ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"13" травня 2024 р.Cправа № 902/543/24
Господарський суд Вінницької області у складі судді Шамшуріної Марії Вікторівни, розглянувши матеріали
за позовом Керівника Жмеринської окружної прокуратури (23100, Вінницька область, місто Жмеринка, вулиця Національна, будинок 6А, ідентифікаційний код юридичної особи 02909909)
в інтересах держави в особі:
позивача - Міністерства освіти і науки України (01135, місто Київ, проспект Берестейський, будинок 10, ідентифікаційний код юридичної особи 38621185)
про стягнення 751 950,00 гривень
В С Т А Н О В И В:
До Господарського суду Вінницької області 08.05.2024 року надійшла позовна заява № 52/1-717вих-24 від 01.05.2024 (вх. № 558/24 від 08.05.2024) керівника Жмеринської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України до Приватного підприємства "Конкурент", у якій прокурор просить стягнути з відповідача на користь Кузьминецького професійного аграрного ліцею Вінницької області заборгованість за договором про надання безоплатної бази для проведення навчання та виробництва сільськогосподарської продукції № 22 від 10.03.2023 у розмірі 751 950,00 гривень.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.05.2024 справу розподілено судді Шамшуріній М.В.
Положеннями статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено вимоги щодо форми та змісту позовної заяви.
Встановлюючи вимоги до змісту та форми позовної заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ГПК України покладає на суд обов`язок перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності позовної заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.
Розглянувши матеріали позовної заяви суд дійшов висновку про залишення її без руху з огляду на наступне.
Приписами частини 1 статті 162 ГПК України передбачено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини 3 статті 162 ГПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.
Прокурором у якості позивача визначено Міністерство освіти і науки України, водночас у прохальній частині позовної заяви просить суд стягнути з відповідача на користь Кузьминецького професійного аграрного ліцею Вінницької області заборгованість за договором про надання безоплатної бази для проведення навчання та виробництва сільськогосподарської продукції № 22 від 10.03.2023 у розмірі 751 950,00 гривень.
Згідно з частиною 2 статті 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до частин 1, 3 статті 41 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи. У справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Суд зауважує, що предмет позову, тобто певна матеріально-правова вимога прокурора/позивача до відповідача, стосовно якої прокурор/позивач просить прийняти судове рішення, повинен бути чітко визначений у прохальній частині позовної заяви, оскільки резолютивна рішення суду, по суті, відображає позовні вимоги, викладені у прохальній частині позовної заяви, та повинна викладатися чітко й безумовно.
Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб`єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов`язку зобов`язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб`єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв`язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
Згідно з пунктом 1 частини 5 статті 238 ГПК України у резолютивній частині рішення зазначається зокрема висновок суду про задоволення позову чи про відмову в позові повністю або частково щодо кожної із заявлених вимог.
Разом з тим, всупереч наведеним вимогам закону, позовна заява Керівника Жмеринської окружної прокуратури в інтересах держави в особі позивача - Міністерства освіти і науки України не містить відомостей, якому способу (способам) захисту прав або інтересів позивача відповідають заявлені прокурором вимоги у викладеній у позовній заяві редакції, яким чином позивач відновить своє порушене право з огляду на вимогу про стягнення заборгованості на користь Кузьминецького професійного аграрного ліцею Вінницької області, який не є позивачем у справі.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 164 ГПК України позовна заява повинна містити, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
У позовній заяві прокурор зазначив в якості учасників справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Кузьминецький професійний аграрний ліцей Вінницької області (ідентифікаційний код юридичної особи 02539743) та Департамент гуманітарної політики Вінницької обласної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 43960389).
Разом з тим за змістом статті 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Стосовно наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з`ясовувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Як вбачається з тексту позовної заяви і доданих до неї документів, прокурор не зазначив на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі, на які права чи обов`язки визначених ним у позові третіх осіб та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
З урахуванням викладеного, відповідно до частини 1 статті 174 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху із встановленням прокурору/позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом:
- письмових пояснень із зазначенням якому способу (способам) захисту прав або інтересів позивача відповідають заявлені прокурором вимоги, ефективності обраного позивачем способу захисту з огляду на зазначені у позовній заяві вимоги;
- письмових пояснень щодо залучення до розгляду справи третіх осіб, що зазначені у позовній заяві, на які права та обов`язки вказаних осіб може вплинути ухвалене рішення з цього спору.
Суд звертає увагу, що залишення позовної заяви без руху не є обмеженням права позивача на доступ до правосуддя, оскільки це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, що сприятиме належному виконанню завдання господарського судочинства, визначеного ч. 1 ст. 2 ГПК України.
Відповідно до положень ч. ч. 3, 4 ст. 174 ГПК України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст. 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Керуючись статтями 162, 164, 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Позовну заяву № 52/1-717вих-24 від 01.05.2024 (вх. № 558/24 від 08.05.2024) керівника Жмеринської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства освіти і науки України залишити без руху.
2. Встановити прокурору строк для усунення недоліків позовної заяви - протягом десяти днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. Встановити прокурору/позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:
- письмових пояснень із зазначенням якому способу (способам) захисту прав або інтересів позивача відповідають заявлені прокурором вимоги, ефективності обраного позивачем способу захисту з огляду на зазначені у позовній заяві вимоги;
- письмових пояснень щодо залучення до розгляду справи третіх осіб, що зазначені у позовній заяві, на які права та обов`язки вказаних осіб може вплинути ухвалене рішення з цього спору.
4. Прокурору надати суду належні докази направлення відповідачу заяви про усунення недоліків з доданими до неї документами.
5. Роз`яснити прокурору, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України у разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулась із позовною заявою.
6. Примірник ухвали надіслати прокурору/позивачу до електронного кабінету у системі ЄСІТС, рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та на відомі суду електронні адреси: Жмеринській окружній прокуратурі - zhmerynka@vin.gp.gov.ua.
7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та відповідно до вимог ч. 1 ст. 255 ГПК України окремо від рішення суду першої інстанції оскарженню не підлягає.
Ухвала підписана 13.05.2024.
Суддя Шамшуріна М.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2 - Жмеринській окружній прокуратурі, zhmerynka@vin.gp.gov.ua; Вінницькій обласній прокуратурі, до електронного кабінету у системі ЄСІТС;
3 - позивачу, до електронного кабінету у системі ЄСІТС.
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.05.2024 |
Оприлюднено | 15.05.2024 |
Номер документу | 119010043 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань спільної діяльності |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні