провадження та можуть бути процесуальним джерелом доказів при проведенні експертиз, висновки яких слугуватимуть доказами у кримінальному провадженні, а після завершення досудового розслідування, та скерування вказаних матеріалів на судовий розгляд, приєднані в законному порядку оригінали вищевказаних документів, не буде викликати необхідності в затягуванні судового розгляду із-за відсутності беззаперечних доказів у вигляді вищеперерахованих оригіналів документів, що можна попередити отримавши тимчасовий доступ до документів на даному етапі розслідування.
При цьому є достатні підстави вважати, що вказані документи містять відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення.
На підставі вищеперерахованих документів існує єдина можливість встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження, вказані документи є єдиним процесуальним джерелом доказів при проведенні експертиз, висновки яких слугуватимуть доказами у кримінальному провадженні.
Приймаючи до уваги зазначене, а також те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вищевказані документи, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, та у зв`язку із тим, що іншими способами встановити обставини, які необхідні для повного, об`єктивного та всебічного досудового розслідування вказаного кримінального провадження, не має можливості, необхідно отримати тимчасовий доступ з можливість вилучення належним чином завірених копій вищевказаних документів
Згідно з ч.1 ст.92КПК України обов`язок доказування обставин,передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті,покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, -на потерпілого.
Згідно ч.5 ст.110КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчомусуддіабосуду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ст. 159КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якоїзнаходяться такі речі і документи,можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовийдоступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч.5, 6 ст.163КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1)перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2)самі по собі або в сукупності з іншимиречами ідокументами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, маютьсуттєвезначеннядля встановлення важливих обставин у кримінальномупровадженні; 3) не становлять собоюабоне включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
За положеннями ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ст.132КПК України застосуваннязаходу забезпеченнякримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні. Згідно вимог ст.132КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчийсуддя зобов`язанийврахувати можливість беззастосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речіі документи, які можуть бутивикористані під чассудовогорозгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Таким чином слідчий суддя зобов`язаний перевіряти наявність об`єктивної необхідності та виправданість такого втручання у права і свободи особи, врахувати докази на підтвердження обставин, викладених у клопотанні, які мають бути надані ініціатором клопотання.
Вищевказана інформація,про доступдо якоїставиться вклопотанні слідчого,має значеннядля забезпеченнявсебічного,повного інеупередженого розслідування,з`ясування обставин,що підлягаютьдоказуванню укримінальному провадженні. Крім того, на думку слідчого судді, наявні достатні підстави вважати, що документи, доступ до яких просить надати прокурор являються джерелом доказів, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні,які неможливо встановити іншим способом.
Наданими матеріалами клопотанняпозарозумним сумнівомдоведено, що на даний часпроводитьсявичерпнийкомплекс заходів,спрямованих нарозкриття кримінального правопорушення тавстановленняосіб(їхмісцезнаходження), якійого вчинили, як ідоведено можливість використанняяк доказів відомостей,що містяться в зазначенихв клопотанні документах та неможливість іншимиспособами довестиобставини,які передбачається довести за допомогою вказанихдокументів.
Вирішуючи клопотання суд враховує, що вказані відомості їх отримання можливе лишена підставі ухвали суду.
Разом з тим, клопотання сторони кримінального провадження в частині надання тимчасового доступу до документів з можливістю вилучення оригіналів, підлягає задоволенню, оскільки стороною кримінального провадження у клопотаннідоведена доцільністьвилучення іобгрунтована наявністьдостатніх підставвважати,що самебез такого вилученнявказаних документівіснує реальназагроза зміниабо знищення таких документів або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до документів.
Частиною 7 статті 163КПКУкраїни передбачено,що слідчий суддя, суд вухвалі пронадання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявністьдостатніх підстав вважати, що без такоговилучення існує реальназагроза зміни або знищенняречейчи документів, або таке вилучення необхідне длядосягненняметиотриманнядоступу до речей і документів.
Тимчасовий доступ до документів є заходом забезпечення кримінального провадження, передбачений ст.131 ч.2 п.5 КПК України, органом досудового слідства доведено необхідність застосування цього заходу, що передбачено ст. 132 КПК України. Вказані обставини є достатніми підставами, передбаченими ст.163КПК України, для постановлення ухвали про надання тимчасового доступу до документів.
Беручи до уваги вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що стороною кримінального провадження поза розумним сумнівом доведено, необхідність отримання тимчасового доступу до вищевказаних документів, а також доведено про неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, атомуслідчий суддя вважає занеобхідненадати тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх вилученням належним чином звірених копій.
Керуючись ст.ст.40, 131, 132, 159-164, 309 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Закарпатській області майора поліції ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу задовольнити.
Надати стороні кримінального провадження слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні №42024072210000065: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , дозвіл на тимчасовий доступ - з вилученням копій документів, пов`язаних з укладанням договорів за період з 01.01.2023 по 31.01.2024, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , що розташоване за адресою АДРЕСА_1 , зокрема:
рішення щодо проведення, фінансування, затвердження програм, по вказаних закупівлях з додатками; договори на виготовлення проектно-технічної документації; завдання на проектування; вихідних даних на проектування; відомостей ресурсів для проектування; експертних звітів з додатками, щодо розгляду проектної документації; договорів підряду з додатками та додатковими угодами до них; календарних графіків виконання будівельних робіт; договорів на ведення технічного нагляду; журнали технічного нагляду; договорів на ведення авторського нагляду; актів виконаних робіт з відомостями ресурсів; банківських, платіжних доручень; протоколів узгодження цін; договірних цін з розрахунками; проектно-кошторисних документацій; зведених кошторисних розрахунків; повідомлень про початок будівельних робіт;дозволів на виконання будівельних робіт;
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до зазначених у ухвалі документів відповідно до ст.166КПК України слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право доступу до речей і документів, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначенихв ухвалі документів і речей.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_1
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2024 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 118254191 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Бедьо В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні