ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
22 травня 2024 року м. ЧернівціСправа № 926/794/24
Суддя Господарського суду Чернівецької області Миронюк Сергій Олександрович, розглянувши матеріали справи
за позовом фізичної особи-підприємця Пентелейчука Івана Маріновича, Чернівецька обл.
до товариства з обмеженою відповідальністю ДРОП ОЙЛ, Чернівецька обл.
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача приватне підприємство Оіл Старт, м. Київ
про витребування майна з чужого незаконного володіння
представники сторін:
від позивача не з`явився
від відповідача Тарновецький В.І., ордер серія СЕ №1046869 від 15.05.2024
від третьої особи не з`явився
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець Пентелейчук Іван Марінович звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю ДРОП ОЙЛ про витребування майна з чужого незаконного володіння.
Позивач просить витребувати у відповідача сталеві резервуари ємністю 100 метрів кубічних у кількості 19 штук, які належать позивачу на підставі договору купівлі-продажу №01/04.01-23 від 04.01.2023.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2024 справу №926/794/24 передано на розгляд судді Миронюку С.О.
Ухвалою від 20.03.2024 позовну заяву фізичної особи-підприємця Пентелейчука Івана Маріновича залишено без руху, встановлено позивачу строк 10 днів з дня отримання цієї ухвали для усунення названих в ній недоліків шляхом надання до Господарського суду Чернівецької області доказів сплати судового збору в розмірі 40066,00 грн або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону та доказів реєстрації електронного кабінету адвоката Єфремової Жанни Анатоліївни в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами.
Ухвалою від 05.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача приватне підприємство Оіл Старт, підготовче засідання призначено на 02.05.2024.
25.04.2024 до суду від третьої особи надійшли пояснення.
02.05.2024 до суду від представника відповідача надійшло клопотання про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву.
Ухвалою від 02.05.2024 задоволено клопотання представника відповідача від 02.05.2024 про продовження строку для подання відзиву на позовну заяву, продовжено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву до 22.05.2024, відкладено підготовче судове засідання на 22.05.2024.
21.05.2024 до суду від позивача надійшло клопотання про призначення судової експертизи, заява про забезпечення доказів та заява про проведення підготовчого засідання за відсутності позивача.
22.05.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
У судовому засіданні 22.05.2024 представник відповідача заперечив проти задоволення заяви про забезпечення доказів.
Представники позивача та третьої особи у судове засідання 22.05.2024 не з`явились.
Суд зазначає, що в силу приписів ч. 3 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Відповідно до ч. 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Згідно довідок про доставку електронного листа ухвала від 02.05.2024 з повідомленням про дату, час і місце судового засідання 02.05.2024 доставлена до електронного кабінету представника позивача та третьої особи.
В пункті 42 постанови Верховного Суду від 30.08.2022 по справі № 459/3660/21 викладена правова позиція, що довідка про доставку документа в електронному вигляді до Електронного кабінету є достовірним доказом отримання адресатом судового рішення.
У разі неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору (ч. 4 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України).
Пунктом 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України визначено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відтак, враховуючи належне повідомлення сторін про дату, час і місце проведення судового засідання, беручи до уваги заяву позивача від 21.05.2024, суд вважає за можливе провести підготовче засідання за відсутності представників позивача та третьої особи.
Розглянувши заяву позивача про забезпечення доказів від 21.05.2024, суд зазначає наступне.
У вказаній заяві зазначено, що позовні вимоги зводяться до того, що позивач просить витребувати з незаконного володіння відповідача 19 сталевих резервуарів, які позивач придбав на підставі договору купівлі-продажу № 01/04.01-23 від 04 січня 2023 року. Наразі сталеві резервуари перебувають на належній відповідачу нафтобазі, яка розташована на території земельної ділянки під кадастровим номером 7321055100:01:004:0988 за адресою: Чернівецька обл., Глибоцький р-н., смт. Глибока, вул. Першотравнева, 47-Г.
Позивач має обґрунтовані підстави припускати, що сталеві резервуари, які наразі перебувають у фактичному володінні відповідача, можуть бути знищені, вивезені, пошкоджені чи спотворені з метою унеможливлення їх ідентифікації, оскільки позивача до сталевих резервуарів не допускають, а відповідач, який не бажає їх віддавати, зацікавлений в тому, щоб унеможливити витребування сталевих резервуарів судом.
Позивач звертає увагу, що в матеріалах справи наявна відповідь ГУНП в Чернівецькій області на адвокатський запит, з якої вбачається, що власник відповідача здійснив виклик поліції о 09:38, 14 березня 2023 року, не бажаючи віддавати позивачу сталеві резервуари, які є власністю позивача. Зазначена обставина свідчить про те, що відповідач має намір заволодіти резервуарами та унеможливити їх повернення законному власнику.
Як стверджує позивач, сталеві резервуари є великими та важкими конструкціями, які фізично неможливо доставити до суду, враховуючи їх кількість (19 штук) та габарити, з огляду на що буде доцільно оглянути їх за місцезнаходженням задля здійснення належної фіксації обставин справи.
Як наслідок, оскільки існує об`єктивний ризик переміщення, знищення чи пошкодження сталевих резервуарів відповідачем, їх огляд за місцезнаходженням буде ефективною мірою попередження подібних дій, а тому, позивач просить застосувати забезпечення доказів у вигляді огляду сталевих резервуарів об`ємом 100 метрів кубічних у кількості 19 штук, які наразі перебувають у фактичному володінні ТОВ «ДРОП ОЙЛ» (код ЄДРПОУ: 41263013), за їх місцезнаходженням, а саме: на території нафтобази, яка розміщена на території земельної ділянки під кадастровим номером 7321055100:01:004:0988 за адресою: Чернівецька обл., Глибоцький р-н., смт. Глибока, вул. Першотравнева, 47-Г.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 110 Господарського процесуального кодексу України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений, або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим. Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом. Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви. Забезпечення доказів до подання позовної заяви здійснюється судом першої інстанції за місцезнаходженням засобу доказування або за місцем, де повинна бути вчинена відповідна процесуальна дія. Забезпечення доказів після подання позовної заяви здійснюється судом, який розглядає справу.
Згідно ч. 1-3 ст. 111 Господарського процесуального кодексу України у заяві про забезпечення доказів зазначаються:
1) найменування суду, до якого подається заява;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) заявника, його місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта (для фізичних осіб - громадян України), номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) іншої сторони (сторін), якщо вона відома заявнику, а також якщо відомо відомості, що її ідентифікують: її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштові індекси, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України, відомі номери засобів зв`язку та адреси електронної пошти;
4) докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні;
5) обґрунтування необхідності забезпечення доказів;
6) спосіб, у який заявник просить суд забезпечити докази, у разі необхідності - особу, у якої знаходяться докази;
7) перелік документів, що додаються до заяви.
Заява підписується заявником або його представником. До заяви, яка подана представником заявника, має бути додано документ, що підтверджує його повноваження.
За подання заяви про забезпечення доказів сплачується судовий збір у розмірі, встановленому законом. Документ, що підтверджує сплату судового збору, додається до заяви.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 112 Господарського процесуального кодексу України заява про забезпечення доказів розглядається у судовому засіданні в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, з особливостями, встановленими цією статтею. Заява розглядається не пізніше п`яти днів з дня її надходження до суду. Заявник та інші особи, які можуть отримати статус учасників справи, повідомляються про дату, час і місце судового засідання, проте їх неявка не перешкоджає розгляду поданої заяви. Суд за клопотанням заявника може забезпечити докази без повідомлення інших осіб, які можуть отримати статус учасників справи: 1) у невідкладних випадках; 2) якщо неможливо встановити, хто є або стане такими особами; 3) у разі якщо повідомлення іншої сторони може унеможливити або істотно ускладнити отримання відповідних доказів.
Суд звертає увагу, що забезпечення доказів застосовується з метою запобігання настанню негативних наслідків, тобто вжиття судом невідкладних заходів до закріплення у визначеному процесуальному порядку фактичних даних з метою використання їх як доказів при розгляді господарських справ.
Забезпечення доказів це не тільки спосіб здобути докази, які стосуються предмета доказування і мають значення/потрібні для вирішення справи, це насамперед спосіб одночасно запобігти їх імовірній втраті у майбутньому і ризик такої втрати повинен ґрунтуватися на об`єктивних фактах і тільки в сукупності усіх наведених умов суд може вжити заходів для забезпечення доказів. Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 03.07.2019 у справі №9901/845/18, від 09.10.2019 у справі №9901/385/19.
Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа-підприємець Пентелейчук Іван Марінович звернулася до Господарського суду Чернівецької області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю ДРОП ОЙЛ про витребування майна з чужого незаконного володіння.
Позивач просить витребувати у відповідача сталеві резервуари ємністю 100 метрів кубічних у кількості 19 штук, які належать позивачу на підставі договору купівлі-продажу №01/04.01-23 від 04.01.2023.
Суд зазначає, що предметом позову є безпосередньо матеріально-правова вимога позивача до відповідача, щодо якої особа звертається до суду за захистом своїх прав чи інтересів, а предметом спору є об`єкт спірних правовідносини, матеріально-правовий об`єкт, з приводу якого виник правовий конфлікт між позивачем і відповідачем (правова позиція, викладена у постановах Верховного Суду від 12.06.2019 у справі №916/542/18, від 01.08.2019 у справі № 916/1743/18, від 14.09.2021 у справі №909/243/18, від 31.05.2023 у справі №916/1029/22).
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 Господарського процесуального кодексу України).
Таким чином, сталеві резервуари ємністю 100 метрів кубічних у кількості 19 штук, які належать позивачу на підставі договору купівлі-продажу №01/04.01-23 від 04.01.2023 та щодо яких позивач просить застосувати забезпечення доказів у вигляді огляду за їх місцезнаходженням є предметом спору, а не доказами в розумінні ст. 73 ГПК України.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 111 Господарського процесуального кодексу України у заяві про забезпечення доказів зазначаються докази, забезпечення яких є необхідним, а також обставини, для доказування яких вони необхідні.
Позивач просить застосувати забезпечення доказів у вигляді огляду сталевих резервуарів об`ємом 100 метрів кубічних у кількості 19 штук за їх місцезнаходженням, які наразі перебувають у фактичному володінні ТОВ «ДРОП ОЙЛ».
Письмові, речові та електронні докази, які не можна доставити до суду, оглядаються за їх місцезнаходженням (ч. 1 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України).
Речовими доказами є предмети матеріального світу, які своїм існуванням, своїми якостями, властивостями, місцезнаходженням, іншими ознаками дозволяють встановити обставини, що мають значення для справи (ст. 93 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до ст. 179 Цивільного кодексу України річчю є предмет матеріального світу, щодо якого можуть виникати цивільні права та обов`язки.
Річ є визначеною індивідуальними ознаками, якщо вона наділена тільки їй властивими ознаками, що вирізняють її з-поміж інших однорідних речей, індивідуалізуючи її. Речі, визначені індивідуальними ознаками, є незамінними (ч. 1 ст. 184 Цивільного кодексу України).
Як повідомлено представником відповідача в судовому засіданні у володінні ТОВ «Дроп Ойл» на території нафтобази окрім 19 сталевих резервуарів об`ємом 100 метрів кубічних, що є предметом спору, знаходяться і інші резервуари для зберігання нафтопродуктів.
Суд зазначає, що позивачем у заяві про забезпечення доказів від 21.05.2024 не вказано індивідуальних ознак, що вирізняють 19 сталевих резервуарів від інших, та які б дозволяли суду під час огляду ідентифікувати їх з-поміж інших резервуарів, що знаходяться на території нафтобази.
Згідно ч. 5 ст. 112 Господарського процесуального кодексу України за результатами розгляду заяви про забезпечення доказів суд постановляє ухвалу про задоволення чи відмову у задоволенні заяви.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд відмовляє у задоволенні заяви позивача про забезпечення доказів від 21.05.2024.
Окрім того, в судовому засіданні 22.05.2024 представник відповідача заявив та подав до суду клопотання про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання у зв`язку з необхідністю часу для подання заперечення на клопотання позивача про призначення судової експертизи.
Згідно ч. 1 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до ч. 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
З метою належної підготовки справи до судового розгляду та дотримання вимог ч. 2 ст. 182 ГПК України, суд вважає за необхідне продовжити строк підготовчого провадження на тридцять днів, як наслідок, задовольняє клопотання представника відповідача від 22.05.2024.
При цьому суд зазначає, що продовження строку підготовчого провадження не призведе до затягування судового процесу, жодним чином не суперечитиме завданню господарського судочинства, а навпаки, забезпечить його належне виконання, гарантуватиме дотримання принципів змагальності сторін, рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
На підставі викладеного, враховуючи клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, з метою належної реалізації сторонами своїх прав та виконання обов`язків, передбачених процесуальним законодавством, дотримання принципів верховенства права, рівності усіх учасників судового процесу перед законом та судом та принципу змагальності сторін, суд вважає за необхідне відкласти підготовче судове засідання на іншу дату.
Керуючись ст. 73, 76, 93, 110-112, 120, 177, 182-183, 202, 234-235, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Відмовити у задоволенні заяви позивача про забезпечення доказів від 21.05.2024.
2. Задовольнити клопотання представника відповідача про продовження строку підготовчого провадження.
3. Продовжити строк проведення підготовчого провадження у справі 926/794/24 на 30 днів.
4. Відкласти підготовче судове засідання на 19 червня 2024 року о 10:00 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Чернівецької області, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, зал засідань №1.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.О.Миронюк
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 22.05.2024 |
Оприлюднено | 29.05.2024 |
Номер документу | 119308495 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про приватну власність щодо витребування майна із чужого незаконного володіння |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні