ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 362/1848/24
Провадження № 2-о/362/70/24
У Х В А Л А
01.04.2024 року суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області Лебідь-Гавенко Г.М., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Виконавчий комітет Гребінківської селищної ради Білоцерківського району Київської області, Васильківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області про встановлення факту батьківства,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , звернулася досуду іззаявою,в якійпросить встановитифакт батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , по відношенню до дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 №39 від 06.12.2016 року, складений виконавчим комітетом Гребінківської селищної ради Васильківського району Київської області та вказати батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінити прізвище дитини на « ОСОБА_4 » залишивши ім`я « ОСОБА_5 » по батькові « ОСОБА_6 ».
Суддя, дослідивши заяву, матеріали додані до заяви, вважає, що заяву подано без додержання вимог, передбачених ст. 318, 177 ЦПК України з огляду на наступне.
Так, згідно ч.1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
З пункту 1постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»зі змінами убачається, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до абзацу першого п. 3Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року, вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, так і вимогам щодо її змісту. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що суддя постановляє мотивовану ухвалу.
Згідно ст. 318 ЦПК України, у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.
Встановлення факту, що має юридичне значення, в окремому провадженні можливе за умови, що факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто, від них мають безпосередньо залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичної особи без повторного звернення до суду на підставі цього рішення та встановлення такого факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
При цьому заявнику слід врахувати, що суб`єктний склад заінтересованих осіб по справі визначається в залежності від мети встановлення факту (відділ соціального захисту населення - у справах про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла, для призначення пенсії заявникові; нотаріальну контору, інших спадкоємців - у справах про встановлення факту прийняття спадщини, органи страхування - у справах про встановлення факту належності страхового свідоцтва, тощо).
За приписами ч.3 ст.42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками є заявники, інші заінтересовані особи. Системний аналіз норм ЦПК України визначає, що заінтересованими особами в справах окремого провадження можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, які мають особистий чи суспільний інтерес, який безпосередньо чи опосередковано пов`язується з наслідками розгляду справи і може мати як позитивні, так і негативні наслідки для таких осіб. Тобто, коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, що підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов`язки.
Заявник зазначила заінтересованими особами: Виконавчий комітетГребінківської селищноїради Білоцерківськогорайону Київськоїобласті, Васильківське об`єднане управління Пенсійного фонду України Київської області. Разом з тим зазначала, що метою встановлення фату батьківства є отримання пенсії після смерті батька дитини, який загинув, як військовослужбовець.
Так, допомога, яка призначається державою, розподіляється рівними частинами на всіх отримувачів, які зазначені в статті 161 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а саме: батьки; один з подружжя (якщо вони вдруге не вступили в шлюб); діти до 18 років; діти, старші 18 років, якщо вони або інваліди дитинства, або здобули інвалідність до досягнення ними 18-річчя; студенти, які навчаються на денній формі навчання, але не старші 23 років; утриманці.
Отже, виходячи з мети встановлення факту батьківства заінтересованими особами будуть всі члени сім`ї померлого, визначені статтею 161 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а також Васильківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), які вносять відповідні відомості до актового запису про народження.
Відомостей про вказаних осіб, які можуть бути заінтересованими особами, заява про встановлення факту батьківства не містить.
У відповідності до п.8 ч. 3ст. 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ч. 5ст. 177 ЦПК Українипозивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (у разі подання письмових доказів можуть бути додані їх копії).
Також, при встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини і покійним до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.
Однак, всупереч вказаним нормам заявником, крім посилань Таїнство хрещення, не додано доказу про спільне проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини і покійним до народження дитини, або спільне утримання ними дитини.
До матеріалів справи не долучено доказів, які б підтверджували факт визнання померлим ОСОБА_2 себе батьком дитини (спільні фото, листування тощо).
Згідно до вимог ч. 3 ст. 175 ЦПК Українипозовна заява повинна містити: відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.
Заявником незазначено офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, заявника та заінтересованих осіб.
Крім того, згідно прохальної частини заяви, заявник ОСОБА_7 ставить дві вимоги:
- встановити факт батьківства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , по відношенню до дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 , зазначивши його батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , змінити прізвище дитини на « ОСОБА_4 » залишивши ім`я « ОСОБА_5 » по батькові « ОСОБА_6 ».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 ЗУ «Про судовий збір», у разі, коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч. 4 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: заяви у справах окремого провадження, подані фізичною особою - 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Дослідивши матеріали заяви, вбачається, що заявником сплачений судовий збір лише за однією вимогою в сумі 605,60 грн., і не сплачений за іншою вимогою, тому заявнику необхідно сплатити судовий збір і за другою вимогою в сумі 605,60 грн.
Враховуючи зазначене, заявнику слід надати суду уточнену заяву про встановлення факту батьківства, визначити коло заінтересованих осіб, надати докази, надати копії заяви та всіх доданих до неї документів для заінтересованих осіб та доплатити судовий збір.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 185 ЦПК Українив ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо позивач відповідно до ухвали суду у встановлений строк виконає вимоги, визначені ст.ст.175і177цьогоКодексу, позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачеві.
На підставі викладеного суддя приходить до висновку, що заява не відповідає вимогам цивільно-процесуального законодавства, а тому вважає, що необхідно заяву залишити без руху та надати заявнику строк для усунення недоліків протягом п`яті днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Роз`яснити заявнику, що у разі не виконання вимог ухвали до встановленої дати, тобто вказані недоліки не будуть усунуті, заява буде вважатися неподаною та повернута заявнику.
Керуючисьстаттями 42, 185, 318 ЦПК України, суддя,
п о с т а н о в и в:
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Виконавчий комітетГребінківської селищноїради Білоцерківськогорайону Київськоїобласті,Васильківське об`єднанеуправління Пенсійногофонду УкраїниКиївської областіпро встановленняфакту батьківства -залишити без рухута надати строк для усунення зазначених недоліків, який не може перевищуватип`яті днівз дня вручення ухвали.
Роз`яснити, що у разі не усунення недоліків у встановлений в ухвалі строк, заява буде вважатись неподаною та повертається заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Г.М.Лебідь-Гавенко
Суд | Васильківський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 01.04.2024 |
Оприлюднено | 17.04.2024 |
Номер документу | 118375581 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них: |
Цивільне
Васильківський міськрайонний суд Київської області
Лебідь-Гавенко Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні