ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" квітня 2024 р. Справа № 916/1294/21
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Босової Ю.С.
За участю представників сторін:
Від позивача: Бочевар М.П. на підставі ордеру;
Від відповідача: Коваль Н.М. в порядку самопредставництва;
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЖК Люксембург» про визнання недійсним рішення загальних зборів,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі по тексту ОСОБА_1 ) звернулася до господарського суду з позовом до об?єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЖК Люксембург» (далі по тексту ОСББ «ЖК Люксембург») про визнання недійсним рішення загальних зборів ОСББ «ЖК Люксембург», яке оформлено протоколом №1 від 07.04.2017, про затвердження членських внесків на утримання будинку та прибудинкової території.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 наголошено, що вона є власницею квартири АДРЕСА_1 у будинку, в якому створено ОСББ «ЖК Люксембург». Спірне рішення загальних зборів суперечить положенням чинного законодавства, оскільки було прийняте на зборах, що відбулися з порушенням порядку їх скликання та проведення. За твердженням ОСОБА_1 , вона як співвласниця майна багатоквартирного будинку не була повідомлена про дату, час, місце та порядок денний загальних зборів, на яких були прийняті спірні рішення; про прийняте рішення позивачка дізналась після ознайомлення з матеріалами справи №521/18224/20; спірні рішення фактично не були прийняті, оскільки за їх прийняття не проголосувала необхідна визначена законом кількість співвласників (2/3 від загальної кількості усіх співвласників); у голови та секретаря зборів були відсутні повноваження на проведення зборів та підписання протоколу, оскільки їх не обирали під час проведення загальних зборів; відповідачем було порушено порядок оприлюднення спірних рішень. Крім того, позивач вважає, що при розрахунку голосів співвласників необхідно враховувати площу належного їм у будинку майна.
ОСББ «ЖК Люксембург» заперечувало проти задоволення позову, стверджуючи, що оголошення про скликання загальних зборів було розміщено на інформаційному стенді при вході до під`їздів будинку. При цьому, відповідач стверджує, що докази на підтвердження повідомлення співвласників про проведення загальних зборів були знищені, у зв`язку з чим не можуть бути надані суду. ОСББ «ЖК Люксембург» зазначає, що участь у загальних зборах взяли більше половини загальної кількості усіх співвласників, а, отже, рішення прийняте відповідно до вимог закону. Відповідачем також наголошено, що після прийняття спірного рішення ОСОБА_1 здійснювала оплату комунальних платежів та членських внесків у повному обсязі, що свідчить про її обізнаність із прийнятим на загальних зборах рішенням та, відповідно, спростовує доводи ОСОБА_1 про порушення її прав.
Також відповідачем було подано до суду заяву про застосування до позовних вимог ОСОБА_1 . інституту позовної давності.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 29.09.2021 по даній справі, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 30.06.2022, у задоволенні позову було відмовлено з підстав пропуску строку позовної давності.
Проте, постановою Верховного Суду від 10.11.2022 рішення від 29.09.2021 та постанову від 30.06.2022 було скасовано, справу передано на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.
Постанова Верховного Суду від 10.11.2022 мотивована неврахуванням судами Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, якими було продовжено строк позовної давності на період дії карантину.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 24.05.2023, залишеним без змін постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 03.10.2023, за результатами нового розгляду позов було задоволено, визнано недійсним рішення загальних зборів ОСББ «ЖК Люксембург», яке оформлено протоколом №1 від 07.04.2017.
Проте, постановою Верховного Суду від 19.12.2023 рішення від 24.05.2023 та постанову від 03.10.2023 було скасовано, справу знову передано на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.
Верховним Судом у постанові від 19.12.2023 було зазначено, що суди, задовольняючи даний позов, в оскаржуваних судових рішеннях взагалі не встановили, яким чином оскаржуване рішення порушує право або інтерес позивача та не зазначили яким чином задоволення позовних вимог у цій справі призведе до поновлення прав і законних інтересів, за захистом яких позивач звернувся з цим позовом до суду, і яких саме. Натомість суди, задовольняючи позов, виходили із встановлених обставин щодо порушень під час скликання та проведення загальних зборів, що не призводить до обов`язкового визнання недійсними рішень таких зборів.
Крім того, у постанові від 19.12.2023 Верховний Суд зазначив, що суд першої інстанції, відхиляючи доводи відповідача про передбачену п. 5.10 Статуту можливість прийняття рішень загальними зборами простою більшістю голосів від кількості голосів членів об`єднання, що присутні на загальних зборах, не зазначив норму закону, якій не відповідає Статут. Суди також не надали оцінки доводам відповідача щодо порядку визначення кількості голосів, які належать кожному співвласнику на загальних зборах, та кількості голосів, необхідних для прийняття оспорюваних рішень загальними зборами ОСББ "ЖК Люксембург".
Відповідно до ст. 316 ГПК України вказівки, що містяться у постанові суду касаційної інстанції, є обов`язковими для суду першої та апеляційної інстанцій під час нового розгляду справи. Постанова суду касаційної інстанції не може містити вказівок для суду першої або апеляційної інстанції про достовірність чи недостовірність того чи іншого доказу, про переваги одних доказів над іншими, про те, яка норма матеріального права повинна бути застосована і яке рішення має бути прийнято за результатами нового розгляду справи.
Після надходження матеріалів справи до Господарського суду Одеської області за результатами проведеного автоматичного розподілу, дану справу було передано на розгляд судді Желєзній С.П., яка ухвалою від 12.01.2024 прийняла справу до свого провадження.
Під час нового розгляду справи ОСОБА_1 було наголошено, що для визначення під час проведення загальних зборів кількості голосів необхідно розраховувати, виходячи з загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень, а не від кількості присутніх на загальних зборах співвласників. Статут ОСББ "ЖК Люксембург" не передбачає порядку прийняття рішень про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. При цьому, позивач наполягає, що для прийняття такого рішення необхідно 2/3 від загальної кількості голосів усіх співвласників. ОСОБА_1 стверджує, що п. 5.10 Статут ОСББ "ЖК Люксембург" суперечить вимогам чинного законодавства.
Позивач стверджує про неправильний підрахунок ОСББ "ЖК Люксембург" кількості співвласників у будинку, оскільки на загальних зборах не брали участі співвласники 4 корпусу будинку, який був зданий в експлуатацію у 2016 році, а також не враховано власників машиномісць, на підтвердження доводів у названій частині позивачем було надано суду інформаційну довідку з державного реєстру та його архівної складової.
Прийняття ОСББ "ЖК Люксембург" у 2023 році рішення про підтвердження легітимності рішення, яке оформлено протоколом №1 від 07.04.2017, за переконанням позивача, підтверджує факт прийняття спірного рішення з порушенням вимог закону; голоси 8 співвласників, які володіють декількома об`єктами, були враховані двічі, а іноді і тричі під час підрахунку голосів. ОСОБА_1 зазначає, що вона була позбавлена можливості на реальне та ефективне управління ОСББ, що включає в себе позбавлення її можливості ознайомитись із обґрунтуванням розміру щомісячних внесків на утримання будинку, складовими кошторису, на підставі якого вони були затверджені, джерел надходження коштів до ОБСС, статей витрат тощо. Порушення її прав спірним рішенням підтверджується фактом звернення ОСББ "ЖК Люксембург" до суду із позовом про стягнення внесків у межах справи №521/18224/20 та справи №521/12595/22.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представників сторін, господарський суд встановив наступне.
25.11.2013 була проведена державна реєстрація ОСББ «ЖК Люксембург», що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 03.10.2019.
Відповідно до п. 1.1 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург», затвердженого рішенням установчих зборів, яке оформлено протоколом від 21.09.2013, об`єднання створено власниками жилих і нежилих приміщень багатоквартирних будинків, які розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Середня, 24, корпуси 2 та 3.
Згідно з п. 2.1 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав його членів та дотримання всіма співвласниками неподільного і загального майна житлового комплексу обов`язків щодо належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Положеннями п. п. 4.2, 4.3, 4.6 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» визначено, що вищим органом управління об`єднання є загальні збори, які можуть приймати рішення по всім питанням, що стосуються діяльності об`єднання. Загальні збори правомочні, якщо на них присутні більше половини членів об`єднання. До виключної компетенції загальних зборів членів об`єднання належить, зокрема, визначення розмірів внесків та платежів членів об`єднання.
Згідно з п. 5.6 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» повідомлення про проведення загальних зборів членів об`єднання надсилається в письмовій формі і вручається кожному члену об`єднання під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). Повідомлення про проведення загальних зборів членів об`єднання мас бути негайно оприлюднене на дошках об`яв та на веб-сайті об`єднання. Повідомлення надсилаються не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів У повідомленні про проведення загальних зборів зазначається порядок денний, дата та місце їх проведення.
Ініціатор проведення загальних зборів зобов`язаний надати членам об`єднання можливість до початку зборів ознайомитися з документами, що пропонуються до розгляду на зборах. Такі документи можуть надаватися в електронній формі (п. 5.7 Статуту).
Загальні збори правомочні, якщо на них присутні більше 50 (п`ятдесяти) відсотків членів об`єднання (п. 5.9 Статуту).
Згідно з п. 5.10 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» рішення загальних зборів, окрім рішень з питань, вказаних в пункті 5.17, приймаються простою більшістю голосів від кількості голосів членів об`єднання, що присутні на загальних зборах.
Відповідно до п. п. 5.11 - 5.12 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» кожні загальні збори обирають голову та секретаря зборів зі складу членів об`єднання. Голова зборів веде збори. Секретар зборів забезпечує оформлення протоколу загальних зборів. Протокол загальних зборів підписує голова та секретар зборів.
Згідно з п. 5.14 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» протокол загальних зборів членів об`єднання після його оформлення і підписання має бути негайно оприлюднений на дошках оголошень та на веб-сайті об`єднання.
Положеннями п. 5.15 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» визначено, що власник кожного жилого або нежилого приміщення на загальних зборах має один голос незалежно від кількості жилих або нежилих приміщень та їх площі. Всі співвласники одного жилого або нежилого приміщення мають разом 1 голос.
ОСОБА_1 з 2015 року є власником квартири АДРЕСА_2 , що підтверджується наявними в матеріалах справи витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав та їх обтяжень та свідоцтвами про право власності.
15.08.2015 в експлуатацію ОСББ "ЖК Люксембург" було передано підземну автостоянку, що підтверджується наявним в матеріалах справи актом.
30.09.2016 в експлуатацію ОСББ "ЖК Люксембург" було передано корпус №4, що підтверджується наявним в матеріалах справи актом.
07.04.2017 відбулись загальні збори співвласників ОСББ "ЖК Люксембург" на яких було прийняте рішення, оформлене протоколом № 1.
Із протоколу загальних зборів ОСББ "ЖК Люксембург" № 1 від 07.04.2017 вбачається, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку становить 633 особи, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень будинку 40 353,6 кв.м, участь у загальних зборах взяли 388 осіб, яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 25 943,5 кв.м.
Слід зазначити, що до порядку денного було включено лише одне питання: затвердження розміру членських внесків на утримання будинку та прибудинкової території. При цьому, у розділі 3 протоколу зазначено, що одним із співвласників було запропоновано обрати головою зборів ОСОБА_2 , секретарем зборів ОСОБА_3 .
За результатом розгляду питання порядку денного щодо затвердження членських внесків на утримання будинку та прибудинкової території на загальних зборах 07.04.2017 було прийнято рішення про затвердження членських внесків на утримання будинку та прибудинкової території згідно з додатком у розмірі для мешканців 1-го поверху - 3,00 грн., для мешканців 2-го і вище поверхів - 4,10 грн., для нежитлових приміщень - 4,10 грн. За прийняття цього рішення проголосували 381 співвласник, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 24 191,5 кв. м; проти - 5 співвласників, загальна площа квартир та/або нежитлових приміщень яких становить 369,3 кв.м; у графі "утримались" протоколу міститься прочерк.
У матеріалах справи також наявний додаток № 2 до рішення загальних зборів, оформленого протоколом №1 від 07.04.2017, який містить інформацію про осіб, які голосували на загальних зборах, номера квартир та їх площу, документ, що підтверджує право власності, результати голосування співвласників, які голосували на загальних зборах.
Тариф у розмірі 4,10 грн. для мешканців 2-го і вище поверхів був застосований ОСББ "ЖК Люксембург" у 2017 році, що підтверджується квитанціями на оплату комунальних послуг за червень та жовтень 2017 року; лютий та квітень 2018 року, які були виставлені ОСОБА_1 . При цьому, у даних квитанціях наявна інформація про загальні суми сплачених позивачем коштів у попередньому періоді.
Згідно складеного ОСББ "ЖК Люксембург" акту звіряння розрахунків за період з 01.01.2017 по 31.12.2019 заборгованість ОСОБА_1 на кінець звітного періоду складала 11 243,96 грн. Всього за звітний період позивач сплатила грошові кошти у розмірі 28 876,12 грн., з яких 5 188,06 грн. були зараховані в рахунок оплати внесків на утримання будинку.
На підтвердження факту сплати внесків на утримання будинку ОСББ "ЖК Люксембург" також було надано меморіальні ордери, якими підтверджується перерахування АТ КБ «Приватбанк» грошових коштів, сплачених мешканцями будинку, на транзитний рахунок ОСББ "ЖК Люксембург"; заключні виписки та реєстри оплат.
04.03.2019 ОСОБА_1 звернулась до ОСББ "ЖК Люксембург" із повідомленням-претензією, відповідно до якого повідомляла про необхідність припинення нарахування оплати за надання послуг з опалення, утримання будинку та прибудинкової території, охорони та утримання паркінгу. При цьому, ОСОБА_1 повідомляла про неправомірне, без проведення загальних зборів власників житлових та нежитлових приміщень, затвердження та розрахунок тарифу у розмірі 4,1 грн. за 1 кв. м. на утримання прибудинкової території.
Ухвалою Южного міського суду Одеської області від 16.03.2021 було відкрито провадження у справі №521/18224/20 за позовом ОСББ «ЖК Люксембург» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
У межах справи №521/18224/20 ОСББ «ЖК Люксембург» просило стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за внесками на утримання будинку та прибудинкової території, опаленням, охороною комплексу та вивіз твердих побутових відходів у розмірі 19 679,82 грн. за період з квітня 2019 року до вересня 2019 року.
Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 24.10.2022 було зупинено провадження у справі № 521/12595/22 за позовом ОСББ «ЖК Люксембург» до фізичної особи про стягнення заборгованості за комунальні послуги у розмірі 20376,78 грн. до набрання законної сили судовим рішенням по справі № 916/1294/21.
В матеріалах справи також наявна інформаційна довідка з державного реєстру речових прав про реєстрацію права власності на машиномісця у будинку за адресою: АДРЕСА_3 , у період з 2016 до 2018 року. Крім того, позивачем було долучено до матеріалів справи інформаційну довідку від 26.10.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо багатоквартирного будинку по АДРЕСА_4 , на 383 аркушах. Вказана довідка містить інформацію про реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна, його площу, адресу розташування та власника.
Листом від 09.02.2024 ОСББ «ЖК Люксембург» у відповідь на адвокатський запит представника позивача було надано копії кошторисів та балансів (фінансових звітів) ОСББ за 2016-2017 роки. При цьому, відповідачем було повідомлено, що інформація чи документи про те, якими нормами, методиками керувалось правління при формуванні внесків на утримання будинку та прибудинкової території, відсутні; за 2016-2017 роки ревізія проводилась в певні періоди; повідомлення співвласників про загальні збори ОСББ, заплановані на 07.04.2017, проводилось шляхом направлення рекомендованих поштових повідомлень та додатково шляхом розміщення відповідного оголошення на дошці (інформаційному стенді) при вході до під`їздів будинку, підтвердження відправлень та отримання вказаних повідомлень в ОСББ не збереглись; на загальних зборах ОСББ, що відбулись 07.04.2017, кворум визначався відповідно до положень Статуту ОСББ; списки зареєстрованих осіб відсутні; загальна кількість голосів на загальних зборах ОСББ 07.04.2017 обраховувалась у відповідності до п. 5.15. Статуту ОСББ; розміри внесків співвласників нараховувались з квітня 2017 року, окремі рішення правління, накази, розпорядження про введення їх в дію - відсутні.
ОСОБА_1 також надано суду документи, які були надані ОСББ «ЖК Люксембург» у відповідь на адвокатський запит.
Вирішуючи питання про правомірність та обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить із наступного.
Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно із ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із частиною 1 статті 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Отже, зазначені норми закону визначають об`єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Підставою для звернення до суду є наявність порушеного права і таке звернення здійснюється особою, котрій це право належить, і саме з метою його захисту. Тобто правом на звернення до суду за захистом наділена особа у разі порушення, невизнання або оспорювання її прав, свобод чи інтересів.
Положеннями ст. 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначені Законом України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку від 29.11.2001 № 2866-III (з наступними змінами та доповненнями; далі Закон України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Статтею 1 Закону України „Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку від 14.05.2015 № 417-VIII (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, що багатоквартирний будинок - житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.
Предметом заявлених ОСОБА_1 позовних вимог до ОСББ «ЖК Люксембург» є вимоги про визнання недійсним рішення загальних зборів ОСББ «ЖК Люксембург», яке оформлено протоколом №1 від 07.04.2017.
Верховний Суд у постановах від 21.10.2021 у справі №910/15071/20, від 06.09.2021 у справі №916/3074/20 за позовами співвласника багатоквартирного будинку до ОСББ щодо оскарження рішення загальних зборів ОСББ зазначив, що виключно встановлення окремих порушень під час скликання та проведення загальних зборів учасників юридичних осіб не призводить до обов`язкового визнання недійсним рішення таких зборів. Також, Верховний Суд у вищезазначених постановах вказав, що безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення; прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів. Суд, розглядаючи спір про визнання недійсними рішень загальних зборів з підстав порушень, допущених під час скликання та проведення загальних зборів, повинен встановити порушення прав позивача оспорюваним рішенням загальних зборів.
У цій справі спірним є, зокрема, питання щодо того, чи набрало оспорюване рішення загальних зборів необхідну кількість голосів співвласників для його прийняття.
Статтею 10 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (у редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного рішення) визначено, що кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку. Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Статутом об`єднання може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах.
Положеннями п. 5.15 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» визначено, що власник кожного жилого або нежилого приміщення на загальних зборах має один голос незалежно від кількості жилих або нежилих приміщень та їх площі. Всі співвласники одного жилого або нежилого приміщення мають разом 1 голос.
Таким чином, для дослідження питання прийняття спірного рішення співвласниками у кількості достатній для прийняття рішення, площа належних співвласникам ОСББ «ЖК Люксембург» житлових або нежитлових приміщень не має значення, оскільки у будь-якому випадку кожен співвласник має 1 голос.
Відповідно до ч. 14 ст. 10 Закону України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.02.2022 у справі № 910/5179/20 та у постановах Верховного Суду від 16.07.2021 у справі № 209/2128/19, від 20.07.2022 у справі № 908/1445/21, від 14.09.2022 у справі № 914/3112/20 викладено висновок про те, що для визначення необхідної кількості голосів із питання визначення переліку та розміру внесків і платежів співвласників судам належить, поряд із приписами частини 14 статті 10 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", застосовувати положення статуту об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, які можуть не передбачати спеціальних вимог щодо кількості голосів, що необхідні для прийняття рішення по такому питанню, у дві третини загальної кількості голосів співвласників, і тоді зазначене питання буде вирішуватися більшістю голосів співвласників. Такі ж правила застосовуються і до рішень про затвердження кошторису на утримання будинку та прибудинкової території, оскільки кошторис визначає розмір видатків, які мають бути покриті внесками і платежами співвласників.
Загальні збори правомочні, якщо на них присутні більше 50 (п`ятдесяти) відсотків членів об`єднання (п. 5.9 Статуту).
Згідно з п. 5.10 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» рішення загальних зборів приймаються простою більшістю голосів від кількості голосів членів об`єднання, що присутні на загальних зборах.
Положення законодавства, що регулюють питання прийняття загальними зборами рішень, наразі не визначають поняття "кворуму" на загальних зборах, натомість встановлюють необхідну кількість голосів співвласників, які взяли участь у голосуванні безпосередньо на зборах, або шляхом письмового опитування, для прийняття рішення. Вказаний висновок зроблений у постанові Верховного Суду від 21.02.2024 по справі №914/3657/21.
Господарський суд зазначає, що Статут ОСББ «ЖК Люксембург» визначає необхідність встановлення кворуму для проведення загальних зборів, що не передбачено Законом України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Прийняття загальними зборами рішень за наявності кворуму більшістю співвласників, присутніх на зборах, фактично зменшує кількість голосів достатніх для прийняття рішення до 26% від всієї кількості співвласників, оскільки кворум дотриманий у випадку участі на зборах 51% членів співвласників, а, отже, більшістю присутніх на зборах співвласників у кількості 26% можуть прийматися будь-які рішення. Таким чином, в даному випадку, може мати місце ситуація, за якої 26% співвласників будуть приймати рішення обов`язкові для решти 74% співвласників.
Проте, Закон України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не визначає можливості прийняття обов`язкового для всіх співвласників рішення меншістю голосів, а, отже, в даному випадку, п. 5.10 Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» не відповідає вимогам Закону в частині, яка визначає необхідність підрахунку більшості голосів, присутніх на зборах.
Поряд з цим, вказана невідповідність Статуту ОСББ «ЖК Люксембург» вимогам Закон України „Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку не мала наслідком прийняття рішення, оформленого протоколом №1 від 07.04.2017, меншістю голосів.
Із протоколу загальних зборів ОСББ "ЖК Люксембург" № 1 від 07.04.2017 вбачається, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку становить 633 особи, з яких 381 голосували за прийняття спірного рішення, тобто відсоток співвласників, які підтримали рішення складає 60,18% від загальною кількості усіх співвласників. Суд зазначає, що для прийняття рішення достатньо його підтримання лише 323 співвласниками.
Підсумовуючи вищенаведене, враховуючи відсутність у Статуті ОСББ «ЖК Люксембург» положення, яке передбачає необхідність прийняття рішень про затвердження розміру внесків на утримання будинку 2/3 від загальної кількості голосів співвласників, наявність у Статуті положення про прийняття рішень більшістю голосів, господарський суд доходить висновку, що спірне рішення було прийнято співвласниками, кількість голосів яких є достатньою для прийняття рішення.
При цьому, господарським судом відхиляються доводи ОСОБА_1 про необхідність розрахунку голосів співвласників, виходячи із належної співвласникам площі майна, оскільки Статутом ОСББ «ЖК Люксембург» визначено, що кожен співвласник має 1 голос (співвласники одного приміщення у сукупності також мають лише 1 голос). При цьому, суд зазначає, що здача 4 корпусу будинку в експлуатацію у 2016 році без надання суду документів на підтвердження проведення державної реєстрації права власності за особами до моменту проведення спірних загальних зборів не може свідчити про прийняття рішення із порушенням вимог чинного законодавства.
Крім того, суд зазначає, що надана ОСОБА_1 інформаційна довідка від 26.10.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та його архівної складової частини щодо багатоквартирного будинку по АДРЕСА_4 , на 383 аркушах не містить відомостей про дату державної реєстрації права власності на квартири/машиномісця, що, відповідно, унеможливлює визначення кількості співвласників на дату проведення загальних зборів на підставі наданого позивачем доказу.
ОСОБА_1 також зазначала, що голоси окремих співвласників були враховані двічі, а іноді і тричі під час підрахунку голосів. Проте, позивачем не визначена кількість голосів співвласників, якими, в такому випадку, було прийнято спірне рішення, хоча кожна особа повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Частинами 4 та 5 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що повідомлення про дату та місце проведення зборів співвласників має бути вручено не пізніше ніж за 10 днів до дати проведення зборів у письмовій формі кожному співвласникові під розписку або шляхом поштового відправлення рекомендованим листом на адресу квартири або нежитлового приміщення, що належить співвласнику в цьому багатоквартирному будинку, а також має бути розміщено у загальнодоступному місці при вході до кожного під`їзду багатоквартирного будинку. Повідомлення про проведення зборів співвласників має містити інформацію про ініціатора проведення таких зборів, дату, місце та час їх проведення, порядок денний. До повідомлення про проведення зборів співвласників можуть додаватися додаткові матеріали або інформація, що будуть розглядатися на зборах.
Порядок повідомлення співвласників про проведення загальних зборів також врегульовано п. 5.6. Статуту, відповідно до якого, як вже зазначалось, повідомлення надсилаються в письмовій формі не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів та оприлюднюються на дошках об`яв.
Отже норми чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства, з якими кореспондуються положення Статуту, імперативно визначають порядок і спосіб повідомлення співвласників: форма повідомлення обов`язково письмова; повідомляється кожен власник; таке повідомлення вручається власнику або під розписку, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) не пізніше ніж за 14 днів до дати проведення загальних зборів та оприлюднюється на дошці об`яв.
Водночас, матеріали справи дійсно не містять жодних доказів на підтвердження виконання ОСББ «ЖК Люксембург» порядку і способу повідомлення позивача, як співвласника, про день, час та місце проведення зборів.
Верховний Суд у постанові від 01.09.2023 по справі №909/1154/21 дійшов висновку, що обставина неповідомлення учасника господарського товариства про скликання загальних зборів у разі оскарження учасником товариства рішень загальних зборів сама по собі не є самостійною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів господарського товариства, однак з урахуванням конкретних обставин справи може бути достатньою підставою для визнання їх недійсними. Ця обставина може бути підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у разі, якщо учасник товариства, який звертається до суду з позовом про визнання недійсним рішення загальних зборів, довів не лише факт його неповідомлення, а також довів належними та допустимими доказами, зокрема, але не виключно: існування інших підстав для визнання недійсним рішення загальних зборів; та /або факт того, що він не брав участі у таких зборах, не мав можливості взяти участь у цих зборах, а прийняті на таких зборах рішення суперечать вимогам законодавства та / або статуту господарського товариства, прийняті з порушенням порядку голосування, стосуються безпосередньо його прав та інтересів та порушують їх. Крім того, у кожному конкретному випадку судам слід досліджувати дійсні підстави та мотиви звернення до суду учасника товариства з позовом про визнання недійсними рішень загальних зборів учасників, зокрема і у випадку, якщо учасник товариства звернувся до суду з таким позовом через тривалий час після стверджуваного порушення його прав.
Господарський суд зазначає, що невиконання ОСББ «ЖК Люксембург» порядку і способу повідомлення позивача про проведення загальних зборів не є безумовною підставою для визнання рішення недійсним, інші наведені відповідачем доводи (крім відсутності у голови та секретаря зборів повноважень на підписання протоколу) взагалі не можуть бути підставами для визнання рішення загальних зборів недійсними.
Таким чином, для визнання рішення недійсним з наведених позивачем підстав суду необхідно встановити, яким чином оскаржуване рішення порушує право або інтереси ОСОБА_1
ОСОБА_1 є власником квартири та машиномісця у будинку, у якому створено та діє ОСББ «ЖК Люксембург», з 2015 року.
У 2020 році ОСББ «ЖК Люксембург» звернулось до суду із позовом про стягнення із ОСОБА_1 заборгованості по внескам на утримання будинку та за надані комунальні послуги за 2019 рік, а, отже, до цього часу позивач в цілому належним чином виконувала обов`язки, які закон покладає на співвласників багатоквартирного будинку.
Господарський суд зазначає, що у випадку відсутності у ОСОБА_1 будь-якої інформації про розмір внесків або про діяльність ОСББ взагалі, то за 4 роки проживання у будинку вона могла проявити обачність та звернутись до ОСББ «ЖК Люксембург» із заявою/клопотанням тощо. Таким чином, у суду відсутні підстави вважати, що ОСББ «ЖК Люксембург» не надавало позивачу квитанції на сплату внесків на утримання майна та комунальних послуг, які, як правило, залишають у поштових скриньках співвласників.
Поряд з цим, в матеріалах справи наявне повідомлення-претензія від 04.03.2019, адресоване ОСОБА_1 відповідачу, із змісту якого слідує, що позивач обізнана із тарифом на утримання майна у розмірі 4,1 грн. за 1 кв. м. Вказане повідомлення дійсно не містить відомостей про наявність у позивача даних про прийняття загальними зборами спірного рішення. Проте, вказане повідомлення підтверджує обізнаність ОСОБА_1 з можливим порушенням її прав як співвласника на участь у діяльності ОСББ.
Разом з тим, із даним позовом ОСОБА_1 звернулась лише у травні 2021 року, тобто більше, ніж через 2 роки з дати складення повідомлення-претензії від 04.03.2019, яке підтверджує наявність у ОСОБА_1 інформації про можливе порушення її прав. При цьому, даний позов був поданий до суду лише після пред`явлення ОСББ «ЖК Люксембург» позову у межах справи №521/18224/20, що може свідчити про намагання ОСОБА_1 не допустити стягнення з неї заборгованості по внескам та платежам на утримання майна.
З викладених обставин господарський суд доходить висновку, що стверджуване порушення ОСОБА_1 її права на участь в управлінні об`єднанням не відповідає дійсності, оскільки позивачем протягом довготривалого періоду не було вжито взагалі будь-яких заходів з метою отримання відомостей про діяльність ОСББ «ЖК Люксембург» або про прийняті загальними зборами рішення. Наведене у своїй сукупності дозволяє суду зробити висновок про недоведеність ОСОБА_1 порушення її прав як співвласника багатоквартирного будинку та про необхідність відмови у задоволенні заявленого до ОСББ «ЖК Люксембург» позову.
Підстави для надання оцінки заяві ОСББ «ЖК Люксембург» про застосування інституту позовної давності до заявлених ОСОБА_1 позовних вимог відсутні у зв`язку з відмовою у задоволенні заявленого позову.
Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку про правомірність відмови у задоволенні заявленого ОСОБА_1 позову до об?єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЖК Люксембург» про визнання недійсним рішення загальних зборів ОСББ «ЖК Люксембург», яке оформлено протоколом №1 від 07.04.2017, про затвердження членських внесків на утримання будинку та прибудинкової території.
Судові витрати, понесені ОСОБА_1 , покладаються на останню; судові витрати відповідача, понесені у зв`язку з поданням апеляційної та касаційної скарг покладаються на позивача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 236, 238, 240 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.В позові відмовити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 / АДРЕСА_5 ; ідентифікаційний код НОМЕР_1 / на користь об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЖК Люксембург" /65091, м. Одеса, вул. Середня, буд. 24, корпус 3; ідентифікаційний код 38992424/ судовий збір за подання апеляційної та касаційної скарг у розмірі 7 945,00 грн. /сім тисяч дев`ятсот сорок п`ять грн. 00 коп./.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції до Південно-Західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення складено 02 травня 2024 р.
Суддя С.П. Желєзна
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 22.04.2024 |
Оприлюднено | 06.05.2024 |
Номер документу | 118818186 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Желєзна С.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні