Ухвала
від 03.05.2024 по справі 910/5281/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaУХВАЛА

про самовідвід судді

м. Київ

03.05.2024Справа № 910/5281/24

За позовом 1) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

2) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 )

До Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Добробут.» (03164, м. Київ, вул. Осіння, буд. 33)

про визнання недійсним рішень загальних зборів ОСББ «Добробут.»

Суддя Бондаренко-Легких Г.П .

Без виклику представників сторін.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач-1) та ОСОБА_2 (далі - позивач-2) звернулись до Господарського суду міста Києва з позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Добробут.» (далі - відповідач; ОСББ «Добробут.») про визнання недійсним рішень загальних зборів ОСББ «Добробут.», а саме про визнання недійсними рішення Загальних зборів співвласників ОСББ «Добробут.» від 12 травня 2021 року, які оформлені Протоколом Загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: м. Київ, вул. Осіння, буд. 33 від 12.05.2021 в частині прийняття рішень: з питання №2 повістки денної «Затвердження» кошторису ОСББ «Добробут.» на 2021 рік та затвердження розміру внесків і платежів співвласників багатоквартирного будинку», з питання №3 повістки денної «Внесення змін до Статуту ОСББ «Добробут.», з питання №5 повістки денної «Про надання Правлінню ОСББ «Добробут.» певних повноважень».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення загальних зборів ОСББ «Добробут.» були прийняті з порушенням норм Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирних будинків» та положень статуту ОСББ «Добробут.».

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №910/5281/24 передано на розгляд судді Бондаренко-Легких Г. П .

Дослідивши матеріали поданої позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для самовідводу судді Бондаренко-Легких Г. П. з огляду на наступне.

Суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо є інші обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді (п. 5 ч. 1 ст. 35 ГПК України).

З підстав, зазначених у статтях 35, 36 і 37 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов`язані заявити самовідвід (ч. 1 ст. 38 ГПК України).

Суд констатує, що раніше у провадженні судді Бондаренко-Легких Г. П. перебувала справа №910/21426/21 за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Добробут.» про визнання недійсним рішень загальних зборів ОСББ «Добробут.» та скасування державної реєстрації статуту ОСББ «Добробут.», а саме позивачі просили суд:

1) визнати недійсним рішення позачергових загальних зборів ОСББ «Добробут.» від 30.11.2017, які оформлені протоколом позачергових загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: м. Київ, вул. Осіння, 33 ;

2) скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів ОСББ «Добробут.», а саме: державну реєстрацію статуту ОСББ «Добробут.» в редакції від 30.11.2017, затвердженого протоколом загальних зборів співвласників від 30.11.2017;

3) визнати недійсним рішення загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку по вул. Осінній, 33 у м. Києві від 27.12.2018 з питань №3 порядку денного, про затвердження кошторису ОСББ «Добробут.» на 2019 рік та про затвердження розміру внесків і платежів співвласників, оформленого протоколом загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: м. Київ, вул. Осіння, 33 .

В межах розгляду справи №910/21426/21 у складі судді Бондаренко-Легких Г. П. надійшла заява ОСОБА_2 №б/н від 11.04.2023 про відвід судді Бондаренко-Легких Г. П .

Заява №б/н від 11.04.2023 про відвід судді Бондаренко-Легких Г. П. була обґрунтована тим, що згідно п. 3 та п. 5 ч. 1 статті 35 Господарського процесуального кодексу України, на думку позивача-2 ( ОСОБА_2 ), суддя Бондаренко-Легких Г. П. прямо чи побічно заінтересована у результаті розгляду справи, а також існують обставини, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді.

Ухвалою від 11.04.2023 у справі №910/21426/21 суд у складі судді Бондаренко-Легких задовольнив заяву ОСОБА_2 №б/н від 11.04.2023 про відвід судді Бондаренко-Легких Г. П. від розгляду справи №910/21426/21, у зв`язку з чим, справу №910/21426/21 було передано через систему автоматизованого розподілу справи на розгляд іншому судді.

Суд зазначає, що судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (ч. 1 ст. 3 ГПК України).

За приписами ст. 9 Конституції України, статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України" і статті 4 ГПК України господарські суди у процесі здійснення правосуддя мають за відповідними правилами керуватися нормами документів, ратифікованих законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р., Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції" Україна повністю визнає на своїй території дію приписів Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Суду в усіх питаннях, що стосуються її тлумачення і застосування.

Водночас ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини 1950, ратифікованою Верховною Радою України (Закон України від 17.07.97 №475/97-ВР), закріплені основні процесуальні гарантії, якими може скористатися особа при розгляді спору щодо її прав та обов`язків цивільного характеру в національному суді, серед яких - розгляд справи незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Існування неупередженості повинно бути визначено за суб`єктивним та об`єктивним критеріями, як те зазначено в рішеннях ЄСПЛ, зокрема, у справі «Micallef v. Malta» (Мікалефф проти Мальти).

Тобто, в кожному окремому випадку необхідно визначити чи характер та рівень стосунків у справі вказують на відсутність неупередженості з боку суду («Micallef v. Malta» (Мікалефф проти Мальти). Так, кожний суддя стосовно якого існують будь-які сумніви щодо недостатньої неупередженості повинен відмовитись від розгляду справи («Micallef v. Malta» (Мікалефф проти Мальти).

З метою забезпечення судом необхідної довіри, потрібно також враховувати внутрішню організацію суду. Існування процедур для забезпечення безсторонності у національному законодавстві, а саме, правил, що регулюють відсторонення суддів, є важливим фактором («Micallef v. Malta» (Мікалефф проти Мальти).

Такі правила демонструють спробу законодавства усунути всі сумніви стосовно неупередженості судді або суду у справі, і створити спробу забезпечити безсторонність шляхом ліквідації причин таких сумнівів. Більш того, для забезпечення безсторонності, законодавство спрямоване на усунення будь-яких проявів упередженості і, таким чином, сприяє довірі суспільства до суду («Meћnariж v. Croatia» (Межнаріч проти Хорватії).

Також, пунктом 28 рішення ЄСПЛ у справі "Газета "Україна-центр" проти України" від 15.10.2010 визначено, що відповідно до усталеної практики Суду існування безсторонності для цілей пункту 1 статті 6 Конвенції повинно визначатися на підставі суб`єктивного критерію, в контексті якого слід враховувати особисті переконання та поведінку певного судді, що означає необхідність встановити, чи мав суддя у певній справі будь-яку особисту зацікавленість або упередженість, а також на підставі об`єктивного критерію, в контексті якого необхідно встановити, чи забезпечував суд і, серед інших аспектів, його склад, достатні гарантії аби виключити будь-які обґрунтовані сумніви щодо його безсторонності (рішення у справі "Фей проти Австрії" (Fey v. Austria,) від 24.02.93, п. п. 27, 28 і 30, рішення справі "Ветштайн проти Швейцарії" (Wettstein v. Switzerland), п. 42). Таким чином, у кожній окремій справі слід вирішувати, чи мають стосунки, що розглядаються, таку природу та ступінь, що свідчать про небезсторонність суду (рішення у справі "Пуллар проти Сполученого Королівства" (Pullar v. United Kingdom), від 10.06.96, п. 38).

Одночасно, статтею 15 Кодексу суддівської етики також визначено, що неупереджений розгляд справ є основним обов`язком судді. Суддя має право заявити самовідвід у випадках, передбачених процесуальним законодавством, у разі наявності упередженості щодо одного з учасників процесу, а також у випадку, якщо судді з його власних джерел стали відомі докази чи факти, які можуть вплинути на результат розгляду справи.

Положення зазначеної статті випливають з принципу об`єктивності, визначеному у Бангалорських принципах поведінки суддів.

Як встановлюють Бангалорські принципи поведінки суддів, схвалені резолюцією 2006/23 Економічної і Соціальної Ради ООН від 27 липня 2006 року, об`єктивність судді є необхідною умовою для належного виконання ним своїх обов`язків. Вона проявляється не тільки у змісті винесеного рішення, а й в усіх процесуальних діях, що супроводжують його прийняття. Суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього є неможливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.

З огляду на те, що в судді Бондаренко-Легких Г. П. , якій передано на розгляд справа №910/5281/24 відсутні підстави вважати, що у позивача-2 - ОСОБА_2 відпали підстави, що викликають сумнів у неупередженості судді Бондаренко-Легких Г. П. при розгляді справи щодо оскарження рішень загальних зборів співвласників ОСББ «Добробут.», суд у складі судді Бондаренко-Легких Г. П., з метою дотримання норм Кодексу суддівської етики та Бангалорських принципів поведінки суддів, схвалених резолюцією 2006/23 Економічної і Соціальної Ради ООН від 27.07.2006, а також уникнення в тому числі будь-яких сумнівів у інших учасників судового процесу щодо неупередженості судді Бондаренко-Легких Г. П. та забезпечення довіри до судової влади в Україні, вважає за необхідне заявити у справі №910/5281/24 самовідвід на підставі п. 5 ч. 1 ст. 35 ГПК України.

У разі задоволення заяви про відвід судді, який розглядає справу одноособово, справа розглядається в тому самому суді іншим суддею, який визначається у порядку, встановленому статтею 32 цього Кодексу (ч. 1 ст. 40 ГПК України).

Керуючись статтями 35, 39, 40, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Суд

УХВАЛИВ:

1. Самовідвід судді Бондаренко-Легких Г. П. від розгляду справи №910/5281/24 - задовольнити.

2. Справу №910/5281/24 передати для вирішення питання про повторний автоматизований розподіл справи.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.

Суддя Г.П. Бондаренко - Легких

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.05.2024
Оприлюднено06.05.2024
Номер документу118817929
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин

Судовий реєстр по справі —910/5281/24

Рішення від 05.09.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Рішення від 01.08.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 29.08.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 09.08.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 08.07.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 08.07.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 17.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 14.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Удалова О.Г.

Ухвала від 03.05.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Бондаренко-Легких Г.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні