ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
03.06.2024Справа № 910/4000/24Господарський суд міста Києва у складі судді Кирилюк Т.Ю., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін матеріали господарської справи
за позовом Комунального підприємства з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд»
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Теремківська 3А»
про стягнення 194 917,99 грн. збитків
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Комунальне підприємство з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» звернулось до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Теремківська 3А» про стягнення 194 917,99 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано нанесенням позивачу неправомірними діями відповідача збитків.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 08.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику представників сторін та встановлено строки надання учасниками відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Відповідачем 22.04.2024 сформовано в системі «Електронний суд» відзив, яким заперечено вимоги повністю з огляду на відсутність у нього юридичного обов`язку зі сплати земельного податку.
Позивачем 30.04.2024 надано суду відповідь на відзив, яким заперечено доводи відповідача з наведених у позовній заяві мотивів.
Відповідачем 06.05.2024 в системі «Електронний суд» сформовано заперечення на відповідь на відзив.
Позивачем 16.05.2024 надано суду заперечення на заперечення відповідача.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши наявні у матеріалах справи докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Державного акту серії ЯЯ №385042 та інформації Державного реєстру речових прав на нерухоме майно Комунальне підприємство з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» отримало 04.09.2012 право постійного користування земельною ділянкою площею 0,2916 га з кадастровим номером 8000000000:79:487:0056 по вулиці Теремківській у місті Києві для будівництва, обслуговування та експлуатації житлового будинку.
Збудований позивачем на цій земельній ділянці житловий будинок у 2019 році введено в експлуатацію з поштовою адресою: місто Київ, вулиця Теремківська 3-А.
Комунальне підприємство з утримання та експлуатації житлового фонду спеціального призначення «Спецжитлофонд» (позивач) 01.03.2021 за актом приймання-передачі передало відповідачу житловий будинок по вулиці Теремківській 3-А у місті Києві.
За твердженням позивача, ухилення відповідачем від юридичного оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій розташована будівля, унеможливило державну реєстрацію припинення права постійного користування позивача земельною ділянкою по вулиці Теремківській 3-А у місті Києві, що призвело до необхідності сплати позивачем земельного податку за цим об`єктом нерухомості за період часу з моменту передачі будинку до моменту звернення з даним позовом.
Відповідно до частин третьої та четвертої статті 142 Земельного кодексу України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Позивач 29.03.2021 звернувся до Департаменту земельних ресурсів Київської міської ради з заявою про припинення його права постійного користування земельною ділянкою з кадастровим номером 8000000000:79:487:0056 (лист №056/24-663).
Листом №0570202/1-8608 від 22.04.2021 Департаментом земельних ресурсів Київської міської ради детально роз`яснено позивачу у даній справі які дії має вчинити відповідач у даній справі для оформлення права на земельну ділянку, на якій розташована передана 01.03.2021 будівля. При цьому, будь-якої інформації про відмову у задоволенні заяви позивача або у її задоволенні лист №0570202/1-8608 від 22.04.2021 не містить.
Доказів виконання позивачем інших дій, у тому числі направлених на примусове припинення у судовому порядку державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою по вулиці Теремківській 3-А у місті Києві, матеріали справи не містять.
Матеріалами справи доведено, що позивачем на власний розсуд після відчуження житлового будинку відповідачу самостійно нараховувались та сплачувались податки за земельну ділянку з кадастровим номером 8000000000:79:487:0056.
Судом відхиллено доводи позивача в частині наявності у нього відповідного зобов`язання зі сплати податку за відповідача на підставі домовленості та договору про компенсацію земельного податку, оскільки ця угода з огляду на правове регулювання глави 53 Цивільного кодексу України є не укладеною і не може встановлювати взаємні права та обов`язки сторін у даній справі.
Судом залишено поза увагою доводи позивача в частині податкових зобов`язань відповідача, оскільки ці правовідносини не можуть досліджуватись у межах господарського судочинства. До того ж, позивач не є визначеним Податковим кодексом України контролюючим органом нарахування та сплати податків суб`єктами господарської діяльності.
Крім того, суд не може погодитись з доводами позивача, що саме відповідач є постійним землекористувачем ділянки №8000000000:79:487:0056
Частиною другою статті 42 Земельного кодексу України встановлено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласником багатоквартирного будинку є власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Таким чином, відповідно до статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок, належать власникам квартир та нежитлових приміщень.
Частиною другою статті 382 Цивільного кодексу України встановлено, що усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Відповідно, за визначенням Закону відповідач не є прямим носієм речових прав на нерухоме майно, оскільки ці права мають виключно власники житлових та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку (спільне сумісне право).
За умови відсутності прийнятого рішення суб`єктів речових прав (співвласників багатоквартирного будинку) про делегування певних повноважень об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку відсутні будь-які підстави для твердження про наявність речового права у об`єднання, оскільки ці права у такому випадку належать виключно співвласникам будинку.
У даному випадку відсутні докази прийняття співвласниками багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 рішення про делегування своїх прав відповідачу, які останні мають по відношенню до земельної ділянки під будинком та прибудинкової території.
Таким чином, доводи відповідача в частині наявності саме у відповідача юридичного обов`язку здійснити державну реєстрацію права користування земельною ділянкою не відповідають правовому регулюванню Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України та Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
При вирішенні спору про стягнення збитків позивач має процесуальний обов`язок довести суду факт порушення відповідачем господарського зобов`язання, наявність збитків у певному грошовому еквіваленті та причинно-наслідковий зв`язок між правопорушенням та виникненням збитків. В свою чергу, з огляду на встановлену законодавством презумпцію, доведення відсутності вини у вчиненому правопорушенні є процесуальним обов`язком відповідача.
У даному випадку позивачем доведено суду наявність у нього збитків, проте не доведено факт порушення відповідачем господарського зобов`язання та наявність причинно-наслідкового зв`язку.
Враховуючи наведене, суд відмовляє у задоволенні позову повністю.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
На підставі викладеного та керуючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, статтею 123, статтею 129, статтями 232-233, статтями 237-238, статтею 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Суддя Т.Ю.Кирилюк
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.06.2024 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 119469082 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин про відшкодування шкоди, збитків |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Кирилюк Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні