Постанова
від 23.04.2024 по справі 317/385/22
ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Дата документу 23.04.2024 Справа № 317/385/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 22-ц/807/998/24 Головуючий у 1-й інстанції: Сакоян Д.І.

Є.У.№317/385/22 Суддя-доповідач: Кочеткова І.В.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2024 року м. Запоріжжя

Запорізький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з цивільних справ:

головуючої: Кочеткової І.В.,

суддів: Бєлки В.Ю.,

Гончар М.С.,

секретар: Волчанова І.М.,

розглянувши увідкритому судовомузасіданні цивільнусправу за позовом Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа: приватний нотаріус Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Карташова Тамара Михайлівна про визнання недійсним договору, внесення виправлень, зобов`язання вчинити певні дії,

за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в особі свого представника адвоката Бєлана Сергія Вікторовича на ухвалу Запорізького районного суду Запорізької області від 18 березня 2024 року,

В С Т А Н О В И В:

У провадженні Запорізького районного суду Запорізької області перебуває цивільна справа за позовом Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Карташова Т.М. про визнання недійсним договору, внесення виправлень, зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 18 березня 2024 року призначено у справі судову будівельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Товариству з обмеженою відповідальністю «Регіональне судово-експертне бюро».

На вирішення експертизи поставлені питання:

1)чи є об`єкт сарай літ. Б, який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 2322188400:07:002:1121 за адресою: АДРЕСА_1 , нерухомим майном, капітальною спорудою?

2)чи відповідає об`єкт сарай літ. Б, який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 2322188400:07:002:1121 за адресою: АДРЕСА_1 , вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва. Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?

3)коли саме (в який період часу) був побудований сарай літ. Б, який розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 2322188400:07:002:1121 за адресою: АДРЕСА_1 ?

Не погоджуючись з ухвалою суду, ОСОБА_1 в особі свого представника адвоката Бєлана С.В. подала апеляційну скаргу, в якій,посилаючись напорушення норм процесуального права, просить ухвалу суду скасувати, клопотання про призначення експертизи залишити без розгляду, справу повернути до суду першої інстанції для продовження розгляду. Зазначає, що судом порушені норми процесуального права, оскільки судова-будівельна експертиза призначена судом під час розгляду справи по суті, а не у підготовчому засіданні.

У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача зазначає, що оскаржувану ухвалу постановлено з дотриманням норм процесуального права, необхідність призначення експертизи виникла після детального вивчення всіх письмових доказів у справі.

Заслухавши у засіданні апеляційного суду суддю-доповідача, пояснення представників сторін, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно зі ст. 367ЦПКУкраїни суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 374ЦПКУкраїни суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до ст. 375ЦПКУкраїни суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (частина перша статті 77 ЦПК України).

Встановлено,що в провадженні Запорізького районного суду Запорізької області перебуває цивільна справа за позовом Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору приватний нотаріус Запорізького районного нотаріального округу Запорізької області Карташова Т.М. про визнання недійсним договору, внесення виправлень, зобов`язання вчинити певні дії.

Оскаржувана ухвала суду першої інстанції мотивована тим, що для з`ясування обставин, що мають значення для справи, зокрема тих, які означені у клопотанні про призначення судової будівельно-технічної експертизи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, а сторонами не надані відповідні висновки експертів із спірних питань.

З такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів, оскільки вони відповідають вимогам закону та фактичним обставинам справи.

Статтею 10ЦПКУкраїни визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

Відповідно до частини першої статті 2ЦПКУкраїни завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно зі статтею 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно ч.2 ст. 78 ЦПК України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» передбачено, що судова експертиза це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об`єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні органів досудового розслідування чи суду.

Частиною 1 статті 2ЦПКУкраїни встановлено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб.

Приписами ч.3 ст. 12 та ч.1 ст. 81ЦПКУкраїни передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до пункту 4 ч.5 ст. 12 ЦПК України, суд зберігаючи об`єктивність та неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Порядок призначення експертизи судом регулюється параграфом 6 глави 5 розділу І ЦПК України.

Так, відповідно до ч.1 ст. 102 ЦПК України, висновок експерта це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Частиною 2 ст. 102 ЦПК України, встановлено, що предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Згідно з п.4 ст.129 Конституції України, однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6Конвенціїпрозахистправлюдиниіосновоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

Відповідно до положень ст.12 ЦПК України,яка покладаєна судпевні обов`язкизі створеннядля сторінзмагального процесу,суд сприяєвсебічному іповному з`ясуваннюобставин справи:роз`яснюєособам,які берутьучасть усправі їхправа таобов`язки,попереджає пронаслідки вчиненняабо невчинення процесуальнихдій ісприяє здійсненнюїхніх праву випадках,встановлених цимКодексом.

Як було зазначено вище, відповідно до частини третьої статті 103ЦПКУкраїни при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.

Суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений або збирання або подання відповідних доказів стане згодом неможливим чи утрудненим. Способами забезпечення судом доказів є, зокрема, призначення експертизи (частини перша та друга статті 116 ЦПК України).

Згідно з частиною першою статті 103ЦПКУкраїни суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

У статті 89ЦПКУкраїни передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій (частина третя та четверта статті 12 ЦПК України).

Як видно, під час розгляду справи в суді першої інстанції судовому засіданні під час розгляду справи, представник відповідачів адвокат Бєлан С.В. послався на те, що він не знає, чи є спірний сарай капітальною спорудою та нерухомим майном. Крім того, представник відповідачів зазначив, що йому не відомо коли саме був побудований спірний об`єкт та на якій земельній ділянці він наразі знаходиться.

Отже, учасники справи не надали суду доказів щодо питань, які, на переконання представника позивача, мають значення для вирішення позовних вимог та можуть бути з`ясовані шляхом проведення судової будівельно-технічної експертизи.

Аналіз вищевикладеного свідчить про те, що обставини щодо порушення прав позивача у цій справі можуть доводитись на підставі висновку експертизи.

Щодо доводів апеляційної скарги про те, що позивач подав клопотання на вирішення суду першої інстанції з порушенням процесуальних строків, а суд, відповідно, постановив оскаржувану ухвалу, то колегія суддів вважає зазначити, що питання, які позивач просить поставити на вирішення експертизи, стосуються предмета та підстав позову та мають значення для вирішення позовних вимог.

Необхідність повного та всебічного розгляду справи та з`ясування усіх обставин, які підлягають з`ясуванню під час розгляду справи по суті, переважає перед необхідністю формального додержання учасником справи вимог Цивільного процесуального кодексу України щодо строку подання доказів, заявлення клопотань щодо доказів.

Питання щодо належності, допустимості і достатності доказів буде вирішено судом першої інстанції при ухваленні судового рішення.

Не проживання відповідачів у спірному будинку не є підставою для скасування оскаржуваної ухвали.

За таких обставин судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування оскаржуваного судового рішення.

Суд першої інстанції врахував необхідність проведення експертизи, оскільки обставини, які підлягають встановленню у випадку призначення даної експертизи, мають значення для справи та потребують спеціальних знань у сфері іншій, ніж право. В даному випадку, суд, дотримуючись балансу між інтересами сторін, враховуючи складність справи, особливості предмета спору, значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних з відповідними процесуальними діями, доручив проведення експертизи експертам Товариству з обмеженою відповідальністю «Регіональне судово-експертне бюро», не порушуючи інтереси сторін.

Переглядаючи ухвалу суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, порушень норм процесуального права, які б давали підстави для скасування ухвали суду, колегією суддів не встановила.

Виходячи із принципу диспозитивності цивільного судочинства, суд першої інстанції наділений виключною компетенцією щодо оцінки доказів при розгляді справи по суті, як суд першої інстанції. Така оцінка повинна ґрунтуватися на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні доказів у судовому процесі, з врахуванням сукупності всіх обставин. У випадку якщо суд приходить до висновку, що для надання оцінки певним обставинам справи необхідні спеціальні знання експерта, суд вправі призначити судову експертизу, поставивши перед ним ряд питань, та визначити відповідну експертну установу на власний розсуд.

Дотримуючись принципу змагальності сторін і не створюючи їм перешкод у процесі доказування обставин, суд першої інстанції з урахуванням вимог ст. 12ЦПКУкраїни призначив експертизу з дотриманням вимог процесуального закону.

Апеляційний суд не вправі втручатися у виключну компетенцію суду першої інстанції та надавати йому вказівки щодо збирання чи оцінки доказів, призначення експертної установи, тощо, оскільки він наділений власною компетенцією на предмет їх оцінки (переоцінки) за результатами розгляду апеляційної скарги на рішення, ухваленого по суті спору.

Апеляційним судом встановлено, що ухвалу постановлено з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

Керуючись ст. ст. 374, 375, 381-384 ЦПК України, апеляційний суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Ухвалу Запорізького районного суду Запорізької області від 18 березня 2024 року у цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, касаційному оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 24 квітня 2024 року.

Головуюча І.В. Кочеткова

Судді: В.Ю. Бєлка

М.С.Гончар

СудЗапорізький апеляційний суд
Дата ухвалення рішення23.04.2024
Оприлюднено26.04.2024
Номер документу118590158
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —317/385/22

Ухвала від 27.12.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Подліянова Г. С.

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Сакоян Д. І.

Ухвала від 08.07.2024

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Сакоян Д. І.

Постанова від 23.04.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 05.04.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 05.04.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 25.03.2024

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Кочеткова І. В.

Ухвала від 18.03.2024

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Сакоян Д. І.

Ухвала від 16.11.2023

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Сакоян Д. І.

Ухвала від 16.11.2023

Цивільне

Запорізький районний суд Запорізької області

Сакоян Д. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні