ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 травня 2024 р. Справа № 480/10118/23Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Калиновського В.А.,
Суддів: Мінаєвої О.М. , Кононенко З.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.01.2024, головуючий суддя І інстанції: Н.В. Савицька, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021 по справі № 480/10118/23
за позовом Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого
до ОСОБА_1 третя особа Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба
про відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням від час навчання,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, в якому просив суд:
- стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба суму у розмірі 207 470 грн 22 коп на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що контракт про проходження військової служби з відповідачем був достроково розірваний та відповідач був виключений зі списків особового складу інституту, а тому, на переконання позивача, у ОСОБА_1 виникло зобов`язання щодо відшкодування витрат на утримання під час навчання, яке в добровільному порядку не виконано. Разом з тим, відповідач, будучи обізнаним під час підписання контракту про необхідність відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням в навчальному закладі, у разі дострокового розірвання контракту, кошти у розмірі 207 470 грн 22 коп не відшкодувала, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 11.01.2024 року адміністративний позов Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого задоволено частково.
Стягнуто з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (61023, м. Харків, вул. Динамівська, буд. 4, код ЄДРПОУ 24971145) суму у розмірі 207 470 грн 22 коп на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання.
У задоволенні інших вимог - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить змінити оскаржуване рішення, стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба суму у розмірі 207470,22 грн. на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі. Зазначив, що відповідно до Листа головного фінансово-економічного управління Міністерства оборони України від 16.09.2004 №146/2/17/2073, Постанови Кабінету Міністрів України від 22 травня 2019 року № 439 "Про реорганізацію військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого", спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 27 липня 2019 року №Д-322/1/6дск "Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2019 році", спільного наказу Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 02.07.2019 № 341/919 "Про заходи щодо реорганізації військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, штату 17/231 дск. Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого знаходиться на фінансовому забезпеченні в Харківському національному університеті Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.
Військовослужбовці Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого отримують грошове забезпечення та інші види забезпечення від Міністерства оборони України через рахунки Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (61023, м. Харків, вул. Сумська, 77/79, код ЄДРПОУ 24980799).
Отже позовні вимоги були законними та обґрунтованими в частині стягнення з ОСОБА_1 на користь Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба суми у розмірі 207 470 гривень 22 копійки на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Харківським національним університетом Повітряних Сил імені Івана Кожедуба також подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою позовні вимоги задовольнити, стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба суму у розмірі 207470,22 грн. на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі. Зазначив, що Військовослужбовці Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (в тому числі курсанти) отримують грошове забезпечення та інші види забезпечення від Міністерства оборони України через рахунки Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (61023, м. Харків, вул. Сумська, 77/79, код ЄДРПОУ 24980799), оскільки Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого не має власних розрахункових рахунків.
Вказана обставина, з урахуванням положень Кодексу адміністративного судочинства України, не виключає можливість стягнення вказаної суми на користь третьої особи - Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.
Відраховані курсанти Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого відшкодовують добровільно або за рішенням суду витрати (кошти), пов`язані з утриманням у Військово-юридичному інституті національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого на банківські рахунки (реквізити) Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.
Після відрахування ОСОБА_1 з Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого сума, яка підлягає відшкодуванню (207 470 грн. 22 коп.) була внесена до книги нестач і книги грошових нарахувань та стягнень Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба. Дана сума обліковується як нестача саме Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.
Відповідач також не погодилась з рішення суду першої інстанції та подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції частково скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою частково задовольнити позовні вимоги, стягнути з ОСОБА_1 на користь позивача суму 96599,28 грн. як відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті рішення, норм матеріального та процесуального права, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі. Зазначила, що загальна сума одержаної за весь період навчання стипендії складає відповідно в гривнях: 959, 76 + 30000 + 959,76 + 30000 + 959,76 + 30000 +620 + 620 + 620 + 620 + 620 + 620 = 96 599, 28 грн., що є меншою від суми зазначеної в розрахунку № 5 від 24.08.2023 коштів на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням курсанта ОСОБА_1 в розділі грошове забезпечення - 163 692, 97 грн.
Позивач та третя особа подали відзиви на апеляційну скаргу відповідача, в яких вони просили залишити апеляційну скаргу ОСОБА_1 без задоволення. Зазначили, що калькуляція грошового забезпечення ОСОБА_1 детально представлена в розрахунково-платіжній відомості за видами оплат з 27.08.2022 року по 23.08.2023 року за підписом начальника Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба бригадного генерала ОСОБА_2 та помічника начальника Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба-начальника фінансово-економічної служби підполковника ОСОБА_3 . Фактичні витрати Міністерства оборони України (через Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба) по грошовому забезпеченню ОСОБА_1 складають 163 692 гривень 97 копійок. Відповідно до усталеної судової практики розрахунково-платіжна відомість за видами оплат є належним доказом по зазначеній категорії справ. 24.08.2023 року ОСОБА_1 ознайомилася із зазначеним розрахунком коштів на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням в інституті, про що свідчить її власноручний підпис під загальним розрахунком, проте добровільно відшкодовувати кошти згоди не надала, оскільки особистий підпис щодо таких зобов`язань на зазначеному розрахунку не поставила.
Зазначені розрахунки з 24.08.2023 року по теперішній час знаходяться в службовому кабінеті комісії з відшкодування витрат, пов`язаних із утриманням курсантів у Військово-юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.
Крім того, відповідач обізнана щодо постанови КМ України від 12.07.2006 р. №964 «Про затвердження Порядку відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з утриманням у закладах вищої освіти» та щодо відшкодування витрат в цілому (в разі дострокового розірвання контракту). Даний факт підтверджується особистим підписом в Контракті про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України курсантами вищого військового навчального закладу.
Відповідач надала відповідь на відзив, в якій зазначила, що дійсно проходила навчання (військову службу) в Військово-юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого в період (включно) з 27.08.2022 по 23.08.2023.
Подаючи апеляційнускаргуз метою підтвердження надходжень стипендії (грошового забезпечення) відповідач одержала письмову випискупо рахунку (картці) НОМЕР_2 , який відкрито в АТ КБ «ПриватБанк» на ім`я ОСОБА_1 про надходження коштів із зазначенням періоду - з 01.09.2022 по 01.09.2023.
Період надходження коштів вказаний на першій сторінці Виписки (01.09.2022- 01.09.2023). Зазначила, що надходження коштів на банківську картку здійснювалося з листопада 2022 року, так як установа банку видала банківську картку Відповідачу 25 листопада 2022 року. В графах Виписки «деталі операції» підтверджуються дані про надходження коштів «стипендія», відповідного місяця за вказаний вище період.
Зі змісту Виписки вбачається, що ОСОБА_1 отримано стипендію з грудня 2022 року по серпень 2022 року включно наступними платежами: 1) 2022 рік: грудень - 959, 76 грн., 30000 грн.; 2) 2023 рік: січень - 959, 76 грн., 30000 грн.; лютий - 620 грн., 30000 грн.; березень - 620 грн.; квітень - 620 грн.; травень - 620 грн.; червень - 620 грн.; липень - 620 грн.; серпень - 620 грн.
Загальна сума одержаної за весь період навчання стипендії склала відповідно в гривнях: 959, 76 + 30000 + 959, 76 + 30000 + 959, 76 + 30000 + 620 + 620 + 620 + 620 + 620 + 620 = 96 599, 28 грн. Інших сум коштів ОСОБА_1 не одержувала, всі нарахування надходили виключно на вищезазначену банківську картку, що підтверджено інформацію (Випискою) з установи банку.
Натомість, Заявник-1 та Заявник-2 подали розрахунково-платіжну відомість за видами оплат № 266 з вересня 2022 року по грудень 2023 року для сплати курсанту ОСОБА_1 , в якій відображено ніби-то нараховану та утриману суму 163692, 97 грн., всупереч тому, що відповідач одержувала стипендію до дня припинення навчання - до 23 серпня 2023 року.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого підлягає задоволенню, апеляційна скарга Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба підлягає частковому задоволенню, а апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що 27.08.2022 між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України в особі начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого укладено контракт про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України курсантами вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу (а.с.8-9).
Згідно з п. 1 вказаного контракту відповідач зобов`язувався проходити військову службу (навчання) у Військово-юридичному інституті Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, а також, зокрема: мати позитивні результати навчання, наполегливо оволодівати знаннями, необхідними для майбутньої військової служби на посаді офіцера; відшкодувати Міністерству оборони України витрати, пов`язані з утриманням у вищому військовому навчальному закладі, в якому проходить військову службу (навчання), в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або недисциплінованість чи відмови від подальшого проходження військової служби після закінчення вищого військового навчального закладу у випадках, визначених частиною десятою статті 25 Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу».
У серпні 2023 року відповідач звернулася до позивача з рапортом про її відрахування у зв`язку з відсутністю бажання продовжувати навчання (а.с.12).
Відповідно до протоколу засідання Вченої ради Військово-юридичного інституту від 23.08.2023 № 10, наказу ректора Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого від 23.08.2023 № 534-С «Про відрахування курсантів Військово-юридичного інституту», 23.08.2023 контракт про проходження військової служби (навчання), укладений між Міністерством оборони України в особі начальника інституту і відповідачем, був достроково розірваний та відповідач був відрахований від подальшого навчання через небажання продовжувати навчання та був знятий з продовольчого забезпечення за загальновійськовою нормою харчування (№1) для курсантів зі сніданку 24 серпня 2023 року встановленим порядком відповідно до Наказу начальника Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого (по стройовій частині) №241 від 23.08.2023 (а.с.10).
Звертаючись до суду із даним позовом, позивач вказує на те, що відповідно до п.1 (абз.6) Контракту про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України, укладеного між Міністерством оборони України, в особі начальника інституту, і відповідачем 27.08.2022, відповідач взяв на себе зобов`язання відшкодувати Міністерству оборони України витрати, пов`язані з утриманням у закладі, в якому проходить військову службу (навчання), в разі дострокового розірвання Контракту. Отже, після розриву контракту у відповідача виникло зобов`язання щодо відшкодування витрат на утримання під час навчання, а у позивача - право звернення до суду для захисту майнових інтересів в судовому порядку.
Згідно із загальним розрахунком коштів на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням курсанта ОСОБА_1 , було витрачено: по грошовому забезпеченню 163692,97 грн, по продовольчому забезпеченню 37756,80 грн, по речовому забезпеченню 6020,45 грн, всього на суму 207470 грн 22 коп (а.с.11). 24.08.2023 відповідач була ознайомлена із вказаним розрахунком та можливістю добровільно відшкодувати зазначені в ньому витрати не пізніше 15-ти днів з дня видання наказу про її відрахування.
08.09.2023 у зв`язку з тим, що відповідач не відшкодувала означені витрати в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з даним позовом про їх стягнення.
Суд першої інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що законодавством передбачено обов`язок курсантів вищих військових навчальних закладів відшкодувати витрати, пов`язані з їх утриманням, у разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання. Отже, враховуючи, що контракт із відповідачем як курсантом Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого був розірваний через небажання ОСОБА_1 продовжувати навчання на підставі її рапорту, остання має обов`язок по відшкодуванню витрат, пов`язаних із утриманням під час навчання. При цьому, обираючи належний спосіб захисту прав позивача, суд, враховуючи встановлені у даній справі обставини, дійшов висновку про наявність достатніх та необхідних правових підстав для задоволення позову шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь відповідача - Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, суму у розмірі 207 470 грн 22 коп на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційних скарг, колегія суддів зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про Збройні Сили України» від 06.12.1991 № 1934-XII (далі - Закон № 1934-XII), «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII), Порядком відшкодування курсантами та особами офіцерського складу витрат, пов`язаних з їх утриманням у вищих навчальних закладах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 № 964 (далі - Порядок № 964), спільним наказом Міністерства оборони України, Міністерства фінансів України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Службою безпеки України «Про затвердження Порядку розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах» від 16.07.2007 № 419/831/240/605/537/219/534 (далі - Наказ № 419/831/240/605/537/219/534).
Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 3 Закону № 1934-XII організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з`єднань, військових частин, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, установ та організацій.
Статтею 15 Закону № 1934-XII визначено, що фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з пунктом 3 частини першої, частиною третьою статті 24 Закону № 2232-XII початком проходження військової служби вважається день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов`язаних. Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Частинами першою, третьою, п`ятою та восьмою статті 25 Закону № 2232-XII визначено, що підготовка громадян України для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу проводиться у вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти. У них здійснюється навчання курсантів, слухачів, студентів, ад`юнктів і докторантів. Зарахування громадян України до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів проводиться на добровільних засадах відповідно до особистих заяв після успішного складення вступних іспитів та відповідних випробувань. З громадянами України - курсантами вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу укладається контракт про проходження військової служби (навчання) на строки, передбачені абзацом четвертим частини другої статті 23 цього Закону. Курсантам, які не мали військового звання до зарахування до вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу вищого навчального закладу, присвоюється військове звання рядового складу.
Відповідно до частини десятої статті 25 Закону № 2232-XII курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, невиконання освітньої програми (індивідуального навчального плану - за його наявності) та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення закладу вищої освіти, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років (десяти років - для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти відповідно до підпунктів до підпунктів "д", "е", "з", "и" пункту 1, підпунктів "д", "е", "ж", "з" пункту 2 та підпункту "в" пункту 3 частини п`ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці заклади освіти, витрати, пов`язані з їх утриманням у закладі вищої освіти, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.
Згідно пункту 1 Порядку № 964, цей Порядок визначає механізм відшкодування курсантами в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, невиконання освітньої програми (індивідуального навчального плану за його наявності) та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення закладу вищої освіти, а також особами офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п`яти років (десяти років - для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти (далі - заклади вищої освіти) відповідно до підпунктів "д", "е", "з", "и" пункту 1, підпунктів "д", "е", "ж", "з" пункту 2 частини п`ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", витрат, пов`язаних з їх утриманням у закладі вищої освіти.
Пунктами 3, 4 Порядку № 964 визначено, що відшкодування здійснюється у розмірі фактичних витрат, пов`язаних з: грошовим, продовольчим, речовим, медичним забезпеченням; перевезенням до місця проведення щорічної основної та канікулярної відпустки та у зворотному напрямку; оплатою комунальних послуг і вартості спожитих енергоносіїв. Розрахунок фактичних витрат здійснюється вищим навчальним закладом згідно з нормами утримання курсантів.
На виконання пункту 3 вищевказаного нормативно-правового акту Міністерством оборони України, Міністерством фінансів України, Міністерством внутрішніх справ України, Міністерством транспорту та зв`язку України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Управлінням державної охорони України, Службою безпеки України видано спільний наказ № 419/831/240/605/537/219/534.
Означеним Наказом затверджено Порядок розрахунку витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищих навчальних закладах.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку розрахунку витрат, відшкодування здійснюється в розмірі фактичних витрат, пов`язаних з утриманням курсантів у вищому навчальному закладі, а саме витрат, окрім іншого, на грошове забезпечення, продовольче забезпечення, медичне забезпечення та оплату комунальних послуг та спожитих енергоносіїв.
Згідно із пунктом 2.1.1 Порядку розрахунку витрат, витратами на грошове забезпечення є отримане курсантом щомісячне грошове забезпечення за весь період навчання, яке визначається з посадового окладу та додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу та надбавки), передбачених чинним законодавством для цієї категорії військовослужбовців. Фактичні дані беруться з розрахункових відомостей та інших передбачених документів, що підтверджують виплату щомісячного грошового забезпечення курсанту.
Відповідно до пункту 2.1.2 Порядку розрахунку витрат, витратами на продовольче забезпечення є витрати, пов`язані із забезпеченням курсанта продовольством згідно з нормами харчування.
Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що законодавством передбачено обов`язок курсантів вищих військових навчальних закладів відшкодувати витрати, пов`язані з їх утриманням, у разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання.
При цьому до таких витрат входять, зокрема витрати на грошове, продовольче, речове забезпечення під час навчання.
З матеріалів справи судом встановлено, що контракт із відповідачем як курсантом Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого був розірваний через небажання ОСОБА_1 продовжувати навчання на підставі її рапорту (а.с.12).
Разом з тим, укладаючи означений контракт, відповідач взяла на себе зобов`язання відшкодувати Міністерству оборони України витрати, пов`язані з її утриманням у ВНЗ у разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання.
Згідно із наданим позивачем загальним розрахунком коштів на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням курсанта ОСОБА_1 , було витрачено: по грошовому забезпеченню 163692,97 грн, по продовольчому забезпеченню 37756,80 грн, по речовому забезпеченню 6020,45 грн, всього на суму 207470 грн 22 коп (а.с.11).
24.08.2023 відповідач була ознайомлена із вказаним розрахунком та можливістю добровільно відшкодувати зазначені в ньому витрати не пізніше 15-ти днів з дня видання наказу про її відрахування.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відповідач не заперечує обов`язку із відшкодування витрат пов`язаних з утриманням під час навчання. Однак, відповідач не погоджується із розміром такого відшкодування.
Вирішуючи спір, судова колегія зазначає, що питання правомірності визначення суми заборгованості не охоплюється предметом цього позову, оскільки розрахунки фактичних видатків державного бюджету, які підлягають відшкодуванню відповідачем, згідно з яким відповідні зобов`язання визначено, не є предметом позову у даній справі, а отже суд не має процесуальних повноважень здійснювати їх правовий аналіз.
Колегія суддів звертає увагу на те, що відсутність підпису відповідача у графі "зобов`язуюсь добровільно відшкодувати витрати на моє утримання в ВЮІ НЮУ не пізніше 15-ти днів з дня видання наказу про моє відрахування" свідчить лише про небажання (відсутність згоди) відповідача відшкодувати ці витрати у добровільному порядку і не свідчить про відсутність обов`язку щодо відшкодування таких витрат.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач має обов`язок щодо відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання у сумі 207470,22 грн.
Разом з тим, колегія суддів враховує, що Військово-юридичний інститут Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого знаходиться на фінансовому забезпеченні в Харківському національному університеті Повітряних Сил імені Івана Кожедуба відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.05.2019 року №439 «Про реорганізацію військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого», спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 27.07.2019 року №Д-322/1/6дек «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України в 2019 році», спільного наказу Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 02.07.2019 №341/919 «Про заходи щодо реорганізації Військово-юридичного факультету Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого».
З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для стягнення з ОСОБА_1 суми у розмірі 207470,22 грн. на відшкодування витрат пов`язаних з утримання під час навчання саме на користь Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.
Інші доводи і заперечення сторін на висновки суду апеляційної інстанції не впливають.
Колегія суддів також враховує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів апелянта), сформовану у справі Серявін та інші проти України (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції слід змінити, виклавши резолютивну частину рішення в наступній редакції: "Позов Військово-юридичного інституту національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого до ОСОБА_1 , третя особа - Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба про відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням від час навчання - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (61023, м. Харків, вул. Сумська, буд. 77/79, код ЄДРПОУ 24980799) суму у розмірі 207 470 грн 22 коп на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання.".
Керуючись ст. ст. 311, 315, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Військово-юридичного інституту Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого - задовольнити.
Апеляційну скаргу Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба - задовольнити частково.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 11.01.2024 по справі № 480/10118/23 - змінити, виклавши резолютивну частину рішення в наступній редакції:
«Позов Військово-юридичного інституту національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого до ОСОБА_1 , третя особа - Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба про відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням від час навчання - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (61023, м. Харків, вул. Сумська, буд. 77/79, код ЄДРПОУ 24980799) суму у розмірі 207 470 грн 22 коп на відшкодування витрат, пов`язаних з утриманням під час навчання.».
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.А. Калиновський Судді О.М. Мінаєва З.О. Кононенко
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2024 |
Оприлюднено | 17.05.2024 |
Номер документу | 119052528 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Калиновський В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні