Справа № 2-563-10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2010 року
Богодухівський районний суд Харківської області в складі головуючої судді Кузіної Н.П. при секретарі Герасимюк Л.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Богодухівському районі Харківської області «Про перерахунок пенсії»,-
ВСТАНОВИВ :
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області про перерахунок пенсії. Свої позовні вимоги мотивує ти що 11 січня 2010 року ОСОБА_1 подала заяву до Управління Пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області про перерахунок пенсії за віком, відповідно до частини 4 статті 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне страхування», з урахуванням набутого страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії (з 01 січня 2008 року по 01 січня 2010 рік) та заробітної плати за цей період. Пенсію, ОСОБА_1 перерахували, але при коригуванні заробітку для обчислення нового розміру пенсії застосували показник середньої заробітної плати в Україні (визначений Пенсійним фондом за даними персоніфікованого обліку) за 2007 рік в сумі 1197,91 гривень.
ОСОБА_1 вважає, що відповідачем при перерахунку її пенсії показника середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік незаконним, виходячи з наступних підстав.
Згідно ч. 4 ст. 42 ЗУ «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати, з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону. Позивач перерахував із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40, а саме за 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року та по 14 січня 2010 року. Тобто за ті ж періоди страхового стажу, за які береться заробітна плата при первинному призначенні пенсії відповідно до ЗУ «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при обчисленні пенсії використовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Аналогічно і при перерахунку пенсії у 2004 - 2008 роках відповідно до ч. 4 ст. 42 при врахуванні заробітної плати за періоди, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, враховувалися середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії. При цьому будь - яких інших тлумачень щодо застосування такого порядку перерахунку пенсії не виконано.
Про те, що при перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має застосовуватися показник середньої плати в Україні за рік, як» передує року звернення за перерахунком пенсії підтверджується і зміст підпункту третього пункту постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»: «За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 ЗУ «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії».
За даними Пенсійного фонду України така середня заробітна плата в Україні за 2009 рік склала 1650, 43 гривні.
Тому, якщо заяву про перерахунок пенсії позивачем подано 11 січня 2010 року, то відповідні до ст. 45 ЗУ «про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія має бути перерахован з 1 січня 2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік -1650,43 гривень
Слід також визначити, що при перерахунку пенсії у 2010 році застосовувати середню заробітну плату за 2007 рік є не тільки незаконним, а й нелогічним, адже показник середньої заробітної плати в Україні при обчисленні пенсії застосовується з метою осучаснення заробітку конкретної особи на момент звернення, у даному випадку за перерахунком пенсії. Якщо за перерахунком пенсії позивач звернувся у 2010 році, то осучаснення раніш отриманого його заробітку може провадитися лише із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік. Тим більше, коли при перерахунку пенсії враховується позивача заробітна плата за 2008 - 2009 роки
В іншому випадку, якщо застосовувати показник середньої заробітної плати за 2007 рік, то це вже буде не осучаснення заробітку працівника, а його штучне зниження.
Відповідач у своїй відповіді (від 10.06.2010 року № 65/М-3) на запит позивачки щодо порядку перерахунку пенсії в січні 2010 року свої незаконні дії обумовлює трьома документами: спільним листом Мінпраці та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року р. № 20/0/18-09/039; 4096/02-01 - рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 та Постановою Кабінету Міністрів № 530 від 28.05.2008 року.
Щодо спільного листа, то він не пройшов державну реєстрацію і по суті є інструктивним листом, а не нормативним актом, в нього не містяться жодних правових підстав для застосування п| перерахунку пенсії показника середньої зарплати по Україні за 2007 рік.
Рішення Конституційного суду не торкались зміни діючих законодавчих норм пенсійного законодавства, а Постанова Кабміну № 530 від 28.05.2008 року підпункт третій пунктом 11 прямо підтверджує застосування для перерахунку пенсії заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Внаслідок незаконних дій управління пенсійного фонду України в Богодухівському районі Харківської області, позивачка, вважає, що порушується її Конституційні права, щомісячно недоплачується пенсія.
В судове засіданні позивачка не з’явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав до суду заперечення на позов, в якому вказує, що при призначенні і перерахунку пенсії ОСОБА_1, як працюючій пенсіонерці, Управління керувалося положення спільного листа Міністерства праці та соціальної політики та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 «Щодо застосування показників заробітної плат (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2010 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії».
Відповідно до якого, при призначенні пенсії у 2010 році застосовується показник заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2008 рік (1573,99 грн.), як це визначено підпунктом 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Частиною четвертою статті 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» (із змінами, внесеними ЗУ «про Державний бюджет України на 2008 рік про внесення змін до деяких законодавчих актів України)» було передбачене проведення перерахунків пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду Україні від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв'язку з цим, перерахунки пенсії проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунку пенсії у 2009 році відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91).
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги належать задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при обчисленні пенсії використовується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Аналогічно і при перерахунку пенсії у 2004 - 2008 роках відповідно до ч. 4 ст. 42 при врахуванні заробітної плати за періоди, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, враховувалися середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передував року звернення за перерахунком пенсії. При цьому будь - яких інших тлумачень щодо застосування така порядку перерахунку пенсії не виконано.
Про те, що при перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне Пенсійне страхування» має застосовуватися показник середньої заробітної плати в Україні за рік, який передує року звернення за перерахунком пенсії підтверджується і зміст підпункту третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»: «За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії».
На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 16, 40, 42, 45, 46, 10 107, 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 209, 21 215, 292, 294 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України у Богодухівському районі Харківської області «Про перерахунок пенсії» - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Богодухівському районі Харківської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 1 січня 2010 року по теперішній час, з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2009 рік.
Рішення може бути оскаржено в Харківський апеляційний суд через Богодухівський районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя
Рішення отримано
Позивач:
Відповідач:
Суд | Богодухівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2010 |
Оприлюднено | 04.11.2010 |
Номер документу | 11972299 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Шахрай Микола Ігорович
Цивільне
Богодухівський районний суд Харківської області
Кузіна Надія Петрівна
Цивільне
Покровський районний суд Дніпропетровської області
Єланський Олег Геннадійович
Цивільне
Краснолиманський міський суд Донецької області
Саржевська Ірина Віталіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні