Ухвала
від 21.06.2024 по справі 907/514/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

"21" червня 2024 р. м. УжгородСправа № 907/514/24

Суддя Господарського суду Закарпатської області Лучко Р.М., розглянувши клопотання позивача від 19.06.2024

про відстрочення сплати судового збору в справі

за позовом Приватного підприємства «Віндс Ужгород», м. Ужгород

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Плодоовоч - Уж», м. Ужгород

про стягнення 2 417 040,00 грн та усунення перешкод у користуванні майном

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Віндс Ужгород» звернулося до Господарського суду Закарпатської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Плодоовоч - Уж» про стягнення 2 417 040,00 грн безпідставно збережених коштів орендної плати, нарахованих за період з 02.06.2021 до 02.06.2022 за фактичне користування без належних на те правових підстав, нежитловими приміщеннями, які складаються з підвальних приміщень та І поверху, ІІ поверху та мансардного поверхів Торгового комплексу під літ. А. за адресою: Ужгородський район, с. Минай, пл. Енді Воргола, 10, заг. пл. 1 119,0 кв.м., а також усунення перешкод у користуванні цим майном, шляхом звільнення та повернення майна власнику.

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи №907/514/24 визначено головуючого суддю Лучка Р.М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03 червня 2024 року.

Дослідивши матеріали позовної заяви без номера від 31.05.2024 (вх. № 02.3.1-05/548/24 від 03.06.2024), суд ухвалою від 10 червня 2024 року постановив залишити позовну заяву без руху та встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху, шляхом подання до Господарського суду Закарпатської області заяви про усунення недоліків позовної заяви із долученням доказів: сплати судового збору за подання цієї позовної в розмірі 31 426,88 грн.

Вказана ухвала надійшла до Електронно кабінету користувача ЄСІТС Приватного підприємства «Віндс Ужгород» 10 червня 2024 року о 18:10 год.

19 червня 2024 року позивач скерував через систему «Електронний суд» клопотання яким просить відстрочити Приватному підприємству «Віндс Ужгород» сплату судового збору до ухвалення рішення за результатами розгляду позовної заяви Приватного підприємства «Віндс Ужгород».

Суд розглянув клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору та не вбачає підстав для його задоволення з огляду на наступне.

Клопотання про відстрочення сплати судового збору заявник мотивує тим, що майновий стан ПП «Віндс Ужгород» не дозволяє повністю сплатити судовий збір через відсутність наразі коштів у позивача.

Одночасно заявник не подає жодних доказів на підтвердження обставин наведених у клопотанні.

Статтею 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

У преамбулі Закону мовиться, що цей Закон визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

За статтею 1 Закону під судовим збором розуміється збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом.

Згідно з статтею 2 цього Закону платниками судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

У статті 5 цього Закону передбачено категорію (коло) осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях. До кола цих осіб заявник не входить.

З аналізу наведених положень випливає, що за загальним правилом за подання заяв, скарг до суду кожен, хто їх подає, має сплатити судовий збір, за винятком платників, які звільнені від сплати на підставі закону, або існують умови, які суд може використати для відтермінування, розстрочення, зменшення чи звільнення від сплати цього платежу.

З розуміння положень статті 8 у системному зв`язку з положеннями статей 1, 2 та 5 Закону випливає, що суд правомочний застосувати відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшити його розмір або звільнити від його сплати не тільки, коли є умови, випадки чи коло осіб, передбачені частиною першою статті 8 цього Закону, але також зважаючи на характер (правову природу) заявлених позовних вимог, їхню спрямованість та значимість для позивача (скаржника), неможливість захистити порушене право чи захиститися від посягання на певне благо не інакше, ніж тільки через суд, ступінь взаємозалежності захисту заявленого порушеного права чи свобод від матеріальної (фінансової) спроможності реалізувати захист порушеного права шляхом звернення до суду.

За подання цієї заяви позивач мав би сплатити судовий збір. На нього, як на платника судового збору, не поширюються пільги звільнення від сплати цього платежу.

Суд констатує, що звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є дискреційним правом, а не обов`язком суду, можливість реалізації якого пов`язується з майновим станом особи, а наявність правових підстав для відстрочення сплати в будь-якому разі пов`язується з наданням суду доказів на підтвердження відповідних обставин.

Такими доказами можуть бути документи, які підтверджують скрутне матеріальне становище скаржника, що відповідно унеможливлює здійснити оплату судових витрат.

З огляду на відсутність доказів на підтвердження обставин, визначених статтею 8 Закону України «Про судовий збір», суд не вбачає правових підстав для задоволення клопотання Приватного підприємства «Віндс Ужгород» про відстрочення сплати судового збору за подання позовної заяви до Товариства з обмеженою відповідальністю «Плодоовоч - Уж» про стягнення 2 417 040,00 грн та усунення перешкод у користуванні майном, а відтак, у задоволенні клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору за подання позову слід відмовити.

Водночас, з урахуванням подання позивачем заяви про відстрочення сплати судового збору на 8 день строку усунення недоліків позовної заяви відповідно до ухвали від 10.06.2024 (з урахуванням абз. 7 ч. 6 ст. 242 ГПК України), суд, з метою надання можливості позивачу усунути виявлені судом недоліки позовної зави, вважає за необхідне продовжити строк усунення недоліків позовної заяви в даній справі до 24.06.2024 року.

З огляду на викладене та керуючись ст. ст. 162, 164, 172, 174 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відмовити у задоволенні клопотання Приватного підприємства «Віндс Ужгород» від 19.06.2024 про відстрочення сплати судового збору.

2. Продовжити Приватному підприємству «Віндс Ужгород» строк усунення виявлених судом недоліків позовної заяви, які зазначені в ухвалі від 10.06.2024 у справі №907/514/24 до 24 червня 2024 року включно.

Роз`яснити заявнику, що в разі усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Повідомити заявника, що в разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається http://court.gov.ua/fair/sud5008/ або http://www.reyestr.court.gov.ua.

Суддя Р.М. Лучко

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення21.06.2024
Оприлюднено24.06.2024
Номер документу119895305
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —907/514/24

Рішення від 07.11.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

Рішення від 07.11.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

Ухвала від 15.10.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

Ухвала від 11.09.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

Ухвала від 22.07.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

Ухвала від 28.06.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

Ухвала від 21.06.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

Ухвала від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні