ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 травня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/1567/23
Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Лисенко Р.М., за участі представників сторін:
від позивача: Чередниченко Д.О. - адвокат за ордером;
від відповідача: не з`явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Тепловозоремонтний завод "Укртрансдизель" (м. Христинівка, Уманський район, Черкаська область Україна) до товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім вагонобудівної компанії" (м. Тбілісі, Грузія) про стягнення 200 000,00 доларів США, що еквівалентно 7 252 860 грн.
ВСТАНОВИВ:
17.11.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Тепловозоремонтний завод "Укртрансдизель" звернулося до Господарського суду Черкаської області з позовною заявою та просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім вагонобудівної компанії" (м. Тбілісі, Грузія) на свою користь заборгованість в розмірі 200 000,00 доларів США по сплаті авансу за ремонт тепловоза, що еквівалентно 7 252 860 грн., на підставі договору № 12-10/2021 від 12.10.2021, укладеного між сторонами у справі.
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження Господарським судом Черкаської області з урахуванням ч. 10 ст. 29 ГПК України - за місцем знаходження майна відповідача.
Згідно з п.1 ч.1 ст.76 Закону України "Про міжнародне приватне право", суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема, у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків виключної підсудності у справах з іноземним елементом, передбачених у статті 77 цього Закону.
Справа розглядається за правилами загального позовного провадження. Провадження у справі неодноразово зупинялося на час виконання судового доручення про вручення відповідачу документів за кордоном.
Кореспонденція на адресу відповідача була направлена на всі вказані у документах по справі адреси (у договорі а.с. 37), в т.ч. на адресу офіційної реєстрації відповідача (а.с. 27). Ухвали про призначення справи до розгляду та її матеріали відповідачу не вручені, кореспонденція повернулася як не витребувана адресатом.
Відповідач про прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначення засідань в Господарському суді Черкаської області також сповіщений шляхом направлення цих документів через уповноважений центральний орган Грузії - Міністерство юстиції Грузії ( 0102 Грузія, Тбілісі, вул. Горгасали, 24 ). Кореспонденція також не вручена.
Відповідно до ст. 366 ГПК України, підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ст.365 ГПК України).
Правовідносини, пов`язані з усіма видами зовнішньоекономічної діяльності в Україні, регулюються положеннями Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", а питання, що виникають у сфері приватноправових відносин з іноземним елементом (хоча б один учасник правовідносин є іноземцем, особою без громадянства або іноземною особою), зокрема, і питання підсудності судам України справ з іноземним елементом, визначені Законом України "Про міжнародне приватне право".
Суд вирішує спір за матеріальним правом України за країною походження сторони-позивача, яка захищає свої порушені права заявленим позовом та звернулася до судової установи України, оскільки сторони не подали проти цього заперечень і доказів для вирішення спору за матеріальним правом іншої країни. Також судом було враховано наступне:
Розділом 10 Договору № 12-10/2021 від 12.10.2021, укладеного між сторонами, унормовано лише питання застосування процесуального права країни заявника, який звернеться до суду за вирішенням спору.
ЗУ "Про міжнародне приватне право" наділяє учасників правовідносин компетенцією визначити право якої держави підлягає застосуванню до правовідносин з іноземним елементом.
У вказаному договорі між сторонами таке право не визначено.
Згідно ч. 2 ст. 4 вказаного Закону якщо згідно з частиною першою цієї статті неможливо визначити право, що підлягає застосуванню, застосовується право, яке має більш тісний зв`язок із приватноправовими відносинами.
Крім того, при виборі матеріального права України для вирішення спору суд враховує місце укладення договору між сторонами № 12-10/2021 від 12.10.2021 (це м. Христинівка, Черкаська область) та реєстрацію в Україні позивача, як постраждалої сторони у спірних договірних відносинах з іноземним елементом.
В ході розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримував повністю та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відзиву на позов із запереченнями проти доводів та розрахунків позивача, проти розгляду справи Господарським судом Черкаської області, відповідачем суду не подано. Доказів сплати боргу чи врегулювання спору іншим способом, у справі немає.
У відповідності до ст. 13,74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні у справі письмові докази й оцінивши їх у сукупності, суд задовольняє позовні вимоги повністю з наступних підстав.
За змістом п.1 ч.1 ст.20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності.
З матеріалів справи вбачається і відповідачем не заперечено, що 12.10.2021 між товариством з обмеженою відповідальністю "Укртрансдизель" (далі-Виконавець, позивач по справі) та товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім вагонобудівної компанії" (далі-Замовник, відповідач по справі) укладено договір №12-10/2021 (а.с. 30-33) та додаток №1 до Договору (а.с. 34-37).
У подальшому найменування ТОВ "Укртрансдизель" було змінено на ТОВ "Тепловозний завод "Укртрансдизель" згідно рішення учасників №16 від 05.01.2022 ( а.с. 21).
Відповідно до п. 1.1. Договору за завданням Замовника-відповідача Виконавець-позивач зобов`язується виконати комплекс робіт в об`ємі капітального ремонту (КР2) тепловозам серії ЧМЗ-З у кількості 5 (п`ять) штук з виконанням робіт згідно Додатку № 1.
Як визначено п. 1.2. Договору, Виконавець зобов`язується виконати роботи у відповідності до умов даного Договору, а Замовник зобов`язується прийняти та оплатити дані роботи.
Строк виконання робіт з ремонту одного тепловоза складає 120 (сто двадцять) календарних днів з моменту підписання Акту приймання-передачі тепловоза в ремонт. Закінчення строку ремонту тепловоза є дата підписання Акту приймання-здачі тепловоза з ремонту (оформлюється на території Замовника), після проведення випробувань зазначеного в Додатку № 1 (п. 2.1. Договору).
Місцем виконання ремонту являється виробнича база Виконавця Україна, Черкаська обл., м. Христинівка, вул. Пушкіна 2/А (п. 2.2. Договору).
Передача тепловоза в ремонт здійснюється на території Замовника в Грузії, м. Тбілісі, і/або м. Хашурі (п. 2.3. Договору).
Відповідно до п. 3.2. Договору оплата робіт провадиться Замовником на користь позивача по кожному тепловозу окремо, у такому порядку:
- п. 3.2.1. протягом 20 банківських днів після оформлення акта приймання- передачі між Замовником та AT "Грузинська залізниця" здійснюється перерахування авансу у розмірі від 200 000,00 дол. СІІІА за кожен переданий у ремонт тепловоз.
- п.3.2.2. наступні оплати (100 000$ за кожен відремонтований тепловоз) буде здійснено протягом 40 банківських днів з дня оформлення остаточного акту прийому - передачі між Замовником та AT "Грузинська залізниця" на території Замовника.
Валюта платежу - долар США (п. 3.3. Договору).
Відповідно до п. 4.1. Договору передача тепловоза в ремонт і передача тепловоза з ремонту відбувається в Грузії, у визначеному Замовником місці (ЗД депо Грузії), про яке завчасно повідомляє Замовник Виконавця, із зазначенням ЗД реквізитів Отримувача.
Згідно п. 4.7. Договору Виконавець за власний рахунок (включаючи витрати провідників) здійснює транспортування тепловозів з Грузії в ремонт в Україну на умовах DAP. Транспортування в Грузію відремонтованих тепловозів з ремонту в Грузію здійснює Виконавець за свій рахунок (включаючи витрати провідників) на умовах DAP місце призначення, вказане Замовником, у відповідності до п. 4.1. договору.
Виконавець за власний рахунок здійснює випробування тепловоза на умовах, передбачених Додатком №1 (п. 4.8. Договору).
Відповідно до п. 9.1. Договору він набуває чинності з моменту підписання і діє до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань.
Доказів визнання недійсним даного договору чи підстав для оцінки його як нікчемного у справу не подано. Договір сторонами виконувався та не розривався за згодою сторін (доказів протилежного суду не подано).
За своїм правовим змістом укладений між сторонами Договір є договором підряду.
За правилами ст. 837, 839, 841, 843 ЦК України, за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов`язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов`язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Підрядник зобов`язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором.
Підрядник відповідає за неналежну якість наданих ним матеріалу і устаткування, а також за надання матеріалу або устаткування, обтяженого правами третіх осіб.
Підрядник зобов`язаний вживати усіх заходів щодо збереження майна, переданого йому замовником, та відповідає за втрату або пошкодження цього майна.
У договорі підряду визначається ціна роботи або способи її визначення.
Ціна роботи у договорі підряду включає відшкодування витрат підрядника та плату за виконану ним роботу.
Суду не надано доказів внесення змін до Договору, яким обґрунтовано позовні вимоги за переліченими умовами.
Згідно ч. 2 ст. 198 ГК України грошові зобов`язання учасників господарських відносин повинні бути виражені і підлягають оплаті у гривнях. Грошові зобов`язання можуть бути виражені в іноземній валюті лише у випадках, якщо суб`єкти господарювання мають право проводити розрахунки між собою в іноземній валюті відповідно до законодавства. Виконання зобов`язань, виражених в іноземній валюті, здійснюється відповідно до закону.
Як укладення так і виконання грошового зобов`язання в іноземній валюті за договором між сторонами, не суперечить чинному законодавству України.
На виконання умов Договору, 17.02.2022 Позивачем було доставлено до зони митного контролю Одеської митниці ДФС перший тепловоз ЧМЗ-З, 1985 року виготовлення, заводський № 5126 для проведення його ремонту на території України, а 23.02.2022 вказаний тепловоз був перевезений до місцезнаходження ТОВ «ТРЗ «УКРТРАНСДИЗЕЛЬ» (Україна, 20001, Черкаська обл., Уманський р-н, місто Христинівка, вул. Пушкіна, будинок 2А).
Експедирування Тепловоза згідно п. 4.7. Договору здійснювалось Позивачем за власний рахунок і ця послуга була замовлена у ПАТ «ПЛАСКЕ». Позивачем згідно платіжного доручення № 1244 від 15 лютого 2022 року здійснено оплату у розмірі 176 507,85 грн. на рахунок ПАТ ПЛАСКЕ (а.с. 55) за комплекс транспортно-експедиторських послуг по організації перевезення локомотиву.
У подальшому 01.03.2022 ТОВ «ТРЗ «УКРТРАНСДИЗЕЛЬ» було зареєстровано митну декларацію №UA902080/2022/800996 (а.с. 56) щодо ввезення на митну території України вказаного Тепловозу, де зазначено строк вивезення Тепловозу 19.06.2022. До зазначеного строку Позивач мав вивести Тепловоз за межі України після проведеного ремонту.
З огляду на те, що у відповідності до положень п. 2.3. Договору Тепловоз передається Відповідачем Позивачу в Грузії та приймаючи до уваги, що вказаний Тепловоз вже переданий Відповідачем в ремонт і знаходиться на митній території України, то дана обставина підтверджує фактичну передачу Тепловоза в ремонт Відповідачу зі сторони AT «ГРУЗИНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ», як обумовлено в п. 3.2.1. Договору.
Отже протягом 20 банківських днів від часу настання цієї обставин відповідач має виконати п.3.2.1. Договору і сплатити позивачу спірні 200 000 доларів США авансу за ремонт тепловоза.
Відповідач борг не сплатив, що порушило права позивача та спричинило виникнення спору.
Як вказує позивач, станом на 16.11.2023 заборгованість Відповідача перед Позивачем складає 200 000,00 (двісті тисяч) доларів США, що є еквівалентом 7 252 860,00 (сім мільйонів двісті п`ятдесят дві тисячі вісімсот шістдесят) грн. за курсом НБУ.
Відповідач не повідомляв позивача про відмову від прийняття виконання за договором чи про припинення зобов`язання по ремонту тепловоза і про повернення його відповідачу. Доказів протилежного в справу не подано.
Відповідно ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утримуватися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно ст.ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України, одностороння відмова від зобов`язання не допускається. Зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
За приписами ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Статтею 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно ч. 2 ст. 193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Враховуючи викладене та зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позивач довів правову підставу позову, строк виконання зобов`язання є таким, що настав, відповідач проти доводів та розрахунків позивача не заперечив, борг не сплачено, тому позовна вимога про примусове стягнення 200 000,00 доларів США авансу за ремонт тепловоза на підставі договору № 12-10/2021 від 12.10.2021 між сторонами, підлягає до повного задоволення.
Відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України, оскільки спір виник через неправильні дії відповідача, з нього на користь позивача слід стягнути 108 792,90 грн. на відшкодування сплаченого судового збору повністю (7252860 х 1,5%).
Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім вагонобудівної компанії" (код 400315690, Грузія м. Тбілісі, Надзаладевський район, вул. Самгеретіс, 76а та Грузія, м. Тбілісі, вул. Ц.Дадиани, 32 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Тепловозоремонтний завод "Укртрансдизель" (код 33819678, Черкаська область, Уманський район, м. Христинівка, вул. Пушкіна, 2а) - 200 000,00 доларів США авансу за ремонт тепловоза на підставі договору № 12-10/2021 від 12.10.2021 та 108 792,90 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.
Наказ видати.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.
Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.
Повне судове рішення складено 04 червня 2024 року
Суддя Н.М. Спаських
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2024 |
Оприлюднено | 07.06.2024 |
Номер документу | 119521122 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Спаських Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні