ПІВДЕННО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення апеляційної скарги без руху
19 червня 2024 рокум. ОдесаСправа № 916/4534/23Південно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Ярош А.І.,
суддів: Діброви Г.І., Принцевської Н.М.
розглянувши апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця Скачка Віталія Вячеславовича
на рішення Господарського суду Одеської області від 15.05.2024 року, суддя в І інстанції Петренко Н.Д., повний текст якого складено 27.05.2024, в м. Одесі
у справі: №916/4534/23
за позовом: фізичної особи-підприємця Скачка Віталія Вячеславовича
до відповідача: Благодійної організації "Міжнародний благодійний фонд Українська душа"
про визнання договору чинним та стягнення заборгованості за договором оренди у розмірі 54462,25 грн
та за зустрічним позовом: Благодійної організації "Міжнародний благодійний фонд Українська душа"
до відповідача: фізичної особи-підприємця Скачка Віталія Вячеславовича
про стягнення 102 544,35 грн
В С Т А Н О В И В:
Рішенням Господарського суду Одеської області від 15.05.2024 у справі №916/4534/23 у задоволенні позовних вимог фізичної особи - підприємця Скачка Віталія Вячеславовича до благодійної організації "Міжнародний благодійний фонд Українська душа" про визнання договору чинним та стягнення заборгованості за договором оренди у розмірі 54 462,25 грн - відмовлено у повному обсязі. Зустрічний позов благодійної організації "Міжнародний благодійний фонд Українська душа" - задоволено у повному обсязі. Стягнуто з фізичної особи - підприємця Скачка Віталія Вячеславовича на користь благодійної організації "Міжнародний благодійний фонд Українська душа" суму переплати за невикористаний строк оренди у розмірі 102 544,35 грн та судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
До Південно-західного апеляційного господарського суду надійшла апеляційна скарга фізичної особи-підприємця Скачка Віталія Вячеславовича, в якій останній просить рішення Господарського суду Одеської області від 15.05.2024 у справі №916/4534/23 скасувати та прийняти нове рішення, яким первісний позов задовольнити повністю, а у задоволенні зустрічного позову відмовити.
Дослідивши матеріали апеляційної скарги та додані до неї документи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що наведена апеляційна скарга не відповідає вимогам Глави 1 Розділу IV Господарського процесуального кодексу України, з наступних підстав.
За положеннями ч. 1 ст. 254 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
Статтею 258 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до форми і змісту апеляційної скарги.
Частиною 1 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України унормовано, що апеляційна скарга подається у письмовій формі і за аналогією з ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України підписується скаржником або його представником, або іншою особою, якій законом надано відповідне право.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду мають, зокрема, фізичні особи, які не є підприємцями, у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, в установленому цим Кодексом порядку.
Положеннями ст. 45 господарського процесуального кодексу визначено, що сторонами у господарському процесі є позивач і відповідач, якими можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника (ч. 1 ст. 56 Господарського процесуального кодексу України).
З аналізу п. 1 ч. 3 ст. 258 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що до апеляційної скарги додаються довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження підписанта апеляційної скарги.
Як вбачається з апеляційної скарги, вона подана фізичною особою-підприємцем Скачко Віталієм Вячеславовичем та підписана ним особисто.
Однак до апеляційної скарги не надано документу, що посвідчує вказану особу, що суперечить вимогам ст. 258 Господарського процесуального кодексу України.
Крім того, відповідно до частини третьої ст. 258 ГПК України до апеляційної скарги додаються, зокрема, докази сплати судового збору.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлені Законом України "Про судовий збір".
Судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі (частина перша статті 4 Закону України "Про судовий збір").
Згідно з підпунктом 4 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду справляється судовий збір у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Підпунктами 1, 2 пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлена в розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру встановлена в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.01.2023 становив 2684 грн (стаття 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2023 рік").
Предметом спору у даній справі за первісним позовом є вимога немайнового характеру (про визнання договору чинним) та вимога майнового характеру (стягнення заборгованості за договором оренди у розмірі 54462,25 грн), за розгляд якої позивач позовом повинен був сплатити 5368 грн (два прожиткових мінімумів для працездатних осіб).
Предметом спору за зустрічним позовом є вимога майнового характеру (про стягнення 102 544,35 грн), за розгляд якої позивач позовом повинен був сплатити 2684 грн (один прожитковий мінімум для працездатних осіб)
Отже, розмір судового збору, що підлягає сплаті за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Одеської області від 15.05.2024 у справі №916/4534/23, яке оскаржується апелянтом у повному обсязі, складає 12 078 грн 150% ставки, що підлягала сплаті при поданні позову (розраховано наступним чином: ((2684+2684+2684) грн х 150%).
Між тим, звертаючись з апеляційною скаргою, скаржником долучено квитанцію від 12.06.2024 про сплату судового збору за подання апеляційної скарги в сумі 8052 грн.
Отже скаржник, звертаючись з апеляційною скаргою, наведеного вище не врахував та не надав належних доказів сплати судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Сума недоплаченого судового збору складає 4026 грн.
Порядок залишення апеляційної скарги без руху, повернення апеляційної скарги встановлені ст. 260 ГПК України.
Згідно із ч.2 ст.260 ГПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Згідно з ч. 6 ст. 260 ГПК України питання про залишення апеляційної скарги без руху суддя-доповідач вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги. Питання про повернення апеляційної скарги суд апеляційної інстанції вирішує протягом п`яти днів з дня надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що до апеляційної скарги не подано належних доказів сплати судового збору за подання та розгляд апеляційної скарги у встановленому порядку та розмірі, а також документів, які посвідчують особу апелянта, що відповідно до вимог статті 260 ГПК України є підставою для залишення апеляційної скарги без руху з наданням скаржнику строку для усунення вказаних недоліків.
Відповідно ч. 1 ст. 43 ГПК України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами, зловживання процесуальними правами не допускається.
Керуючись ст.ст. 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Південно-західний апеляційний господарський суд
У Х В А Л И В:
1.Апеляційну скаргу фізичної особи - підприємця Скачка Віталія Вячеславовича на рішення Господарського суду Одеської області від 15.05.2024 у справі №916/4534/23 залишити без руху.
2.Встановити скаржнику строк для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом надання суду доказів доплати судового збору у розмірі 4026 грн, а також документів, які посвідчують особу апелянта протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
3.Роз`яснити скаржнику, що у разі невиконання у встановлений судом строк вимог цієї ухвали, апеляційна скарга вважатиметься неподаною і буде повернута скаржнику.
4.Доручити Господарському суду Одеської області надіслати матеріали справи №916/4534/23 на адресу Південно-західного апеляційного господарського суду
5.Повідомити учасників судового процесу, що у зв`язку з набранням чинності з 18.10.2023 змін до Господарського процесуального кодексу України, учасники судових проваджень, визначених у статті 6 Господарського процесуального кодексу України, зобов`язані зареєструвати свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню.
Головуючий суддяА.І. Ярош
Судді:Г.І. Діброва
Н.М. Принцевська
Суд | Південно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 19.06.2024 |
Оприлюднено | 21.06.2024 |
Номер документу | 119837362 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди |
Господарське
Південно-західний апеляційний господарський суд
Ярош А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні