Справа №161/16232/23
Провадження №2/155/44/24
ГОРОХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про призначення експертизи
05 червня 2024 року місто Горохів
Горохівський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Яремчук С.М.,
з участю секретаря судового засідання Задурської К.М.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
представник відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду міста Горохів цивільну справу за позовом ОСОБА_3 , в інтересах якого діє адвокат Ковальчук С.О., до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Івана Франка про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Ковальчук С.О., яка діє в інтересах ОСОБА_3 , звернулась до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Івана Франка з позовом про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою.
29 листопада 2023 року від представника позивача ОСОБА_1 надійшло клопотання про призначення у справі судової земельно-технічної експертизи. Клопотання обґрунтовано тим, що позивачу на праві власності належить земельна ділянка, що знаходяться у фактичному користуванні відповідача і самовільно захоплена ним. Для встановлення істини у справі, визначення відповідності фактичного землекористування та самовільного захоплення земельної ділянки відповідно до правовстановлюючих документів, необхідно провести судову земельно-технічну експертизу. На вирішення експерту просить поставити наступні питання:
чи відповідає фактичний порядок користування земельною ділянкою за кадастровим номером 0720881500:01:002:0022, площею 4,1238 га правовстановлюючим документам на дану земельну ділянку та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідає, то в чому полягають невідповідності?
чи має місце порушення землекористування, зокрема самовільне захоплення земельної ділянки за кадастровим номером 0720881500:01:002:0022, площею 4,1238 га, відповідно до правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку та вимог нормативно-правових актів?
встановити конкретну площу земельної ділянки за кадастровим номером 0720881500:01:002:0022, площею 4,1238 га, яка самовільно зайнята Приватно-орендним сільськогосподарським підприємством ім. Івана Франка (код ЄДРПОУ 033738420.
Проведення експертизи просить доручити експертам Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (43001, М. Луцьк, вул. Червоного Хреста,16). Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_3 .
В підготовчому засіданні представник позивача підтримала подане клопотання та просила призначити судову земельно-технічну експертизу.
Представник відповідача ОСОБА_2 в підготовчому засіданні щодо задоволення клопотання заперечив.
Розглянувши клопотання, заслухавши думку сторін, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин(фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів, показаннями свідків.
У відповідності до ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до ч. 3, 4, 5 ст. 103 ЦПК України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
У позовній заяві позивач просить усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою з тієї підстави, що земельна ділянка захоплена відповідачем самовільно договір оренди між ОСОБА_3 та Приватно-орендним сільськогосподарським підприємством ім. Івана Франка не укладався. Відповідач заперечує факт користування земельною ділянкою позивача.
З`ясування питань про те, чи відповідає фактичний порядок користування земельною ділянкою правовстановлюючим документам на дану земельну ділянку, чи є порушення меж земельної ділянки, факт знищення встановлених межових знаків, на думку суду, мають суттєве значення для розгляду справи, стосуються предмета і підстав спору та потребують спеціальних знань. Водночас, суд відхиляє питання про те, чи має місце самовільне захоплення земельної ділянки та встановлення конкретної площі такої самовільно захопленої відповідачем земельної ділянки, так як з`ясування питання самовільного захоплення земельної ділянки відповідачем має правовий характер та підлягає доказуванню позивачем в процесі судового розгляду спору. Тому клопотання представника позивача про призначення земельно-технічної експертизи підлягає задоволенню частково.
Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Відповідно до ч. 1 ст. 107 ЦПК України, при призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи.
Разом з тим суд вбачає необхідним вирішити питання щодо зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, згідно з яким суд може з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Оскільки для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст. 103, 104, п. 5 ч. 1 ст. 252, ст. 260 ЦПК України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника позивача про призначення у справі судової земельно-технічної експертизи задовольнити частково.
Призначити у цивільній справі за позовом за позовом ОСОБА_3 до Приватно-орендного сільськогосподарського підприємства ім. Івана Франка про усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою судову земельно-технічну експертизу, на вирішення експертів поставити наступні питання:
-чи відповідає фактичний порядок користування земельною ділянкою з кадастровим номером 0720881500:01:002:0022, площею 4,1238 га правовстановлюючим документам на дану земельну ділянку та вимогам нормативно-правових актів з питань землеустрою та землекористування? Якщо не відповідає, то в чому полягає невідповідність?
-чи є порушення меж земельної ділянки з кадастровим номером 0720881500:01:002:0022, площею 4,1238 га, відповідно до правовстановлюючого документа на цю земельну ділянку?
-чи має місце факт знищення межових знаків, які були встановлені згідно Акту прийомки-передачі межових знаків на зберігання від 18 серпня 2013 року на земельній ділянці з кадастровим номером 0720881500:01:002:0022?
Надати в розпорядження експертів об`єкти експертного дослідження матеріали цивільної справи №161/16232/23, в тому числі копію правовстановлюючого документу на земельну ділянку ОСОБА_3 .
Проведення експертизи доручити експертам Волинського відділення Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз (43001, місто Луцьк, вулиця Червоного Хреста,16).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.
Оплату за проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_3 (місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Роз`яснити сторонам положення ст.109 ЦПК України про те, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після проголошення.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області С.М. Яремчук
Суд | Горохівський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 05.06.2024 |
Оприлюднено | 07.06.2024 |
Номер документу | 119541812 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Горохівський районний суд Волинської області
Яремчук С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні