Справа № 570/785/24
Номер провадження 2-о/570/75/2024
УХВАЛА
12 червня 2024 року м. Рівне
Рівненський районний суд Рівненської області у складі:
судді Гладишевої Х.В.
присяжних Бізюк Л.С.,
Будька П.П.,
за участю секретаря судового засідання Ганцева В.В.,
розглянувши в приміщенні залу судових засідань Рівненського районного суду Рівненської області заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання особи недієздатною, -
в с т а н о в и в :
У провадженні Рівненського районного суду Рівненської області перебуває цивільна справа за заявою представника ОСОБА_1 - адвоката Штогрін В.С., заінтересована особа: Орган опіки та піклування Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання особи недієздатною.
Ухвалою суду від 05 квітня 2024 року за клопотанням представника заявника - адвоката Штогрін В.С. призначено по даній справі судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проведення якої доручити експертам Рівненської філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України" за адресою: м.Рівне, вул.Дубенська 64; для проведення судово-психіатричної експертизи направлено експертам копію даної ухвали та цивільну справу №570/785/24; провадження по справі зупинено на час проведення судово-психіатричної експертизи.
09 травня 2024 року представник заявника подала через канцелярію суду клопотання про призначення експертизи, в якому повідомила, що з метою пришвидшення розгляду справи необхідно призначити судово-психіатричну експертизу із покладенням обов`язку її оплати на заявника.
Ухвалою суду від 23 травня 2024 року за клопотанням представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Штогрін В.С. провадження у даній справі поновлено та призначено судове засідання для розгляду вищевказаного клопотання.
У судове засідання 12 червня 2024 року сторони не з`явилися, хоча були належним чином повідомлені про день, час та місце розгляду справи.
При цьому, від усіх учасників даної справи через канцелярію суду надійшли заяви про проведення засідання 12 червня 2024 року без їхньої участі.
Представник заявника у своїй заяві додатково просила вирішити в судовому засіданні клопотання про призначення судової психіатричної експертизи за рахунок коштів ОСОБА_1 .
За таких обставин, суд вважає за можливе вирішити клопотання представника заявника про призначення у справі судово-психіатричної експертизи за рахунок заявника без участі сторін у справі та їх представників.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України,у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що заява про визнання особи недієздатною, серед іншого, обґрунтована тим, що ОСОБА_2 страждає на судинну деменцію з психотичними включеннями, за станом здоров`я потребує постійного стороннього догляду, не здатна до самообслуговування, не розуміє значення своїх дій, не може керувати ними.
Зважаючи на викладені обставини, у своїй заяві представник заявника просить призначити по справі судову психіатричну експертизу з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , встановлення здатності усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними.
Дослідивши матеріали справи та клопотання про проведення судово-психіатричної експертизи за рахунок заявника, суд приходить до наступного висновку.
Клопотання про призначення експертизи з покладенням оплати за її проведення на заявника - ОСОБА_1 обґрунтовано завантаженістю експертної установи, необхідністю соціального та матеріального захисту інтересів особи, відносно якої необхідно провести експертне дослідження, а також пришвидшенням розгляду справи.
Відповідно до ст.102 ЦПК України, висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути підготовлений на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Відповідно до ч.1 ст.103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Судом встановлено, що для з`ясування обставин, що мають значення для вирішення справи, зокрема, встановлення психічного стану особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною, потрібні спеціальні знання.
За приписами ч.1 ст.298 ЦПК України, суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до ст.21 Закону України "Про психіатричну допомогу", судово-психіатрична експертиза в адміністративних, цивільних справах, у кримінальному провадженні призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законом.
Статтею 7 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов`язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.
Як зазначається в п.4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.03.1972 р. №3 "Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним", судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним. В ухвалі про призначення експертизи на вирішення експертів мають бути поставлені такі питання: 1) чи хворіє даний громадянин на психічну хворобу; 2) чи розуміє він значення своїх дій та чи може керувати ними.
Таким чином, враховуючи неможливість розгляду та вирішення цієї справи без проведення судово-психіатричної експертизи, суд вважає за необхідне задоволити клопотання представника заявника про призначення такої експертизи, доручивши її проведення експертам Рівненської філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України" за адресою: м.Рівне, вул.Дубенська 64 та з покладенням оплати за її проведення на заявника - ОСОБА_1 .
Відповідно до п.5 ч.1 ст.252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи. Відповідно до п.9 ч.1 ст.253 ЦПК України, провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 252 цього Кодексу, - на час проведення експертизи.
Враховуючи те, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ст.109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Керуючись ст.ст. 103, 104, 252, 253, 260, 261, 298, 353 ЦПК України, суд -
п о с т а н о в и в:
Клопотання представника заявника - адвоката Штогрін В.С. про призначення судово-психіатричної експертизи з покладенням оплати за її проведення на заявника - ОСОБА_1 - задоволити.
Призначити по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання особи недієздатною, судово-психіатричну експертизу відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проведення якої доручити експертам Рівненської філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України" за адресою: м.Рівне, вул.Дубенська 64, попередивши їх про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків за ст.ст. 384, 385 КК України.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1) Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на психічний розлад?
2) Чи здатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок захворювання усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Для проведення судово-психіатричної експертизи направити експертам копію даної ухвали та цивільну справу №570/785/24.
Витрати по проведенню судово-психіатричної експертизи покласти на заявника - ОСОБА_1 .
Роз`яснити учасникам справи, що відповідно до вимог ст.109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Провадження по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Орган опіки та піклування Олександрійської сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання особи недієздатною - зупинити на час проведення судово-психіатричної експертизи.
Копію ухвали направити сторонам у справі, Рівненській філії судово-психіатричних експертиз ДУ "Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я України", Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Гладишева Х.В.
Присяжні Бізюк Л.С.,
Будько П.П.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 12.06.2024 |
Оприлюднено | 13.06.2024 |
Номер документу | 119669956 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Гладишева Х.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні