Ухвала
від 27.05.2024 по справі 496/1678/24
ТЕПЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 496/1678/24

Провадження № 2/144/244/24

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"27" травня 2024 р. смт Теплик

Суддя Теплицького районного суду Вінницької області Довгалюк Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , представником якого є адвокат Лимарева Неля Анатоліївна, до ОСОБА_2 , треті особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Біляївської міської ради Одеської області, військова частина НОМЕР_1 ,

про встановлення факту самостійного виховання дитини батьком без участі матері та визначення місця проживання малолітньої дитини разом із батьком, -

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача звернулася до суду з указаним позовом.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ст. 4 ЦПК України).

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ст. 13 ЦПК України).

Тобто, фактичною передумовою судового розгляду справи є наявність спору про право (для справ позовного провадження). Спір повинен мати правовий характер, тобто стосуватися прав, обов`язків, свобод чи інтересів конкретної особи.

Спір про право - це формально визнана суперечність між суб`єктами цивільного права, що виникла за фактом порушення або оспорювання суб`єктивних прав однією стороною цивільних правовідносин іншою, яка потребує врегулювання самими сторонами або вирішення судом.

Отже, суд може захистити лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи чи інтереси особи.

Натомість, зі змісту позовної заяви заяви не вбачається існування такого спору між сторонами у справі.

Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, судом встановлено, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених устаттях 175, 177 ЦПК України.

Відповідно до вимог ч. 4ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем у позовній заяві заявлено дві позовні вимоги, три з яких немайнового характеру, а саме:

1) про встановлення факту самостійного виховання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьком ОСОБА_1 ;

2) про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з батьком ОСОБА_1 .

Частиною 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Згідно з п. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на день звернення до суду з позовом становить 1211 грн 20 коп.

За таких обставин, зважаючи не те, що позивачем заявлено 2 позовні вимоги немайнового характеру, тому розмір судового збору, який має бути сплачений становить 1 211,20 х 2= 2 422,40 грн. Натомість останнім сплачено судовий збір у сумі 1211, 20 грн, тому відповідно позивачу слід доплатити 1 211 грн 20 коп. судового збору.

Крім того, у порушення вимог п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позивачем у позовній заяві не зазначено про наявність або відсутність у сторін та інших учасників справи електронного кабінету (якщо такі відомості відомі).

Частиною 1 статті 14 ЦПК України встановлено, що в судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Позовні та інші заяви, скарги та інші передбачені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов`язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів (частина 2 статті 14 ЦПК України).

Крім того, всупереч п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позивачем у позовній заяві не вказано адреси електронної пошти сторін та третьої особи військової частини НОМЕР_1 .

Разом із тим, як встановлено зі змісту позовної заяви, позивачем зазначено в якості третіх осіб Орган опіки та піклування виконавчого комітету Біляївської міської ради Одеської області, а також військову частину НОМЕР_1 .

Згідно з ч. 1 ст. 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.

Відповідно до частини 1 та 4 ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

У заявах про залучення третіх осіб і в заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

У порушенням вимог ст. ст. 52, 53 ЦПК України, позовна заява не містить підстав залучення до участі у справі у якості третіх осіб: Органу опіки та піклування виконавчого комітету Біляївської міської ради Одеської області, а також військової частини НОМЕР_1 , а також відсутнє посилання на те, як рішення у справі може вплинути на права або обов`язки третіх осіб щодо однієї зі сторін.

Враховуючи наведене, у разі необхідності залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги, позивачу слід зазначити обґрунтування цього та вказати повний статус третьої особи (на стороні позивача або відповідача).

Згідно з п. 5 ч. 3ст. 175 ЦПК України,позовна заяваповинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Відповідно до ч. 5ст. 177 ЦПК Українипозивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Дослідивши зміст позовної заяви та додатків до неї, судом встановлено відсутність обґрунтування та викладу обставин щодо вимог позивача у частині визначення місця проживання дитини з батьком, при цьому, не зазначено, яким чином відповідач порушує право позивача, за захистом яких він звернутися до суду.

Так, у пункті 4 Постанови Пленуму Верховного суду № 11 від 21.12.2007 вказано, що оскільки розгляд справи провадиться в межах заявлених вимог і на підставі поданих доказів, суди повинні вимагати від осіб, що подали заяву, повного викладення обставин, якими обґрунтовуються дані вимоги, й посилання на засоби їх доказування.

За положеннями частини 1 статті 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них проживатиме малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини беруться до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення.

До інших обставин, що мають істотне значення, можна віднести, зокрема: особисті якості батьків; відносини, які існують між кожним із батьків і дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов`язки стосовно дитини, як враховують її інтереси, чи є взаєморозуміння між кожним із батьків і дитиною); можливість створення дитині умов для виховання і розвитку.

Окрім того, суд звертає увагу на те, шо позивачем долучено до позову документи, які фактично є нечитабельними, неякісними світлокопіями, з яких неможливо встановити їх зміст, що перешкоджає належному вивченню додатків по позовної заяви, зокрема: копія свідоцтва про народження, копія картки платника податків на ім`я ОСОБА_1 , копія довідки № 921 від 17.11.2023, виданої уповноваженому власнику (співвласнику наймачу) житлового приміщення (будинку).

Наведені вище обставини перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі.

Право на доступ до правосуддя не є абсолютним, на цьому наголошує і Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях «Голдер проти Великої Британії» від 21.02.1975. Відтак, у кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі" зазначено, що вимога сплати зборів цивільними судами у зв`язку з поданням позовів, які вони мають розглянути, не може вважатися обмеженням права доступу до суду.

Додержання процесуальної форми і змісту позовної заяви є однією з обов`язкових вимог національного законодавства, що забезпечує право на звернення до суду та порушення судом провадження у справі.

Згідно ч. 1 ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог викладених у статтях 175,177 ЦПК України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи наявність у позовній заяві зазначених вище недоліків, позовну заяву слід залишити без руху.

При цьому, суд роз`яснює, що на виконання вимог ухвали, позивачу необхідно надати документ про сплату судового збору та зазначити інші усунути інші недоліки, вказані у тексті ухвали, у строк, який не може перевищувати п`яти днів із дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись ст. ст. 4, 52, 53, 175, 177, 185, 258,260, 261 ЦПК України,суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 , представником якого є адвокат Лимарева Неля Анатоліївна, до ОСОБА_2 , треті особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Біляївської міської ради Одеської області, військова частина НОМЕР_1 , про встановлення факту самостійного виховання дитини батьком без участі матері та визначення місця проживання малолітньої дитини разом з батьком - залишити без руху.

Надати позивачу строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п`яти днів з дня отримання копії ухвали.

Копію ухвали невідкладно направити позивачу.

У разі невиконання ухвали суду у зазначений строк заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу разом з усіма доданими до неї документами.

Роз`яснити позивачу, що повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.

Ухвала в частині визначення розміру судових витрат може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в порядку, визначеному ЦПК України, протягом п`ятнадцяти днів із дня складення ухвали.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

В іншій частині окремо від рішення ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 261 ЦПК України.

Суддя

СудТеплицький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення27.05.2024
Оприлюднено30.05.2024
Номер документу119322276
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —496/1678/24

Ухвала від 25.12.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

Ухвала від 12.11.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Довгалюк Л. В.

Ухвала від 17.07.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Довгалюк Л. В.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Довгалюк Л. В.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Довгалюк Л. В.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Довгалюк Л. В.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Довгалюк Л. В.

Ухвала від 29.04.2024

Цивільне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Бондар О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні