Дата документу 18.04.2024Справа № 554/8218/23 Провадження № 1-кс/554/4455/2024
У Х В А Л А
17 квітня 2024 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участі прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , підозрюваних ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 , погоджене заступником керівника Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_11 , про продовження строку досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023170000000281 від 15 квітня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2 і 3 ст. 27, ч. 3 ст. 149, ч. 1 ст. 309 КК України,
в с т а н о в и в :
Слідчий звернувся до суду із вищезазначеним клопотанням, в якому просить продовжити строк досудового розслідування в кримінальному провадженні № 12023170000000281 від 15 квітня 2023 року до п?яти місяців.
В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що СУ ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023170000000281 від 15 квітня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2 і 3 ст. 27, ч. 3 ст. 149, ч. 1 ст. 309 КК України.
Із змісту поданого клопотання слідує, що ОСОБА_10 , являючись старшим (керівником) у філії реабілітаційного центру, що в АДРЕСА_1 , від громадської організації «Нове Небо» (юридична адреса: АДРЕСА_2 ), яка надає допомогу безпритульним та малозахищеним верствам населення, діючий на засадах волонтерства, із корисливою метою, вирішив організувати незаконне вербування та подальше утримання у приміщенні вказаного центру осіб, із числа незахищених верств населення, які не працевлаштовані, схильні до вживання спиртних напоїв чи наркотичних речовин, перебувають в скрутному матеріальному становищі, з метою подальшої їх трудової експлуатації.
До виконання задуманого він залучив ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , використовуючи при цьому тривалі дружні зв`язки, що сформувалися протягом багатьох років під час їхнього перебування в реабілітаційному центрі та спільного проводження вільного часу. Останні ніде не працювали, не мали постійного джерела доходів, постійного місця проживання та перебуваючи в подібних центрах, знали його структуру, типаж людей, які в ньому перебувають та поведінку, яку необхідно використовувати до таких осіб.
В процесі тривалого дружнього спілкування між ними були налагоджені та узгоджені тісні довірливі психологічні стосунки, які трансформувались в спеціальні загальні правила поведінки та стійку злочинну діяльність учасників групи.
Дана організована група характеризувалась корисливою направленістю дій її учасників, єдністю їх намірів щодо отримання наживи шляхом надання в трудову експлуатацію осіб, тотожністю способу вчинення злочинів, мобільністю, своєю стійкістю, чіткою розробкою планів вчинення злочинів, детальною підготовкою до вчинення злочинів, а в кінцевому результаті раніше обумовленим розподілом незаконного доходу та покращення своїх матеріальних та соціальних благ на реабілітаційному центрі. Крім того, всі члени організованої групи були обізнані щодо протиправних цілей угрупування, виявляли бажання і сприяли досягненню визначеної мети в ході вчинення злочинів, в межах відведеної кожному з учасників групи спеціальної ролі.
Ієрархічна система субординації базувалась на лідерських якостях ОСОБА_10 та передбачала підпорядкування останньому.
Розроблений план злочинної діяльності був єдиний для всіх учасників групи і полягав у тому, що маючи в реабілітаційному центрі осіб, які через скрутне становище потрапили самостійно чи яких попередньо було завербовано, та які за своїм станом здоров`я мали можливість фізично працювати на визначених об`єктах, передавалися в трудову експлуатацію замовникам, а отримані від виконаної праці грошові кошти отримувались ОСОБА_10 або за вказівкою його помічниками, й у подальшому розподілялися, використовувалися на власний розсуд.
Умовно для замовників був створений прейскурант виконання фізичних робіт, який міг змінюватися в залежності від платоспроможності й зацікавленості клієнта в отриманні послуг, що надавала організована група, та становив від 300 грн до 500 грн за одну особу на день праці.
За задумом ОСОБА_10 , помічники мали здійснювати цілодобовий нагляд за потерпілими, забезпечувати реалізацію встановлених правил поведінки, примусово залучати потерпілих до праці та застосовувати покарання, психологічне насильство до осіб, які не бажали перебувати на території вказаного домоволодіння, і виконувати вказівки.
Покарання повинні були застосовуватись за будь-які порушення встановлених правил, зокрема дріб`язкові, принижуючи гідність осіб і завдаючи їм моральних страждань.
Вказаний план злочинної діяльності він довів до ОСОБА_9 і ОСОБА_8 , із яким ті погодились та детально розподілили функції учасників групи, спрямовані на його досягнення.
Так, приблизно у 2021 році ОСОБА_10 , ОСОБА_9 і ОСОБА_8 , стали діяти як співучасники у складі стійкого злочинного об`єднання організованої групи, що ставило на меті отримання прибутків, шляхом вчинення злочинів, згідно розробленого організатором ОСОБА_10 плану, з розподілом функцій, спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи.
Злочини ними вчинялися із прямим умислом, тобто учасники організованої групи усвідомлювали суспільно-небезпечний характер своїх діянь, передбачали суспільно-небезпечні наслідки та бажали їх настання, переслідуючи корисливі мотиви з метою власного збагачення за надання послуг за грошову винагороду, яку потерпілі не отримували.
Із метою конспірації своїх дій, при прибуттю до реабілітаційного центру потерпілих, вилучали наявні в них документи, банківські картки, грошові кошти та мобільні телефони, чим позбавляли можливості останніх повідомити рідних, знайомих про місце знаходження, і про події, які з ними відбуваються там, а також покинути його.
Грошові кошти, що отримувалися від злочинної діяльності, перераховувалися на належний ОСОБА_10 рахунок банківської платіжної картки № НОМЕР_1 банку АТ «Універсал Банк» ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), а також на рахунки належних потерпілим інших банківських карток, зокрема: № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 , що були у ОСОБА_10 і використовувалися ним.
В подальшому частину отриманих грошових коштів ОСОБА_10 використав на купівлю наркотичних речовин, які також виявлено під час проведення обшуку за місцем його проживання, а саме: наркотичний засіб метадон, загальна масам якого становить 1,1148 г.
Утворивши організованугрупу, ОСОБА_10 відвів собі роль організатора і керівника, та в ході вчинення злочинних дій виконував наступні функції: забезпечив утримання приватного житлового будинку в АДРЕСА_1 , в якому трималися потерпілі; підшукував осіб, які опинилися в скрутному життєвому становищі, особисто вербував та забезпечував їх переміщення з метою подальшої трудової експлуатації; забезпечував утримуваних осіб їжею та засобами індивідуальної гігієни; застосовував погрози, залякування та інше психологічне насильство до потерпілих, зокрема з метою подальшого утримання в реабілітаційному центрі та виконання ними неоплачуваних фізичних робіт; підшукував осіб, яким у подальшому особисто чи через інших співучасників передавав потерпілих із метою трудової експлуатації; визначав кількість осіб, яких залучали до неоплачуваної фізичної праці на об`єктах, час та вид робіт; розпоряджався коштами, які надходили від замовників в якості оплати за виконання утримуваними особами робіт; забезпечував дотримання встановлених правил поведінки між учасниками групи та правил перебування утримуваних осіб на території домоволодіння; із частини грошових коштів, які були заплачені замовниками за роботу потерпілих, здійснював формування так званої «десятини» від останніх, яку передавав на ГО «Нове Небо» кожні 10 днів; здійснював рекламування за допомогою банерів, брошур діяльності реабілітаційного центру з метою подальшого прихованого вербування осіб для трудової експлуатації.
ОСОБА_9 згідно відведеної йому організатором ролі виконавця, здійснював наступні функції: забезпечував функціонування системи утримання людей, безпосередньо здійснював нагляд та надавав вказівки про виконання утримуваними особами фізичної неоплачуваної роботи по господарству; забезпечував утримуваних осіб їжею та засобами індивідуальної гігієни та допомагав здійснювати оформлення банківських документів утримуваним особам, які їх не мали, для отримання у подальшому соціальних виплат; здійснював облік доходів від виконаних утриманцями робіт та їх подальше розпорядження за вказівкою ОСОБА_10 ; використовував за необхідності частину отриманого від трудової експлуатації прибутку чи грошових соціальних виплат потерпілим на існування реабілітаційного центру; підшукував осіб, яким у подальшому особисто чи через інших співучасників передавав утримуваних осіб з метою трудової експлуатації; контролював хід виконання робіт осіб, переданих в трудову експлуатацію; контролював перебування утримуваних осіб у реабілітаційному центрі та їх поведінку; здійснював встановлення та облік осіб, які прибувають до реабілітаційного центру, вів бухгалтерський облік документів центру; отримував грошові кошти безпосередньо від замовників за виконану потерпілими роботу на об`єктах та передавав їх ОСОБА_10 ; виконував інші вказівки ОСОБА_10 .
ОСОБА_8 , згідно відведеної йому організатором ролі виконавця, здійснював такі функції: спільно із ОСОБА_10 підшукував осіб, які опинилися в скрутному життєвому становищі, для подальшого вербування з метою трудової експлуатації; контролював утримання осіб у реабілітаційному центрі та їх поведінку; контролював хід виконання робіт утримуваними особами, переданими в трудову експлуатацію; отримував грошові кошти безпосередньо від замовників за виконану потерпілими роботу на об`єктах та передавав їх ОСОБА_10 ; виконував інші вказівки ОСОБА_10 .
Утворена ОСОБА_10 організована група характеризувалась стабільним складом, централізованим підпорядкуванням її учасників організатору, наявністю правил поведінки та конспірації злочинної діяльності. Учасники групи дотримувались розроблених організатором правил поведінки як між собою, так у відносинах із потерпілими, які забезпечувались системою покарань.
Членами організованої злочинної групи вчинені кримінальні правопорушення при наступних обставинах:
В один із днів весни 2021 року, в невстановлений органами досудового розслідування час, ОСОБА_10 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , маючи умисел, направлений на торгівлю людьми, а саме: на вербування осіб із числа соціально незахищених верств населення з метою трудової експлуатації останніх та передачі третім особам за грошову винагороду з метою власного збагачення, перебуваючи поряд із залізничним вокзалом в АДРЕСА_1 , де займався благодійництвом, помітив безпритульного ОСОБА_12 , якого й вирішив у подальшому незаконно, шляхом обману перемістити до орендованого приватного будинку, так званого «філіалу» псевдо реабілітаційного центру, який діє під прикриттям діяльності ГО «Нове небо» (код ЄДРПОУ 41411058), що в АДРЕСА_1 , з метою подальшої трудової експлуатації.
Реалізуючи свій злочинний умисел, користуючись уразливим станом ОСОБА_12 , що виражалося в тяжкому матеріальному та психологічному становищі, ОСОБА_10 шляхом обману запропонував проживати йому у реабілітаційному центрі та отримувати матеріальні блага. Після отримання згоди, за вказівкою ОСОБА_10 , який фактично завербував ОСОБА_12 , останнього привезли автомобілем за місцем розташування центру.
В подальшому, зловживаючи довірою ОСОБА_12 помістили до псевдо реабілітаційного центру, де з того часу ОСОБА_10 спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 його утримували, всупереч волі потерпілого в приватному будинку в АДРЕСА_1 , з весни по літо 2021 року та з осені 2022 по квітень 2023 року, не даючи покинути вказане домогосподарство, а також використовуючи уразливий стан особи, із застосуванням примусу у вигляді психологічного тиску, принижень, залякувань, шляхом обману, у вигляді обіцянок виплатити грошових коштів за виконану роботу, покращення умов проживання, інших благ, шляхом контролю дій, обмеження його фізичних контактів, контролю його спілкування та не даючи таким чином можливості в будь-який час повернутися додому, пригнітили волю потерпілого до опору, що обмежила його здатність усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними, приймати за своєю волею самостійні рішення, чинити опір насильницьким чи іншим незаконним діям, з метою його трудової експлуатації та передавали ОСОБА_12 . третім особам для виконання робіт приватним організаціям, приватним особам, які розташовані в м. Кременчук Полтавської області у вигляді копання траншей, виносу сміття, будівельних матеріалів та інших тяжких фізичних робіт за грошову винагороду, а отриманні грошові кошти за виконану ОСОБА_12 роботу ОСОБА_10 . розподіляв між ОСОБА_9 і ОСОБА_8 та використовував на власні потреби. Після перебування в таких умовах потерпілий ОСОБА_12 декілька раз покидав місце свого утримання шляхом втечі із нього.
В один із днів весни 2021 року, в невстановлений органами досудового розслідування час, ОСОБА_10 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , маючи умисел, направлений на торгівлю людьми, а саме: на вербування осіб із числа соціально незахищених верств населення з метою трудової експлуатації останніх та передачі третім особам за грошову винагороду з метою власного збагачення, перебуваючи поряд із залізничним вокзалом в АДРЕСА_1 , де займався благодійництвом, помітив безпритульного ОСОБА_13 , якого й вирішив в подальшому незаконно, шляхом обману, перемістити до орендованого приватного будинку, так званого «філіалу» псевдо реабілітаційного центру, який діє під прикриттям діяльності ГО «Нове небо» (код ЄДРПОУ 41411058), що розташований в АДРЕСА_1 , з метою подальшої трудової експлуатації.
Реалізуючи свій злочинний умисел, користуючись уразливим станом ОСОБА_13 , що виражалося в тяжкому матеріальному та психологічному становищі, ОСОБА_10 шляхом обману запропонував проживати йому у реабілітаційному центрі та отримувати матеріальні блага. Після отримання згоди, за вказівкою ОСОБА_10 , який фактично завербував ОСОБА_13 , останнього привезли автомобілем за місцем розташування центру.
В подальшому, зловживаючи довірою ОСОБА_13 помістили до псевдо реабілітаційного центру, де з того часу ОСОБА_10 спільно з ОСОБА_9 і ОСОБА_8 утримували його, всупереч волі в приватному будинку в АДРЕСА_1 , у період часу з весни по літо 2021 року та з весни по літо 2022 року, не даючи потерпілому покинути вказане домогосподарство, а також використовуючи уразливий стан особи, із застосуванням примусу у вигляді психологічного тиску, принижень, залякувань, шляхом обману, у вигляді обіцянок виплатити грошових коштів за виконану роботу, покращення умов проживання, інших благ, шляхом контролю дій, обмеження його фізичних контактів, контролю його спілкування та не даючи таким чином можливості в будь-який час повернутися додому, пригнітили волю потерпілого до опору, що обмежила його здатність усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними, приймати за своєю волею самостійні рішення, чинити опір насильницьким чи іншим незаконним діям, з метою його трудової експлуатації та передавали ОСОБА_13 , третім особам для виконання робіт приватним організаціям, приватним особам, які розташовані в м. Кременчук Полтавської області у вигляді копання траншей, виносу сміття, будівельних матеріалів та інших тяжких фізичних робіт за грошову винагороду, а отриманні грошові кошти за виконану ОСОБА_13 роботу ОСОБА_10 . розподіляв між ОСОБА_9 і ОСОБА_8 та використовував на власні потреби. Після перебування в таких умовах потерпілий ОСОБА_13 декілька раз покидав місце свого утримання шляхом втечі із нього.
Органом досудового розслідування, як це слідує з клопотання, тиакож встановлено, що в один із днів осені 2022 року, в невстановлений органами досудового розслідування час, ОСОБА_14 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , маючи умисел, направлений на торгівлю людьми, а саме: на вербування осіб із числа соціально незахищених верств населення з метою трудової експлуатації останніх та передачі третім особам за грошову винагороду з метою власного збагачення, перебуваючи поряд із залізничним вокзалом в АДРЕСА_1 , де займався благодійництвом, помітив безпритульного ОСОБА_15 , якого й вирішив у подальшому незаконно, шляхом обману перемістити до орендованого приватного будинку, так званого «філіалу» псевдо реабілітаційного центру, який діє під прикриттям діяльності ГО «Нове небо» (код ЄДРПОУ 41411058), що розташований в АДРЕСА_1 , з метою подальшої трудової експлуатації.
Реалізуючи свій злочинний умисел, користуючись уразливим станом ОСОБА_15 , що виражалося в тяжкому матеріальному та психологічному становищі, ОСОБА_10 шляхом обману запропонував проживати йому у реабілітаційному центрі та отримувати матеріальні блага. Після отримання згоди, за вказівкою ОСОБА_10 , який фактично завербував ОСОБА_15 , останнього привезли автомобілем за місцем розташування центру.
В подальшому, зловживаючи довірою ОСОБА_15 помістили до псевдо реабілітаційного центру, де з того часу ОСОБА_10 спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 утримували ОСОБА_15 , всупереч його волі в приватному будинку в АДРЕСА_1 в період часу з осені 2022 року по серпень 2023 року, не даючи потерпілому покинути вказане домогосподарство, а також використовуючи уразливий стан особи, із застосуванням примусу у вигляді психологічного тиску, принижень, залякувань, шляхом обману, у вигляді обіцянок виплатити грошових коштів за виконану роботу, покращення умов проживання, інших благ, шляхом контролю дій, обмеження його фізичних контактів, контролю його спілкування та не даючи таким чином можливості в будь-який час повернутися додому, пригнітили волю потерпілого до опору, що обмежила його здатність усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними, приймати за своєю волею самостійні рішення, чинити опір насильницьким чи іншим незаконним діям, з метою його трудової експлуатації та передавали ОСОБА_15 , третім особам для виконання робіт приватним організаціям, приватним особам, які розташовані в м. Кременчук Полтавської області у вигляді копання траншей, виносу сміття, будівельних матеріалів та інших тяжких фізичних робіт за грошову винагороду, а отриманні грошові кошти за виконану ОСОБА_15 роботу ОСОБА_10 . розподіляв між ОСОБА_9 і ОСОБА_8 та використовував на власні потреби. Після перебування в таких умовах потерпілий ОСОБА_15 покинув місце свого утримання шляхом втечі під час виконання роботи на одному із об`єктів.
Крім того, приблизно в період часу з 20 по 25 вересня 2023 року, близько 18 год, ОСОБА_10 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , маючи умисел, направлений на торгівлю людьми, а саме: на вербування інших осіб із числа соціально незахищених верств населення з метою трудової експлуатації останніх та передачі третім особам за грошову винагороду з метою власного збагачення, перебуваючи поряд із залізничним вокзалом в АДРЕСА_1 , де займався благодійництвом, помітив безпритульного ОСОБА_16 , якого й вирішив у подальшому незаконно, шляхом обману, перемістити до орендованого приватного будинку, так званого «філіалу» псевдо реабілітаційного центру, який діє під прикриттям діяльності ГО «Нове небо» (код ЄДРПОУ 41411058), що розташований в АДРЕСА_1 , з метою подальшої трудової експлуатації.
Реалізуючи свій злочинний умисел, користуючись уразливим станом ОСОБА_16 , що виражалося в тяжкому матеріальному та психологічному становищі, ОСОБА_10 шляхом обману запропонував проживати йому у реабілітаційному центрі та отримувати матеріальні блага. На пропозицію ОСОБА_16 погодився та прибув за місцем розташування останнього.
В подальшому, зловживаючи довірою ОСОБА_16 помістив його до псевдо реабілітаційного центру, де з того часу ОСОБА_10 спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 утримували ОСОБА_16 , всупереч його волі в приватному будинку в АДРЕСА_1 до приблизно початку жовтня 2023 року, не даючи потерпілому покинути вказане домогосподарство, а також використовуючи уразливий стан особи, із застосуванням примусу у вигляді психологічного тиску, принижень, залякувань, шляхом обману, у вигляді обіцянок виплатити грошових коштів за виконану роботу, покращення умов проживання, інших благ, шляхом контролю дій, обмеження його фізичних контактів, контролю його спілкування та не даючи таким чином можливості в будь-який час повернутися додому, пригнітили волю потерпілого до опору, що обмежила його здатність усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними, приймати за своєю волею самостійні рішення, чинити опір насильницьким чи іншим незаконним діям, з метою його трудової експлуатації та передавали ОСОБА_16 , третім особам для виконання робіт у вигляді копання траншей на фірмі « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що в АДРЕСА_1 та іншим особам в приватних секторах Кременчуцького району Полтавської області за грошову винагороду, а отриманні грошові кошти за виконану ОСОБА_16 роботу, ОСОБА_10 розподіляв між ОСОБА_9 і ОСОБА_8 та використовував на власні потреби. Окрім цього, за неякісну роботу в третіх осіб ОСОБА_16 змушували виконувати роботи по господарству у вигляді прибирання території за місцем мешкання, а також виконувати інші роботи, за вимогою останніх. Після перебування в таких умовах потерпілий ОСОБА_16 на шостий день покинув місце свого утримання шляхом втечі із нього.
Крім цього, досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно у кінці жовтня 2023 року ОСОБА_10 , діючи умисно, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , маючи умисел, направлений на торгівлю людьми, а саме: на вербування інших осіб із числа соціально незахищених верств населення з метою трудової експлуатації останніх та передачі третім особам за грошову винагороду з метою власного збагачення, перебуваючи поряд із залізничним вокзалом в АДРЕСА_1 , де займався благодійництвом, помітив безпритульного ОСОБА_17 (анкетні дані змінено у зв`язку зі застосуванням заходів безпеки), якого й вирішив у подальшому незаконно, шляхом обману, перемістити до орендованого приватного будинку, так званого «філіалу» псевдо реабілітаційного центру, який діє під прикриттям діяльності ГО «Нове небо» (код ЄДРПОУ 41411058), що в АДРЕСА_1 , з метою подальшої трудової експлуатації.
Реалізуючи свій злочинний умисел, користуючись уразливим станом ОСОБА_17 , що виражалося в тяжкому матеріальному та психологічному становищі, ОСОБА_10 шляхом обману запропонував проживати йому у реабілітаційному центрі та отримувати матеріальні блага. На пропозицію ОСОБА_17 погодився та прибув за місцем розташування останнього.
В подальшому, зловживаючи довірою ОСОБА_17 , помістив його до псевдо реабілітаційного центру, де з того часу ОСОБА_10 спільно з ОСОБА_9 та ОСОБА_8 утримували ОСОБА_17 , всупереч його волі в приватному будинку, що в АДРЕСА_1 до приблизно початку листопада 2023 року, не даючи потерпілому покинути вказане домогосподарство, а також використовуючи уразливий стан особи, із застосуванням примусу у вигляді психологічного тиску, принижень, залякувань, шляхом обману, у вигляді обіцянок виплатити грошових коштів за виконану роботу, покращення умов проживання, інших благ, шляхом контролю дій, обмеження його фізичних контактів, контролю його спілкування та не даючи таким чином можливості в будь-який час повернутися додому, пригнітили волю потерпілого до опору, що обмежила його здатність усвідомлювати свої дії (бездіяльність) або керувати ними, приймати за своєю волею самостійні рішення, чинити опір насильницьким чи іншим незаконним діям, з метою його трудової експлуатації та передавали ОСОБА_17 , третім особам для виконання робіт у вигляді копання господарських робіт на приватній квартирі, що розташована по АДРЕСА_3 за грошову винагороду, а отриманні грошові кошти за виконану ОСОБА_17 роботу, ОСОБА_10 розподіляв між ОСОБА_9 і ОСОБА_8 та використовував на власні потреби. Окрім цього, ОСОБА_17 змушували виконувати роботи по господарству у вигляді прибирання в будинку та вичищання вигрібної ями на території за місцем мешкання на вимогу останніх. Після перебування в таких умовах потерпілий ОСОБА_17 на другий день покинув місце свого утримання шляхом втечі із нього під час повернення з об`єкту, де виконував господарчі роботи.
Слідчий вказує, що досудовим розслідуванням також встановлено, що у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 21 грудня 2023 року ОСОБА_10 , будучи обізнаними з положеннями державного законодавства, щодо прямої заборони обігу на території України без спеціального дозволу наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільні наслідки і бажаючи їх настання отримав від невстановленої особи наркотичний засіб, обіг якого обмежено метадон, у невідомій кількості, чим незаконно придбав наркотичний засіб. В подальшому здійснював його незаконне зберігання у власній кімнаті в АДРЕСА_1 .
21 грудня 2023 року в ході проведення обшуку в АДРЕСА_1 , працівниками поліції виявлено та вилучено 5 прозорих зіп-пакунків в яких знаходилась речовина порошкоподібна, білого кольору, шприц та голку до нього в якому маються залишки рідини бурого кольору, футляр з 4 металевими стаканчиками (чарками), з яких в двох мається речовина білого кольору та рідину жовтого кольору, яку було відібрано в шприц із одного з стаканчиків.
Відповідно до висновку експертизи наркотичних засобів, психотропних речовин їх аналогів та прекурсорів № СЕ-19/117-23/19656-НЗПРАП від 26 грудня 2023 року в наданій на дослідження кристалічні речовині білого кольору виявлено наркотичний засіб, обіг якого обмежено - метадон, масою 0,552 г.
Згідно з висновком експертизи наркотичних засобів, психотропних речовин їх аналогів та прекурсорів № СЕ-19/117-24/206-НЗПРАП від 04 січня 2024 року на поверхні наданого на дослідження медичного шприца на 10 мл з ін`єкційною голкою та полімерним ковпачком, виявлено метадон - наркотичний засіб, обіг якого обмежено, та димедрол сильнодіючий лікарський засіб.
Відповідно до висновку експертизи наркотичних засобів, психотропних речовин їх аналогів та прекурсорів № СЕ-19/117-24/207-НЗПРАП від 05 січня 2024 року на внутрішній поверхні металевого стаканчика, позначеного як об`єкт 3 (нумерація експерта), виявлено димедрол та наркотичний засіб, обіг якого обмежено метадон. Маса метадону становить 0,0054 г. Загальна маса метадону становить 0,5574 г.
В ході досудового розслідування кримінального провадження, 21 грудня 2023 року ОСОБА_10 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 149 КК України; 08 лютого 2024 року ОСОБА_10 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 149, ч. 1 ст. 309 КК України; 06 лютого 2024 року ОСОБА_9 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 149 КК України; 09 лютого 2024 року ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 149 КК України.
12 квітня 2024 року ОСОБА_9 та ОСОБА_8 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 149 КК України; ОСОБА_10 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 149, ч. 1 ст. 309 КК України.
12 лютого 2024 року постановою заступника керівника Полтавської обласної прокуратури продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023170000000281 до трьох місяців, тобто до 21 березня 2024 року.
Ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м. Полтави строк досудового розслідування в цьому кримінальному провадженні продовжено до чотирьох місяців, тобто до 21 квітня 2024 року.
Однак, із змісту клопотання слідчого слідує що, внаслідок особливої складності провадження, завершити досудове розслідування до 21 квітня 2024 року не представляється можливим, так як необхідно виконати ряд слідчих та процесуальних дій, проведення яких потребує додаткового часу, зокрема: провести тимчасовий доступ до АТ КБ «ПриватБанк» та опрацювати отриману інформацію з приводу руху грошових коштів ГО «Нове Небо», ухвалу про який отримано 02 квітня 2024 року та направлено виконавцю; після вирішення питання про зняття грифів секретності долучити до матеріалів кримінального провадження клопотання, документи, що стали підставами для проведення негласних слідчих (розшукових) дій у межах даного кримінального провадження, з яких на даний час не знято гриф секретності «таємно»; виконати інші процесуальні та слідчі (розшукові) дії, необхідність у виконанні яких може виникнути під час проведення досудового розслідування; повідомити сторону захисту про завершення досудового розслідування та відкрити матеріали досудового розслідування; скласти обвинувальний акт, реєстр матеріалів досудового розслідування.
Такі дії не могли бути виконані (проведені) раніше з об`єктивних причин, в тому числі у зв`язку із затримкою у проведенні тимчасових доступів до речей і документів.
Отримані результати вказаних слідчих дій матимуть у подальшому роль доказів у кримінальному провадженні для установлення обставин кримінального правопорушення, усунення суперечностей та доведення вини підозрюваних.
З огляду на викладене, виникла необхідність у продовженні строку досудового розслідування до п?яти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 підтримав клопотання в повному обсязі та просив його задовольнити з наведених у ньому мотивів.
Захисники підозрюваного ОСОБА_10 - адвокати ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , кожна окремо, заперечували проти задоволення клопотання слідчого.
Захисник підозрюваних ОСОБА_8 та ОСОБА_9 - адвокат ОСОБА_7 , при вирішенні клопотання покладалася на розсуд суду.
Підозрювані ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , кожен окремо, підтримували думку своїх захисників.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до такого висновку.
Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12023170000000281 від 15 квітня 2023 року за підозрою ОСОБА_8 та ОСОБА_9 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 149 КК України, та ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 149, ч. 1 ст. 309 КК України.
12 лютого 2024 року заступником керівника Полтавської обласної прокуратури продовжено строк досудового розслідування до трьох місяців, тобто до 21 березня 2024 року.
19 березня 2024 року ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави строк досудового розслідування продовжено до чотирьох місяців, тобто до 21 квітня 2024 року.
Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
За змістом пункту 3 частини 4 статті 219 КПК України строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу. При цьому загальний строк досудового розслідування не може перевищувати дванадцяти місяців із дня повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Відповідно до ч. 1 ст. 295-1 КПК України, у випадках, передбачених ст. 294 КПК України, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Згідно п. 2 ч. 3 ст. 294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження.
Конституційний Суд України в рішенні у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого від 30 січня 2003 року вказав, що поняття «розумний строк досудового слідства» є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Обов?язковість урахування цілого ряду конкретних обставин справи при визначенні розумності строку зумовила також необхідність вироблення Європейським судом переліку взаємопов?язаних критеріїв. Згідно з практикою Європейського суду розумність тривалості провадження повинна визначатись з урахуванням відповідних обставин справи та з огляду на такі критерії, як, зокрема, складність справи, поведінка заявника, а також органів влади, пов?язаних зі справою (рішення у справах «Пелісьє і Сассі проти Франції» та «Філіс проти Греції»).
Проаналізувавши поданеслідчим,за погодженнямз заступникомкерівника Полтаськоїобласної прокуратури,клопотання,слідчий суддяприходить довисновку пронеможливість завершитидосудове розслідуваннядо 21квітня 2024року,у зв?язкуз необхідністюоргану досудовогорозслідування провести ряд слідчих іпроцесуальних дій,які потребуютьдодаткового часу,зокремапровести тимчасовий доступ до АТ КБ «ПриватБанк» та опрацювати отриману інформацію з приводу руху грошових коштів ГО «Нове Небо»; після вирішення питання про зняття грифів секретності долучити до матеріалів кримінального провадження клопотання, документи, що стали підставами для проведення негласних слідчих (розшукових) дій у межах даного кримінального провадження, з яких на даний час не знято гриф секретності «таємно»; повідомити сторону захисту про завершення досудового розслідування та відкрити матеріали досудового розслідування; скласти обвинувальний акт, реєстр матеріалів досудового розслідування.
На підставі викладеного, враховуючи, що строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023170000000281 від 15 квітня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2 і 3 ст. 27, ч. 3 ст. 149, ч. 1 ст. 309 КК України, закінчується 21 квітня 2024 року, але для всебічного, повного та об`єктивного розслідування у кримінальному провадженні органу досудового розслідування необхідно виконати вказаний вище обсяг слідчих та процесуальних дій, які неможливо здійснити до закінчення вказаного строку досудового розслідування, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання слідчого є обґрунтованим, необхідність визначення строку до п?яти місяців доведеною, а тому вважає за необхідне продовжити строк досудового розслідування кримінального провадження до п?яти місяців, тобто до 21 травня 2024 року.
Керуючись ст. ст. 219, 294, 372 КПК України, слідчий суддя,
у х в а л и в:
Клопотання слідчого задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12023170000000281 від 15 квітня 2023 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 2 і 3 ст. 27, ч. 3 ст. 149, ч. 1 ст. 309 КК України, до п?яти місяців, тобто до 21 травня 2024 року.
Ухвала єостаточною таоскарженню непідлягає.
Повний текст ухвали буде складено 18 квітня 2024 року об 11 годині.
Слідчий суддя ОСОБА_18
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 18.04.2024 |
Оприлюднено | 19.04.2024 |
Номер документу | 118442267 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про продовження строку досудового розслідування |
Кримінальне
Октябрський районний суд м.Полтави
Савченко А. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні