Номер провадження: 22-ц/813/5198/24
Справа № 947/38921/23
Головуючий у першій інстанції Петренко В.С.
Доповідач Назарова М. В.
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення апеляційної скарги без руху
19.04.2024 року м. Одеса
Суддя судової палати з розгляду цивільних справ Одеського апеляційного суду Назарова М.В., вирішуючи питання про відкриття апеляційного провадження
за апеляційною скаргою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в особі свого адвоката Дідорчук Ірини Ігорівни
на заочне рішення Київського районного суду м. Одеси від 24 січня 2024 року
у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про розірвання договору купівлі-продажу, повернення сплачених коштів та відшкодування моральної шкоди,
в с т а н о в и л а:
Заочним рішенням Київського районного суду м. Одеси від 24 січня 2024 року позов ОСОБА_2 до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про розірвання договору купівлі-продажу, повернення сплачених коштів та відшкодування моральної шкоди задоволено частково.
Розірвано договір купівлі-продажу золотого браслету зі вставками білого золота, вагою 12,88 грамів, розмір 21.0, укладений між ОСОБА_2 та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , який укладений ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 сплачені за товар грошові кошти в сумі 35034,00 (тридцять п`ять тисяч тридцять чотири) гривень та компенсацію моральної шкоди в сумі 10000 (десять тисяч) гривень. В решті позовних вимог - відмовлено.
Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь держави України судовий збір у розмірі 2147, 20 грн.
Ухвалою Київського районного суду м. Одеси від 20 березня 2024 року у задоволенні заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в особі свого адвоката Дідорчук Ірини Ігорівни про перегляд заочного рішення Київського районного суду м. Одеси від 24.01.2024 року по цивільній справі №947/38921/23 відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішення суду, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 в особі свого адвоката Дідорчук І.І. 16 квітня 2024 року звернулась до суду з апеляційною скаргою.
Заявник вважає, що оскільки при поданні позову до суду позивач був звільнений від сплати судового збору на підставістатті 22 Закону України «Про захист прав споживачів», тому при поданні апеляційної скарги судовий збір скаржником не сплачується.
Апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави для звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною третьоюстатті 22 Закону України «Про захист прав споживачів»споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 21 березня 2018 року в справі № 761/24881/16-ц (провадження № 14-57цс18) зазначила, що споживач звільняється від сплати судового збору як у суді першої інстанції (при пред`явленні позову), так і на наступних стадіях цивільного процесу, а саме при апеляційному перегляді. Ці стадії судового захисту є єдиним цивільним процесом, завдання якого є справедливий розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушеного права.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір»визначено перелік пільг щодо сплати судового збору, проте системний аналіз зазначеного Закону та статті 22Закону України«Про захист прав споживачів»дає правові підстави зробити висновок про те, що сама по собі відсутність такої категорії осіб у переліку осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, встановленому устатті 5 цього Закону, не може безумовно означати те, що споживачі такої пільги не мають, оскільки така пільга встановлена спеціальним законом, який гарантує реалізацію та захист прав споживачів.
Стаття 5 Закону України «Про судовий збір»не містить вичерпного переліку осіб, яким надано пільги щодо сплати судового збору і не містить позиції про те, що пільги надаються лише за пред`явлення позову. Спеціальний закон, звільнивши споживачів від сплати судового збору за подання позову, зазначив, що вони звільняються з метою захисту своїх порушених прав (стаття 22 Закону України«Про захист прав споживачів»).
При прийняттіЗакону України «Про судовий збір»законодавець передбачив можливість застосуванняЗакону України«Про захист прав споживачів»при визначенні пільг певних категорій осіб щодо сплати судового збору.
Аналіз наведених норм закону дає підстави для висновку, що від сплати судового збору за подання позовів, апеляційної (касаційної) скарги споживачі звільнені лише у разі, якщо вони виступають у процесуальному статусі позивачів, а не відповідачів. Тобто відповідачі при подачі апеляційної скарги мають сплачувати судовий збір за ставками, встановленимиЗаконом України «Про судовий збір».
Отже, споживачі звільняються від сплати судового збору лише у справах за їх позовами за умови, що ці позови стосуються порушення їх прав як споживачів.
Враховуючи те, що в справі, яка переглядається, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є відповідачем, тому заявник не звільнений від сплати судового збору на підставістатті 22 Закону України«Про захист прав споживачів».
Наведене відповідає правовому висновку, викладеному Верховним Судом у постановах від 20 березня 2019 року в справі № 490/9711/15-ц та від 18 травня 2020 року в справі № 211/1476/18-ц, згідно з якимвід сплати судового збору підлягають звільненню споживачі за подання ними позовів для захисту своїх порушених прав. Звільнення від сплати судового збору для усіх учасників розгляду такого спору не передбачено.
Приймаючи до уваги зазначене, а також конституційний принцип рівності сторін перед законом і судом, суд вважає, що скаржниця як сторона у справі має виконувати встановлений законодавством обов`язок сплати судового збору.
Порядок сплати, розмір судового збору визначається у відповідності зЗаконом України «Про судовий збір».
Відповідно доЗакону України «Про судовий збір»(№3674-VI)судовий збірсправляється увідповідному розмірівід прожитковогомінімуму дляпрацездатних осіб,встановленого закономна 1січня календарногороку,в якомувідповідна заяваабо скаргаподається досуду,-у відсотковомуспіввідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Позов позивачем поданий у 2023 році і містить вимогу немайнового характеру (розірвання договору купівлі-продажу) та дві вимоги майнового характеру (повернення сплачених коштів та відшкодування моральної шкоди).
Згідност. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік»прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року становить 2684 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
Підпунктом другим пункту першого частини другоїстатті 4 Закону України «Про судовий збір»(в редакції, яка діяла на момент звернення до суду першої інстанції) визначено, що за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто ставка судового збору за позовну вимогу немайнового характеру, що підлягала сплаті до суду першої інстанції, складала 1073,60 грн = (2684*0,4).
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 частини другої статті 4Закону України «Про судовий збір» за подання до суду фізичною особою позовної заяви майнового характеру судовий збір складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тобто ставка судового збору, що підлягала сплаті до суду першої інстанції за подання позовної заяви майнового характеру, складала 1073,60 грн.
Відповідно до ч. 2ст. 4 закону № 3674-VI(в редакції, чинній на час подачі апеляційної скарги) судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Отже, до сплати за подання апеляційної скарги належить 3220,80 грн = (1073,60 х2 х150%)
Таким чином,скаржникунеобхідно сплатити судовий збір у сумі 3220,80 грн та для приєднання до матеріалів справи у встановлений судом строк надати до Одеського апеляційного суду документ, що підтверджує сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі, які слід перерахувати за наступними банківськими реквізитами або сплатити онлайн на офіційному веб-порталі
Судова влада України: https://lga.court.gov.ua
Отримувач коштів ГУК в Од.обл./Хаджибейськ. р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Код банку отримувача (МФО) 899998
Рахунок отримувача UA428999980313161206080015757
Кодкласифікації доходів бюджету22030101
Призначення платежу *;101;
Відповідні документи, які підтверджують сплату вказаних коштів, мають бути надані в оригіналі до Одеського апеляційного суду.
Відповідно до ст. 9 ч. 2 Закону України «Просудовий збір»,суд перед відкриттям провадження у справі перевіряє зарахуваннясудовогозбору до спеціального фонду Державного бюджету України.
До апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 356 цього Кодексу, застосовуються положення статті 185 цього Кодексу щодо постановлення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху протягом п`яти днів з дня надходження до суду заяви (скарги) та надання строку для усунення вказаних в ухвалі недоліків, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення без руху.
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга підлягає залишенню без руху на підставі ч. 2 ст.357та ст.185 ЦПК України,а скаржникунадається строк для сплати судового збору та надання Одеському апеляційному суду документу, що підтверджує сплату судового збору.
Керуючись ст. 185,356,357 ЦПК України, суддя
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргуФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в особі свого адвоката Дідорчук Ірини Ігорівни на заочне рішення Київського районного суду м. Одеси від 24 січня 2024 року залишити без руху, надавши скаржниці строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.
У разі невиконання ухвали апеляційна скарга буде вважатися неподаною і повернута скаржнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Одеського апеляційного суду М.В. Назарова
Суд | Одеський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.04.2024 |
Оприлюднено | 22.04.2024 |
Номер документу | 118496539 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні