Єдиний унікальний номер: 379/11/24
Провадження № 2/379/84/24
УХВАЛА
28 травня 2024 року м. Тараща
Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого - судді - Разгуляєвої О.В.
при секретарі - Мовчан М.С.
прокурора - ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2 - ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні заява заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури, який діє в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації про зміну предмета позову в цивільній справі за позовом заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури Київської області, який діє в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Богуславське лісове господарство», ОСОБА_4 про усунення перешкод у праві користування та розпорядження земельною ділянкою, шляхом визнання недійсним та скасування наказу, скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, повернення земельної ділянки,
УСТАНОВИВ:
03.01.2024 до Таращанського районного суду з позовом звернувся заступник керівника Білоцерківської окружної прокуратури Київської області, який діє в інтересах держави в особі Київськоїобласної державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство«Богуславське лісовегосподарство», ОСОБА_4 про усуненняперешкод урозпорядженні такористуванні земельноюділянкою,шляхом визнаннянедійсним таскасування наказу,скасування рішенняпро державнуреєстрацію прававласності,повернення земельноїділянки.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Таращанського районного суду Київіської області від 03.01.2024 справу № 379/11/24 розподілено судді Разгуляєвій О.В.
Ухвалою Таращанського районного суду Київської області від 15.01.2024року прийнято до розгляду та відкрито провадження у вказаній справі.Розгляд справи проводиться за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на05 лютого2024року о 10:00 год.
Ухвалою суду від 14.03.2024 залучено Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» в особі філії «Богуславське лісове господарство» як правонаступника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Державного підприємства «Богуславське лісове господарство» до участі у справі. Підготовче судове засідання відкладено на 13:00год.04квітня 2024року,
18.04.2024 ухвалою суду прийнято заяву заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури, який діє в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації про зміну предмета позову, розгляд цивільної справи здійнювати з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 09.02.2024. Відкладено підготовче судове засідання на 13 травня 2024 року о 13 годині 00 хвилин.
28.05.2024 у підготовчому судовому засіданні прокурор надав заяву заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури про зміну предмета позову, а саме позовні вимоги викладені в наступній редакції:
-витребувати земельну ділянку з кадастровим номером 3224483200:03:006:0022 площею 4 га, з незаконного володіння ОСОБА_2 на користь держави в особі Київської обласної державної адміністрації.
Крім того, з огляду на відсутність позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Київській області просив виключити його зі складу відповідача.
Обгрунтовує зміну предмета позову тим, що належним способом захисту порушеного права власності держави є віндикаційний позов до кінцевих набувачів ( постанови Великої Палати Верховного суду від 14.11.2018 № 183/1617/16, від 21.08.2019 № 911/3681/17, від 11.02.2020 № 922/614/19).
Згідно квитанцій від 24.05.2024, заява про зміну предмету позову №50/5.5119 вих.24 від 24.05.2024 направлена учасникам цивільної справи.
Прокурор в підготовчому судовому засіданні заяву про зміну предмету позову підтримав та просив прийняти до розгляду.
Представник відповідача ОСОБА_2 просив в задоволенні заяви відмовити, вказавши, що наявна зміна предмета та підстав позову, що не допускається.
Інші учасники судового розгляду в підготовче судове засідання не з`явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належно, клопотань про відкладення підготовчого судового засідання не находило.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, розглянувши заяву про зміну предмету позову, дійшов наступного висновку.
Згідно ч. 3 ст. 49 ЦПК України, до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Виходячи з загальних положень ЦПК України підстава позову - це фактичні обставини, на яких ґрунтується вимога позивача. Зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача.
Позов у цивільному процесі - це письмово оформлена та адресована суду письмова вимога, яка складається з вимоги процесуального характеру (відкрити провадження по справі) і вимоги матеріального характеру (захистити невизнане, оспорюване чи порушене право).
Предмет позову - це матеріальний зміст позовних вимог позивача, проявляється в матеріально-правовій заінтересованості - отримати певне матеріальне благо.
Підстава позову - обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які об`єктивуються у поданих доказах.
Верховний Суд України відзначив, що під підставами позову, які згідно з ст. 49 ЦПК може змінити лише позивач, слід розуміти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, а не самі по собі посилання позивача на певну норму закону, яку суд може замінити, якщо її дія не поширюється на дані правовідносини.
Позивач може змінити або підставу, або предмет позову. Зміна підстав і предмету позову не допускається. Верховний Суд України відзначив, якщо в процесі розгляду справи повністю змінюються підстави й предмет позову, то це слід розглядати як нові позовні вимоги, які мають бути оформлені письмовою заявою у відповідності з ЦПК і одночасною відмовою від раніше заявлених вимог.
Зміна предмету позову може означати заміну однієї матеріально-правової вимоги позивача до відповідача іншою або доповненням позивачем первісних вимог новими.
Отже, згідно з законом позивач має право змінити один з елементів позову, одночасно змінювати підставу і предмет позову неможливо, оскільки в подібному випадку буде пред`явлений позов з абсолютно нових мотивів.
Слід зауважити, що не вважається зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права (п.7.43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі № 924/1473/15).
Частиною 5 статті 49 ЦПК України зазначено, що у разі подання будь-якої заяви, передбаченої пунктом 2 частини другої, частинами третьою, четвертою цієї статті, до суду подаються докази направлення копій такої заяви та доданих до неї документів іншим учасникам справи. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу. У разі неподання таких доказів суд не приймає до розгляду та повертає заявнику відповідну заяву, про що зазначає в ухвалі.
Відповідно до положення п.1.ч.1ст.186 ЦПК України, завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу.
Вивчивши заяву про зміну предмета позову в даній справі, суд вважає, що така заява не суперечить закону, не виходить за межі спірних правовідносин, позивачі змінили предмет позову, не змінюючи його підстави, тому суд вважає за необхідне заяву позивачів задовольнити, прийняти до розгляду заяву про зміну предмета позову. Також, з огляду на відсутність позовних вимог до Головного управління Держгеокадастру у Київській області суд вважає можливим виключити його зі складу відповідачів.
Керуючись ст.ст.49, 260, 353 ЦПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Заяву заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури Київської області, який діє в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації про зміну предмета позову, задовольнити.
Прийняти до розгляду заяву заступника керівника Білоцерківської окружної прокуратури, який діє в інтересах держави в особі Київської обласної державної адміністрації про зміну предмета позову ( №50/5.5119 вих.24 від 24.05.2024) .
В подальшому розглядати справу з урахуванням зміни предмета позову.
Виключити Головне управління Держгеокадастру у Київській області зі складу відповідачів.
Відкласти підготовче судове засідання на 20 червня 2024 року о 13 годині 00 хвилин.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Роз`яснити, що відповідачі мають право протягом 15 днів з дня отримання копії даної ухвали надати відзив на заяву про зміну предмету позову, копія якого одночасно підлягає направленню на адресу суду та іншим учасникам справи.
Роз`яснити, що позивачі мають право протягом 5 днів з дня отримання копії відзиву на заяву про зміну предмету позову, подати до суду відповідь на відзив, копія якого одночасно підлягає направленню іншим учасникам справи. А відповідачі протягом 5 днів мають право подати свої заперечення.
Роз`яснити третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, що вони мають право в порядку ст. 181 ЦПК України, підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази та надати пояснення до позову або відзиву, до пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами третьоюшостоюстатті 178 ЦПК України.
Встановити третім особам, що не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору, строк для подачі пояснень щодо позову або відзиву на нього десять днів з дня отримання даної ухвали.
Роз`яснити учасникам справи, що подання заяв по суті справи (заява; відзив на заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення є їхнім правом. У разі ненадання учасником розгляду заяви по суті справи у встановлений судом або законом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текс ухвали суду складений 28.05.2024.
Головуючий:О. В. Разгуляєва
Суд | Таращанський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2024 |
Оприлюднено | 30.05.2024 |
Номер документу | 119333231 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Таращанський районний суд Київської області
Разгуляєва О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні