Ухвала
від 17.06.2024 по справі 948/437/24
МАШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 948/437/24

Номер провадження 2/948/281/24

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

17.06.2024 суддя Машівського районного суду Полтавської області Кравець С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Машівка Агро Альянс» про витребування земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору оренди

в с т а н о в и л а :

у червні 2024 року позивачка звернулася до суду з вказаною позовною заявою.

При вирішенні питання про відкриття провадження у справі встановлено, що позовна заява подана з порушенням вимог пп. 3,8,9,10 ч.3 ст.175 ЦПК України, за якою позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Як убачається з позовної заяви вона подана з порушенням вищевказаних вимог, зокрема: позовна заява не містить ціни позову, тоді як позивачем заявлена перша вимога майнового характеру, яка підлягає грошовій оцінці; позивачем вказано де знаходяться оригінали документів поданих до суду в копіях лише щодо частини наданих документів; не наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи, позивач обмежився зазначенням того, що судовий збір сплачено з понижуючим коефіцієнтом 0,8 так як подано позов через Електронний суд, а також з матеріалів справи видно, що позивачем понесено витрати на правничу допомогу; позивач у позові навела підтвердження того, що нею не подано іншого позову до цього ж відповідача з таким самим предметом та з тих самих підстав, разом з цим у змісті позову вказує про те, що звернувся до Господарського суду Полтавської області.

Також, згідно з вимогами чч. 4,5 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Як убачається зі змісту позовної заяви позивачами заявлені такі дві вимоги:

1)витребувати у відповідача земельну ділянку площею 6,9 га кадастровий номер 5323085000:00:009:0005 розташовану на території Машівської селищної об`єднаної територіальної громади (майнового характеру);

2)скасувати державну реєстрацію Договору оренди землі від 08.08.2018 р. оформлену рішенням №42639171 від 21.08.2018 р., яка проведена у Реєстраційній службі Полтавської області на підставі заяви №29684105 від 16.08.2018 р. (немайнового характеру).

На підтвердження сплати суми судового збору позивачем надано квитанцію ID: 4262-4634-9898-1200 від 06.06.2024 р. на суму 968,96 грн.

Відповідно до ч.2 ст.133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

За змістом п.п. 2.2.1.2 ст. 4 цього Закону, за подання до суду позовної заяви немайнового характеру судовий збір справляється фізичною особою в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ч.1 ст. 4 зазначеного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом з 1 січня 2024 року становить 3028грн.

До позовних заяв немайнового характеру відносяться вимоги, які не підлягають вартісній оцінці. Під немайновим позовом слід розуміти вимогу про захист права або інтересу, об`єктом якої виступає благо, що не піддається грошовій оцінці.

Таких висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 25.08.2020 р. у справі № 910/1373/19.

Виходячи зі вказаних норм закону, розмір судового збору за вимогу немайнового характеру поданих фізичною особою станом на 01.01.2024 року становить 1211,20 грн.

Зважаючи на вищевикладене позивачем сплачено судовий збір за вимогу немайнового характеру з урахуванням пониження коефіцієнту 0,8, оскільки позов подано через Електронний суд, тобто у розмірі 968,96 грн.

Крім цього позивачем також заявлено вимогу про витребування земельної ділянки у відповідача, яка є вимогою майнового характеру так як пов`язана з захистом права, що стосується нерухомого майна.

За правилами п.2 ч.1 ст.176 ЦПК України ціна позову визначається, зокрема у позовах про визнання права власності на майно або його витребування вартістю майна.

Згідно ч.16 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №10 від 17.10.2014 р. розмір судового збору за подання позовної заяви про визнання права власності на майно або його витребування визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру.

При цьому суд не повинен визначати вартість майна за відповідними вимогами, оскільки такий обов`язок відповідно до п.3 ч.3 ст.175 ЦПК України покладається на позивача.

Будь-який майновий спір має ціну. Різновидами майнових спорів є, зокрема, спори, пов`язані з підтвердженням прав на майно та грошові суми, на володіння майном і будь-які форми використання останнього. Отже, судовий збір з позовної заяви про визнання права власності на майно, стягнення, витребування або повернення майна - як рухомих речей, так і нерухомості - визначається з урахуванням вартості спірного майна, тобто як зі спору майнового характеру. Наявність вартісного, грошового вираження матеріально-правової вимоги позивача свідчить про її майновий характер, який має відображатися у ціні заявленого позову.

Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у своїй постанові №910/13737/19 від 25.08.2020 р.

Відповідно до п.2.1.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду позовної заяви майнового характеру судовий збір справляється фізичною особою в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно ч.1 ст. 4 зазначеного Закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» передбачено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу станом з 1 січня 2024 року становить 3028грн.

Так,відповідно довимог абзацу1ч.3ст.6Закону УкраїниПро судовийзбір, за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Відповідно доп.12Постанови Пленумувищого спеціалізованогосуду Україниз розглядуцивільних ікримінальних справ№10від 17.10.2014р.«Про застосуваннясудами законодавствапро судовівитрати уцивільних справах»у випадках об`єднання в одній заяві вимог як майнового, так і немайнового характеру судовий збір підлягає сплаті як за ставками, встановленими для позовів майнового характеру, так і за ставками, встановленими для позовних заяв зі спорів немайнового характеру, наприклад, зняття арешту з майна та визнання права власності на це майно. При цьому судовий збір може бути сплачений окремо за кожною вимогою або загальною сумою за всіма позовними вимогами.

Натомість, як вбачається з матеріалів справи, що позивачем не вказана ціна позову щодо заявленої вимоги майнового характеру, яка має визначатись вартістю майна, не наведено і не надано доказу про вартість земельної ділянки та вказана вимога залишилась не оплачена судовим збором.

Разом з цим, позивачем надано копії документів на підтвердження обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, але деякі з них є нечитабельними, так як їх текст є нечіткий і не повністю відображає його зміст, зокрема Договір оренди землі від 08.08.2018 р. з Державним актом, Витяг з Державного реєстру речових прав.

Крім цього, у першому абзаці позовної заяви позивач вказав, що звернувся з аналогічним позовом до Господарського суду Полтавської області, тоді як в кінці позовної заяви зазначив, що не звертався з аналогічним позовом, зокрема і щодо призначення пенсії.

Враховуючи викладене, позовну заяву слід залишити без руху, з наданням позивачу строку для усунення зазначених недоліків, а саме:

1)вказати у позовній заяві ціну позову (враховуючи заявлену першу вимогу майнового характеру) у відповідності до вартості нерухомого майна станом на момент звернення до суду з позовом;

2)сплатити судовий збір у розмірі 1 відсотка ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2024 р. та з урахуванням ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за коефіцієнтом 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору та надати квитанцію про сплату суми судового збору або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону;

3)зазначити та надати докази, якими підтверджується ціна позову;

4)навести у позові (або додати на окремому аркуші) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивачка понесла і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи з урахуванням доплаченої суми судового збору та витрат на правничу допомогу;

5)надати належної якості копії документів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги;

6)зазначити у позові чи окремому документі щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

7)спростувати або підтвердити звернення до Господарського суду Полтавської області або до будь-якого іншого суду з приводу спору з тим самими предметом до того ж відповідача, та надати підтверджуючий документ.

Крім цього, слід звернути увагу на невідповідність назви позову заявленим позовним вимогам.

На підставі викладеного, керуючись ст. 185 ЦПК України

у х в а л и л а :

позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Машівка Агро Альянс» про витребування земельної ділянки та скасування державної реєстрації договору оренди залишити без руху.

Позивачу надати десятиденний строк з дня отримання копії ухвали суду для усунення недоліків, зазначених в її змісті.

У випадку не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачеві.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Суддя С.В.Кравець

СудМашівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення17.06.2024
Оприлюднено19.06.2024
Номер документу119774199
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди

Судовий реєстр по справі —948/437/24

Ухвала від 20.11.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Косик С. М.

Ухвала від 31.10.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Постанова від 03.10.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Полтавський апеляційний суд

Карпушин Г. Л.

Ухвала від 11.07.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Кравець С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні