Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 948/1766/23
Провадження № 2/542/157/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 травня 2024 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Шарової-Айдаєвої О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання Коркішко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Нові Санжари в порядку загального позовного провадження цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, Служба у справах дітей Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області, Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні дітей з батьком,
ВСТАНОВИВ:
19 вересня 2023 року до Машівського районного суду Полтавської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні дітей з батьком, за змістом якої позивач просив:
визнати наступні способи участі у вихованні та спілкування батька ОСОБА_1 з донькою ОСОБА_3 та сином ОСОБА_4 :
- ОСОБА_1 має право на спілкування з донькою ОСОБА_3 та сином ОСОБА_4 кожну першу та третю неділю місяця з 15 год 00 хв п`ятниці по 14 год 00 хв неділі на території фактичного проживання батька ОСОБА_1 або на його розсуд без присутності матері ОСОБА_2 ;
- ОСОБА_1 має право на спілкування з донькою ОСОБА_3 та сином ОСОБА_4 в дні шкільних канікул: з 24 по 30 жовтня, з 26 грудня по 08 січня, з 27 березня по 02 квітня кожного року на території фактичного проживання батька ОСОБА_1 або на його розсуд без присутності матері ОСОБА_2 ;
- ОСОБА_1 має право на спілкування з донькою ОСОБА_3 та сином ОСОБА_4 в дні літніх шкільних канікул, загальний строк яких не перевищує 45 днів кожного року на території фактичного проживання батька ОСОБА_1 або на його розсуд без присутності матері ОСОБА_2 .
Також, позивач просив зобов`язати матір ОСОБА_2 повідомляти батьку ОСОБА_1 про терміни виїзду та місце перебування сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом повідомлення не пізніше ніж за десять днів перед виїздом.
Рух справи
Ухвалою Машівського районного суду Полтавської області від 16 жовтня 2023 року відкрито провадження у вказаній справі (а.с. 127-128 т. 1).
Ухвалою Машівського районного суду Полтавської області від 14 грудня 2023 року цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні дітей з батьком, передана за підсудністю до Новосанжарського районного суду Полтавської області на підставі статті частини 1 статті 27 ЦПК України (а.с. 200 т. 1).
09 січня 2024 року цивільна справа № 948/1766/23 надійшла до Новосанжарського районного суду Полтавської області. Внаслідок автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа 948/1766/23 надійшла до провадження судді Шарової-Айдаєвої О.О.
Ухвалою суду від 11 січня 2024 року позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання (а.с. 211 т. 1).
07 березня 2024 року суд своєю ухвалою залучив до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Службу у справах дітей Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області та Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області, зобов`язавши останній надати висновок щодо розв`язання спору про визначення способу участі батька ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з дітьми (а.с. 8-9 т. 2).
Своєю ухвалою від 04 квітня 2024 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті (а.с. 31 -32 т.2).
Аргументи учасників справи
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначив наступні обставини. Зокрема, вказав, що позивач ОСОБА_1 та відповідачка ОСОБА_2 перебували у шлюбі у період з 27 березня 2004 року по 19 листопада 2020 року.
Від шлюбу сторони мають двох дітей - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 19 листопада 2020 року шлюб між сторонами було розірвано, визначено місце проживання дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_3 разом із матір`ю ОСОБА_2 .
З початком воєнної агресії РФ проти України, наприкінці лютого 2022 року позивач із своєю сім`єю та відповідачка із дітьми виїхали з м. Харкова в с. Червона Поляна, Красноградський район, Харківська область.
В липні 2002 року, не попередишви позивача, відповідачка разом із дітьми переїхала в с. Мала Нехвороща, Полтавський район, Полтавська область. До листопада 2022 року позивачу достименно не було відоме місце перебування дітей. Переїхавши на нове місце проживання, не попередивши батька, не дозволяючи батьку бачитись із дітьми майже протягом дев`яти місяців, відповідачка фактично чинила перешкоди позивачу у спілкуванні з дітьми.
З метою вирішення суперечок із матір`ю дітей щодо участі батька у їх вихованні та спілкуванні, ОСОБА_1 звернувся до Служби у справах дітей Михайлівської сільської ради із заявою про визначення способу участі батька у вихованні та спілкуванні з дітьми. Рішенням Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 26 липня 2023 року № 110 затверджено висновок щодо розв`язання спору про визначення способу участі батька у вихованні та спілкуванні з дітьми, відповідно до якого визначені наступні способу участі у вихованні та спілкуванні позивача із дітьми: в порядку чергування І, ІІ тиждень кожного місяця з п`ятниці 15 год до неділі 13 год на території фактичного проживання дітей, та виїздом в межах Полтавської області з можливістю відвідування місць відпочинку, громадських місць без присутності матері, за умови задовільного стану здоров`я дітей, а також необмежене спілкування з дітьми по телефону, поштовим, електронним та іншими засобами зв`язку.
З огляду на те, що в подальшому між сторонами виникають суперечності щодо виховання дітей, їх лікування, вважаючи визначені Службою у справах дітей Михайлівської сільської ради способи участі батька у вихованні та спілкуванні з дітьми недостатніми та обмеженими, оскільки батько проживає у м. Харкові, і на своє перебування у м. Полтаві під час побачень із дітьми він витрачає значні кошти, враховуючи, що визначений час для побачень із дітьми не сприяє налагодженню психологічного контакту із дітьми, за відсутності порозуміння з боку матері дітей, ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеними позовними вимогами.
Під час розгляду справи в Машівському районному суду Полтавської області від відповідачки 14 грудня 2023 року (а.с. 193-195 т.1) до суду надійшли письмові пояснення, за змістом яких сторона відповідача зазначила, що мати не обмежує участь батька у вихованні дітей, не забороняє дітям спілкуватись із батьком, вона готова до мирного врегулювання спору, не відмовляла батьку у побаченнях із дітьми у визначений службою у справах дітей час. Відповідач не піддає сумніву той факт, що батько піклується про дітей, дбає про їх навчання, лікування, опікується їх розвитком. Відповідач погодилась із тим, що доцільно визначити судом способи участі батька у вихованні дітей та спілкуванні із ними, проте до запропонованого позивачем графіку має зустрічні пропозиції, які вона просила врахувати при вирішенні справи. Зокрема, акцентовано увагу на доцільності встановити час побачень батька кожні 1 та 3 вихідні місяця не з 15 год, а з 16 год п`ятниці, оскільки діти ходять до школи і після закінчення уроків вони повинні мати достатньо часу для того, щоб прийти до дому, переодягнутись і пообідати. Також, відповідачка просила встановити право позивача на половину шкільних канікул, на яких діти перебуватимуть восени, взимку, навесні без зазначення конкретних дат, оскільки канікули можуть щороку змінюватись рішенням органів місцевої влади. Відповідачкою вказано, що вона погоджується і просить встановити право позивача на половину літніх шкільних канікул, на яких фактично будуть перебувати діти. Зауважено стороною відповідача про те, що спілкування батька з дітьми на території його фактичного місця проживання відповідач надає згоду лише після закінчення військового стану на всій території країни, оскільки перебування дітей в місті Харкові, який знаходиться недалеко від кордону з країною нападником та піддається ворожим обстрілам, є небезпечним для життя і здоров`я дітей. Інші місця спілкування та перебування дітей просила попередньо узгоджувати із нею. Також, відповідачка просила покласти на позивача обов`язок повідомляти матір про терміни виїзду та місце перебування сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом повідомлення не пізніше ніж за десять днів перед виїздом.
Вказану позицію, викладену в таких письмових поясненнях, представник відповідача також просив врахувати і під час розгляду справи в Новосанжарському районному суді (а.с. 3 т.2).
Від залученого до участі органу опіки та пілкування Нехворощанської сільської ради до суду надійшов висновок про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні ОСОБА_4 та ОСОБА_3 з батьком ОСОБА_1 , затверджений рішенням Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради від 27 березня 2024 року № 36 (а.с. 24-25 т. 2). Відповідно до цього висновку, рекомендовано батьку ОСОБА_1 брати участь у вихованні та вільному спілкуванні дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_3 відповідно до графіку спілкування: кожну 1 та 3 неділю місяця з 16 год п`ятниці по 14 год неділі, спілкування з дітьми в дні шкільних канікул: з 24 по 30 жовтня, з 26 грудня по 08 січня, з 27 березня по 02 квітня кожного року за згодою дітей, спілкування з дітьми в дні літніх шкільних канікул, загальний термін яких не перевищуватиме 45 днів кожного року, необмеженого спілкування з дітьми по телефону, поштовим, електроним та іншими засобами зв`язку, зобов`язати матір повідомляти батька про термін відїзду та місце перебування дітей не пізніше ніж за 10 днів до від`їзду, за винятком переміщення в разі загрози життю та здоров`ю дітей у зв`язку зі збройною аргесією РФ проти України.
В судове засідання позивач не з`явився, хоча про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином (а.с. 39-41 т. 2).
09 травня 2024 року від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи за його відсутності (а.с. 48 т.2), в якій він також підтримав позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідчка та її представник в судове засідання не з`явились. Відповідачка про час, дату та місце судового засідання повідомлена належним чином (а.с. 45 т.2).
06 березня 2024 року від представника відповідачки до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі відповідача та її представника (а.с. 3 т. 2), в якому вказано, що правова позиція по справі відповідачкою сформована та викладена в письмових поясненнях, які долучені до матеріалів справи.
Служба у справах дітей Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча про час, дату та місце судового засідання третя особа повідомлялась належним чином (а.с. 42 т. 2), 01 травня 2024 року надіслала до суду заяву про проведення судового засідання без участі її представника (а.с. 43 т.2).
Служба у справах дітей Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча про час, дату та місце судового засідання третя особа повідомлялась належним чином (а.с. 34 т. 2), 08 травня 2024 року надіслала до суду заяву про проведення судового засідання без участі її представника (а.с. 46 т.2).
Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча про час, дату та місце судового засідання третя особа повідомлялась належним чином (а.с. 33 т. 2), 08 травня 2024 року надіслала до суду заяву про проведення судового засідання без участі її представника (а.с. 47 т.2).
Частиною 1 статті 223 ЦПК України передбачено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Згідно з частиною 2 статті 247 ЦПК України, фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладені норми цивільно-процесуального законодавства, судове засідання проведено за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Обставини справи, встановлені судом
Зокрема, вказано, що позивач ОСОБА_1 та відповідачка ОСОБА_2 перебували у шлюбі у період з 27 березня 2004 року по 19 листопада 2020 року.
Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 19 листопада 2020 року шлюб між сторонами розірвано, визначено місце проживання дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_3 разом із матір`ю ОСОБА_2 (а.с. 16-17 т. 1).
Від шлюбу сторони мають двох дітей:
- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно зі свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_1 батьком записаний ОСОБА_1 та матір`ю ОСОБА_2 (а.с. 14-15 т.1);
- ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , згідно зі свідоцтвом про народження дитини серії НОМЕР_2 батьком записаний ОСОБА_1 та матір`ю ОСОБА_2 (а.с. 14 т.1).
Відповідно до наданих довідок переселенців діти сторін - ОСОБА_5 (довідка № 6316-7501217993) та ОСОБА_3 (довідка № 6316-7501217992) фактично проживали/перебували за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 18-19 т.1).
В подальшому, як вбачається з наданих до суду копії акта № 34 про відвідування сім`ї від 15.08.2023 та акта оцінки потреб сім`ї, відповідачка разом із дітьми були зареєстровані як внутрішньо переміщені особи, що проживають за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 27-30 т.1).
З метою вирішення суперечок із матір`ю дітей щодо участі батька у їх вихованні та спілкуванні, ОСОБА_1 звернувся за місцем фактичного проживання дітей та матері до Служби у справах дітей Михайлівської сільської ради із заявою про визначення способу участі батька у вихованні та спілкуванні з дітьми (а.с. 22-23 т.1).
Рішенням Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 26 липня 2023 року № 110 затверджено висновок щодо розв`язання спору про визначення способу участі батька у вихованні та спілкуванні з дітьми, відповідно до якого визначені наступні способу участі у вихованні та спілкуванні позивача із дітьми: в порядку чергування І, ІІ тиждень кожного місяця з п`ятниці 15 год до неділі 13 год на території фактичного проживання дітей, та виїздом в межах Полтавської області з можливістю відвідування місць відпочинку, громадських місць без присутності матері, за умови задовільного стану здоров`я дітей, а також необмежене спілкування з дітьми по телефону, поштовим, електронним та іншими засобами зв`язку (а.с.24-25 т.1).
Встановлено, що 06 серпня 2023 року позивач звенувся до Служби у справах дітей Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради із клопотання, за змістом якого просив провести співбесіду із ОСОБА_2 стосовно лікування та підтримки стану здоров`я дітей, організувати та провести бесіду психолога із дітьми (а.с.59-61 т.1).
З матеріалів справи вбачається, що 15 серпня 2023 року комісією Служби у справах дітей Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради складено акт відвідування сім`ї/особи ОСОБА_2 за місцем прроживання: АДРЕСА_2 , за змістом якого встановлено, що сім`я проживає в с. Мала Нехвороща і зареєстрована як ВПО. На момент перевірки і будинку було чисто, дотримуються санітарно-гігієнічні умови, діти проживають в двох різних кімнатах, діти мають робоче місце для занять (а.с. 27 т.1).
Також, складений акт оцінки потреб сім`ї/особи від 15 серпня 2023 року та висновок оцінки потреб сім`ї (а.с. 27-32 т.1).
Листом № 98/05.1-05 від 19.09.2023 Служба у справах дітей Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради повідомила, що з ОСОБА_2 була проведена бесіда стосовно лікування та підтримки стану здоров`я дітей, під час якої мати повідомила, що надає згоду на оперативне втручання доньки ОСОБА_3 (а.с. 97 т.1).
З наявних в матеріалах справи довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи встановлено, що ОСОБА_4 відповідно до довідки від 21.09.2023 № 1620-5002966485, ОСОБА_3 відповідно до довідки 21.09.2023 № 1620-5002966491 та відповідачка ОСОБА_2 відповідно до довідки 21.09.2023 № 1620-5002966479 фактично проживають за адресою АДРЕСА_3 (а.с. 165-167 т.1).
Ухвалою Новосанжарського районного суду від 07 березня 2024 року зобов`язано Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області надати висновок щодо розв`язання спору про визначення способу участі батька ОСОБА_1 у вихованні та спілкуванні з дітьми (а.с. 8-9 т. 2).
04 квітня 2024 року до суду надійшов висновок органу опіки та піклування про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 25 т.2).
За змістом вказаного висновку вбачається, що з батьком ОСОБА_1 було проведено телефонну бесіду, в якій він повідомив, що у нього з матір`ю ОСОБА_2 , виник спір щодо його участі у вихованні дітей. З матір`ю ОСОБА_2 також було проведено бесіду, в якій вона повідомила, що не заперечує щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який проживає окремо від них, але без виїзду в м. Харків у зв`язку з військовим станом та бойовими діями на території Харківської області.
Діючи в інтересах дітей, керуючись статтями 17, 19, 153, 158 Сімейного кодексу України, статтями 8, 12, 15 Закону України «Про охорону дитинства», п.73 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року №866, враховуючи рекомендації комісії з питань захисту прав дитини, орган опіки та піклування виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради вважав за доцільне: рекомендувати батьку, ОСОБА_1 , брати участь у вихованні та вільному спілкуванні дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відповідно до графіку спілкування: кожну 1 (першу) та 3 (третю) неділю місяця з 16 год 00 хв п`ятниці по 14 год 00 хв неділі; спілкування з дітьми в дні шкільних канікул: з 24 по 30 жовтня, з 26 грудня по 08 січня, з 27 березня по 02 квітня - кожного року, за згодою дітей; спілкування з дітьми в дні літніх шкільних канікул, загальний термін яких не перевищуватиме 45 (сорока п`яти) днів - кожного року; необмеженого спілкування з дітьми по телефону, поштовим, електронним та іншими засобами зв`язку; зобов`язати матір ОСОБА_2 повідомляти батька ОСОБА_1 про термін від`їзду та місце перебування дітей не пізніше ніж за 10 днів до від`їзду, за винятком переміщення в разі загрози життю та здоров`ю дітей у зв`язку зі збройною агресією РФ проти України.
Рекомендувано батьку, ОСОБА_1 , не порушувати графік побачень, виконувати свої батьківські обов`язки, приділяти дітям увагу, турботу, виховувати їх. Рекомендувано матері, ОСОБА_2 , поважати батьківські права ОСОБА_1 , не чинити перешкод у спілкуванні батька з дітьми.
З наявних у матеріалах справи фотознімків вбачається, що діти сторін, проводячи час разом з батьком ОСОБА_1 , мають усміхнений та щасливий вигляд (а.с. 40-42 т.1)
З метою уникнення суперечностей між батьками щодо участі батька у вихованні та спілкуванні з дітьми, останній звернувся до суду з відповідним позовом про визначення способів участі батька у спілкуванні та вихованні дітей.
Норми права, які підлягають застосуванню до відповідних правовідносин
Статтею 18 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Україною 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція про права дитини), визначено принцип загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини, а також встановлено, що найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.
Відповідно до частини 1 статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Згідно з частиною 3 статті 9 Конвенції про права дитини держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.
У статті 7 Конвенції про права дитини передбачено, що кожна дитина має право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Відповідно до частиною 1 статті 15 Закону України "Про охорону дитинства" дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів.
Згідно зі статтею 141 Сімейного кодексу України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою статті 157 цього Кодексу.
Частиною другою статті 150 СК України передбачено, що батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом (стаття 153 СК України).
Відповідно до частин 1-3 статті 157 СК України питання виховання дитини вирішується батьками спільно, крім випадку, передбаченого частиною п`ятою цієї статті. Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.
Статтею 158 СК України передбачено, що за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї. Рішення про це орган опіки та піклування постановляє на підставі вивчення умов життя батьків, їхнього ставлення до дитини, інших обставин, що мають істотне значення. Рішення органу опіки та піклування є обов`язковим до виконання. Особа, яка ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, зобов`язана відшкодувати матеріальну та моральну шкоду, завдану тому з батьків, хто проживає окремо від дитини.
Відповідно до частин 1, 2 статті 159 СК України, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. Суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо), місце та час їхнього спілкування. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи. Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.
Системний аналіз наведених міжнародних правових норм та норм внутрішнього законодавства України вказує на те, що питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Батько, який проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має беззаперечне право на особисте спілкування з дитиною, враховуючи його ставлення до виконання своїх батьківських обов`язків, прихильність дитини до батька, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Мати, яка проживає разом з дитиною, не має права перешкоджати батьку спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не має негативного впливу на нормальний розвиток дитини.
Визначальним принципом регулювання сімейних відносин за участю дитини є максимально можливе урахування інтересів дитини (частина 8 статті 7 СК України, стаття 11 Закону України "Про охорону дитинства").
Згідно з частиною другою статті 155 СК України батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Питання справедливої рівноваги між інтересами батьків та інтересами дитини неодноразово аналізував Європейський Суд з прав людини, практика якого відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" і частини 4 статті 10 ЦПК України застосовується судом як джерело права.
У рішенні від 07 грудня 2006 року у справі "Хант проти України" ЄСПЛ зазначив, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків. Зокрема, стаття 8 Конвенції не надає батькам права вживати заходів, які можуть зашкодити здоров`ю чи розвитку дитини (рішення ЄСПЛ від 07 серпня 1996 року у справі "Йогансен проти Норвегії").
У рішенні Європейського суду з прав людини від 11.07.2017 у справі "М.С. проти України", заява № 2091/13, суд зауважив, що при визначенні найкращих інтересів дитини у кожній конкретній справі необхідно враховувати два аспекти: по - перше, інтересам дитини найкраще відповідає збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я є особливо непридатною або неблагополучною; по - друге, у найкращих інтересах дитини є забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагонадійним (параграф 76).
За відсутності виключних обставин, які б могли свідчити про те, що особисте спілкування батька, діда і баби дитини між собою суперечить інтересам дитини, встановлення такого обмеження є порушенням не лише прав батька, діда і баби, а і самої дитини. Вказане підтверджується також рішеннями Європейського суду з прав людини (рішення у справі "Хокканен проти Фінляндії" від 23 вересня 1994 року, "Мамчур проти України" від 16 липня 2015 року).
Аналіз наведених норм права та практики ЄСПЛ дає підстави для висновку, що рівність прав батьків є похідною від прав та інтересів дитини на гармонійний розвиток та належне виховання, й передусім повинні бути визначені інтереси дитини, а вже тільки потім - права її батьків.
Отже, положення про рівність прав та обов`язків батьків у вихованні дитини не може тлумачитися на шкоду інтересам дитини.
У справах зі спорів щодо участі батьків у вихованні та спілкуванні з дитиною узагальнений та формальний підхід є неприпустимим, оскільки сама наявність спору з цього приводу є суттєвим інструментом впливу, особливо у відносинах між колишнім (фактичним) подружжям, який може використовуватися не в інтересах дитини. Кожна справа потребує детального вивчення ситуації, врахування різноманітних чинників, які можуть вплинути на інтереси дитини, у тому числі її думки, якщо вона відповідно до віку здатна сформулювати власні погляди.
Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 19 січня 2022 року у справі № 189/68/20 (провадження № 61-16244св21), від 08 лютого 2023 року у справі № 334/1202/20 (провадження № 61-7951св22), від 15 серпня 2023 року у справі № 759/4170/20 (провадження № 61-3420св23), від 26 жовтня 2023 року у справі № 233/418/22 (провадження № 61-11951св23).
Висновки щодо правозастосування
При вирішенні спору щодо участі у вихованні та порядку зустрічей з дитиною того з батьків, хто проживає окремо від дитини, судом мають враховуватися передусім інтереси дитини. Встановлений сімейним законодавством принцип повної рівності обох батьків у питаннях виховання дітей може бути обмежений судом в інтересах дитини.
При вирішенні даного спору суд враховує, що позивач ОСОБА_1 , як батько дітей, який проживає окремо від сина та доньки, має право на особисте спілкування з ними, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвитку дітей.
В матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на те, що спілкування батька із дітьми буде перешкоджати нормальному розвитку дітей.
Також, судом враховується ставлення позивача до дітей, його постійне та послідовне бажання спілкуватися з ними, брати участь у їх вихованні, оздоровленні, утриманні, всебічному розвиткові тощо.
В судовому засіданні було встановлено, що після розлучення батьків, діти мешкають разом із матір`ю, відповідачем у справі. Між сторонами у справі немає повного порозуміння щодо участі позивача у вихованні дітей, періодів та тривалості спілкування батька з дітьми, місць зустрічей та спільного проведення часу, що вбачається з письмових пояснень матері.
Суд зауважує, що завдання батьків та, зокрема, відповідачки, як матері дітей та тієї з батьків, яка найбільше часу проводить з дітьми, оскільки постійно проживає разом з ними, допомогти дітям пережити розлучення батьків, пояснити їм, що незважаючи ні на що, обоє батьків їх люблять та обоє батьків мають бачитися та спілкуватися з ними, брати участь у їх житті.
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач чинила перешкоди позивачу у належному спілкуванні з дітьми та участі у їх вихованні, не повідомивши про факт переселення з дітьми із с. Червона Поляна в с. Мала Нехвороща Полтавської області. Вказаної обставина відповідачка не простувала. Наявність спору також вбачається і в тому, що відповідачка категорично заперечує можливість спілкування дітей з батьком за місцем фактичного проживання останнього у м. Харкові до закінчення воєнного стану. Також, відповідачкою висунуті її пропозиції щодо часу зустрічей, тривалості зустрічей у шкільні дні та вказано на обов`язок батька повідомляти й матір про термін та місце перебування дітей шляхом письмового повідомлення не пізніше ніж за 10 днів перед виїздом.
Враховуючи вказане, зважаючи на відсутність чіткої домовленості між сторонами щодо спілкування батька із дітьми, суд дійшов висновків про необхідність часткового задоволення вимог ОСОБА_1 .
Беручи до уваги інтереси дітей, які мають пріоритет над інтересами батьків, а також закріплений у положеннях міжнародних норм та норм законодавства України принцип рівності батьків у реалізації права на вільне спілкування з дитиною та участь у її вихованні, поведінку батька дітей, його активне бажання брати участь у вихованні та спілкуванні з дітьми, з метою дотримання розумного балансу щодо участі як матері, так і батька у спілкуванні з дітьми та їх вихованні, для збереження зв`язків дітей із сім`єю, беручи до уваги вік дітей, те, що вони на теперішній час навчаються у Нехворощанському ліцеї Нехворощанської сільської ради, з метою забезпечення якнайкращих інтересів дітей, суд вважає за необхідне визначити наступний спосіб та порядок участі позивача у вихованні та спілкуванні з дітьми.
Суд вважає за можливе задовольнити вимогу ОСОБА_1 щодо побачення та спілкування з сином та донькою кожні перші та треті вихідні дні місяця саме з 16 години 00 хвилин п`ятниці по 14 годину 00 хвилин неділі, оскільки діти ходять до школи і після закінчення уроків вони повинні мати достатньо часу для того, щоб прийти до дому, переодягнутись і пообідати.
Суд вважає за доцільне визчачити, що побачення батька з сином та донькою у шкільні канікули восени, взимку, навесні протягом мають бути не протягом усієї тривалості канікул, а протягом половини тривалості таких канікул. Суд зазначає, недоцільно визначати конкретні дати осінніх, зимових та весняних канікул, оскільки такі дати можуть змінуватись відповідними органами місцевого самоврядування.
Також, суд зазначає, що є всі підстави для встановлення побачень батька з сином та донькою протягом половини тривалості літніх шкільних канікул, оскільки період літніх шкільних канікул, залежно від обставин освітнього процесу, може бути змінений відповіднми органами місцевого самоврядування.
Щодо спілкування та зустрічей батька з дітьми за території його фактичного проживання, безпосередньо, у м. Харкові, суд зазначає таке. Мати категорично заперечувала здійснення зустрічей батька з дітьми на території м.Харкова, посилаючсь на небезпеку, яка там існує. Поряд з цим, суд зазначає, що воєнний стан введений на всій території України, обстрілам та ракетній небезпеці піддаються всі населені пункти в державі. З огляду на викладене, суд вважає за можливе дозволити побачення батька з дітьми за території його фактичного проживання або на його розсуд без присутності матері ОСОБА_2 із дотриманням правил безпеки під час воєнного стану (забезпечення безпеки дітей під час повітряних тривог, обстрілів, комендантської години, бойових дій).
Також, суд вважає за можливе, з огляду на наданий висновок Органу опіки та піклування про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , дозволити спілкування батьку з сином та донькою засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобів зв`язку без обмежень, з урахуванням при цьому технічних можливостей такого зв`язку, часу навчання та відпочинку дітей, психологічного і фізичного стану дітей.
Крім цього, з огляду на попередню поведінку матері щодо неповідомлення батька про зміну місця проживання дітей, необхідно зобов`язати матір ОСОБА_2 повідомляти батьку ОСОБА_1 про терміни виїзду та місце перебування сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом повідомлення не пізніше ніж за десять днів перед виїздом.
Підстав для встановлення аналогічного обов`язку для батька станом на дату розгляду справи суд не вбачає, оскільки з боку відповідача не надійшло належних обґрунтувань для встановлення такого обов`язку.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Також, суд наголошує, що батьки дитини повинні вживати всіх можливих і залежних від них заходів для налагодження (відновлення) нормального позитивного спілкування і контакту дітей з обома батьками. У разі зміни обставин, пов`язаних з віком дітей, станом їх здоров`я, психо-емоційного стану, зміни безпекової ситуації у державі, жодна із сторін не позбавлені можливості звернутися до суду з позовом про визначення іншого способу участі у вихованні дітей та спілкуванні з ними.
На підставі викладеного, керуючись частиною 6 статті 259, статтями 263-265, 268 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, Служба у справах дітей Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області, Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області про усунення перешкод щодо участі у вихованні та вільному спілкуванні дітей з батьком задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 наступні способи участі у спілкуванні та вихованні сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 :
- побачення батька з сином та донькою: кожні перші та треті вихідні дні місяця з 16 години 00 хвилин п`ятниці по 14 годину 00 хвилин неділі на території фактичного проживання батька або на його розсуд без присутності матері ОСОБА_2 із дотриманням правил безпеки під час воєнного стану (забезпечення безпеки дітей під час повітряних тривог, обстрілів, комендантської години, бойових дій);
- побачення батька з сином та донькою у шкільні канікули восени, взимку, навесні протягом половини тривалості таких канікул на території фактичного проживання батька або на його розсуд без присутності матері ОСОБА_2 із дотриманням правил безпеки під час воєнного стану (забезпечення безпеки дітей під час повітряних тривог, обстрілів, комендантської години, бойових дій);
- побачення батька з сином та донькою протягом половини тривалості літніх шкільних канікул на території фактичного проживання батька або на його розсуд без присутності матері ОСОБА_2 із дотриманням правил безпеки під час воєнного стану (забезпечення безпеки дітей під час повітряних тривог, обстрілів, комендантської години, бойових дій);
- спілкування батька з сином та донькою засобами телефонного, поштового, електронного та іншого засобів зв`язку без обмежень, з урахуванням при цьому технічних можливостей такого зв`язку, часу навчання та відпочинку дітей, психологічного і фізичного стану дітей.
Зобов`язати матір ОСОБА_2 повідомляти батьку ОСОБА_1 про терміни виїзду та місце перебування сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , шляхом повідомлення не пізніше ніж за десять днів перед виїздом.
В іншій частині вимог ОСОБА_1 відмовити.
Роз`яснити сторонам про можливість звернення до суду з позовом про зміну порядку спілкування та способів участі у вихованні батька ОСОБА_1 з сином ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та дочкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням вікових змін, особливостей формування соціальних та сімейних зв`язків дітей, зміни безпекової ситуації у державі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складання повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи до Полтавського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , рнокпп: НОМЕР_3 , АДРЕСА_4 ;
відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , рнокпп: НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 ;
представник відповідача: адвокат Бульбах Наталія Миколаївна, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 1578 від 04 січня 2017 року;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, код ЄДРПОУ 44155108, вул. Молодіжна, 17, с. Михайлівка, Полтавський район, Полтавська область;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Служба у справах дітей Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області, вул. Миру, буд. 3, с. Нехвороща, Полтавський район, Полтавська область;
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Нехворощанської сільської ради Полтавського району Полтавської області, вул. Миру, буд. 3, с. Нехвороща, Полтавський район, Полтавська область.
Повний текст рішення складений 20 травня 2024 року.
Суддя О.О. Шарова-Айдаєва
Суд | Новосанжарський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2024 |
Оприлюднено | 22.05.2024 |
Номер документу | 119130215 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Шарова-Айдаєва О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні