КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №554/1904/22
Провадження № 2/552/21/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.05.2024 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Кузіної Ж.В.
секретаря судового засідання Кумир О.О.
з участю позивачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю « ЕК СЕРВІС-МЕТАН»</a>, треті особи ОСОБА_2 , приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Медведєва Вікторія Анатоліївна про визнання в порядку спадкування права власності на частки статутного капіталу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися в Київський районний суд м. Полтави з позовом до ТОВ «ЕК СЕРВІС-МЕТАН» ( далі Товариство) про визнання в порядку спадкування право власності на частки статутного капіталу посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 . Позивачі звернулись до приватного нотаріуса з заявами про прийняття спадщини, така ж заява надійшла і від матері померлого ОСОБА_5 . До складу спадкового майна входить належна померлому ОСОБА_4 частка в статутному капіталі ТОВ «ЕК СЕРВІС-МЕТАН» (33,34%), розмір якої в грошовому виразі складає 1311929 грн. Приватний нотаріус постановою від 18.01.2022 року відмовив у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі позивачам свідоцтва про право на спадщину на частку у статутному капітілі Товариства у зв`язку із неможливістю встановлення складу спадкового майна.
Просять визнати за кожним з них в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 право власності по 1/3 частки статутного капіталу від 33,34 % Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕК СЕРВІС-МЕТАН».
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 11.04.2022 позовну заяву залишено без руху та надано строк для виправлення недоліків.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 19.04.2022 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 11.07.2022 закрито підготовче провадження в даній справі, відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі.
Ухвалою суду від 26.01.2023 року зупинено провадження до залучення до участі у справі правонаступника третьої особи ОСОБА_5 .
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 22.06.2023 року провадження по справі поновлено, відмовлено у задоволенні клопотання представника позивача про забезпечення позову.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 02.11.2023 року залучено для участі у справі правонаступника третьої особи ОСОБА_2 , відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження по справі.
Ухвалою суду від 10.04.2024 року клопотання про витребування доказів задоволено частково.
Ухвалою Київського районного суду м. Полтави від 28.05.2024 року відмовлено у задоволенні клопотання про витребування доказів та накладення арешту для забезпечення доказів.
У судовому засіданні позивачі ОСОБА_1 , ОСОБА_2 підтримали позовні вимоги пославшись на викладені в позовній заяві обставини. Заперечення представника відповідача не визнають, оскільки жодних змін до Статуту підприємства в частині часток засновників не вносилось протягом всього часу. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав суду відзив на позовну заяву, просив відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що частка у статутному капіталі Товариства, що належала померлому в порядку спадкування підлягає переходу до спадкоємців у розмірі фактично сплаченому внеску до статутного капіталу ТОВ «ЕК СЕРВІС-МЕТАН» у розмірі 217375 грн. або 5,524 % статутного капіталу.
Третя особа ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, причину неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Третя особа Приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Медведєва В.А. в судове засідання не з`явилась, надала суду заяву про розгляд справи без їх участі, при вирішенні справи покладається на розсуд суду.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі, дійшов до наступного висновку.
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 .
Згідно статуту ТОВ «ЕК СЕРВІС-МЕТАН» одним з учасників товариства є ОСОБА_4 його частка становить 33,34% статутного капіталу, що складає 1311929 грн.
За замістом ч. 1 ст. 140 ЦК України, товариство з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількова особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.
Згідно ч. 1 ст. 147 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному капіталі одному або кільком учасникам цього товариства.
Після смерті ОСОБА_4 позивачі звернулися до приватного нотаріуса Полтавського міського нотаріального округу Медведєвою В.А. з заявами про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на частку в статутному капіталі ТОВ «ЕК СЕРВІС-МЕТАН».
18.01.2022 року приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Медведєвою В.А. видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії - у видачі свідоцтва про право на спадщину на частку у статутному капіталі товариства у зв`язку із неможливістю встановлення складу спадкового майна.
Відповідно дост.23Закону України«Про товаристваз обмеженоюта додатковоювідповідальністю» №2275-VIIIвід 06.02.2018 уразі смертіабо припиненняучасника товариствайого часткапереходить дойого спадкоємцячи правонаступникабез згодиучасників товариства. У разі смерті, оголошення судом безвісно відсутнім або померлим учасника - фізичної особи чи припинення учасника - юридичної особи, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50 відсотків, та якщо протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, спадкоємці (правонаступники) такого учасника не подали заяву про вступ до товариства відповідно до закону, товариство може виключити учасника з товариства. Таке рішення приймається без врахування голосів учасника, який виключається. Якщо частка такого учасника у статутному капіталі товариства становить 50 відсотків або більше, товариство може приймати рішення, пов`язані з ліквідацією товариства, без врахування голосів цього учасника.
16 серпня 2021 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулись з заявою на адресу відповідача щодо наміру вступу до товариства як правонаступники ОСОБА_4 .
Згідно ч. 1 ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Як визначено у ч. 1ст. 328 Цивільного кодексу України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Заст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно дост. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно дост. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Права правонаступників (спадкоємців) померлого учасника товариства з обмеженою відповідальністю регулюються нормами цивільного законодавства (Законом України «Про господарські товариства») та положеннями статуту товариства.
При відмові правонаступника (спадкоємця) від вступу до товариства з обмеженою відповідальністю або відмові товариства у прийнятті до нього правонаступника (спадкоємця) йому видається у грошовій або натуральній формі частка у майні, яка належала спадкодавцю, вартість якої визначається на день реорганізації або ліквідації (смерті) учасника.
Пленум Верховного Суду України у пункті 9 постанови від 30 червня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно врахувати, що це допускається статтями130,146,166 ЦК України, статтями 55,69Закону Українивід 19вересня 1991року №1576-ХІІ«Про господарськітовариства» і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК України.При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.
Таким чином, право на частку у статутному капіталі приватного підприємства, у якого сформовано статутний капітал, спадкується на загальних підставах.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань визначений перелік засновників (учасників) юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕК СЕРВІС-МЕТАН»: ОСОБА_4 , розмір внеску до статутного фонду 1311929 грн, частка 33,34%, ОСОБА_6 , розмір внеску до статутного фонду 1311535,50 грн., частка 33,33%. ОСОБА_7 , розмір внеску до статутного фонду 1311535,50 грн., відсоток частки статутного капіталу 33,33%. Розмір статутного капіталу становить 3 935 000,00 грн.
Статтею 52 Закону України «Про господарські товариства» визначено, що статутний капіталтовариства зобмеженою відповідальністюпідлягає сплатіучасниками товариствадо закінченняпершого рокуз днядержавної реєстраціїтовариства. Якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації товариства не внесли (не повністю внесли) свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень:
про виключення із складу товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади, та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі;
про ліквідацію товариства.
Зміни до статуту, пов`язані із зміною розміру статутного капіталу та/або із зміною складу учасників, підлягають державній реєстрації в установленому законом порядку.
Рішення про зменшення статутного капіталу товариства надсилається поштовим відправленням всім кредиторам товариства не пізніше триденного строку з дня його прийняття.
Зменшення статутного капіталу товариства з обмеженою відповідальністю допускається після повідомлення про це в порядку, встановленому статутом, усіх його кредиторів. У цьому разі кредитори мають право вимагати дострокового припинення або виконання відповідних зобов`язань товариства та відшкодування їм збитків.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про господарські товариства» акціонерне товариство,товариство зобмеженою ітовариство здодатковою відповідальністюстворюються ідіють напідставі статуту,повне ікомандитне товариство-засновницького договору.Установчі документитовариства увипадках,передбачених чиннимзаконодавством,погоджуються зАнтимонопольним комітетомУкраїни. Установчідокументи повиннімістити відомостіпро видтовариства,предмет іцілі йогодіяльності,склад засновниківта учасників,найменування,розмір тапорядок утвореннястатутного (складеного)капіталу,порядок розподілуприбутків тазбитків,склад такомпетенцію органівтовариства тапорядок прийняттяними рішень,включаючи перелікпитань,по якихнеобхідна кваліфікованабільшість голосів,порядок підписанняустановчих документів,порядок внесеннязмін доустановчих документівта порядокліквідації іреорганізації товариства. Установчі документи повинні також містити відомості, передбаченістаттями 37,51,65,67і76цього Закону.
Згідно з підпунктом 2.1.Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕК СЕРВІС-МЕТАН» (далі Статут) учасниками товариства є громадяни ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 .
Пунктом 8.1. Статут визначено, що для забезпечення діяльності Товариства за рахунок грошових внесків Учасників створено Статутний капітал в розмірі 3935000 грн.,який розподіляється таким чином:
ОСОБА_4 - 1311929 грн, що становить 33,34% Статутного капіталу;
ОСОБА_7 - 1311535,50 грн., що становить 33,33% Статутного капіталу;
ОСОБА_6 - 1311535,50 грн., що становить 33,33% Статутного капіталу.
Вкладом Учасника до статутного капіталу Товариства можуть бути гроші, цінні папери, інші речі або майнові чи інші відчужувані права, що мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом. Грошова оцінка вкладу Учасника здійснюється за згодою Учасників Товариства. ( п. 8.2. Статуту).
Статутний капітал Товариства визначає мінімальний розмір майна Товариства, що гарантує інтереси його кредиторів. Статутний капітал Товариства підлягає сплаті учасниками Товариства до закінчення першого року з дня державної реєстрації Товариства ( п. 8.3.).
Згідно підпункту 8.5. Статуту встановлено, що якщо учасники до закінчення першого року з дня державної реєстрації Товариства не внесли (не повністю) внесли свої вклади, загальні збори учасників приймають одне з таких рішень:
-про виключення із складу Товариства тих учасників, які не внесли (не повністю внесли) свої вклади та про визначення порядку перерозподілу часток у статутному капіталі Товариства;
-про зменшення статутного капіталу та про визначення порядку перерозподілу часток у статурному капіталі;
-про ліквідацію Товариства.
Крім того, згідно підпункту 8.6. Статуту, якщо після закінчення другого чи кожного наступного фінансового року вартість чистих активів Товариства виявиться меншою від Статутного капіталу Товариство зобов`язане оголосити про зменшення Статутного капіталу і зареєструвати відповідні зміни до статуту в установленому порядку, якщо учасники не прийняли рішення про внесення додаткових вкладів.
Відповідно до п. 9.6. Статуту частка у Статутному капіталі Товариства переходить до спадкоємця фізичної особи Учасника Товариства лише за згодою інших Учасників. Розрахунки із спадкоємцями Учасника, які не вступили до Товариства здійснюються як і при виході Учасника з Товариства.
Як встановлено в ході розгляду справи, позивачі звернулись з заявою до відповідача щодо наміру залучення їх як правонаступників частки у Статутному капіталі Товариства після померлого ОСОБА_4 , проте будь-якої відповіді , у тому числі і відмови, на цю заяву не надійшло.
У судовому засіданні представником відповідача не заперечувалось та підтверджено, що ніяких змін до Статуту ТОВ «ЕК СЕРВІС-МЕТАН» у зв`язку з неповним внеском до статутного капіталу будь-яким із засновників Товариства, у тому числі і ОСОБА_4 не проводилось.
У той же час, згідно довідки виданої ТОВ «ЕК СЕВІС-МЕТАН» № 36 від 10 липня 2015 року ОСОБА_4 є засновником ТОВ «ЕК СЕРВІС-МЕТАН» з моменту заснування підприємства з 21.04.2006р. по теперішній час , доля статутного капіталу складає 33,34% - 1311929 грн. Довідка підписана директором ОСОБА_8 , головним бухгалтером ОСОБА_9 та скріплена печаткою.
У ході судового розгляду представником відповідача не спростована зазначена довідка та не надано обґрунтованих заперечень щодо невідповідності даної довідки та довідки на яку посилався представник відповідача , яка видана 20 вересня 2023 року за № 20/09 щодо внесення ОСОБА_4 5,524 % від загального розміру статутного капіталу ТОВ «ЕК СЕРВІС-МЕТАН».
Як встановлено в судовому засіданні та не спростовано представником відповідача, ТОВ «ЕК СЕРВІС-МЕТАН» не приймалось рішення щодо виключення ОСОБА_4 із складу Товариства, як такого , що не вніс у повному розмірі свій вклад, а також у зв`язку з цим перерозподіл часток у статутному капіталі Товариства; зменшення статутного капіталу, визначення порядку перерозподілу часток у статурному капіталі чи ліквідацію Товариства.
На підставі вищезазначеного, враховуючи встановлені судом обставини, а саме що позивачі мають право на спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 на частку у статутному капіталі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.10,12,81, 259, 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕК СЕРВІС-МЕТАН» про визнання в порядку спадкування права власності на частки статутного капіталу задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 право власності на 1/3 частку статутного капіталу від 33,34 % Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕК СЕРВІС-МЕТАН».
Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 право власності на 1/3 частку статутного капіталу від 33,34 % Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕК СЕРВІС-МЕТАН».
Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивачі: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1
ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕК СЕРВІС-МЕТАН», місце знаходження м. Полтава, вул. Гожулівська,24, кв. 73, код ЄДРПОУ 34322530.
Треті особи: ОСОБА_2 ,місце проживання АДРЕСА_3 ,реєстраційнийномер обліковоїкартки платникаподатків НОМЕР_3 .
Приватний нотаріус Полтавського міського нотаріального округу Медведєва Вікторія Анатоліївна, місце знаходження м. Полтава, вул. Степового фронту,34.
Повний текст судового рішення виготовлений 04 червня 2024 року.
Головуючий Ж.В. Кузіна
Суд | Київський районний суд м. Полтави |
Дата ухвалення рішення | 28.05.2024 |
Оприлюднено | 05.06.2024 |
Номер документу | 119478979 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Київський районний суд м. Полтави
Кузіна Ж. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні